PĖIMBAJTJA

LIBRI NAMAZIT

BOTIMET E VAKĖFIT IHLĀS Nr. 2

  1-Libri Namazi

  2-Parathėnie

  3-Pasqyra E Lėndės

  4-Namazi Ėshtė Urdhėr I Madh

  5-Besimi Dhe Falja

  6-Bindja (I'tikadi) I Ehli Sunnetit

  7-Kushtet E Imanit

  8-Tė Besosh All-Llahun E Madhėruar

  9-Sifati Dhatije

10-Sifati Thubutije

11-Tė Besosh Ėngjėjt(Melaiqet)

12-Tė Besosh Librat

13-Tė Besosh Pejgamberėt

14-Es-Habi Kiramėt

15-Tė Besosh Ahiretin

16-Tė Besosh Kaderin

17-Adhurimet Tona Dhe Falja

18-Kujt I Thuhet Mukel-Lef(I Obliguar)?

19-Dispozitat Islame(Ahkām-i Islāmijje)

20-Armiqtė E Islamit

21-Kushtet E Islamit

22-Falja E Namazit

23-Llojet E Namazeve

24-Pesė Kohėt E Namazit

25-Farzet E Namazit

26-Abdesti

27-Pėrdorimi I Misvakut

28-Mes-Hi Mbi Meste

29-Gusli

30-Tejemum

31-Ezani Dhe Ikameti

32-Pjesėt Pėrbėrėse Tė Namazit(Ruknet E Namazit)

33-Si Falet Namazi

34-Sunnetet E Namazit

35-Mustehabet E Namazet

36-Mekruhet E Namazit

37-Gjėrat Qė Prishin Namazin

38-Namazi Me Xhemat

39-Namazi I Xhumasė

40-Namazet E Bajramit

41-Tė Kujtuarit E Vdekjes

42-Namazi I Xhenazes

43-Namazi I Teravisė

44-Namazi Gjatė Udhėtimit

45-Namazi Gjate Sėmundjes

46-Namazet Kaza

47-Si Falen Namazet Kaza

48-Ata Qė Nuk Falin Namaz

49-Hakikati i Namazit

50-Eėrsitė Nė Namaz

51-Fshehtėsia E Namazit

52-Lutja Pas Namazit

53-Lutja E Pėrtėritjes Sė Imanit

54-Namazi Dhe Shėndeti

55-Iskati I Namazit

56-Tridhjetė E Tri Dhe Pesėdhjetė E Katėr Farzet

57-Tridhjetė E Tri Farzet

58-Pesėdhjetė E Katėr Farzet

59-Tema(Ēėshtja) E Kufrit

60-Qė Ta Kemi Gjithnjė Imanin Dhe Qė Tė Mos Na Humbasė

61-Gjėrat Qė Shkaktojnė Humbjen E Imanit

62-Gjynahet E Mėdha

63-Dhjetė Gjėra Nė Frymėmarrjen E Fundit Bėhen Shkaktare Tė Shkosh Pa Iman

64-Pėr Tė Qenė Nė I'tikadin E Ehli Sunnetit U Duhet Kushtuar Kujdes Kėtyre Ēėshtjeve

65-Veset E Kėqija

66-Domethėnia E Duave Tėe Namazit

67-Shpjegime Tė Disa Termave Islame


GUSLI
(Abdesti trupor)

Qė namazi tė jetė i drejtė, abdesti dhe gusuli duhet tė jenė tė drejtė. Ēdo mashkull e femėr qė ėshtė xhunup, (i papastėr) gratė qė lirohen nga hajzi dhe nifasi, nė fund tė kohės sė namazit, nėse mbetet aq kohė sa pėr tė falur atė namaz, e kanė farz tė marrin gusul (abdest gusuli). Xhunup konsiderohet ai qė ejakulon nė ėndėrr dhe nė marrėdhėnie seksuale.

Pejgamberi ynė (salall-llahu alejhi ve selem), thotė: “Atij qė merr gusul abdest (qė lahet), i jepen sevape sa qime ka. Po aq gjynahe i falen. I ngrihet shkalla e tij nė Xhennet. Sevapi qė do t’i jepet atij pėr gusul, ėshtė mė i mirė se ēdo gjė qė ėshtė nė dynja. All-llahu xheleshanuhu i urdhėron meleqtė: Kujdesuni pėr kėtė rob timin! Natėn pa pėrtuar ngrihet dhe duke menduar urdhrin tim merr gusul pėr pastrim nga xhunupllėku. Bėhuni dėshmitarė se gjynahet e kėtij robi Tim i kam falur”.

Nė njė hadithi sherif tjetėr ėshtė urdhėruar: “Kur tė ndyhesh, merr shpejt gusul! Sepse melaqet e quajtura Kiramen katibin ofendohen nga ai qė ecėn xhunup”.

Nė njė hadith tjetėr ėshtė thėnė: “Nė shtėpinė ku ka persona xhunup, qen dhe fotografi, nuk hyjnė meleqtė e rahmetit”.

Ēdokush qė fal e qė nuk fal namaz, nėse e kalon xhunup kohėn e njė namazi, do tė ndėshkohet shumė ashpėr. Nėse nuk ėshtė e mundur tė lahesh me ujė, duhet tė marrėsh tejemum. Ata qė janė xhunupė, nuk mund t’i bėjnė kėto punė:

1- Nuk mund tė falin asnjė namaz;

2- Nuk mund tė prekin Kur’anin dhe ajetet e tij;

3- Nuk mund tė bėjnė tavaf Qabenė,

4- Nuk mund tė hyjnė nė xhami dhe nė mesxhide.

Si merret gusli?

Si sunnet gusuli merret kėshtu:

1- Sė pari, edhe nėse janė tė pastra, duhet tė lajė tė dy duart dhe vendin e turpshėm (auret) dhe vendet ku ka ndyrėsi nė trup.

2- Pastaj, duhet tė marrė njė abdest tė pėrpiktė (tė plotė), duke larė fytyrėn duhet tė bėjė nijet pėr gusul. Nėse nuk grumbullohet uji nė kėmbė, edhe kėmbėt duhet t’i lajė.

3- Pastaj, mbi gjithė trupin duhet hedhur ujė tri herė. Sė pari tri herė duhet hedhur ujė kokės, pastaj supit tė djathtė, pastaj supit tė majtė. Pra, shkurt, duhet larė tėrė trupi, pa mbetur asnjė pjesė, sado e vogėl qė tė jetė, pa u larė.

Nėse uji qė i hidhet njė pjese tė trupit nė gusul, shpėrndahet tek pjesėt e tjera edhe ato pastrohen. Sepse nė gusul i tėrė trupi konsiderohet njė organ. Ndėrsa duke marrė abdest, nėse me ujin qė i hedhim njė pjese, laget pjesa tjetėr e pa larė, nuk konsiderohet si e larė. Kur bėhet gusuli tamam, tė marrėsh abdest pėrsėri ėshtė mekruh. Por, nėse prishet abdesti duke marrė gusul, duhet tė marrėsh edhe njė herė.

Farzet e guslit

Nė medhhebin Hanefi farzet (kushtet) e gusulit janė tri:

1- Gojėn dhe fytin t’i shpėlash me ujė (gargara). Nėse nė gojė mbetet ndonjė pjesė pa lagur edhe sa maja e gjilpėrės, dhe nėse nuk lagen syprina dhe vrimat e dhėmbėve gusuli nuk ėshtė i plotė.

2- Hundėn ta shpėrlash me ujė. Nėse uji nuk depėrton nėn papastėrtinė e tharė nė hundė dhe nėn bukėn e pėrtypur nė gojė, nuk ėshtė gusul i plotė.

3- Tė lashė tėrė trupin. Ėshtė farz tė lash kėrthizėn brenda, mustaqet, vetullat, flokėt dhe lėkurėn nėn to. Nėse mbetet ndonjė pjesė ku nuk ka depėrtuar uji, si thonjtė, buzėt, kapaku i syve, nuk konsiderohet se ėshtė marrė gusul.

Sunnetet e guslit

1- Sė pari tė lahen duart.

2- Tė lahen vendet e auretit.

3- Tė pastrohet tėrė trupi nga pisllėku.

4- Para gusulit tė merret abdest; duke e larė fytyrėn tė bėret nijet pėr gusul.

5- Tėrė trupi tė lahet tri herė duke e fėrkuar.

6- Pasi tė lahet tėrė trupi, tė lahen tė dy kėmbėt.

Rastet e hajzit dhe nifasit tė grave

Ka njėmbėdhjetė lloje gusuli (pastrimesh). Pesė prej tyre janė farz; dy prej tyre janė pėr gratė qė sapo tė lirohen nga hajzi dhe nifasi, tė marrin gusul (tė pastrohen).

Ibni Abidini nė librin me titull Menhelu-l-vāridīn thotė se ėshtė njoftuar njėzėri nga dijetarėt e fikhut se pėr ēdo mysliman, mashkull e femėr, ėshtė farz tė mėsojė Ilmihalin. Pėr ēdo mysliman ėshtė farz qė tė mėsojė   mbi hajzin dhe nifasin . Ēdo mysliman mashkull, kur tė martohet, duhet t’i dijė shpjegimet rreth hajzit dhe nifasit, dhe kėto kur tė martohet, duhet t’ia mėsojė  gruas sė tij.

Hajz quhet gjaku qė i shfaqet vajzės qė ka shėndet tė mirė nga mosha nėntėvjeēare , dhe qė zgjat sė paku tri ditė pa ndėrprerė, pra hajz quhet menstruacioni i grave. Gjakut qė ka ēdo ngjyrė tjetėr pėrveē sė bardhės, dhe atij qė ėshtė i paqartė, i thuhet gjak hajzi. Kur njė vajze zė t’i shfaqet hajzi (menstruacioni), ajo hyn nė moshėn e pjekurisė , konsiderohet grua dhe obligohet me urdhėresat dhe ndalesat e fesė. Ditėt nga ēasti kur shihet gjaku e deri kur tė ndalojė, quhen ditė tė menstruacionit (pastrimi mujor). Kjo kohė zgjat sė paku tri ditė, dhe mė sė shumti dhjetė ditė. Ēdo grua duhet t’i dijė ditėt e saj tė pastrimit mujor dhe kohėn kur i fillojnė. Vajzės qė i ka mbushur nėntė vjet, nėse nuk ka nėnė, njohuritė pėr hajzin e nifasin janė tė detyruara t’ia mėsojnė motrat, halla, tezja e saj.

Nifas do tė thotė lehonė. Nifas quhet gjendja e gruas pas lindjes, gjaku qė rrjedh pas lindjes. Ky gjak nuk rrjedh vetėm pėr pak kohė. Nė kohėn kur pushon gjaku, menjėherė duhet marrė gusul. Kohėzgjatja maksimale ėshtė dyzet ditė. Kur tė mbushen dyzet ditė, edhe nėse nuk pushon gjaku, gruaja duhet tė marrė gusul dhe tė fillojė namazin. Gjaku qė mund tė rrjedhė pas dyzet ditėve, ėshtė istihaza, domethėnė i arsyetuar, i lejuar, dhe ėshtė pasojė e ndonjė ērregullimi. Gratė duhet t’i dinė pėrmendėsh ditėt e nifasit (lehonisė).

Kur ėshtė me hajz me nifas, gruaja nuk mund tė falė namaz dhe nuk mund tė agjėrojė. Nuk mund tė bėjė sexhde tė kėndimit tė Kur’anit dhe as sexhde tė falėnderimit tė Zotit. Nuk bėn ta prekė Kur’anin. Nuk bėn tė hyjė nė xhami dhe nė mesxhid. Nuk mund ta bėjė tavaf Qabenė. Kur tė pastrohet, agjėrimin e bėn kaza (i plotėson ato ditė), kurse namazet nuk i bėn kaza. Gruaja duhet ta njoftojė burrin e vet kur i  ka filluar hajzi. Pejgamberi ynė (salall-llahu alejhi ve selem), ka thėnė: “E mallkuar ėshtė gruaja e cila e fsheh nga burri i vet fillimin dhe mbarimin e hajzit”. Kur tė mbarojnė hajzi dhe nisafi, ėshtė farz qė gruaja tė marrė gusul menjėherė tė lahet.

TEJEMUMI

Tejemum domethėnė pastrim me dhé kur nuk gjendet ujė. Nėse nuk gjendet ujė pėr tė marrė abdest gusul, ose nė situata kur edhe pse ka ujė, nuk ke mundėsi ta pėrdorėsh ujin, merr tejemum me dhétė pastėr, me gėlqere dhe me ndonjė lloj dheu tje tėr.

Tejemumi ėshtė njė lehtėsim pėr abdest dhe gusul (larje). Nė fenė tonė edhe tejemumi me dhe ėshtė sikur pastrimi me ujė. Feja jonė shpjegon qartė se disa ndyrėsi mund tė pastrohen me dhé.

Situatat qė e kėrkojnė tejemumin, kryesisht janė kėto:

1- Pamundėsia e gjendjes sė ujit tė pastėr pėr abdest e gusul. (Ėshtė farz tė kėrkosh ujė kudo nė qytezė).

2- Sėmundja qė pengon pėrdorimin e ujit, kur ka rrezik qė sapo tė pėrdoret uji, tė vdesėsh ose tė sėmuresh nga tė ftohtėt.

3- Kur pranė ujit gjendet armiku ose ndonjė kafshė  e rrezikshme dhe helmuese.

4- Kur je nė burg e nuk ke mundėsi tė pėrdorėsh ujė.

5- Kur kėrcėnohesh nga vdekja.

6- Kur je udhėtar dhe me vete nuk ke ujė mė tepėr se sa pėr tė pirė.

7- Kur nuk ke mundėsi tė nxjerrėsh ujė nga pusi.

Farzet e tejemumit

Farzet e tejemumit janė tri:

1- Ta bėsh nijet.

2- Ta prekėsh me pėllėmbė dheun e pastėr dhe tė terur ose ndonjė objekt prej dheu, t’i shkundėsh dhe me to tė fėrkosh fytyrėn, njė herė.

3- Pėrsėri tė prekėsh dheun me pėllėmbė dhe me dorėn e majtė ta fėrkosh tė djathtėn deri mbi bėrryl, e me tė djathtėn tė fėrkosh tė majtėn deri mbi bėrryl, njė herė.

Ka edhe nga ata qė thonė se tejemumi ka dy farze. Farzin e dytė dhe tė tretė i konsiderojnė si njė farz. Tė dy variantet janė tė drejta.

Sunnetet e tejemumit

1- Tė fillosh me Besmele.

2- Tė vėsh nė dhé pėllėmbėt e duarve.

3- Pėllėmbėt t’i shkosh para e prapa mbi dhé.

4- Nėse ka dhé nė pėllėmbė, t’i shkundėsh derisa tė mos mbetet mė.

5- Kur t’i vėsh duart mbi dhé, t’i hapėsh gishtat.

6- Sė pari tė fėrkosh (t’i japish mes-h) fytyrėn, pastaj dorėn e djathtė, pastaj dorėn e majtė.

7- Ta bėsh me tė njėjtėn shpejtėsi, si kur merr abdest.

8- Tė mos mbetet vend i pafėrkuar (pa mes-h) nė fytyrė dhe nė krahė.

9- Para tejemumit, tė kėrkosh ujė nė vendin ku ke menduar se mund tė gjendet.

10- Duke i lėshuar nė dhé duart, t’i peshosh sipėr.

11- Duart t’i fėrkosh ashtu siē ėshtė treguar lart.

12- Tė fėrkosh vendin nė mes gishtave dhe duke e bėrė kėtė, ta lėvizėsh unazėn.

Nė tejemum duhet tė kihet kujdes pėr kėto gjėra

1- Personi pa abdest, nėse merr tejemum pėr t’i treguar nxėnėsit mėnyrėn e marrjes sė tejemumit, me atė tejemum nuk mund tė falė namaz.

2- Qė tė mund tė falėsh namaz me tejemum, nuk mjafton vetėm ta bėsh nijet pėr tejemum. Duhet bėrė nijet edhe pėr namaz.

3- Nga njė dhé mund tė marrin tejemum disa persona. Sepse dheu dhe materie tė ngjajshme me tė, tė pėrdorura pėr tejemum, nuk konsumohen. Pluhuri i rėnė nga fytyra e nga dora pas tejemumit ėshtė i pėrdorur.

4- Nėse materia me tė cilen mund tė merret tejemum ėshtė e pėrzier me njė tjetėr me tė cilėn nuk do tė mund tė merret tejemum, tėrėsia e saj njihet sipas asaj qė ėshtė mė tepėr se gjysma.

5- Me njė tejemum lejohet tė falen namaze tė ndryshme.

6- Mysafiri (udhėtari) nėse ka shenja se nė largėsi sė paku dy kilometra do tė gjendet ujė, ose merr njoftimin e njė myslimani tė menēur, tė rritur, e tė drejtė, pasi tė mendojė mirė, e ka farz tė ecė nė ēdo anė dyqind metra ose tė dėrgoj dikė pėr ta kėrkuar. Nėse nuk mendohet shumė, nuk ėshtė e nevojshme ta kėrkojė ujin.

7- Kushdo qė merr tejemum pa pyetur pėr ujė, dhe hyn nė namaz, e pastaj informohet nga njė person se aty gjendet ujė, duhet tė marrė abdest dhe ta pėrsėritė namazin.

8- Kur ka ujė nė largėsi mė tepėr se dy kilometra, namazi mund tė falet me tejemum.

9- Njė njeri qė harron se nė plaēkat e tij ka ujė, nėse nuk ėshtė nė fshat a qytet, mund tė falė namaz me tejemum.

10- Njė njeri qė mendon se ėshtė harxhuar uji, nėse gjen ujė pas namazit, namazin qė ka falur me tejemum e pėrsėrit.

11- Mysafiri (udhėtari) e ka vaxhib tė kėrkojė ujė nga ata qė gjenden pranė tij. Nėse nuk i japin, ai falet me tejemum.

12- Derisa nė rrugė, nė pus ka ujė vetėm pėr tė pirė, mund tė merret tejemum.

13- Nėse ka pak ujė, xhunupi duhet larė para gruas me hajz, para atij pa abdest dhe para tė vdekurit. Pronari i ujit lahet para tė tjerėve. Ujėrat qė kanė pronarė tė veēantė, kur bashkohen, sė pari lahet i vdekuri.

14- Personi qė ėshtė xhunup, nėse pasi tė ketė marrė tejemum, e prish abdestin, nuk bėhet xhunup. Nėse ujė ka pak, merr vetėm abdest.

15- Nėse mė tepėr se gjysma e sipėrfaqes sė trupit tė atij qė ėshtė xhunup, ėshtė me plagė ose e skuqur, ai merr tejemum. Nėse pjesa mė e madhe e lėkurės sė tij ėshtė e shėndoshė dhe nėse ėshtė e mundur tė lahet pa u lagur pjesėt me plagė merr gusul. Nėse nuk mund tė lahet pa u lagur pjesėt me plagė, ai merr tejemum.

Si merret tejemumi?

1. Sė pari bėhet nijet  pastrimi nga xhunupllėku ose nga gjendja pa abdest.

Pėr tė falur namaz me tejemum, nuk mjafton tė bėhet nijet vetėm pėr tejemum. Duhet tė bėhet nijet pėr tė marrė tejemum pėr diēka qė ėshtė ibadet, p.sh., tejemum pėr namaz tė xhenazes, pėr abdest ose pėr gusul.

Duke bėrė nijet pėr tejemum, nuk ka nevojė t’i ndash abdestin dhe gusulin. Nijeti pėr abdest tė bėn tė pastėr edhe prej xhunupllėkut. Me tejemumin e bėrė nijet pėr pastrim nga xhunupllėku, mund tė falet namazi. Nuk ka nevojė pėr tejemum tė dytė pėr namaz.

2. Dy duart, i pėrvesh deri mbi bėrryla, me pėllėmbėt e duarve  prek dheun e pastėr, gurė, tokė, gėlqere ose murin e suvatuar, duke i mbėshtetur  sė paku tre gishta, dhe me dy pėllėmbėt e fėrkon njė herė fytyrėn, domethėnė i jep mes-h. Nėse dora nuk e prek qoftė edhe njė pjesė tė fytyrės, tejemumi nuk ėshtė i vlefshėm.

Pėr t’i dhėnė mes-h mirė fytyrės, tė dy duart me pėllėmbė tė hapura dhe me katėr gishta tė ngjitur njėri me tjetrin, i vėmė te balli nga ku fillojnė tė dalin flokėt dhe ngadalė i zbresim drejt nofullės.

3. Dy pėllėmbėt  i vėmė prapė nė tokė (nė dhé) dhe pasi t’u biem njė herė duarve, pra pasi ta shkundim dheun, sė pari me katėr gishtat e dorės sė majtė  fėrkojmė anėn e sipėrme tė dorės sė djathtė drejt bėrrylit dhe pastaj anėn e brendshme tė krahut me pėllėmbėn e brendshme tė majtė e fėrkojmė prej bėrrylit deri nė pėllėmbė. Unaza duhet tė hiqet.. Pastaj njėsoj  me dorėn e djathtė fėrkohet krahu i majtė. Pėllėmba duhet tė prekė nė dhé dhe nuk ėshtė e nevojshme tė mbesė pluhur nė dorė.

Tejemumi pėr abdest dhe gusul ėshtė i njejtė.

Gjėrat qė e prishin tejemumin

Sapo tė pushojė situata e arsyeshme qė e bėn tė nevojshėm tejemumin, pra  kur tė gjendet ujė, nė situata qė  prishin abdestin dhe gusulin prishet edhe tejemumi.

Dobitė e abdestit, gusulit dhe tejemumit

Qė tė dy pastrimet me qėllim tė ibadetit, sjellin shumė dobi pėr shėndetin e trupit tonė. Krahas dobive tė shumta trupore, ka edhe shumė dobi shpirtėrore. Disa nga dobitė e shumta qė janė argumentuar, mund t’i rradhisim si vijon:

1- Nė jetėn tonė gjatė ditės, nuk mbetet vend qė nuk e prek dora jonė, nuk mbetet mikrob qė nuk e merr ajo. Ja, larja e duarve, e fytyrės dhe e kėmbėve qė bėhet duke marrė abdest, ėshtė njė mbrojtje shumė e mirė pėr sėmundjet e lėkurės dhe infeksionet. Mikrobet, bakter et parazitore nė trup hyjnė gjithnjė nėpėrmjet lėkurės.

2- Me larjen e hundės e cila ėshtė kujdestare e sistemit tonė tė frymėmarrjes, pengohet hyrja nė trup e masės sė mikrobeve dhe e pluhurit.

3- Larja e fytyrės e forcon lėkurėn, tė ēlodh dhe  lehtėson dhembjen e kokės. I vė nė lėvizje damarėt dhe nervat. Marrja e vazhdueshme e abdestit, sado qė njerėzit plaken, ndikon nė ruajtjen e fytyrės sė tyre nga rrudhat.

4- Nė situatat qė shkaktojnė xhunupllėkun, me harxhimin e njė energjie tė madhe, rritet shpejtėsia e rrahjes sė zemrės dhe e qarkullimit tė gjakut dhe frymėmarrja shpejtohet. Me angazhimin e tepėrt tė trupit ndihet lodhje, rraskapitje, shtangje, plogėshti, kryesisht ngadalėsohen mjaft aktivitetet shpirtėrore. Me gusul trupi fiton gjallėrinė e pėrparme. Njė  mbrojtės shumė i mirė i trupit ėshtė larja e rregullt.

5- Abdesti dhe gusuli ka ndikim pozitiv edhe nė sistemin e qarkullimit tė gjakut. Mėnjanon ngurtėsimin dhe ngushtimin e damarėve.

Pastrimi (tahareti) nga  papastėrtitė

Nė trup, nė rroba dhe nė vendin ku do tė falet namazi, nuk duhet tė ketė ndyrėsirė, papastėrti e pisllėk. Pjesė pėrbėrėse tė rrobave konsiderohen edhe shamia, shalli i kokės, ēallma, kapuēi dhe nallanet. Meqė edhe bezja me tė cilėn mbulohet trupi (atkia) dhe kėndet e saj lėvizin bashkė me atė qė fal namaz, ajo konsiderohet rrobė dhe nėse nuk ėshtė e pastėr, namazi nuk pranohet. Kur vendi i shtrojės ku shkel dhe vė kokėn ėshtė i pastėr dhe tė ketė ndyrėsirė nė njė vend tjetėr diku afėr, namazi pranohet. Sepse shtroja nuk ėshtė e ngjitur pėr trupi si shall. Por, nuk lejohet namazi i atij qė bart shishe tė mbyllur nė tė cilėn ka urinė, sepse shishja nuk ėshtė vendi ku ėshtė bėrė urina. (Nga kjo kuptohet se kur nė xhep ke shishe tė mbyllur ujė kolonje, alkoli, jodi ose nė kuti tė mbyllur shami me gjak, beze tė ndyrė, nuk lejohet tė falėsh namaz). Vendi ku shkelin dy kėmbėt dhe vendi ku bihet nė sexhde, duhet tė jenė tė pastra. Namazi mbi najlon, xham e beze qė mbulon ndyrėsirėn, pranohet. Nėse nė  sexhde fundet prekin ndyrėsirė tė terur, nuk prish punė.

Nėse nė lėkurė, nė rroba, nė vendin ku falet namazi  nuk ka ndyrėsirė mė tė madhe sesa sasia e dėrhemit, edhe pse namazi pranohet, nėse ka ndyrėsirė sa sasia e dėrhemit, ėshtė tahrimen mekruh dhe ėshtė vaxhib ta lash. Nėse ėshtė mė shumė se dėrhemi, ėshtė farz qė ta lash. Nėse ėshtė mė pak, ėshtė sunnet. Ėshtė farz tė lash edhe pikėn e pijeve alkolike.

Sasia e dėrhemit te ndyrėsirat e forta, ėshtė (mithkal)katėr gramė e 60 centigramė. Pėr ndyrėsirat rrjedhėse, ėshtė hapėsira sa gjerėsia e fytyrės sė ujit qė ėshtė nė shuplakėn e ēelur tė dorės. Ndyrėsira e fortė e rrobės qė ėshtė mė pak se njė mithkal kur pėrhapet mė gjerė se sa e brendshmja e shuplakės, nuk e pengon namazin.

Ndyrėsira ėshtė dy llojesh:

1- Ndyrėsira e trashė

Ndyrėsira tė trasha janė tė gjithė ato gjėra qė kur dalin nga njeriu shkaktojnė prishjen e abdestit dhe tė gusulit, sikur jashqitja, gjaku i kafshėve tė ngordhura qė nuk i hahet mishi, mishi i derrit, pisllėku i shpendėve dhe i kafshėve transportuese, i dhenve e i dhisė, gjaku i njeriut, vera...etj.

2- Ndyrėsira tė lehta: Kur njė organ dhe njė pjesė e rrobave ndyhet me ndyrėsirė tė lehtė, d.m.th., kur ndyhet deri njė e katėrta e kėsaj pjese dhe e kėtij organi, nuk e prish namazit. Urina e kafshėve me katėr kėmbė, tė cilave u hahet mishi, dhe pisllėku i shpendėve qė nuk u hahet mishi, janė ndyrėsira tė lehta. Pisllėku i pėllumbit, harabelit dhe shpezėve tė ngjajshme, tė cilave u hahet mishi, ėshtė i pastėr.

Rakia e nxjerrė nga destilacioni i verės dhe alkoli janė ndyrėsirė e trashė dhe ėshtė haram tė pihen sikur vera. Kur fal namaz, gjaku dhe pijet alkolike duhet tė lahen e tė pastrohen nga rrobat dhe nga lėkura. Nėse ato gjenden nė shishe e tė tjera, duhen nxjerrė nga xhepi.

Papastėrtitė pastrohen me ēdo ujė tė pastėr, me ujin qė ėshtė marrė abdest dhe gusul, me ujėra tė rrjedhshme, si dhe me uthull. Uji i pėrdorur pėr abdest dhe gusul, quhet ujė i pėrdorur. Ky ujė ėshtė i pastėr, por nuk ėshtė pastrues i nevojės sė njerėzve. Nga ky pastrohet ndyrėsira, por me tė nuk merret abdest dhe as gusul.

ISTINXHA- domethėnė t’i pastrosh vendet nga ėshtė kryer nevoja e vogėl dhe e madhe. Istinxhaja, tė pastruarit e nevojės, ėshtė sunnet. Mashkulli e femra, pasi tė prishin abdestin, duke e larė anėn e pėrparme dhe tė prapme me ujė, nė mėnyrė qė tė mos lėnė urinė ose pisllėk ėshtė sunnet. Por, nėse nuk mund tė pastrohet me ujė pa e zbuluar vendin e turpshėm para tjetėrkujt, hiqet dorė nga pastrimi me ujė, bile edhe nėse ka shumė pisllėk. Pra, nuk bėn tė zbulohet vendi i turpshėm. Namazin e fal ashtu. Nėse e zbulon, bėhet fasik, domethėnė bėhet person qė ka bėrė haram. Kur gjen njė vend tė volitshėm e bėn pastrimin me ujė dhe namazin e pėrsėrit. Sepse, nėse zbatimi i njė urdhri bėhet sebep pėr tė bėrė njė haram, pėr tė mos bėrė haram, si urdhėr braktiset, nuk zbatohet.

Pastrimi i nevojės me kockė, me ushqim, me pleh, me tullė, me saksi si dhe me pjesė tė xhamit, me thėngjill, me pasuri tė tjetėrkujt dhe me gjėra tė ēmueshme, domethėnė me gjėra tė vlefshme, me para, p.sh., me mėndafsh, me gjėra tė hedhura nga xhamia, me ujė zemzemi, me gjethe, me letėr ėshtė tahrimen mekruh. Edhe ndaj letrės boshe duhet tė kihet respekt. Pastrimi i nevojės me gazeta dhe letra, nė tė cilat ka shkrime qė nuk i shėrbejnė fesė, ku nuk ka emra tė nderuar, lejohet. Mirėpo, pastrimi i nevojės nuk lejohet me kurrfarė fletėsh ku ka shkrime me germa tė islamit. Tė kthesh organet e jashqitjes nga kibla dhe ta prishėsh abdestin nė kėmbė apo lakuriq, pa pasur ndonjė detyrim ėshtė mekruh. Nė vendin ku ka papastėrti apo urinė, nuk lejohet gusuli. Por, nėse urina rrjedh e shkon dhe nuk grumbullohet, nė kėto vende lejohet tė meret gusul. Uji i pėrdorur pėr pastrimin e papastėrtive bėhet i ndotur dhe rrobat nuk duhet t’i spėrkatėsh. Pėr kėtė arsye, duke bėrė pastrimin e nevojės, duhet zbuluar vendi i turpshėm dhe kjo tė bėhet nė njė vend tė volitshėm. Nuk bėhet pastrimi para muslluqesh duke futur dorėn me ujė nė tė mbathura dhe tė lash vendin e urinės. Kur e prek pika e urinės, uji nė grusht bėhet i papastėr dhe rroba e spėrkatur bėhet e ndotur. Nėse, vendet e spėrkatura me kėtė ujė, janė mė shumė se brendia e pėllėmbės, namazi nuk pranohet.

Kur urinojnė meshkujt duhet tė mos spėrkaten. Pa u bindur se nuk ka mbetur pikė urine, nuk duhet marrė abdest. Abdesti prishet dhe rrobat konsiderohen tė ndotura edhe nė rastin kur rrejdh njė pikė e vetme urine.Nėse nė rroba kullon mė pak se brendia e pėllėmbės, marrja e abdestit dhe namazi i falur janė mekruh. Nėse pikon shumė, namazi nuk pranohet. Ata qė vuajnė nga tė pikurit e organit gjenital duhet  vėnė pak pamuk bimėsh nė vrimėn nga urinojnė. Urinėn e rrjedhur e thith pambuku.

3. Mbulimi i auretit

(Vendet e auretit dhe mbulimet e grave)

Auret quhen vendet qė ėshtė haram t’i zhveshėsh para dikujt, t’ia tregosh tjetėrkujt dhe t’i shikosh  ato vende tė tjetėrkujt. Vende tė turpshme (auret) - qė duhen mbuluar - te mashkulli ėshtė pjesa prej kėrthizės deri nėn gjunjė. Gjuri ėshtė auret (vend i turpshėm). Meshkujt kur falin namaz, tė mbulojnė pjesėt e tjera (krahėt, kokėn), tė veshė ēorape, ėshtė sunnet. Falja e namazit me kėto pjesė tė zbuluara, ėshtė mekruh.

Te gratė ēdo pjesė tjetėr e trupit pėrveē pėllėmbėve tė duarve dhe fytyrės, pjesa e sipėrme e duarve, flokėt dhe kėmbėt, nė tė katėr medhhebet janė auret. Pėr kėtė arsye gratė janė quajtur auret. T’i mbulosh kėto, ėshtė farz. Nėse mbetet njė e katėrta e cilitdo nga organet e trupit pa u mbuluar, namazi prishet. Nėse hapet pak, nuk prishet por namazi ėshtė mekruh.

Gratė jashtė namazit, kur janė vetėm, e kanė farz ta mbulojnė pjesėn ndėrmjet gjunjėve dhe kėrthizės, e kanė vazhib tė mbulojnė barkun dhe shpinėn, kurse t’i mbulojnė vendet tjera, ėshtė edukatė mirėsjelljeje.

Resulull-llahu (salall-llahu alejhi ve selem), thotė: “Sytė e atij qė shikon gruan e huaj me lakmi, do t’i mbushen me zjarr dhe do tė futen nė Xhehennem. Duart qė ka shtrėnguar dorėn me gruan e huaj, lidhen pėr qafe dhe do tė hidhen nė Xhehennem. Ata qė flasin me lakmi me gruan e huaj nė njė vend tė panevojshem, pėr ēdo fjalė do tė rrinė njė mijė vjet nė Xhehennem”.

Nė njė hadith tjetėr thuhet: “Shikimi me lakmi i gruas sė fqinjit dhe i grave tė miqve, ėshtė dyfish mė shumė gjynah sesa shikimi i grave tė huaja. T’i shikosh gratė e martuara, ėshtė njė mijė herė gjynah sesa tė shikosh vajzat. Edhe gjynahet e zinasė janė tė kėtilla”.

Pastaj Resulull-llahu (salall-llahu alejhi ve selem), thotė: “Mos i zbuloni vendet tuaja tė turpshme. Nėse ka persona qė nuk ndahen fare nga ju, turpėrohuni nga ata dhe silluni me respekt ndaj tyre”.

Nė njė hadith thuhet: “Mbuloji vendet e tua tė turpshme. Mos ia shfaq tjetėrkujt pėrveē gruas dhe shėrbėtores sate. Edhe kur je vetėm, turpėrohu nga All-llahu”.

“Atė qė sheh bukurinė e njė vajze dhe largon menjėherė syrin nga ajo, All-llahu e nderon me sevape tė njė ibadeti tė ri, kėnaqėsinė e tė cilit ibadet e ndien menjėherė”.

“Zoti i mallkoftė ata qė i zbulojnė vendet e tyre tė turpshme dhe ata qė i shikojnė vendet e turpshme tė tjetėrkujt”.

Domethėnė bėhuni nga ata qė tė tjerėve u japin shembull nė moral, nė punė e nė veshje. Ata qė i pėrshtaten modės, ata qė haramet i quajnė art i bukur dhe ata qė punojnė harame, u thonė artistė, duhet tė marrin mėsim nga kėto hadithe, duhet tė frikėsohen e tė kthjellohen mbi to.

Edhe t’i shikojė mashkulli pjesėt e turpshme  tė mashkullit dhe femra tė femrės, ėshtė haram. Po e pėrsėrisim ashtu sikur ėshtė haram qė mashkulli t’i shikojė vendet e turpshme tė femrave dhe femrat tė meshkujve, po ashtu ėshtė haram qė mashkulli t’i shikojė vendet e turpshme tė mashkullit dhe femra tė femrės. Vendet e turpshme tė mashkullit pėr mashkullin e pėr femrėn janė ndėrmjet kėrthizės e gjunjėve. Tė kėtilla janė edhe vendet e turpshme tė femrės pėr femrėn. Ndėrsa vendet e turpshme tė femrės pėr mashkullin e panjohur (tė huaj), janė i tėrė trupi, pėrveē duarve dhe fytyrės. Edhe sikur tė shikosh pa lakmuar pjesėt e turpshme tė femrės sė huaj (tė panjohur), ėshtė e ndaluar.

I sėmuri qė ėshtė i shtrirė lakuriq nėn jorgan, kur e ka kokėn nėn jorgan dhe fal namaz me shenja, konsiderohet se ėshtė falur lakuriq. Nėse falet me kokė tė nxjerrė nga jorgani, po me trupin tė mbuluar me jorgan, i lejohet.

Njė mashkull, femrat me tė cilat e ka haram tė martohet mund t’i shikojė nė kokė, nė fytyrė, qafė, krah, kėmbėt nėn gjunjė, por pa i lakmuar. Ato nuk mund t’i shikojė nė gjoks, nė mes, mbi gjunjė e nė shpinė.

Pėr femrėn edhe fėmijėt e xhaxhait, hallės, tezes dhe tė dajės janė meshkuj tė huaj. Edhe dhėndri e kunati janė burra tė huaj. Me kėta ėshtė haram qė gruaja tė bisedojė e tė tallet e vetmuar. Edhe pėr meshkuj ėshtė haram tė llafosin shkujdesshėm me vajzat e xhaxhait, tė hallės, tė tezes dhe me kunata.

Burri nuk mund tė martohet kurrė me tetėmbėdhjetė femra. Me kėto mund tė bisedojė e tė rrijė vetėm. Edhe gruaja nuk mund tė martohet me tetėmbėdhjetė meshkuj. Kėta tetėmbėdhjetė meshkuj e femra janė:

Tė afėrm nga gjaku

Meshkujt                             Femrat

1- Baba.                              1- Nėna
2- Babai i babait                   2- Nėna e babait
     dhe i nėnės.                        dhe e nėnės.
3- biri, i biri i tė birit.              3- e bija, e bija e sė bijės.
4- Vėllai.                              4- Motra
5- biri i vėllait.                       5- e bija e motrės.
6- biri i motrės.                     6- e bija e vėllait.
7- Xhaxhai dhe daja              7- Halla dhe tezja.

 

Tė afėrmit nga qumėshti

Meshkujt                             Femrat

  8- Babai nga qumėshti.         8- Nėna nga qumėshti.
  9- Baba i babės dhe i            9- Nėna e nėnės dhe e
      nėnės nga qumėshti.             babait nga qumėshti.
10- Biri nga qumėshti.           10- Bija nga qumėshti.
11- Vėllai nga qumėshti.        11- Motra nga qumėshti.
12- I biri i motrės                  12- E bija e motrės
       nga qumėshti.                     nga qumėshti.
13- I biri i vėllait                    13- E bija e vėllait
      nga qumėshti.                       nga qumėshti.
14- Xhaxhai dhe daja             14- Halla dhe tezja
      nga qumėshti.                     nga qumėshti.

Tė afėrmit nga martesa

Meshkujt                             Femrat
15- Vjehrri,                           15- Vjehrra.
16- Vėllai nga babai.             16- Motra nga nėna.
17- Njerku.                           17- Njerka.
18- Dhėndri.                         18- Nusja.

Meshkujt dhe femrat qė dalin nė rrugė me pjesėt e turpshme tė pambuluara dhe qė shikojnė pjesėt e turpshme tė tė tjerėve, do tė digjen nė zjarrin e Xhehennemit.

4. KTHIMI NGA KIBLA

Namazi duhet tė falet me fytyrė nė drejtim tė Qabesė. Kible i thuhet drejtimit tė ndėrtesės sė Qabesė, e cila gjendet nė qytetin e Mekės. Mė parė kible ka qenė Kudusi (Jerusalemi). Shtatėmbėdhjetė muaj pas hixhretit, nė mes tė muajit Shaban, ditėn e martė ėshtė urdhėrur kthyerja nga Qabeja.

Kible nuk ėshtė ndėrtesa e Qabesė, por trualli i saj. Domethėnė kible ėshtė hapėsira aty nga toka deri nė arsh. Pėr kėtė arsye namazi falet edhe nė fund tė detit, nė male tė larta dhe nė avione nė atė drejtim.

Mirėpo, nė rastet si:

1. Pėr shkak tė sėmundjes;

2. Nė rrezik se tė vidhet pasuria;

3. Nė rrezik nga kafshė grabitqare

4. Nė rrezik se mund tė tė shohė armiku;

5. Kur zbret nga kafsha, nėse nuk mund tė hipė pėrsėri pa ndihmė dhe nėse nuk mund tė falet duke i bashkuar dy namaze (drekėn me ikindinė dhe akshamin me jacinė), - namazin e falė duke u drejtuar andej kah mund tė drejtohet. Nė anije, nė tren dhe nė avion ėshtė kusht tė kthehesh (nė fillim tė namazit) nga kiblja.

5. KOHĖT E NAMAZIT

Resulull-llahu (salall-llahu alejhi ve selem), thotė: “Xhebraili alejhisselam, pranė derės sė Qabesė dy ditė m’u bė imam. Kur agoi, ne tė dy falėm namazin e sabahut, drekėn derisa po largohej dielli nga zeniti, ikindin, kur hija e ēdo objekti u bė sa ai objekt; kur dielli perėndoi akshamin e jacinė e falėm natėn vonė. Ditėn e dytė: namazin e sabahut e falėm derisa po agonte, drekėn kur hija e ēdo objekti u bė dy fish nga ai objekt; ikindinė e falėm menjėherė pas kėsaj akshamin nė kohėn kur ndėrpritet agjėrimi (nė iftar) dhe jacinė kur u bė njė e treta e natės. Pastaj tha: O Muhammed, kėto janė kohėt e namazeve tė tua dhe tė pejgamberėve tė mėparshėm. Ummeti yt secilėn nga tė pesė kohėt e namazit, le t’i falė ndėrmjet kėtyre dy kufijve (varianteve) qė kemi falur ne”. Edhe nga ky hadith merret vesh se numri i namazeve tė urdhėruara qė falen pėr ēdo ditė, ėshtė pesė.

Koha e namazit tė sabahut: fillon prej agimit e vazhdon deri nė lindjen e diellit.

Koha e namazit tė drekės: fillon qė nga koha kur zvogėlohen hijet fillojnė tė zgjaten, dhe vazhdon derisa hijet tė zgjaten sa vetė objekti ose dyfish; pra koha e drekės fillon kur dielli largohet nga mesi i qiellit e zgjat deri nė ikindi.

Koha e namazit tė ikindisė: fillon me pėrfundimin e kohės sė drekės dhe kjo:

1. Sipas Imam Ebu Jusufit dhe Imami Muhammedit, fillon kur hija e njė objekti rritet sa vetė ai objekt, dhe vazhdon derisa tė zhduket dielli.

2. Sipas Imami Adham Ebu Hanifes, fillon kur hija e objektit dyfishohet dhe vazhdon derisa tė zhduket dielli.

Koha e namazit tė akshamit: fillon pasi tė perėndojė dielli dhe vazhdon derisa tė errėsohet mirė, domethėnė derisa me skuqjen e qiellit tė mos mbetet asnjė shkėndijė e diellit.

Koha e namazit tė jacisė: fillon atėherė kur kalon koha e namazit tė akshamit dhe vazhdon deri para agimit. Sipas Imami Adham Ebu Hanifes, koha e jacisė fillon kur tė zhduket skuqja nė qiell.

Kohėt kur ėshtė e ndaluar falja e namazit janė: momentet kur dielli ėshtė duke lindur ose duke perėnduar, pėrveē ikindisė nėse ėshtė duke u falur. Nė kėto tri kohė nuk lejohet as namazi i xhenazes sė pėrgatitur mė herėt, as sehvi sexhdeja ose sexhdeja e leximit tė Kur’anit.

Dy kohė janė mekruh tė falėsh vetėm nafile. Pasi tė falėsh farzin e namazit tė sabahut derisa tė lind dielli, dhe pasi ta falėsh farzin e namazit tė ikindisė deri te farzi i akshamit.

EZANI DHE IKAMETI

Ezan do tė thotė tė njoftosh kur arrin koha e faljeve. Pėr burrat pėr pesė kohėt e namazit dhe pėr namazet kaza dhe nė namazin e xhumasė, karshi predikusit, kėndimi i ezanit ėshtė sunnet-i muekked. Ezani kėndohet me zė tė lartė pėr t’i njoftuar tė tjerėt pėr fillimin e kohės sė namazit. Kur kėndohet ezani, ėshtė mustehab tė ngrihen duart te veshėt dhe nga njė gisht tė vihet nė vrima tė veshėve. Tė kėnduarit e ikametit ėshtė mė i vlefshėm se tė kėnduarit e ezanit. Ezani dhe ikameti kėndohen nė drejtim tė kibles. Duke i kėnduar kėto, nuk flitet dhe nuk jepet pėrgjigjje pėr selamin e dhėnė.

Nė cilat raste kėndohen ezani dhe ikameti

1. Nė kopsht, nė fushė kur falet kaza, vetėm ose me xhemat, ėshtė sunnet qė ezani dhe ikameti i meshkujve tė kėndohen me zė tė lartė. Njerėzit, xhindėt, gurėt qė  dėgjojnė ezanin, ditėn e Kiametit do tė jenė dėshmitarė. Ai qė pėrgatitet pėr tė falur disa namaze kaza, sė pari  kėndon ezanin dhe ikametin. Duke i falur kazatė e mėparshme, tė tjerave u kėndon vetėm ikametin dhe nuk ėshtė e nevojshme tė kėndosh ezanin.

2. Ai qė e fal me kohė namazin  nė shtėpinė e vet,  vetėm ose me xhemat, nuk kėndon ezanin dhe ikametin, sepse ezani dhe ikameti i kėnduar nė xhami, konsiderohet se ėshtė kėnduar edhe nė shtėpi. Por nėse ikameti kėndohet ėshtė mė i vlefshėm. Pasi tė jetė falur namazi me xhemat nė xhaminė mė tė afėrt ose nė ēfardo xhamie me xhemat tė njohur, ai qė fal vetėm, nuk e kėndon ezanin dhe ikametin. Nė xhamitė qė janė nė rrugė, ose qė nuk kanė imam dhe myezin dhe qė nuk kanė xhemat tė caktuar, ata qė vijnė nė kohė tė ndryshme, por kohė tė njė namazi, pėrbėjnė xhemat tė ndryshėm. Pėr ēdo xhemat kėndohet ezani dhe ikameti. Nė xhami tė kėtillė edhe ai qė falet vetėm, i kėndon ezanin dhe ikametin me zė sa pėr t’i dėgjuar vetė.

3. Ata qė janė mysafirė (udhėtarė), edhe kur falen me xhemat nė mesin e vet, edhe kur falen vetėm, e kėndojnė ezanin dhe ikametin. Pranė atij qė falet vetė, nėse ka shokė, mund ta lėsh ezanin. Ai qė ėshtė nė udhėtim kur falet vetėm nė njė shtėpi, kėndon ezanin dhe ikametin. Sepse ezani e ikameti i kėnduar nė xhami, nuk konsiderohet pėr namazin e tij. Nėse disa  prej atyre (udhėtarėve) e kėndojnė ezanin nė shtėpi, ata qė falen mė pastaj, nuk e kėndojnė.

Kėndimi i ezanit nga fėmija i menēur,  nga i verbri etj., tė cilėt dinė, ėshtė i lejuar dhe nuk duhet tė kesh kurrfarė neverie.Kurse kėndimi i ezanit nga ndonjė i paditur s‘ėshtė e pėlqyer. Kėndimi i ezanit dhe ikametit nga ai qė ėshtė xhunup, dhe kėndimi i ezanit pa abdest, si dhe kėndimi i ezanit nga gruaja,mėkatari, pijaneci, fėmija jo i menēur dhe kėndimi i ezanit ulur, ėshtė tahrimen mekruh. Ezanet e kėtyre kėndohen pėrsėri. Pėr tė qenė ezani i vėrtetė, myezini duhet tė jetė mysliman dhe i menēur.

Arsyeja qė ezani i mėkatarit nuk ėshtė i vlefshėm  qėndron nė faktin se fjala e tij nė ibadete nuk pranohet. Me thirrjen e ezanin nga ana e tij nuk besohet se ka ardhur koha e namazit. Me ezanin  dhe me shenjėn qė jep ai, nuk ndėrpritet agjėrimi (nuk hapet iftari).

Ata qė e nderojnė dhe e respektojnė ezanin dhe qė  e kėndojnė atė nė harmoni me sunnetin, pa i ndryshuar tingujt, fjalėt e tij, pa e prishur, ata qė nuk e pėrqeshin dhe qė dalin nė minare, -  do tė arrijnė shkallė tė lartė.

Por nėse ezani nuk kėndohet nė harmoni me sunnetin, pėr shėmbull, nėse ndryshojnė disa fjalė, nėse pėrkthehet dhe nėse kėndohet duke u pėrqeshur nė disa fjalė, ai qė e dėgjon kėtė asnjė pjesė nuk  pėrsėrit.

Resulull-llahu (salall-llahu alejhi ve selem), nė njė hadith tė tij thotė: “Kushdo qė nė kohėn kur e dėgjon zėrin e ezanit, e kėndon bashkė me myezinin pa zė, atij pėr ēdo germė i jepen njėmijė sevape dhe i falen njėmijė gjynahe”.

Ai qė e dėgjon ezanin edhe nėse  lexon Kur’ani Kerim, ėshtė sunnet ta shqiptojė ngadalė atė qė dėgjon. Kur e dėgjon ezanin: Hajje ales-salah dhe Hajje alel felah duhet tė thuash: “La havle ve la kuvvete il-la bil-lah”. Pas ezanit kėndohet salavat. Pastaj kėndohet duaja e ezanit.

Kėndimi i ezanit

All-llahu ekber......................................................... 4 herė
     Eshhedu en la ilāhe il-lall-llah.................................... 2 herė
     Eshhedu enne Muhammeden Resulull-llah................. 2 herė
     Hajje ales-salah....................................................... 2 herė
     Hajje alel felah......................................................... 2 herė
     All-llahu ekber......................................................... 2 herė
     La ilāhe il-lall-llah..................................................... 1 herė

Vetėm nė ezanin e sabahut pas Hajje alel felah kėndohet dy herė edhe Essalatu hajrun minen-neum.

Ndėrsa nė ikamet pas Hajje alel felah dy herė thuhet Kad kametissalatu.

Duatė e ezanit:

Resulull-llahu (salall-llahu alejhi ve selem), ka porositur: “Duke u kėnduar ezani kėndoni kėtė dua:

“Ve enne eshhedu en lā ilāhe il-lall-llah vahdehu la sherike lehu ve eshhedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu ve radītu bil-lahi rabben ve bil islāmi dīnen ve bi Muhammedin sal-lall-llahu alejhi ve sel-leme resūlen nebijja”.

Pėrsėri nė njė hadithi sherif thuhet: “O ummeti im. Kur tė kryhet ezani, kėndoni kėtė dua: All-llahumme rabbe hā dhihiddāvetit-tāmmeti ves-salāti-l-kaimeti āti Muhammedeni-l-vesīlete vel fadilete veddere-xhāterr-rrefiate veb’athhu mekamen mahmudenil-ledhi ve’adtehu inneke la tuhliful mīād”.

Domethėnia e fjalėve tė ezanit

ALL-LLAHU EKBER: Zoti ėshtė i madh. Ai nuk ka nevojė pėr asgjė. Ėshtė i madh dhe pėr ibadetet e robėve tė Tij nuk ka nevojė. Pėr ta rrėnjosur mirė nė mendje kėtė domethėnie, kjo kėndohet katėr herė.

ESHHEDU EN LA ILAHE IL-LALL-LLAH: Dėshmoj dhe deklaroj se nuk ka Zot tjetėr pėrveē All-llahut. Edhe dėshmoj dhe besoj se me madhėshtinė e Tij nuk ka nevojė pėr adhurimin e askujt, se pėrveē Tij nuk e meriton askush tė adhurohet.

ESHHEDU ENNE MUHAMMEDEN RESULULL-LLAH: Besoj dhe dėshmoj se Muhammedi (salall-llahu alejhi ve selem), ėshtė pejgamber i dėrguar i Tij, se ėshtė njoftues i rrugės sė ibadeteve qė i kėrkoi Ai, dhe se All-llahu i pranon vetėm ibadetet qė u njohtuan nga Ai.

HAJJE ALES-SALAH; HAJJE ALEL FELAH: janė dy fjali qė i thėrrasin besimtėrėt nė namaz, i cili sjell shpėtimin, lumturinė dhe kėnaqėsinė.

ALL-LLAHU EKBER: Ibadetin qė e meriton Ai, askush nuk mund ta arrijė. Ėshtė shumė i madh dhe i vetmi tė cilit duhet t’i bėhet ibadet.

LA ILAHE IL-LALL-LLAH: Vetėm All-llahu ėshtė Ai qė e meriton, qė ėshtė i denjė t’i pėrulesh nė ibadet. Askush nuk ka tė drejtė t’i bėjė ibadet tjetėrkujt, pėrveē Tij.

6. NIJETI

Derisa tė kėndohet tekbiri fillestar, bėhet nijeti, pra, para se tė hyjmė nė namaz, e bėjmė nijet (vendosim) me zemėr se cilin namaz duam ta falim (njė nga tė pesė kohėt), kthehemi nga kibla dhe i drejtohemi imamit. Secili namaz ka nijetin e vet. Duke e shqiptuar nijetin, duhet tė pėrqėndrohemi edhe me mendje dhe me respekt tė plotė tė hyjmė nė namaz. Nijeti mund tė bėhet shqip ose arabisht. Nijeti pėr tė gjitha namazet nė gjuhėn arabe do tė ishte kėshtu:

Nevejtu en usal-lije lil-lahi teala salatu-l-vakti edaen mustakbilel-kibleti - All-llahu ekber.

Nijeti i bėrė pas tekbirit fillestar, nuk ėshtė i vlefshėm, dhe ai namaz nuk pranohet. Te farzet dhe vaxhibet, kur bėhet nijeti, duhet tė dihet cili farz e cili vaxhib ėshtė. Nuk ėshtė e navojshme tė theksohet numri i rekateve nė nijet. Kur  fal sunnetin, mjafton tė bėhet nijet namazi me zemėr. Nė namazin e xhenazes bėhet nijet duke thėnė: “Namazin pėr All-llahun, duanė pėr tė vdekurin”.

Nuk ėshtė kusht pėr imamin qė ta bėj nijet, t’u bėhet imam meshkujve. Imami, nėse nuk e bėn nijet “Iu bėra imam kėtij xhemati tė gatshėm”, nuk e arrin sevapin e tė falurit me xhemat. Nėse e bėn nijet qė t’u bėhet imam, e arrin edhe kėtė sevap. Imamit i nevojitet nijeti i theksuar, se u bėhet imam edhe grave.

PJESĖT PĖRBĖRĖSE TĖ NAMAZIT
(RUKNET  E  NAMAZIT)

1. IFTITAHI TEKBIR - Tekbiri fillestar. Duke hyrė nė namaz tė shqiptohet All-llahu ekber ėshtė farz. Tjetėr fjalė nuk thuhet.

2. KIAM - Ndenja nė kėmbė. I sėmuri qė nuk mund tė rrijė nė kėmbė, falet ulur. I sėmuri qė nuk mund tė rrijė ulur, shtrihet nė shpinė dhe falet me lėvizje koke. Meqė fytyrėn duhet ta ketė nga kiblja e nga qielli, i vihet jastėku nėn kokė. I shtrėngon kėmbėt. Kur je me qėndrim nė kėmbė, kėmbėt mund tė jenė tė hapura rreth katėr gishta larg njėra - tjetrės.

I sėmuri qė nuk mund tė rrijė nė kėmbė se i merren mendtė, i dhemb shumė koka, dhėmbi, syri ose diku tjetėr. Atij qė i kullon plaga, ka frikėn e armikut, ėshtė rrezik t’i vidhet pasuria. Ai qė duke ndenjur nė kėmbė do ta prish agjėrimin ose kėndimin, ose ata qė do t’u zbulohej vendi i auretit, qė tė gjithė falen ulur. Pėr ruku pėrkulet pak, e pėr sexhde e vė kokėn nė tokė. Ai qė nuk mund ta vėrė kokėn nė tokė, pėr ruku pėrkulet pak e pėr sexhde pėrkulet mė shumė. Nėse pėrkulja pėr sexhde nuk ėshtė mė e madhe se pėrkulja pėr ruku, namazi nuk pranohet. Nėse nė tokė vė njė gur a dėrrasė dhe mbi to bėn sexhde, edhe pse i pranohet namazi, hyn nė gjynah. Domethėnė bėhet tahrimen mekruh.

3. KIRAET - Leximi i Kur’anit. Nė ēdo rekat tė sunneteve dhe tė vitrit, si dhe kur fal vetėm nė dy rekatet e farzeve gjatė tė ndenjurit nė kėmbė, ėshtė farz tė lexohet Kur’an (njė ajet i gjatė ose tri tė shkurtra). Tė lexosh sure tė shkurtėr, ėshtė mė sevap.

Nė rekatin e parė tė secilit namaz lexohet: Subhaneke, Eudhubil-lahi, Bismi-lahi, Fatihaja dhe njė sure (kaptinė).Nė rekatin e dytė tė secilit namaz lexohet: Bismil-lahi, Fatihaja dhe njė sure, ose njė ajet i gjatė a tri tė shkurtra (mė e pakta).Nė rekatin e tretė dhe tė katėrt tė namazeve farze lexohet Bismil-lahi dhe Fatihaja.Leximi i Fatihasė dhe i sures (sė shkurtėr) nė dy rekatet e para, ėshtė vaxhib ose sunnet. Dhe tė lexosh Fatihanė para sures ėshtė vaxhib. Nga kjo renditje (e vaxhibeve) e kiraetit, nėse harrohet njė, duhet bėrė Sehvi sexhde (sexhde pėrmirėsuese).Gjatė ndenjes nė kėmbė, nė Kiraet, nuk lejohet tė lexohet pėrkthimi i Kur’anit.

Imami atė qė do ta lexojė nė rekatin e parė dhe tė dytė, pėrveē nė namazin e xhumasė dhe tė bajrameve, ėshtė sunnet ta lexojė me gjatėsi dy shkallėsh (rekati i parė mė i gjatė se i dyti). Kur falet vetėm, nė ēdo rekat mund tė lexojė me tė njėjtėn gjatėsi. Ėshtė mekruh qė imami ta bėjė shprehi qė nė tė njėjtat rekate tė tė njėjteve namaze, tė kėndojė tė njėjtat ajete. Ėshtė edhe mė keq sikur t’i kėndojė me rend tė mbrapshtė. Nė rekatin e dytė tė kėrcesh suren qė pason pas asaj qė ėshtė kėnduar nė rekatin e parė, e tė kėndosh tė tretėn, ėshtė mekruh. Ta kėndosh Kur’anin me renditjen si nė Mus-haf, ėshtė vaxhib dhe kjo duhet praktikuar gjithmonė.

4. RUKU’I - Pas leximit tė Kur’anit (Kiraetit), derisa jemi nė kėmbė, duke marr tekbir pėrkulemi nė ruku. Nė ruku meshkujt i hapin gishtat i vėnė mbi gjunjė dhe shpinėn e kokėn i mbajnė drejt.

Nė ruku mė sė paku tri herė thuhet: Subhane rabbijeladhim. Nėse imami pa e shqiptuar tri herė e ngre kokėn me tekbir, edhe xhemati e ndjek menjėherė atė. Nė ruku krahėt dhe kėmbėt mbahen drejt. Femrat nuk i hapin gishtat. Shpinėn, kėmbėt dhe krahėt nuk i mbajnė drejt.

Duke u ngritur nga rukuja, shqiptojmė: Semiall-llahu limen hamideh. Kjo si pėr atė qė falet vetėm, si pėr imamin, ta thotė ėshtė sunnet. Xhemati kėtė nuk e thotė. Mandej ndalemi pak dhe, nė pozitėn me qėndrim drejt, themi: Rabbena leke-l-hamd. Dhe tani, duke thėnė All-llahu ekber biem nė sexhde. Sė pari i ulim gjunjėt nė tokė, mandej pėllėmbėt, tė djathtėn e pastaj tė majtėn, dhe nė fund hundėn dhe ballin.

5. SEXHDEJA -  Vėnia e fytyrės nė tokė (dysheme). Nė sexhde gishtat e duarve duhet tė jenė tė bashkuar me njėri tjetrin dhe drejt kibles, kurse koka ndėrmjet dy duarve. Ta vėsh kokėn nė njė vend tė pastėr, domethėnė nė gur, nė tokė, nė dėrrasė, mbi shtrojė ėshtė farz.Vendosja e hundės sė bashku me ballin ėshtė vaxhib. Tė  vėsh vetėm hundėn pa ndonjė arsye nuk ėshtė e lejuar. Tė vėsh vetėm ballin, ėshtė mekruh.

T’i vesh nė tokė tė dy kėmbėt, ose sė paku nga njė gisht tė tė dyjave ėshtė farz. Domethėnė nėse nuk vihen tė dy kėmbėt nė tokė, namazi nuk pranohet, ose ėshtė mekruh.

Nė sexhde t’i mbledhėsh gishtat e kėmbėve e t’i kthesh nga kiblja, ėshtė sunnet.

Meshkujt krahėt dhe kofshėt nė sexhde, i mbajnė tė ndara nga barku. T’i vėsh nė tokė duart dhe gjunjėt, ėshtė sunnet. Thembrat, nė kiam (nė ndenje nė kėmbė) t’i mbash larg njėra-tjetrės katėr gishta, nė ruku dhe nė sexhde t’i mbash tė bashkuara, ėshtė sunnet.

Ėshtė mekruh t’i tėrheqėh pjesėt e pantalloneve kur bie nė sexhde. Gjithashtu ėshtė mekruh tė hysh nė namaz me pantollona tė palosura lart, tė pėrvjela. Tė falėsh namaz me krah e pantallona tė pėrvjela, ėshtė mekruh. Po ashtu ėshtė mekruh tė falėsh namaz pa takie, ndėrsa tė falėsh namaz me rroba tė zhyera e tėŹndotura apo me rroba tė punės, ėshtė mekruh.

6. KADE-I AHIRE - Ulja nė mbarim tė namazit. Ėshtė farz qė nė rekatin e fundit tė rrish ulur sė paku aq sa  tė lexosh Ettehijjatu. Duke ndenjur ulur, nuk jepet isharet me gishta tė dorės. Meshkujt gishtat e kėmbės sė djathtė i mbledhin pėrbrenda drejt kibles dhe kėmbėn e mbajnė drejt, kurse tė majtėn e shtrijnė nė tokė, tė kthyer nga e djathta, dhe ulen mbi tė. Tė ulesh kėshtu ėshtė sunnet.

Femrat ulen duke i vėnė nė tokė shputat e kėmbėve. Kofshėt janė afėr njėra-tjetrės. Kėmbėn e djathtė e nxjerrin jashtė nga ana e djathtė, kėmba e majtė mbetet brenda me gishta tė kthyer nė tė djathtė.

SI FALET NAMAZI

Pėr namazin e mashkullit qė falet vetėm po sjellim njė shembull Sunnetin e namazit tė sabahut i cili falet kėshtu:

1. Sė pari kthehemi nga kiblja. Kėmbėt i mbajmė paralelisht tė ndara nga njėra-tjetra nė largėsi rreth katėr gishta. Me gishta tė mėdhenj tė duarve  prekim tė butin e veshėve, pėllėmbėt tė hapura i kthejmė nga kiblja dhe me zemėr e gojė shqiptojmė: “E bėra nijet (vendosa) pėr kėnaqėsi tė Zotit tė fal sunnetin e namazit tė sabahut tė sotėm, u ktheva nga kiblja dhe u ujdisa(ndjek) Kuranit” dhe e shqiptojmė tekbirin: All-llahu ekber, e pastaj i bashkojmė duart nėn kėrthizė duke vėnė dorėn e djathtė mbi tė majtėn.

2. Sytė i drejtojmė nė vendin ku do tė bėjmė sexhdenė, dhe lexojmė: a) Subhaneke, b) Eudhu Besmelen, pastaj Fatihanė, c) pas Fatihasė, pa lexuar Besmelen,  lexojmė njė sure (tė shkurtėr).

3. Pas leximit tė sures, duke thėnė All-llahu ekber, pėrkulemi nė ruku. Me duar mbulojmė kapakėt e gjunjėve, belin e mbajmė drejt dhe duke mos i ndarė sytė nga kėmbėt, themi: Subhane rabbije-l-adhīm tri herė. Mund tė thuhet edhe pesė ose shtatė herė.

4. Duke thėnė Semiall-llahu limen hamideh, drejtohemi dhe, kur qėndrojmė drejt, shqiptojmė: Rabbena leke-l-hamd.

5. Pa qėndruar shumė nė kėmbė, duke thėnė All-llahu ekber biem nė sexhde. Duke rėnė nė sexhde nė tokė vėmė me radhė: a) gjurin e djathtė, pastaj gjurin e majtė, pastaj dorėn e djathtė, dorėn e majtė, hundėn dhe ballin; b) gishtat e kėmbėve mblidhen nė drejtim tė kibles, c) koka vihet nė mes dy duarve; ē) gishtat e duarve shtrihen pėrpara, d) sė bashku me brendinė e pėllėmbėve shtrihen pėrtokė; dh) duke qenė nė kėtė gjėndje, themi sė paku tri herė: Subhane rabbije-l-a’la.

6. Duke thėnė All-llahu ekber ngrihemi nga sexhdja dhe kėmba e majtė shtrihet nė tokė, gishtat e kėmbės sė djathtė mblidhen nė drejtim tė kibles dhe ulemi nė gjunjė. Duart vihen mbi gjunjė me gishta tė shtrirė.

7. Pa ndenjur ulur tepėr nė gjunjė, duke thėnė All-llahu ekber kthehemi prapė nė sexhden e dytė.

8. Pėrsėri, nė sexhde, sė paku tri herė, themi Subhane rabbije-l-a’la dhe duke shqiptuar All-llahu ekber, ngrihemi nė kėmbė. Duke u ngritur nga sexhdja, sė pari duhet ngritur balli nga toka, pastaj hunda, e pastaj dora e majtė dhe dora e djathtė dhe nė fund gjuri i majtė dhe i djathti.

9. Kur marrim pozitėn nė kėmbė, pėr tė filluar rekatin e dytė, pas Besmeles lexojmė Fatihanė, e pastaj njė sure (tė shkurtėr) dhe duke shqiptuar All-llahu ekber, pėrkulemi nė ruku.

10. Edhe rekati i dytė bėhet deri nė fund nė atė mėnyrė siē ėshtė pėrshkruar rekati i parė. Vetėm qė pas sexhdes sė dytė, kur tė themi All-llahu ekber, pa u ngritur nė kėmbė, ulemi nė gjunjė dhe:

a) Pasi t’i lexojmė lutjet (duatė): Ettehijjatu, All-llahumme sal-li, All-llahumme barik dhe Rabbena ātīna, japim selam, sė pari nė anėn e djathtė duke thėnė Esselāmu alejkum ve rahmetull-llah, e pastaj nė tė majtėn Esselāmu alejkum ve rahmetull-llah.

b) Pasi tė japim selam, themi: All-llahumme entesselamu ve minkes selām tebarekte jā dhe-l-xhelāli vel ikrām, dhe pa folur fare, ngrihemi tė falim farzin e sabahut. Sepse, tė flasėsh ndėrmjet sunnetit dhe farzit, edhe pse nuk e prish namazin, i pakėson sevapet.

Pas namazit, kėndohen: tri herė Estagfirull-llah, pastaj Ajetel kursija dhe tridhjetė e tre herė Subhanall-llah, tridhjetė e tre herė Elhamdulil-lah dhe tridhjetėetre herė All-llahu ekber. Kėto duhen kėnduar pa zė. Tė kėndosh me zė ėshtė bidat(shtesė).

Mė pastaj bėhet duaja. Nė dua meshkujt i ēojnė duart nė lartėsi tė gjoksit. Hapen pėllėmbėt. Brendia e shuplakės kthehet drejt qiellit. Sepse ashtu siē ėshtė Qabeja kible e namazit, ashtu ėshtė qielli kible e lutjes. Pas duasė, duke lexuar ajetin Subhane rabbike..., i fėrkojmė duart pėr fytyre.

Pėr rekatin e dytė nė sunnete dhe farzet katėr rekatėshe lexohet Ettehijatu dhe ēohemi nė kėmbė. Nė rekatet e treta dhe tė katėrta tė sunneteve, pas Fatihasė, kėndohet njė sure (e shkurtėr). Nė rekatet e treta e tė katėrta tė farzeve kėndohet vetėm Fatihaja. Edhe farzi i akshamit falet kėshtu. Pra, nė rekatin e tretė tė tij nuk kėndohet sureja. Kurse nė namazin e vitrit nė ēdo rekat, pas Fatihasė, kėndohet sure shtesė. Nė rekatin e fundit pas sures merret tekbir dhe duart ngrihen te veshėt. Pastaj kėndohen duatė e Kunutit. Edhe sunnetet e para tė ikindisė dhe jacisė, qė janė Gajri muekked, janė si sunnetet e tjera, veēse nė ndenjen pas rekatit tė dytė, pas Tehijatit, kėndohen edhe Salavatet.

Namazi i gruas qė falet vetėm

Pėr shembull, Sunneti i namazit tė sabahut falet kėshtu:

1. Sė pari mbulohet trupi prej kokės deri te kėmbėt. Vetėm duart dhe fytyra mbeten tė pambuluara. Suret dhe duatė qė do t’i kėndojė nė namaz, janė sikur tė namazit tė mashkullit qė falet vetėm. Ndėrsa pjesėt qė ndryshojnė janė kėto:

a) Duart nuk i ngrenė si meshkujt te veshėt; duke i ēuar duart nė lartėsinė e supeve, gruaja e bėn nijet, merr tekbir, i lidh duart mbi gjoks dhe fillon namazin.

b) Nė ruku nuk qėndron plotėsisht drejt.

c) Nė sexhde bėrrylat i shtrin nė tokė.

ē) Nė tehijat ulet mbi kofsha. Domethėnė, kėmba e djathtė dhe e majtė janė nė anė tė djathtė, dhe ulet mbi tė majtėn.

Pėr gratė, forma mė e lehtė pėr t’u mbuluar mirė nė namaz, ėshtė njė shami e gjerė qė do t’i mbulojė edhe duart edhe njė fund i gjatė e i gjėrė, qė do t’i mbulojė edhe kėmbėt.

VAXHIBET E NAMAZIT

Vaxhibet e namazit janė kėto:

1. Tė lexohet sureja Fatiha.

2. Pas Fatihasė, tė lexohet njė sure dhe njė apo sė paku tre ajete tė shkurtra.

3. Tė lexohet Fatihaja para sures.

4. Suren qė lexohet pas Fatihasė, ta lexojmė nė rekatin e parė e tė dytė tė farzeve dhe nė ēdo rekat tė sunneteve.

5. Suret tė lexohen radhazi njėra pas tjetrės.

6. Fatihanė ta lexosh njė herė nė ēdo rekat tė namazeve sunnet e vaxhib.

7. Tė rrish ulur (teshehud) pas rekatit tė dytė tė namazeve tre dhe katėr rekatėshe. Qėndrimi ulur i fundit, ėshtė farz.

8. Nė rekatin e dytė tė rrish ulur mė tepėr se teshehhudi.

9. Nė sexhde t’i vėsh bashkarisht hundėn dhe ballin nė tokė.

10. Kur tė ulesh nė rekatin e fundit, tė kėndosh Ettehijatu.

11. Nė namaz t’i pėrshtatesh pjesėve pėrbėrėse tė namazit (ruknet).

12. Nė fund tė namazit tė thuash: Esselamu alejkum ve rahmetullah.

13. Nė fund tė rekatit tė tretė tė vitėr namazit, tė kėndosh duanė e Kunutit.

14. Tė marrėsh tekbire nė namazet e bajrameve.

15. Tė kėnduarit e imamit me zė tė lartė nė namazet e sabahut, xhumasė, bajramit, teravisė, vitrit dhe nė dy rekatet e para tė akshamit e tė jacisė.

16. Tė lexuarit e imamit pa zė dhe tė atij qė falet vetėm nė farzet e drekės dhe ikindisė dhe nė rekatin e tretė tė akshamit nė rekatin e tretė e tė katėrt tė jacisė.

Natėn e kurban bajramit nga namazi i sabahut e deri nė namazin e ikindisė tė ditės sė katėrt, pas njėzet e tri namazeve farz tė kėndohet tekbiri; All-llahu ekber, All-llahu ekber, la ilāhe il-lall-llah, vall-llahu ekber, All-llahu ekber ve lil-lahi-l-hamd, ėshtė vaxhib.

SEHVI SEXHDE (Sexhdeja pėrmirėsuese e harresės): Ai qė fal namaz, nėse me dije ose me harresė, lė njė pjesė qė ėshtė farz nė namaz, e prish namazin. Nėse njė vaxhib e lėshon me harresė, nuk e prish atė. Por, duhet tė bėjė Sehvi sexhde (Sexhde plotėsuese-pėrmirėsuese). Nėse e lė pa falur edhe me qėllim, namazi nuk prishet. Por ėshtė i mangėt. Sehvi sexhde nuk ėshtė vaxhib. Por ėshtė vaxhib tė falet pėrsėri ai namaz. Nėse nuk e fal, ėshtė gjynahqar. Nėse e lė pa falur me qėllim njė sunnet, bėn gjynah. Por, namazi nuk prishet. Nėse e lė pa falur me harresė, nuk bėhet Sehvi sexhde.

Nėse ke bėrė disa gabime duke lėnė pa plotėsuar nė namaz dhe tė duhen disa Sehvi sexhde, mjafton tė bėhet njė herė. Nėse imami gabon dhe ia tėrheqin vėrejtjen, kėrkohet Sehvi sexhde. Nėse ai qė falet mbas imamit gabon, nuk bėn Sehvi sexhde vetė, pa imam.

Sehvi sexhdja bėhet pasi tė kendojmė tehijjatu dhe pasi tė jepet selam nė njė anė, pra i bėjmė dy sexhde, ulemi dhe tani kėndojmė Ettehijjatu, Salavatet dhe duatė e namazi plotėsohet. Sehvi sexhdja mund tė bėhet edhe pasi tė jepet selam nė tė dy anėt ose pa dhėnė selam fare.

Kėshtu pėr shembull: Tė ngrihesh kur duhet tė rrish ulur; tė rrish ulur kur duhet tė ngrihesh; Tė lexosh pa zė   kur duhet tė lexohet zėshėm; Tė lexosh zėshėm kur kėrkohet tė lexohet pa zė; Ku kėrkohet dua, tė lexosh nga Kur’ani; Ku kėndohet nga Kur’ani, tė lexosh dua; Si p.sh.,: nė vend tė sures Fatiha tė lexosh duanė Ettehijjatu, kėtu domethėnė ėshtė braktisur Fatihaja; Tė japėsh selam pa e plotėsuar namazin; Tė ngrihesh nė kėmbė pasi tė jetė plotėsuar namazi; Tė lexosh sure tė shkurtėr nė rekatet e treta dhe tė katėrta tė namazeve farz pas Fatihasė; Tė mos e lexosh suren e shkurtėr pas Fatihasė nė dy rekatet e para;Tė leshė pa kėnduar tekbiret e namazit tė bajramit; Tė leshė pa kėnduar duanė e Kunutit nė namaz tė Vitrit, - tė gjitha kėto janė raste qė kėrkojnė tė bėhet Sehvi sexhde.

SEXHDE-I TILAVETI: Nė Kur’an nė katėrmbėdhjetė vende ka ajete me sexhde. Ai qė e lexon njėrin nga kėto ajete, ose edhe ai qė e dėgjon, edhe nėse nuk e kupton domethėnien, e ka vaxhib tė bėjė njė sexhde. Kjo pra quhet sexhde-i tilavet ose Sexhdja e kėndimit tė Kur’anit.

Pėr ata qė e dėgjojnė zėrin qė oshėtinė dhe kthehet prapė nga malet, shkretėtirat dhe nga vende tė tjera, nuk ėshtė vaxhib tė bėjnė sexhde. Pėr tė bėrė sexhden kėrkohet tė jetė zė njeriu. Mė parė ėshtė thėnė se zėri qė vjen nga radioja nuk konsiderohet zė njeriu, sepse ėshtė zė i njė mjeti tė pashpirt, qė i pėrngjet zėrit tė hafėzit. Pėr kėtė arsye, ai qė i dėgjon ajetet me sexhde tė kėnduara nga radioja dhe magnetofoni nuk e ka vaxhib tė bėjė Sexhde-i tilavet.

Pėr tė bėrė Sexhde-i tilavet duhet tė jesh me abdest, i kthyer nga kibla, tė qėndrosh nė kėmbė para se t’i ngresh duart te veshėt dhe duke shqiptuar All-llahu ekber, tė lėshohesh nė sexhde. Tri herė thuhet Subhane rabbije-l-a’la. Pastaj, duke thėnė All-llahu ekber ngrihesh nga sexhdja dhe Sexhde-i tilaveti kryhet. Sė pari duhet bėrė nijeti, se pa nijet nuk pranohet.

Kur lexohet nė namaz, menjėherė bėhen ndarazi rukuja dhe njė sexhde dhe ngrihemi nė kėmbė e vazhdojmė leximin. Pas leximit tė ajetit me sexhde dhe tri ajete pas tij, nėse pėrkulemi nė ruku dhe nėse bėhet nijeti i Sexhdei tilavetit, rukuja dhe sexhdet e namazit zėnė edhe vendin e Sexhde-i tilavetit. Ai qė falet me xhemat, sapo tė lexojė imami ajetin me sexhde, edhe pse nuk ka dėgjuar qė imami e ka lexuar bashkė me imamin bėn njė ruku dhe dy sexhde veēazi. Xhemati nė ruku duhet ta bėjė nijet. Jashtė namazit, Sexhde-i tilaveti mund tė lihet pėr mė vonė.

SEXHDJA E FALĖNDERIMIT ėshtė si Sexhde-i tileveti. Atij qė i vjen njė nimet - begati, dhe ai qė shpėton nga njė problem, ėshtė e meritueshme qė pėr All-llahut Te’įlį tė bėjė njė sexhde falėnderimi - mirėnjohjeje. Nė sexhde sė pari thotė: Elhamdulil-lah pastaj e lexon Subhane rabbijel a’la. Tė bėsh sexhde pas namazit, ėshtė mekruh.

Ėshtė thėnė se ai qė nuk i kushton kujdes pėrpikmėrisė sė pjesėve pėrbėrėse tė namazit (rukneve) nė namaz, u bėn dėm tė gjitha krijesave. Sepse pėr shkak tė gjynahut tė atij personi, nuk bien shira, nuk mbijnė tė mbjellat dhe bien shira pas kohe, kėshtu qė, nė vend qė tė sjellin dobi, bėjnė dėme.

SUNNETET E NAMAZIT

1- Nė namaz t’i ngrehėsh duart te veshėt.

2-   drejtosh nga kibla pėllėmbėn e dorės.

3- Tė lidhen duart pasi tė merret tekbiri.

4- Tė vėsh dorėn e djathtė mbi tė majtėn.

5- Meshkujt t’i vėnė duart nėn kėrthizė e gratė nė gjoks.

6- Tė lexosh Subhaneken pas tekbirit.

7- Tė lexohet Eudhubil-lahi qoftė nga imami, qoftė nga ai qė falet vetėm.

8- Tė lexohet Besmeleja.

9- Tė thuhet tri herė Subhane rabbije-l-adhim.

10- Tė thuhet tri herė Subhane rabbije-l-a’la.

11- Duke dhėnė selam, tė shikosh nė tė dy supet.

12- Imami, pėrveēse nė namazet e xhumasė e tė bajramit,ato ajet qė do ti kėndojė nė rekatin e parė tė ēdo namazi, nė krahasim me rekatin e dytė, tė jenė mė tė gjatė.

13- Nė ndenjen e fundit tė lexosh Salavatet.

14- Tė thuash Rabbena leke-l-hamd kur tė ngrihesh nga rukuja.

15- Duke u ngritur nga rukuja, imami ose ai qė falet vetėm, tė shqiptojė Semiall-llahu limen hamideh.

16- Nė sexhde, duke u mbledhur gishtat e kėmbėve, majat e tyre tė kthehen nga kiblja.

17- Gjunjėt dhe duart duhet vėnė nė tokė.

18- Thembrat, gjatė qėndrimit nė kėmbė, tė mbahen larg njėra-tjetrės rreth katėr gishta, ndėrsa nė ruku, nė qėndrim drejt kur ngrihemi nga rukuja dhe nė sexhde duhet t’i mbajmė tė ngjitura.

19- Pas Fatihasė tė thuash “amin”, tė marrish tekbir para rukusė, nė ruku gishtat, duart tė shtrira t’i mbash mbi kapak tė gjunjėve, pėr sexhde tė marrėsh tekbir, nė mes tė dy sexhdeve tė ulesh e duke u ulur kėmbėn e majtė ta shtrish nė tokė dhe tė djathtėn ta ngulėsh e tė ulesh mbi tė.

Nė namazin e akshamit lexohen sure tė shkurtra. Nė namazin e sabahut, rekati i parė nė krahasim me tė dytin bėhet mė i gjatė. Ai qė i bashkohet imamit, nuk e lexon Fatihanė dhe suren, por e lexon Subhaneken, shqipton tekbiret, lexon tehijatin dhe salavatet.

MUSTEHABET E NAMAZIT

1. Kur fal namaz tė shikosh nė vendin ku bėnė sexhde.

2. Kur shkon nė ruku tė vėshtrosh kėmbėt.

3. Nė sexhde tė shikosh nė vendin ku do tė vėsh hundėn.

4. Kur ulesh nė tehijat tė shikosh mbi gjunjė.

5. Ajetet qė do tė lexohen nė namazet e sabahut dhe tė drekės, tė jenė mė tė gjata, nė namazin e akshamit tė jenė mė tė shkurtėra.

6. Nė ruku t’i hapėsh e t’i shtrish gishtat e duarve dhe t’i vėsh mbi gjunjė.

7. Nė ruku ta mbash drejt kokėn sė bashku me trupin.

8. Kur tė arrish nė sexhde, tė vėsh nė tokė sė pari gjurin e djathtė e pastaj tė majtin.

9. Sexhdenė ta bėsh ndėrmjet dy duarve.

10. Nė sexhde, pas hundės tė vėsh ballin.

11. Nėse gogėsin gjatė namazit, tė mbyllėsh gojėn me anėn e sipėrme tė dorės.

12. Meshkujt nė sexhde duhet t’i ngrenė bėrrylat dhe t’i mbajnė lart. Gratė krahėt i mbėshtesin ato nė tokė.

13. Meshkujt nė sexhde duart dhe krahėt t'i mbajnė tė ndara nga barku.

14. Nė ruku dhe sexhde duhet ndenjur aq sa tė mund tė shqiptohet tri herė Tesbihi.

15. Tė ngresh kokėn nga sexhdet duke thėnė All-llahu ekber.

16. Pasi ta ngresh kokėn nga sexhdja, t'i ngresh duart nga toka.

17. Pasi t'i ngresh duart, t'i ngresh gjunjėt.

18. Meshkujt, pasi tė ngrenė kokėn nga sexhdja dhe tė ulen, e ngulin kėmbėn  e djathtė dhe ulen mbi tė majtėn.

19. Meshkujt e ngulin kėmbėn e djathtė dhe majat e gishtave i kthejnė nga kiblja.

20. Nė tehijat gishtat duhen vėnė mbi kofsha dhe tė mbahen tė shtrirė nga kiblja, pa i lakuar dhe pa lėvizur asnjė.

21. Duke dhėnė selam, koka tė kthehet nė tė djathtė e tė majtė.

22. Duke dhėnė selam tė shikohet nė supe.

MEKRUHET E NAMAZIT

1. Tė hedhėsh xhaketėn mbi supe,  pa e veshur, e tė falesh.

2. Tė ngresh pantallonat ose fundin duke rėnė nė sexhde.

3. Tė hyshė nė namaz me mėngė tė pėrveshura tė kėmishės,  tė fustanit.

4. Tė bėsh  lėvizje tė panevojshme.

5. Tė falesh me tesha tė punės dhe me tesha me tė cilat nuk do tė mundė tė dalėsh para tė mėdhenjve.

6. Tė vėsh nė gojė diēka qė nuk tė pengon nė lexim. Nėse vė nė goje diēka qė tė pengon, e prish namazin.

7. Tė falėsh namaz me kokė tė pambuluar.

8. Tė hyshė nė namaz duke u munduar nė mbajtjen e nevojės sė madhe e tė vogėl.

9. Duke qenė nė namaz, tek vendi i sexhdes tė fshish me dorė dheun, gurin.

10. Kur je nė namaz, pra i lidhur nė namaz, tė kėrcasėsh gishtat.

11. Nė namaz tė vėsh duart kryqas.

12. Tė lėvizėsh kokėn dhe fytyrėn anash, tė shikosh me sy anash.

13. Tė ulesh nė bisht (si qen) nė teshehudde (ndenja e parė dhe e fundit nė namaz).

14. Meshkujt, t'i shtrijnė krahėt nė namaz.

15. Tė falesh pėrballė shpinės sė atyre qė flasin me zė tė lartė dhe pėrballė fytyrės sė njė njeriu.

16. T'i pėrgjigjesh selamit tė dikujtė me dorė, me kokė.

17. Tė gogėsish nė namaz dhe jashtė namazit.

18. Tė mbulosh sytė nė namaz.

19. Tė qėndruarit e imamit vetėm, gjysmė metri lart nga xhemati ėshtė tenzihen mekruh.

20. Edhe tė qėndruarit e imamit vetėm, mė poshtė, ėshtė tenzihen mekruh.

21. Kur ka vend nė safin pėrpara, tė qėndrosh nė safin prapa dhe kur nuk ka vend nė saf, tė qėndrosh vetėm nė saf prapa.

22. Tė falesh me rroba nė tė cila ka fotografi tė qenieve tė gjalla .

23. Varja e fotografisė sė gjallė apo tė vizatuar nė mur nė anėn e djathtė, tė majtė dhe pėrpara atij qė falė namaz, ose e punuar nė beze, nė letėr. Edhe fotografia e kryqit ėshtė si fotografia e gjallė.

24. Tė falėsh namaz pėrballė zjarrit me flakė.

25. Tė numrosh me dorė ajetet, tespihet nė namaz.

26. Tė falesh i mbėshtjellė nė njė rrobė fund e krye.

27. Tė falesh duke mbuluar gojėn dhe hundėn.

28. Tė pėshtysh nga fyti pa detyrim.

29. Tė lėvizėsh dorėn njė - dy herė.

30. Tė braktisėsh njė nga sunnetet e namazit.

31. Tė fillosh namazin kur e ke fėmijėn nė prehėr, pa detyrim.

32. Tė falesh pranė gjėrave qė tė preokupojnė zemrėn, qė tė ngazėllejnė, pėr shembull, pėrballė gjėrave tė dekoruara, pranė muzikės, lojės dhe pėrballė gjellės qė e dėshiron shumė.

33. Tė mbėshtetesh nė mur a nė shtyllė, pa nevojė tė arsyeshme, kur  fal farzin.

34. Tė ngresh duart te veshėt duke u pėrkulur nė ruku dhe duke ngritur nga rukuja.

35. Tė plotėsosh leximin kur pėrkulesh nė ruku.

36. Tė vėsh kokėn dhe ta ngresh para imamit nė sexhde dhe ruku.

37. Tė falėsh namaz nė vendet qė mund tė jenė tė papastėrta.

38. Tė falėsh namaz pėrballė varrit.

39. Tė mos ulesh konform dispozitave tė synetit nė teshehudde.

40. Nė rekatin e dytė tė kėndosh tre ajete mė gjatė se nė rekatin e parė

Gjėrat qė janė mekruh jashtė namazit

1. Tė kthehesh para ose prapa kibles nė nevojtore dhe nė ēdo vend duke e prishur abdestin dhe duke u pastruar (pas kryerjes sė nevojės sė madhe e tė vogėl).

2. Tė prishesh abdest drejtuar Diellit e Hėnės.

3. Ėshtė mekruh pėr tė madhin qė mban fėmijėt e vegjėl nga kibla pėr tė kryer nevojėn. Gjėrat qė janė haram pėr tė mėdhenjtė, tua kėrkojnė qė t'i bėjnė tė vegjlit , pėr shtyrėsit janė haram.

4. Tė shtrish njėrėn kėmbė a tė dyja drejt kiblės, me pėrjashtim kur detyrohesh.

5. T'i shtrish kėmbėt nga mus-afi ose nga librat fetarė. Nėse janė tė vendosur lart, nuk ėshtė mekruh.

GJĖRAT QĖ PRISHIN NAMAZIN

1. Tė kollitesh pa arsye (pa nevojė) apo tė dėlirėsh fytin.

2. Ai qė fal namaz, kur tė teshtijė tjetri tė thotė Jerhamukall-llah.

3. Ai qė falė vetėm namazin, nėse e ndien se imami qė fal me xhemat nė anėn tjetėr ka gabuar duke lexuar dhe nėse ia tėrheq vėrejtjen, e prish namazin. Nėse edhe imami lexon duke u pajtuar me vėrejtjen e kėtij personi, edhe namazi i imamit prishet.

4. Po qe se nė namaz thotė "La ilahe il-lall-llah", dhe nėse qėllimi ėshtė pėrgjigje namazi prishet. Nėse ėshtė qė tė tregojė qėllimin, namazi nuk prishet.

5. Tė zbulosh ndonjė pjesė tė  auretit.

6. Tė qash pėr shkak tė dhembjes ose pėr shkak tė ndonjė problemi tjetėr. (Nėse qan pėr shkak se pėrmendet Xheneti dhe Xhehnemi ose duke i menduar ato,   namazi nuk prishet).

7. Tė marrėsh selam me gjuhė dhe me dorė.

8. Nėse nė namaz bėn njė veprim tė atillė dhe nėse ai qė e sheh atė veprim mendon se nuk ėshtė duke falur, i prishet namazi.

9. Tė hash e tė pishė diēka nė namaz.

10. Tė flasėsh nė namaz.

11. Tė pėrmirėsosh gabimet e tjetrit pas imamit.

12. Tė qeshėsh nė namaz.

13. Tė teshtishė dhe tė bėsh “ah” nė namaz.

Gjėrat qė janė mubah pėr tė prishur ēdo namaz

1. Tė mbytėsh gjarprin.

2. Tė kapėsh kafshėn qė ka ikur.

3. Tė shpėtosh kopene e bagėtive nga ujku.

4. Tė shpėtosh tenxheren qė derdhet mbi zjarr.

5. Kur nuk ke frikė se tė kalon koha (e namazit) dhe xhemati, tė kursehesh nga njė gjė qė nė njė medhheb tjetėr e prish namazin, pėr shembull, tė pastrosh papastėrtinė qė ėshtė mė pak se dėrhemi dhe kur tė kujtohet se ke prekur gruan e huaj, lejohet tė prishet namazi pėr tė marrė abdest rishtas.

6. Edhe pėr t'u ēliruar nga mbajtja me zor e abdestit dhe e gazrave, prishet namazi.

Gjėrat qė janė farz pėr tė prishur ēdo namaz

1. Tė shpėtosh dikė qė bėrtet e kėrkon ndihmė, ose tė shpėtosh tė verbrin pėr tė mos rėnė nė gropė, tė shpėtosh dikė qė tė mos digjet, tė mos mbytet nė ujė apo tė fikėsh zjarrin.

2. Edhe pse nuk ėshtė vaxhib, ėshtė xhaiz (e lejuar) tė prishėsh namazin farz kur tė thėrret gjyshi, gjyshja, babai dhe nėna. Por nuk duhet prishur nėse nuk kanė nevojė. Ndėrsa nafilet (pėrfshirė edhe sunnetet) prishen. Nėse kėta kėrkojnė ndihmė, duhen prishur edhe farzet.

NAMAZI ME XHEMAT

Me dy ose me shumė veta

Namazin me xhemat mund ta falin edhe dy veta, por me kusht qė njėri tė bėhet imam. Pėr meshkujt ėshtė sunnet qė farzet  e pesė kohėve tė namazit t'i falin me xhemat. Pėr namazet e xhumasė dhe tė bajramit, xhemati ėshtė farz. Me hadith ėshtė njoftuar se pėr pesė namazet e falura me xhemat, jepen shumė mė tepėr sevape. Pejgamberi ynė (salall-llahu alejhi ve selem) ka thėnė: "Namazit tė falur me xhemat i jepen njėzet e shtatė fish sevape mė tėpėr se namazit tė falur vetėm". Gjithashtu ka thėnė: "Atij qė merr abdest mirė dhe qė shkon nė njėrėn nga xhamitė pėr tė falur namazin me xhemat, All-llahu Te’įlį pėr ēdo hap tė hedhur ia shkruan njė sevap , pėr ēdo hap ia shlyen njė gjynah nga fletorja e veprimeve tė tij dhe e ngre atė njė shkallė mė lart nė Xhennet.

Namazi i falur me xhemat siguron barazinė, vllazėrinė ndėrmjet myslimanėve, rrit dashurinė dhe marrdhėniet mes tyre. Xhemati mblidhen dhe bashkėbisedojnė me njėri-tjetrin. Nė kėtė mėnyrė mėsohet pėr ata qė kanė halle e nevoja e pėr ata qė janė tė sėmurė. Xhemati ėshtė shembulli mė i mirė qė myslimanėt janė si njė zemėr, njė trup i vetėm.

Pėr tė sėmurin, tė paralizuarin, pėr atė qė njė kėmbė e ka tė prerė, pėr pleqtė qė nuk mund tė ecin dhe pėr tė verbėrit nuk ėshtė kusht tė shkojnė nė xhemat.

Nė namazin e falur me xhemat, atij qė i drejtohen  prapa xhemati, i thonė imam. Pėr imamllėk dhe pėr ata qė i bashkohen imamit ka kushte.

Kushtet e imamllėkut
Drejtuesit tė faljes me xhemat

Pėr t'u bėrė imam, kėrkohen gjashtė kushte. Namazi i falur pas imamit, pėr tė cilin dihet se nuk plotėson njė nga kėto gjashtė kushte, nuk pranohet.

1. Tė jetė mysliman. Ai qė nuk beson se Ebu Bekėr Siddiku dhe Umer ul Faruku kanė qenė kalifė; ai qė nuk e beson miraxhin, azapin nė varr, nuk mund tė jetė imam.

2. Tė jetė nė moshėn madhore (nė moshėn e pjekurisė).

3. Tė jetė i ndėrgjegjshėm. Pijaneci dhe i ēmenduri nuk mund tė bėhen imam.

4. Tė jetė mashkull. Femra nuk mund t'u bėhet imam meshkujve.

5. Tė dijė tė kėndojė drejt sė paku Fatihanė dhe njė ajet. Ai qė nuk mėson pėrmendsh njė ajet, po edhe nėse e mėson, ai qė nuk mund ta kėndojė me texhvid, por e kėndon si melodi, nuk mund tė bėhet  imam.

6. Tė jetė pa tė meta. Ai qė ėshtė me tė meta tė arsyeshme, nuk mund t'u bėhet imam i atyre qė janė pa arsye.

Pėr imamin ėshtė kusht ta lexojė Kur'anin me texhvid. Lexim i bukur, domethėnė tė lexosh me texhvid. Nuk falet namazi pas atyre imamėve qė nuk u kushtojnė rėndėsi kushteve tė namazit.

Personi mė i pėrshtatshėm pėr imam, ėshtė ai qė e di mė sė miri sunnetin dhe njohuritė fetare. Nėse nė kėtė aspekt (dy veta) janė tė barabartė, imam bėhet ai qė e kėndon Kur'anin mė mirė. Nėse edhe nė kėtė aspekt janė tė njejtė, imam bėhet ai qė ėshtė mė i devotshėm. Nėse janė tė njejtė prapė, imam zgjidhet  i moshuari.

Imamllėku i robit(pengut), i nomadit, i tė prishurit, i tė verbrit dhe i fėmijės sė zinasė, ėshtė mekruh. Imami nuk duhet ta zgjatė namazin aq sa ta bezdisė xhematin.

Femrat tė falen nė mes tyre me imam, ėshtė mekruh.

Imami qė do tė falet  vetėm me njė person, atė e vendos nė anėn e djathtė. Nėse bėhet imam i dy vetave, ata kalojnė nė dy anėt e tij. Nuk ėshtė e lejuar qė meshkujt tė falen pas femrės a fėmijės.

Pas imamit safin e krijojnė meshkujt, pastaj fėmijėt dhe, pas tyre, femrat krijojnė saf nė vete.

Nėse imami e ka bėrė nijet qė tė jetė imam edhe i grave, nėse njė grua rreshtohet nė namaz me njė mashkull nė tė njejtin saf, namazi i mashkullit prishet. Nėse imami nuk e ka bėrė nijet qė tė jetė imam i kėsaj gruaje, nuk i prish punė mashkullit qė ka qėndruar pranė saj. Vetėm se namazi i gruas nuk ėshtė i lejuar.

Ai qė falet nė kėmbė, lejohet t'i drejtohet imamit qė falet ulur. Vendėsi mund t'i bashkohet imamit qė ėshtė seferi (udhėtar). Ai qė fal farz, nuk mund t'i bashkohet atij qė fal nafile. Ai qė fal nafile mund t'i mbėshtetet atij qė fal farz. Ai qė i bashkohet imamit dhe pas faljes sė namazit mėson se imami ka qenė pa abdest, e pėrsėrit namazin.

Namazet e Regaibit, Kadrit dhe tė Beratit, t'i falėsh me xhemat ėshtė mekruh.

Edhe nėse do xhemati, duke falur farz nė leximin e Kur'anit si dhe nė teshibet tė lexojė imami mė shumė sesa ėshtė sunnet, ėshtė tahrimen mekruh.

Ai qė nuk mund ta zėrė imamin nė ruku, nuk konsiderohet se e ka falur atė rekat me imam. Ai qė arrin derisa imami ėshtė nė ruku, e bėn nijet dhe bėnė tekbir nė kėmbė e lidhet nė namaz. Menjėherė pėrkulet nė ruku dhe i bashkohet imamit. Nėse imami ngrihet nga rukuja, para se ky tė pėrkulet nė ruku, konsiderohet se ka arritur nė ruku(por vetėm nėse ai ka mundur tė thotė tė paktėn njė herė subhane rabbijel adhim).

Para imamit tė pėrkulesh nė ruku, tė shkosh nė sexhde dhe tė ngrehesh para tij nga kėto ėshtė tahrimen mekruh. Sapo tė falėsh namazin farz, t'i prishėsh safet ėshtė mustehab.

Nėse njė besimtar i fal ēdo ditė pesė kohėt e namazit  me imam, i arrin sevapet sikur sevapet e arritura tė tė gjithė pejgamberėve.

Ai qė braktis xhematin (pa arsye), nuk mund tė ndiejė erėn e Xhennetit. Ata qė i largohen xhematit pa arsye, nė tė katėr librat janė tė pėrshkruar si tė pėrjashtuar.

Duhen bėrė pėrpjekjen qė tė pesė kohėt e namazit ti falim me xhemat. Nė ditėn e Kiametit  nė peshoren e All-llahut, namazi i falur me imam peshon mė shumė se ēdo gjė

Detyrat pėr atė qė falet me imam

Pėr atė qė falet me imam, pra pėr atė qė i drejtohet imamit, ka dhjetė kushte:

1. Duke qėndruar nė namaz para se ta shqiptojė tekbirin, duhet bėjė nijet me zemėr se i drejtohet imamit duke thėnė: iu drejtova imamit"

2. Imami duhet ta bėjė nijet se u bėhet imam femrave. Nuk ka nevojė ta bėsh nijet se u bėhesh imam meshkujve.. Por nėse e bėn nijet, edhe ai i arrin sevapet e xhematit.

3. Thembra e xhematit duhet tė jetė mbrapa thembrės sė imamit.

4. Imami dhe xhemati duhet tė falin tė njėjtin namaz farz.

5. Ndėrmjet imamit dhe xhematit nuk duhet tė jetė safi i femrave.

6. Ndėrmjet imamit dhe xhematit nuk duhet tė jetė (hapėsira) e njė lumi aq sa nė tė tė mos mund tė kalojė barka dhe as e njė rruge aq sa nė tė tė mos mund tė kalojė qerrja(sipas pėrshkrimeve tė asaj kohe).

7. Nuk duhet tė ketė mur ndėrmjet pa dritare tė pėrshtatshme, ku nuk mund tė shohė imami, ose njėrin nga xhemati ose tė dėgjosh zėrin e tij.

8. Imami nė kafshė, xhemati nė tokė ose e kundėrta e kėsaj nuk duhet tė bėhet.

9. Imami dhe xhemati duhet tė jenė nė tė njejtėn anije dhe jo nė dy anije qė nuk janė tė bashkėngjitura

10. Pėr tė qenė tė drejta namazet e xhematit qė i mbėshtet imamit tė tjetrit medhheb, ka dy shpjegime: Sipas thėnies sė parė: Xhemati nuk duhet tė dijė se tek imami gjendet ajo gjė qė sipas medhhebit tė tyre e prish namazin. Sipas thėnies sė dytė: Edhe ata qė i pėrkasin medhhebit tjetėr mund ti bashkohen imamit qė sipas medhhebit tė tyre e ka namazin tė drejtė. Sipas kėsaj thėnieje lejohet t'i mbėshtetesh imamit qė ka dhėmbė tė veshur dhe tė mbushur.

Xhemati kur ėshtė njė person, qėndron nė anėn e djathtė tė imamit. Tė qėndrosh nė anėn e majtė tė imamit ėshtė mekruh. Edhe mbrapa tė qėndrosh ėshtė mekruh. Nėse thembra e tij nuk del pėrpara thembrės sė imamit, namazi ėshtė i drejtė. Nėse janė dy e mė shumė persona, qėndrojnė prapa imamit.

Sė bashku me imamin namazi falet siē e fal vetėm, veēse duke qenė nė kėmbė, nė lexoftė imami me zė, ose pa zė, xhemati nuk lexon asgjė.

(Nė medhhebin Shafi, bashkė me imamin edhe xhemati e lexon Fatihanė pa zė). Vetėm nė rekatin e parė e lexon Subhaneken. Sapo ta mbarojė Fatihanė me zė Imami, xhemati ngadalė dhe me zė tė ulėt thonė: amin. Kjo nuk duhet thėnė me zė tė lartė. Duke u ngritur nga rukuja, kur imami thotė: Semiall-llahu limen hamideh, xhematin nė vete thonė: Rabbena lekel hamd. Pastaj, duke u pėrkulur, duke thėnė All-llahu ekber, bashkė me imamin edhe xhemati bien nė sexhde. Nė ruku, nė sexhde dhe duke ndenjur ulur edhe xhemati kėndon sikur fal vetėm.

Vitėr namazi nė Ramazan falet me imam. Nė kohė tė tjera falet vetėm.

Ata qė i drejtohen imamit, janė katėr llojesh. Kėta janė Mudrik, Muktebi, Mesbuk dhe Lahik.

Mudrik, quhet ai qė tekbirin fillestar e merr bashkė me imamin.

Muktedi,  quhet ai qė nuk mund ta zėrė tekbirin fillestar.

Mesbuk,  quhet ai qė nuk mund ta zėrė imamin nė rekatin e parė.

Lahik, quhet ai qė tekbirin e parė e ka marrė bashkė me imamin por, pastaj meqė i ndodh diēka qė e prish abdestin, merr abdest dhe pėrsėri i bashkohet imamit. Ky person e fal namazin pėrsėri si pėrpara pa lexuar dhe duke i shqiptuar tesbihet nė ruku dhe nė sexhde. Ai person, nėse nuk ka folur fjalė pėr jetėn(jashtė ciklit tė namazit), ėshtė sikur tė jetė pas imamit. Mirėpo, pasi tė dalė nga xhamija, duhet tė marrė abdest nė njė vend tė afėrt. Sepse, nėse shkon shumė larg, ėshtė thėnė se  i prishet edhe namazi.

Mesbuku, domethėnė personi i cili nuk mundi tė zėrė imamin nė rekatin e parė, pasi tė japė selam imami nė dy anėt, ngrihet nė kėmbė dhe i plotėson rekatet qė nuk ka mundur t'i zėrė.

Leximet i lexon me rradhė si tė falej nė rekatin e parė, pastaj tė dytė e tė tretė. Ndėrsa ndėnjen ulur e bėn me radhitjen  rekati i katėrt, i tretė dhe i dytė, domethėnė e bėnė sikur ka filluar prej fundit. Pėr shembull: Ai qė arrin nė rekatine fundit tė jacisė, pasi tė japė selam imami, ngrihet nė kėmbė dhe nė rekatin e parė dhe tė dytė lexon Fatihanė dhe suren.Nė rekatin e parė ulet nė ndėnje e nė tė dytin nuk ulet.

Pesė gjėrat qė nuk i bėn as xhemati,  nėse  imami nuk i bėn

1. Nėse imami nuk e lexon kunutin, as xhemati nuk e lexon.

2. Nėse imami nuk i thotė tekbiret nė namaz tė bajramit, as xhemati nuk i thotė.

3. Nėse imami nė fund tė reqatit tė dytė tė namazit katėr rekatesh nuk rri nė ndenje, as xhemati nuk rri.

4. Nėse imami e lexon ajetin qė kėrkon sexhde e nuk bėn sexhde, as xhemati nuk bėn.

5. Nėse imami nuk bėnė sehvi sexhde, nuk bėn as xhemati.

Nėse kėto katėr gjėra i bėn imami, xhemati nuk i bėn

1. Nėse imami bėn shumė sexhde, pėrveē dy sexhdeve, xhemati nuk i bėn.

2. Nėse imami tekbirin e bajramit nė njė rekate thotė mė tepėr se tre herė, xhemati nuk e bėn.

3. Nėse imami, nė namaz tė xhenazes, pėrveē katėr tekbireve, merr mė shumė, xhemati nuk e bėn kėtė.

4. Nėse imami ēohet nė rekatin e pestė, xhemati nuk ēohet, e pret imamin,  dhe japin selam bashkarisht.

Nėse kėto dhjetė gjėra nuk i bėn imami,  xhemati i bėn

1. Tė ngresh duart nė tekbirin fillestar.

2. Tė kėndosh Subhaneken.

3. Tė shqiptosh tekbir duke u pėrkulur nė ruku.

4. Tė kėndosh tesbihin nė ruku

5. Tė shqiptosh tekbir duke rėnė dhe duke u ēuar nga sexhdeja.

6. Tė kėndosh tesbihin nė sexhde.

7. Tė thuash Rabbena lekel hamd, nėse nuk thotė Semiall-llahu ...

8. Tė kėndosh tehijatin deri nė fund.

9. Tė japėsh selam nė fund tė namazit.

10. Tė kėndosh tekbir, sapo tė jepet selam pas njėzet e tri farzeve tė kurban bajramit. Kėtyre njėzet e tre tekbireve u thuhet tekbiri teshrik.

TEKBIRI FILLESTAR

Nėse njė person merr tekbir fillestar me imam, ashtu siē shkunden gjethet nga degėt nė ditėt e vjeshtės kur fryn erė, po ashtu shlyhen edhe gjynahet e atij personi.

Njė ditė Resulull-llahu (salall-llahu alejhi ve selem) kur po e falte namazin, njė person nuk kishte mundur ta zinte tekbirin fillestar nė namazin e sabahut sepse i kishte dhėnė lirinė njė robi. Pastaj erdhi dhe e pyeti Resulullah-llahun (salall-llahu alejhi ve selem): "O Resulull-llah! Unė sot nuk kam mundur tė arrij nė tekbirin fillestar sepse kam liruar njė rob. A thua kam mundur ta arrij sevapin e tekbirit fillestar?" Resulull-llahun (salall-llahu alejhi ve selem) e pyeti Ebu Bekri Siddikun: "Ē'thua ti rreth kėtij tekbiri fillestar ?". Ebu Bekri Siddiku tha "O Resulull-llah! Po t'i kisha dyzet deve me barra tė ngarkuara dhe ngarkuesa nė tė dyzeta tė ishte xhevahir, dhe po t'ua shpėrndaja tė gjitha fukarenjve, prapė nuk  do tė mundja ta arrija sevapin e tekbirit fillestar tė marrė me imam".

Pastaj, kur Pejgamberi (salall-llahu alejhi ve selem) tha: "O Umer! Ē'thua ti pėr kėtė tekbir fillestar?, Hazreti Umeri radi-allahu anh tha: "O Resulull-llah! edhe po tė jetė vazhdimisht plot hapėsira nė mes Mekės dhe Medinės dhe po tė jenė ngarkesa e tyre xhevahir, nėse tė gjitha ua shpėrndaj tė varfėrve, pėrsėri nuk mund ta arrij sevapin e tekbirit fillestar tė marrė me imam.

Mė pastaj, Resulull-llahi (salall-llahu alejhi ve selem) kur tha: "O Uthman! Ē'thua ti pėr kėtė tekbir fillestar?". Hazreti Uthmani radi-allahu anh tha "O Resulull-llah! Sikur tė falja natėn dy rekate, dhe nė ēdonjeri,  ta bėja hatme Kur'anin fisnik, pėrsėri nuk mund ta arrij sevapin e tekbirit fillestar tė marrė bashkarisht me imam.

Pas kėsaj, kur Resulull-llahu (salall-llahu alejhi ve selem) i tha hazreti Aliut: "O Ali! Ē'thua ti pėr tekbirin fillestar?". hazreti Aliu i tha: "O Resulall-llah, po tė jetė hapėsira e Mashriku Magribit pėrplot qafira, po tė mė jepte fuqi Zoti im, e tė luftoja me tė gjithė, prapė nuk mund tė arrij sevapin e tekbirit fillestar tė marrė me imam."

Pas kėsaj Resulull-llahu (salall-llahu alejhi ve selem) tha: "O ummeti im dhe ashabėt e mi, po tė jenė letėr shtatė kat tokė dhe shtatė kat qiej, dhe detet tė jenė ngjyrė dhe tė gjithė drunjtė tė jenė lapsa, dhe tė gjitha melaqet tė jenė shkrues dhe tė shkruajnė deri nė Kiamet, prapė nuk mund tė shkruajnė sevapet e tekbirit fillestar tė marrė me imam".

NAMAZI I XHUMASĖ

All-llahut Te’įlį e ka veēuar ditėn e premte me madhėrinė e Tij.Ai ka madhėruar myslimanėt qėnė kohėn e drekes(tė ylesė) tė kėsaj dite tė falin namazin e xhumasė.

All-llahu Te’įlį, nė ajetet  9 e 10 tė sures El-Xhum'a urdhėron: "O ju qė besuat, kur thirret ezani  pėr namaz ditėn e xhuma, shpejtoni pėr tė dėgjuar hytben dhe pėr tė falur namazin e xhumasė dhe lini shitblerjen. Kjo ėshtė shumė e dobishme pėr ju nėse e dini. E kur tė kryhet namazi, atėherė shpėrndahuni nė tokė pėr t'i kryer punėt tuaja tė jetės dhe kėrkoni begatinė e All-llahut, por edhe ta pėrmendni shpesh All-llahun, ashtu qė tė gjeni shpėtim ."

Pas namazit, ai qė do, shkon dhe kryen punėn, ai qė do rri nė xhami dhe fal namaz, kėndon Kur'an dhe bėn dua. Kur tė fillojė koha e namazit tė xhumasė, shitblerja ėshtė gjynah .

Pejgamberi ynė (salall-llahu alejhi ve selem) nė hadithe tė ndryshme ka theksuar:

"Muslimani nėse merr gusul (lahet) ditėn e xhuma dhe shkon nė namaz tė xhumasė, i falen gjunahet e njė jave dhe pėr ēdo hap i jepen sevape".

"Mė e vlefshmja prej ditėve ėshtė dita e xhuma. Dita e xhuma ėshtė mė e vlefshme se dita e bajramit dhe se dita e ashureve. Dita e xhuma ėshtė bajrami (festa) i besimtarėve nė dynja e nė ahiret."

"Nėse dikush, pa qenė i penguar, nuk i fal tri namaze tė xhumasė, All-llahu Te’įlį ia vulos zemrėn dhe nuk bėn  mirėsi mė"

"Pas namazit tė xhumasė, ėshtė njė ēast  qė lutja e besimtarit atė ēast, nuk refuzohet".

"Atė qė pas namazit tė xhumasė e lexon shtatė herė suren Ihlas dhe Muavazetejn (Felak dhe Nass), All-llahu Te’įlį e ruan njė javė nga fatkeqėsia, nga belaja dhe nga punėt e kėqija".

"Ashtu siē u ėshtė dhėnė dita e shtunė jahudinjve, dita e diel tė krishterėve edhe dita e xhuma u ėshtė dhėnė myslimanėve. Kėtė ditė, pėr myslimanėt ka mirėsi dhe bereqet".

Pėr ibadetet e bėra ditėn e premte, u jepen mė sė paku dyfish sevap se pėr ibadetet e bėra ditėve tė tjera. Edhe gjynahet e bėra ditėn e premte, regjistrohen dyfish.

Ditėn e premte tubohen shpirtat dhe njihen me njėri- tjetrin. Dhe ėshtė mirė tė vizitohen varrezat. Kėtė ditė ndėrpriten ndėshkimi nė varr. Sipas disa dijetarėve ndėshkimi i besimtarėve tashmė nuk fillon. Besimtarėt qė vdesin kėtė ditė dhe nė natėn e saj, nuk e vuajnė dėnimin e varrit. Gjithashtu ditėn e premte Xhehennemi nuk ėshtė shumė i nxehtė. Ademi alejhisselam ėshtė krijuar ditėn e xhuma dhe po ditėn e xhuma ai ėshtė nxjerrė nga Xhenneti. Xhennetlinjtė, All-llahun Te’įlį do ta shohin ditėve tė xhuma.

Farzet e namazit tė xhumasė

Ditėn e xhuma falen gjashtėmbėdhjetė rekate. Prej kėtyre dy rekate janė farz pėr t'u falur. Ky ėshtė farz shumė mė i fuqishėm se namazi farz i drekės. Pėr tė qenė farz namazi i xhumasė, ka dy lloje kushtesh:

1. Kushtet Eda (borxhi ose shpagimi e diēkaje qė ėshtė si borxh)

2. Kushtet Vuxhub (qė s'mund tė braktiset, i nevojshėm).

Nėse njėri nga kushtet “eda” nuk plotėsohet, namazi nuk pranohet. Edhe nėse mungojnė kushtet vuxhub pranohet.

Kushtet e quajtura eda, domethėnė kushtet pėr tė qenė i drejtė namazi i xhumasė janė shtatė:

1. Ta falėsh namazin nė qytet (mendohet nė vendbanim mė tė madh, me xhami).

2. Tė falim me leje tė kryetarit tė shtetit, valiut ose tė udhėheqėsit tė Bashkėsisė fetare. Hatibi i caktuar nga kėta, mund ta lėrė zėvendės tjetėrkėnd nė vend tė tij. (Nė rastin tonė Bashkėsia Islame, pra kryetari i saj i autorizon imamėt pėr faljen e xhumasė).

3. Tė falet nė kohė tė namazit tė drekės.

4. Tė lexohet hytbja gjatė kėsaj kohe. (Alimėt thonė se tė lexuarit e hytbes sė xhumasė ėshtė tė thuash All-llahu ekber duke ndenjur nė namaz).

Hytbja ėshtė fjalim instruktiv i imamit qė mbahet pėr lavdrimet e All-llahut, falenderimin e Pejgamberit dhe si kėshillim i myslimanėve nga vendi i shenjtė i quajtur minber. Hytbja duhet tė dėgjohet me respekt dhe kujdes. Njė pjesė e hytbes shprehet nė gjuhėn tonė e njė pjesė nė gjuhėn arabe. Ta lexosh shkurt hytben, ėshtė sunnet. E ta lexosh gjatė, ėshtė mekruh.

5. Tė lexohet hytbja para namazit.

6. Namazi i xhumasė tė falet me xhemat.

7. Dyert e xhamisė tė jenė tė hapur pėr ēdo kėnd.

Kushtet e namazit tė xhumasė tė quajtur vuxhub
janė nėntė:

1. Tė banosh nė atė qendėr banimi. Pėr mysafirėt nuk ėshtė farz.

2. Tė jeshė i shėndoshė, pėr tė sėmurėt, pėr kujdestarin qė nuk mund ta lėrė tė sėmurin dhe pėr pleqtė nuk ėshtė farz.

3. Tė jesh i lirė(tė mos jeshė rob)

4. Tė jesh mashkull. Pėr femrat nuk ėshtė farz.

5. Tė jesh i menēur dhe i moshės madhore (i pjekur).

6. Tė mos jesh qorr. Pėr tė verbrin, edhe nėse ka kush e dėrgon rrugės, nuk ėshtė farz.

7. Tė mund tė ecėsh. Edhe nėse ka mjet transporti, pėr tė paralizuarin, pėr atė pa kėmbė, nuk ėshtė farz.

8. Tė mos jesh i burgosur dhe tė mos kesh frikėn e armikut, tė pushtetit dhe tė gabitėsit.

9. Tė mos ketė shi, borė, furtunė, baltė dhe tė ftohtė tė tepruar.

Si falet namazi i xhumasė?

Ditėn e xhuma, kur thirret ezani i drekės, falen gjithsej gjashtėmbėdhjetė rekate, pėrfshirė edhe ato tė xhumasė. Kėto radhiten si vijon.

1. Sė pari falen vetėm katėr rekate sunnet tė xhumasė. Ky sunnet falet si sunneti i parė i drekės. Pėr kėtė nijeti bėhet kėshtu: "E bėra nijet, nė emėr tė All-llahut tė fal sunnetin e parė tė xhumasė, u ktheva nga kiblja".

2. Pastaj, pas faljes sė sunnetit, brenda nė xhami kėndohet ezani i dytė dhe hytbja.

3. Pasi tė kėndohet hytbja, kėndohet ikameti dhe me xhemat falet farzi dyrekatėsh i namazit tė xhumasė. Pėr farz nijeti bėhet kėshtu: "E bėra nijet nė emėr tė All-llahut, ta falin farzin e xhumasė. U ktheva nga kiblja, iu mbėshteta imamit".

4. Pasi tė falet farzi i namazit tė xhumasė, falet sunneti i dytė i xhumasė prej katėr rekatesh. Edhe ky sunnet falet sikur sunneti i parė i drekės.

5. Pas kėtij, mund t'i falim katėr rekatet ahiri dhuhrit  (tė drekės sė mbramė) e cila theksohet me nijet dhe falet sikurse farzi i drekės

6. Dhe nė fund dy rekate tė quajtura sunnetu-l-vakti, i cili duhet theksuar me nijet dhe falet sikur sunneti i mbramė i drekės.

7. Dhe mė pastaj lexohen “ajetin kursi”bėhen tespihet dhe duaja.

Sunnetet dhe tė mirat e ditės sė xhuma

1. Xhumanė ta presėsh qė nga dita e enjte.

2. Ditėn e xhuma tė marrėsh gusul (tė lahesh).

3. Tė rruhesh (ai qė mban mjekėr, ta rregullojė) dhe t'i presh thonjtė.

4. Tė shkosh herėt, aq sa mundesh, pėr namazin  e xhumasė.

5. Qė tė kalosh nė safe tė pėrparme, nuk duhet kaluar nėpėr supe tė xhematit.

6. Tė mos kalosh pėrpara atij qė fal namaz nė xhami.

7. Tė mos flasėsh asgjė pasi tė hipė predikusi nė minber, madje tė mos i pėrgjigjesh me shenja atij qė flet, dhe tė mos e pėrsėritėsh ezanin.

8. Pas namazit tė xhumasė t'i lexosh shtatė herė suret Fatiha, Kafirun, Ihlas, Felak dhe Nas.

9. Tė rrish nė xhami deri nė ikindi dhe tė bėsh ibadet.

10. Tė jesh i pranishėm nė mėsimet, ligjėratat e dijetarėve tė Ehli sunnetit.

11. Ta kalosh ditėn e xhuma gjithnjė me ibadet.

12. Tė kėndosh salavate ditėn e xhuma.

13. Tė kėndosh Kur'ani Kerim. Duhet kėnduar sureja Kehf.

14. Tė japėsh sadaka.

15. Tė vizitosh nėnėn, babanė apo varret e tyre.

16. Tė pėrgatisėsh mjaft ushqime dhe ėmbėlsira nė shtėpi.

17. Tė falėsh shumė namaz. Atyre tė cilėve u ka mbetur namazi pėr kaza, duhet tė falin atė namaz.

NAMAZET E BAJRAMIT

Dita e parė e muajit hėnor(arab) Sheval ėshtė dita e parė e Fitėr (ramazan) bajramit, kurse dita e dhjetė e muajit hėnor Dhilhixhxhe ėshtė dita e parė e Kurban bajramit(bajrami i vogėl). Kėto dy ditė, ėshtė vaxhib pėr meshkujt qė gjysmė ore pasi tė lindė dielli tė falin dy rekate tė namazit tė bajramit.

Kushtet e namazeve tė bajramit janė si kushtet e namazit tė xhumasė. Por kėtu hytbeja ėshtė sunnet dhe lexohet pas namazit.

Nė bajramin e madh(ramazanit) ėshtė mustehab qė para namazit tė hash ėmbėlsirė (hurmė, karamele), tė marrėsh gusul, tė pėrdorėsh misvakun, tė veshėsh rrobat mė tė mira, tė japėsh fitrin dhe rrugės tė kėndosh ngadalė tekbir.

Nė bajramin e vogėl (kurbanit)ėshtė mustehab qė para namazit tė mos hash gjė, pas namazit tė hash sė pari mish kurbani, duke shkuar nė namaz tė kėndosh tekbir me zė e ai qė ėshtė i penguar (me arsye), pa zė.

Namazet e bajramit janė dyrekatėsh. Falen me xhemat dhe nuk mund tė falen vetėm.

Si falet namazi i bajramit

1. Sė pari bėhet nijeti: "E bėra nijet nė emėr tė All-llahut tė fal namazin e Fitėr-bajramit, u ktheva nga kiblja, iu drejtova imamit" dhe marrim tekbir pas imamit. Pastaj kėndohet Subhaneke.

2. Pas Subhanekes, marrim tri tekbire duke i ngritur duart te veshėt. Nė dy tekbiret e para duart i mbajmė tė lėshuara anash e nė tė tretin lidhen nėn kėrthizė. Imami sė pari lexon Fatihanė, pastaj njė sure dhe bashkėrisht pėrkulemi nė ruku.

3. Nė rekatin e dytė, imami sė pari lexon Fatihanė dhe njė sure. Pastaj duke marrė tre tekbire radhazi, duart ngrihen te veshėt duke i lėshuar anash pas ēdo tekbiri. Nė tekbirin e katėrt, pa i ngritur duart te veshėt, pėrkulemi nė ruku. Pastaj biem nė sexhde dhe kryhet si farzi i xhumasė.

Tekbiri Teshrik

Nga namazi i sabahut, natėn e kurban bajramit e deri nė namazin e ikindisė tė ditės sė katėrt tė bajramit, pėr haxhinjtė e pėr ata qė nuk kanė shkuar nė haxh, pėr secilin mashkull e femėr, nė qoftė se tė falet me xhemat, apo vetėm, pas namazeve farz, sa po tė japė selam ėshtė vaxhib tė lexojė njė herė tekbirin teshrik.

Pas namazit tė xhenazes nuk lexohet. Pasi tė dalėsh nga xhamia dhe pasi tė flasėsh nuk duhet tė lexohet.

Nėse imami e harron tekbirin, xhemati nuk e braktis. Meshkujt mund ta kėndojnė me zė tė lartė. Gratė e kėndojnė ngadalė.

Tekbiri teshrik ėshtė:

"ALL-LLAHU EKBER, ALL-LLAHU EKBER. LA ILAHE IL-LALL-LLAHU VALL-LLAHU EKBER. ALL-LLAHU EKBER VE LIL-LAHILHAMD".

TĖ KUJTUARIT E VDEKJES

Mėsimi mė i mirė ėshtė ta kujtosh vdekjen shpesh. Pėr ēdo besimtar islam, ėshtė sunnet ta kujtojė shumė vdekjen. Tė kujtosh shpesh vdekjen ėshtė shkak t'iu nėnshtrohesh urdhrave dhe tė ruhesh nga gjynahet. Zvogėlohet guximi dhe dėshira pėr tė bėrė vepra tė ndaluara. Pejgamberi ynė (salall-llahu alejhi ve selem) thotė:"Kujtojeni  shumė vdekjen, e cila i rrėnon lezetet(kėnaqėsitė) e  u jep fund argėtimeve".

Shpresa e gjatė, ėshtė tė dėshirosh tė jetosh shumė. Tė dėshirosh  tė jetosh shumė pėr tė bėrė ibadet, pėr t'i shėrbyer fesė, nuk ėshtė shpresė e gjatė. Ata qė shpresojnė gjatė, ibadetet nuk mund t'i bėjnė nė kohė; e harrojnė Perėndinė. Zemrat u bėhen tė ngurta  dhe nuk kujtojnė vdekjen. Nuk marrin mėsim nga ligjėratat dhe kėshillat.

Atij qė shpreson tė jetojė gjatė, i shkon jeta gjithnjė duke shpresuar se do tė arrijė pasuri dhe pozita nė dynja. Ahiretin e harron dhe mendon vetėm pėr kėnaqėsitė e veta materjale.

Nė hadithi sherif ėshtė thėnė:

"Para se tė vdisni,  vdisni. Para se t'i nėnshtroheni dhėnies sė llogarisė, bėni vetė llogarinė!".

"Ai qė ditėn e natėn e kujton vdekjen, ditėn e Kiametit do tė jetė pranė shehidėve"

Shkaqet e shpresės sė gjatė janė tė jepesh pas epsheve tė dynjasė, tė harrosh vdekjen dhe tė mashtrohesh nga shėndeti dhe rinia jote. Pėr tė shpėtuar nga sėmundja e shpresės sė jetės sė gjatė, duhen evituar kėto shkaqe. Duhet menduar se vdekja do tė mund tė vij nė ēdo ēast. Duhen mėsuar dobitė e kujtimit tė vdekjes dhe dėmet e tė shpresuarit tė gjatė. Nė hadith ėshtė thėnė:

"Kujtojeni shpesh vdekjen. Tė kujtuarit  e saj e ruan njeriun nga gjynahet dhe bėhet shkak pėr ta larguar nga ato gjėra qė nė ahiret janė tė dėmshme".

Ē'ėshtė vdekja

Vdekje nuk do tė thotė tė zhdukesh. Vdekja domethėnė pėrfundim i lidhjeve qė ka shpirti me trupin. Domethėnė ndarja e shpirtit nga trupi. Vdekja, ėshtė kalimi i njeriut nga njė gjėndje nė njė gjėndje tjetėr. Ėshtė sikur tė shpėrngulesh nga njė shtėpi. Hazreti Umer bin Abdulazizi ka thėnė: "Ju jeni krijuar vetėm pėr pafundėsi e pėr amshim. Por vetėm se shpėrnguleni nga njė shtėpi nė njė tjetėr "Vdekja ėshtė nimet (dhuratė dhe mirėsi) pėr njeriun. Pėr mėkatarėt shkatėrrim. Njeriu nuk e do vdekjen. Mirėpo, vdekja ėshtė mė e mirė se intrigat e tij. Njeriu e do jetėn por vdekja pėr tė ėshtė mė e mirė. Bestimtari i mirė me veprat e tij shpėton nga lodhja dhe mundimet e jetės sė vdekjes. Me vdekjen e zullumqarit rehatohen engjėjt dhe njerėzit.

Ndarja e shpirtit nga trupi i besimtarit, ėshtė si lirimi i robit  nga robėria. Pasi tė vdesė besimtari, nuk dėshiron tė vijė prapė nė kėtė dynja. Vetėm shehidėt dėshirojnė tė vijnė nė kėtė dynja dhe tė bėhet edhe njė herė shehid (dėshmor).Vdekja pėr ēdo mysliman ėshtė dhuratė. Besimin e njė njeriu e ruan vetėm varri. Ndėrsa jeta nė varr ėshtė sikur tė gjendesh nė kopshtet e Xhennetit, ose nė greminat e Xhehennemit.

Vdekja ėshtė realitet (borxh)

A ėshtė e mundur tė shpėtosh nga vdekja? Natyrisht qė jo. Askush nuk e ka nė dorė mundėsinė, tė jetojė as edhe njė sekondė mė tepėr. Atij qė i vjen exheli (caktimi i vdekjes nga Zoti), vdes. Ky ėshtė njė ēast sa t'i hapėsh e t'i mbyllėsh sytė. pėr kėtė gjė nė Kur'an ėshtė thėnė:"Kur vjen exheli, atė nuk mund ta shtyni as para as prapa"

All-llahut Te’įlį kudo qė ta ketė pėrcaktuar vdekjen e dikujt, ai person lė pasurinė, fėmijėt dhe vdes atje.

All-llahu e di se sa frymė nxjerrim e marrim nė ditė. Nuk ka gjė qė ai tė mos e dijė. Besojmė edhe nėse jeta jonė ka kaluar me ibadet, fundi bėhet me lumturi. All-llahu Te’įlį i ka urdhėruar Azrailit: "Shpirtin e miqve tė mi merre me lehtėsi, shpirtin e armiqėve tė mi merre me vėshtirėsi". Sa sihariq i madh ėshtė pėr besimtarėt,kurse pėr ata qė janė tė privuar(mangut) nga imani ē'fatkeqėsi e madhe ėshtė!

NAMAZI I XHENAZES

Namazi i xhenazes ėshtė farzi kifajė, pėr tė gjithė ato meshkujt qė mėsojnė se ka vdekur njė besimtar, qoftė ai mashkull a femėr. Namazi i xhenazes ėshtė adhurimi pėr All-llahun dhe lutje pėr personin e vdekur. Ai qė nuk e konsideron tė rėndėsishėm, rrezikon imanin.

Kushtet e namazit tė xhenazes

1. I vdekuri duhet tė jetė mysliman.

2. Duhet tė lahet. Atij qė ėshtė varrosur pa e larė, nėse nuk ėshtė mbuluar me dhé, nxirret, lahet dhe pastaj i falet namazi.

Vendi ku gjenden xhenazeja dhe imami, duhet tė jetė i pastėrt.

3. Gjysma e trupit tė xhenazes (gjysma e trupit) me ose pa kokė duhet tė jetė para imamit.

4. Xhenazja nė tokė ose afėr tokės duhet tė jetė e mbajtur nė duar ose e vendosur nė gur. Koka e xhenazės vjen nė anėn e djathtė tė imamit, kėmbėt nė anėn e majtė. Ta vendosėsh mbrapsht ėshtė gjynah.

5. Xhenazja duhet tė pėrgatitet nė prani tė imamit.

6. Vendet e turpshme (auret) tė xhenazes dhe tė imamit duhet tė jenė tė mbuluara.

Farzet e namazit tė xhenazes

1. Tė marrėsh katėr herė tekbir

2. Tė falesh nė kėmbė.

Sunnetet e namazit tė xhenazes

1. Tė kėndosh Subhaneken.

2. Tė kėndosh salavat.

3. Tė kėndosh duatė, tė cilat mund tė jenė si ato qė kėndohen nė namaz kur rrimė ulur nė ndenje.

Namazi i xhenazes nuk falet brenda nė xhami.

Namazi i xhenazes duhet t'i falet secilit mysliman e myslimane, tė madhit dhe tė voglit, pėrveē fėmijės qė lind i vdekur. Kurse fėmijės qė vdes pasi tė ketė lindur i gjallė, i vihet emri, lahet, vishet me qefin dhe i falet namazi.

Nė kohėn kur mbartet xhenazeja, tabuti(akrivoli) mbahet nė tė katėr anėt. Ēdo kush e mban nga dhjetė hapa, sė pari e vė nė supin e djathtė anėn nga koka e xhenazes, pastaj anėn e kėmbėve nė supin e djathtė, pastaj anėn e kokės nė supin e majtė, pastaj anėn e kėmbėve nė supin e majtė. Kur tė arrihet te varri, pa u lėshuar xhenazja nė tokė, nuk bėn tė ulemi. Duke u varrosur, ata qė nuk kanė punė, mund tė rrinė ulur.

Si falet namazi i xhenazes

Tė katėr tekbiret e namazit tė xhenazes janė si njė rekat. Prej kėtyre katėr tekbireve vetėm nė tė parin ngrihen duart tek veshėt. Nė tre tekbirėt e tjerė  nuk ngrihen duart mė.

1. Pasi tė merret tekbiri i parė, lidhen duart dhe kėndohet "Subhaneke" dhe para fjalėve "Ve la ilahe gajruke" shtohet fjala "Ve xhel-lethenauke". Fatihaja nuk kėndohet.

2. Pas tekbirit tė dytė, pa i ngritur duart te veshėt, kėndohen Salavatet.

3. Pas tekbirit tė tretė lexohet duaja e xhenazes. (Nė vend tė duasė sė xhenazes mund tė lexohet edhe "Rabbena atina...", ose vetėm tė thuash "All-llahumagfirleh" ose me nijet duaje ta lexosh Fatihanė.

4. Pas tekbirit tė katėrt menjėherė jepet selam nė tė djathtė e nė tė majtė.

Imami vetėm katėr tekbiret dhe selamin i shqipton me zė tė lartė, tė tjerat i lexon nė vete.

Pasi tė falet namazi i xhenazes, nuk lejohet tė bėsh dua pranė akrivolit . Ėshtė mekruh.

Varri duhet tė jetė i thellė sa gjysma e shtatit dhe ana e djathtė e kufomės nė varr ėshtė e kthyer nga kibla.

NAMAZI I TERAVISĖ

Namazi i teravive, pėr meshkujt e pėr femra ėshtė sunnet. Falet ēdo natė tė muajit tė Ramazanit. Falja e tij me xhemat ėshtė sunneti kifaje (sunnet i pėrbashkėt). Falet pas sunnetit tė dytė tė jacisė dhe para vitrit. Mund tė falet edhe pas vitrit. Pėr shembull, ai qė ka arritur  njė pjesė tė teravive dhe e fal vitrin me imam, rekatet e teravive qė nuk i ka arritur, i fal pas vitrit.

Ai qė nuk e fal namazin teravi nuk mund ta bėjė kaza. Nėse bėhet kaza, quhen nafile dhe jo teravih.

Namazi i teravisė ka njėzet rekate.

Si falen teravitė?

Vitėr namazi falet vetėm nė muajin e Ramazanit falet me imam. Namazi i teravive ėshtė e pėlqyer tė falet duke dhėnė selam pas dy rekatesh apo pas katėr rekatesh.

Namazi teravisė zakonisht falet me xhemat nė xhami, por  edhe  nė vende tė tjera. Mund tė falet edhe vetėm nė shtėpi, por nuk e ka sevapin e tė falurit me xhemat dhe nė xhami. Nėse falet nė shtėpi me njė apo me disa persona xhemat, ka njėzet e shtatė herė mė shumė sevap sesa tė falet vetėm. Ata qė nuk e kanė falur jacinė me xhemat, teravitė nuk mund t'i falin me xhemat. Njė person qė nuk e ka falur jacinė me xhemat, fal mė parė farzet e jacisė  vetėm e mė pas  mund tė falė teravitė me xhematin.

Mund tė falet me njė nijet kur i fillojmė teravitė me tekbirin e parė fillestar, por ta bėsh nijet nė ēdo tekbir fillestar ėshtė mė mirė. Nijeti bėhet kėshtu: "E bėra nijet nė emėr tė All-llahut, tė fal namazin e teravive, u ktheva nga kibla, iu drejtova imamit".

Pjesa e pestė

NAMAZI GJATĖ UDHĖTIMIT

Njė person qė i pėrket medhhebit Hanefi, nėse shkon nė njė vend 104 kilometra e mė larg, me qėllim qė tė qėndrojė mė pak se pesėmbėdhjetė  ditė, ėshtė udhėtar(Nė mes’hebet Maliki dhe Shafi ėshtė 80 km).

Seferi domethėnė tė jesh nė rrugė, nė udhėtim. Udhėtari namazet farze katėr-rekatėsh i fal si dyrekatėshe. Nėse i drejtohet imamit vendės, prapė i fal katėr rekate. Nėse udhėtari (mysafiri) bėhet imam, nė fund tė rekatit tė dytė jep selam. Pastaj xhemati qė i ėshtė bashkuar atij, pėr tė plotėsuar namazin e tyre, i falin edhe nga dy rekate.

Ai qė ėshtė nė udhėtim, mbi meste mund tė japė mes-h tri ditė, tri net. Ai mund ta prishė edhe agjėrimin. Nėse udhėtari ėshtė rehat dhe i qetė, mė mirė ėshtė tė mos e prishė atė(agjėrimin). Nuk e ka vaxhib tė presė kurban. Po ashtu edhe namazi i xhumasė pėr atė qė ėshtė nė udhėtim, nuk ėshtė farz.

Njė person qė niset nė rrugė nė mbarim tė kohės sė namazit, nėse kėtė namaz nuk e ka falur, i fal dy rekate. Mirėpo ai qė kthehet  nė vendin e vet nė mbarim tė kohės sė namazit, nėse nuk e ka falur namazin e kėsaj kohe, i fal katėr rekate.

Nė "Ni'met-i islam" thuhet: Kur nuk ke fuqi tė falesh nė kėmbė, nė ēdo kohė dhe nė ēdo vend namazet nafile lejohet t'i falėsh ulur. Kur fal ulur, pėr ruku pėrkulesh me trup. Pėr sexhde e ve kokėn nė tokė. Por, atij qė i fal nafilet ulur, kur nuk ka yzėr, i jepet sevap gati sa gjysma e sevapeve tė atij qė falet nė kėmbė. Edhe sunnetet e pesė kohėve tė namazit dhe namazi teravisė janė namaze nafile. Nė rrugė, domethėnė, jashtė fshatit, qytetit, namazet nafile lejohet tė falen mbi kafshė. Nuk ėshtė e domosdoshme tė kthehesh nga kibla dhe tė bėsh ruku e sexhde. Falesh me shenja. Pra pėr ruku pėrkulesh prapė me trup e pėr sexhde pėrkulesh mė tepėr se nė ruku. Nėse mbi kafshė ka pak ndytėsirė, nuk e pengon namazin. Personit tė lodhur, duke falur nafile nė tokė, i lejohet tė falet i mbėshtetur te njė njeri, apo nė mur.

Duke ecur (vetė), nuk ėshtė e drejtė tė falėsh namaz.

Pa qenė i shtrėnguar, nuk lejohet tė falen mbi kafshė namazet farze dhe vaxhibe. Vetėm nėse bazohen nė arsyetim mund tė falen. Shtrėngimet qė janė tė arsyeshme:jeta e rrezikuar nga kafshėt grabitqare, pasuria personale qė ndodhet nė rrezik, kur zbret nga kafsha tė rrezikohet nga vjedhja pasuria qė ėshtė nė kafshė apo pranė teje, nėse nė tokė ka kafshė tė egra, armiq, baltė, shi tė madh, nėse i ngadalėsohet shėrimi tė sėmurit po tė  zbresė, duke hipur ose nėse i keqėsohet sėmundja, nėse rrezikohesh tė mos arrishė shokėt, pas zbritjes nga kafsha nėse nuk mund tė hipėsh pa ndihmėn e dikujt tjetėr. Nėse ėshtė e mundur, e ndal kafshėn nė drejtim tė kibles dhe falesh. Nėse nuk ėshtė e mundur, falesh nė drejtim tė lėvizjes. E kėtillė ėshtė edhe falja nė samarin (shalėn, sėndukun) mbi kafshė, tė quajtur mahmil. Nėse ndalet kafsha dhe nėse nėn mahmil vihet njė shtyllė, ai bėhet sikur shtrat, tavolinė, divan dhe mund tė falesh si nė tokė. Me kėtė rast nevojitet tė falesh i drejtuar nga kibla dhe nė kėmbė. Personi qė mund tė zbresė, farzet nuk mund t'i falė nė mahmil.

Tė falėsh namaz nė anije, siē e ka mėsuar Resulull-llahu (salall-llahu alejhi ve selem) Xhafer Tajarin, duke shkuar nė Habeshi (Etiopi) duhet kėshtu: Nė anijen qė ecėn, pa patur shtrėgim tė arsyeshėm, mund tė falen edhe farzi e vaxhibi. Nė anije mund tė falemi edhe me xhemat. Dhe nė anije qė ecėn nuk lejohet tė falim me shenja prandaj bėhen rukuja dhe sexhdja. Edhe kthimi nga kibla. Ngado tė kthehet anija, vetė kthehesh nga kibla. Nė anije nevojitet edhe pastrimi nga ndytėsirat. Sipas Imami Adham Ebu Hanifes, nė anijen qė ecėn, edhe farzet lejohen tė falen ulur pa yzėr.

Nėse tundet shumė anija e ndalur nė mes tė detit, ėshtė si anija qė ecėn. Nėse tundet pak, ėshtė sikur anija qė rri nė breg tė detit. Nė anijėn qė rri (e ndalur) nė breg tė detit farzet nuk falen ulur. Nėse ėshtė e mundur dalja nė breg tė detit, nuk ėshtė e drejtė tė falemi as me qėndrim nė kėmbė. Duhet dalė nė tokė dhe atje duhet falur. Nėse ka rrezik pėr pasurinė, jetėn ose largimi anijes, lejohet falja nė kėmbė nė anije.

Ibin Abedini thotė: "Tė falėsh namaz nė qerre me dy rrota, e cila pa qenė e lidhur me kafshė nuk mund tė qėndrojė rrafsh, edhe nė vend edhe duke ecur, falja nė tė ėshtė sikur falja mbi kafshė. Qerrja me katėr rrota, kur qėndron nė vend, ėshtė sikur shtrat, tavolinė. Nė qoftė se nuk lėviz, me arsyetimet e shkruara lart pėr kafshėn, farzi mund tė falet brenda, pra e ndal qerren dhe falesh drejt kibles. Nėse nuk mund tė ndalesh, falesh sipas drejtimit tė ecjes sė qerres. "Ai qė nuk mund tė kthehet nga kibla gjatė lėvizjes (ecjes), duke e ndjekur medhhebin Shafi, i bashkon dy namazet. Nėse edhe pėr kėtė nuk ka mundėsi, hiqet  nevoja pėr orientimin nga kibla. Ta falėsh namazin me shenja  ndenjur nė karrike, nė kolltuk, nuk i lejohet askujt. Falja e namazit nė autobus, nė avion ėshtė njėlloj si tė falesh nė qerre.

Farzet dhe vaxhibet nė udhėtim nuk duhen falur mbi kafshė pa pasur shtėrngim tė madh. Duhet tė ndalen mjetet dhe duhet tė falemi drejt kibles dhe nė kėmbė. Pėr kėtė arsyje para se tė hipėsh nė mjet, qė mė parė, duhet tė marrėsh  masat e duhura .

Udhėtari, nė tren dhe nė anije, nė namazin farz duhet tė qėndrojė drejt kibles dhe pranė vendit tė sexhdesė tė vėrė njė busull. Me tė kthyer tė trenit dhe anijes, ai duhet tė kthehet nga kibla. Nėse gjoksi i ndahet nga kibla, i prishet namazi. Pėr shkak se nuk do t'u lejohen namazet farz atyre qė nuk do tė mund tė khehen nga kibla nė autobus, nė tren, nė det me dallgė, kėta gjatė kohės qė janė nė rrugė, dhe ndjekin medhhabin Shafi mund t'i bashkojnė drekėn me ikindinė dhe akshamin me jacinė. Domethėnė, kur janė nė udhėtim, kėto dy namaze i falin njėrin pas tjetrit. Sepse nė medhhebin Shafi nė udhėtim qė zgjat mė tepėr se 80 kilometra lejohet tė falen dy namazet pėr njėherė duke i paraqitur iqindinė nė kohė tė namazit tė drekės dhe jacinė nė kohėn e akshamit, apo duke i vonuar drekėn nė kohė tė ikindisė dhe akshamin nė kohėn e namazit tė jacisė. Pėr kėtė arsye, ai qė i pėrket medhhebit Hanefi, nėse nė rrugė nuk do tė mund tė kthehet nga kibla, pasi tė marrė rrugė, nė ēastin qė ndalet nė ndonjė vend gjatė ditės, kur nė kohė tė drekės e fal drekėn menjėherė duhet ta falė edhe iqindinė. Natėn kur tė ndalet pėrnjėherė duhet t'i falė, nė kohėn e jacisė, akshamin dhe pastaj jacinė, dhe duke bėrė nijetin pėr kėto katėr namaze, duhet ta bėjė nijet "I fal duke e ndjekur medhhebin Shafi". Pa  u nisur nė rrugė ose pasi tė pėrfundojė udhėtimi, dy kohė tė namazit nuk falen pėrnjėherė.

NAMAZI GJATĖ SĖMUNDJES

Nėse vazhdimisht nga trupi del diēka qė e prish abdestin, quhet Yzėr(e metė e arsyeshme). Kur tė pikuarit e urinės, derdhja e brendshme, rrjedhja e gjakut nga hunda dhe nga plaga, tė lotuarit nga dhėmbja, dhe tė enjturit janė tė vazhdueshme brenda njė namazi , si dhe femra qė ka gjakderdhje, kėta janė persona me yzėr - me arsye. Kėto rrjedhje duhen ndalur duke i zėnė me ilaēe ose duke e falur namazin ulur, apo me shenja. Mashkulli qė i pikon urina, e vė pak pambuk bime. Dhe kėshtu duke e thithur urinėn qė pikon pak, pengon tė pikojė jashtė. Kėshtu nuk prishet abdesti. Pėr tė urinuar hiqet fitili i pambuktė dhe hidhet. Nėse urina i pikon shumė, dhe depėrton fitilin e pikon jashtė, atėherė edhe abdesti prishet. Gratė gjithmonė nė vaginat e tyre duhet tė vėnė beze(Kursuf). Nėse nuk mund ta ndalin rrjedhjen nė kohė tė ēdo namazi, marrin abdest dhe kėshtu e falin namazin. Ai qė ėshtė me yzėr, me njė abdest derisa tė kalojė koha e atij namazi, mund tė falė farz kaza dhe nafile. Mund ta mbajė Kur'anin. Kur kalon koha e namazit, i prishet abdesti. Edhe pa kaluar koha me njė shkak tjetėr nga ai me tė cilin ėshtė i arsyetuar prapė i prishet abdesti. Pėr shembull, merr abdest duke rrjedhė gjak nga njėra prej vrimave tė hundės dhe pastaj nėse fillon t'i rrjedhė gjak nga vrima tjetėr (e hundės), i prishet abdesti. Pėr tė qenė person me yzėr, sendi qė e prish abdestin gjatė kohės sė njė namazi duhet tė ketė rrjedhje tė vazhdueshme. Kur merr abdest dhe nėse nuk rrjedh pėr atė kohė aq sa do tė falej farzi i asaj kohe, nuk ėshtė njeri me yzėr . Sipas njė thėnie tė Malikiut, kur rrjedh (pikon) njė pikė, bėhet person me yzėr. Kur dikush bėhet njeri me yzėr, nė kohėt e namazeve tė mėtejshme, kur vjen njė pikė njė here, edhe nė ato kohė vazhdon tė jetė njeri me yzėr. Nėse nė njė kohė tė namazit nuk pikon fare, mbaron sė qėni njeri me yzėr. Ndyrėsira e cila ėshtė shkaktare pėr yzėr, kur ta ndyjė rrobėn mė tepėr se masa e dėrhemit, dhe ėshtė e mundur tė pengohet ndotja e saj e mėtejshme, vendi qė ėshtė ndotur duhet larė.

Kur merr gusul(kur lahet) ai qė frikėsohet se do tė sėmuret apo do t'i keqėsohet dhe do t'i zgjasė mė tepėr sėmundja, mund tė marrė tejemum. Kjo frikė arsyetohet me pėrvojėn personale apo me kėshillimin e mjekut tė drejtė e mysliman. Edhe fjala e mjekut i cili nuk pėrmendet pėr keq e pėr gjynahe, pranohet. Kur ėshtė ftohtė, nėse nuk gjendet vend pėr strehim, enė pėr ta nxehur ujin,  nėse nuk ka banjė nė qytet, mund tė bėhet shkak pėr sėmundje. Sipas Hanefisė, me njė tejemum, mund tė falėsh sa farze tė duash. Sipas Shafisė, pėr ēdo farz merr abdest rishtazi.

Tejemum merr edhe ai qė e ka gjysmėn e pjesės sė trupit qė duhet larė nėŹabdes me plagė. Nėse plaga ėshtė mė pak se gjysma e kėsaj pjese, pjesėn e shėndoshė e lan dhe asaj me plagė i jep mes-h. Nė gusul, meqė i tėrė trupi numėrohet si njė pjesėŹe vetme, nėse gjysma e tėrė trupit ėshtė plagė, merret tejemum. Nėse vendi me plagė ėshtė mė pak se gjysma, pjesėn e shėndoshė e lan dhe atėŹtė plagėve u jep mes-h. Nėse mes-hi e dėmton plagėn, i jep mes-h fashos. Nėse edhe kėsaj, i bėn dėm, nuk i jep mes-h kokės. Personi qė nuk mund tė gjejė njeri pėr t'i dhėnė abdest(ta ndihmojėŹtėŹmarrėŹabdest), merr tejemun. Ai qė mban fėmijė shėrbėtorė me pagė, e detyron t'i ndihmojė. Edhe burri dhe gruaja nuk janė tė detyruar t'i ndihmojnė tė marrė abdest njėri-tjetrit.

Ai qė vė fasho (lidhėse, pamuk, gazė) nė gjakun qė rrjedh, nė plagė, nė kockėn e thyer ose kur plagoset, nėse nuk ėshtė nė gjendje qė atė pjesė ta lajė me ujė tė ftohtė apo tė nxehtė, ose t'i japė mes-h, nė abdest apo nė gusul mbi mė tepėr se gjysmėn e kėtyre, jep mes-h njė herė. Nėse ka dėm pa zgjidhė fashon, vendet e shėndosha nėn tė nuk lahen. Pjesėve te lėkurės sė shėndoshė ndėrmjet lidhėses u jepet mes-h. Kur je me abdest nuk duhet lidhur fasha. Nėse fasha ndėrrohet pas mes-hit, nėse mbi tė vihet njė tjetėr, fashės sė re nuk ka nevojė t'i jepet mes-h.

I sėmuri qė nuk mund tė qėndrojė nė kėmbė apo qė ėshtė i bindur se po tė qėndrojė nė kėmbė, do t'i keqėsohet sėmundja, namazin e fal ulur, dhe pėr ruku e pėrkul trupin pak. Pastaj drejtohet dhe mė pastaj e bėnė sexhdenė. Ulet ashtu siē e ka mė tė lehtė. Lejohet tė ulet nė gjunjė, kėmbėkryq etj. Edhe frika se mund tė tė shohė armiku, ėshtė yzėr. Edhe ai qė me qėndrimin nė kėmbė i prishet agjėrimi, abdesti, falet ulur. Ai qė mund tė qėndrojė nė kėmbė duke u mbėshtetur nė diēka, falet mbėshtetur. Ai qė nuk mund tė qėndrojė nė kėmbė, kur t'i paraqitet dhembja, e vazhdon ulur.

Ai qė ėshtė i lejuar nga sexhdeja nė tokė, kėndon nė kėmbė, dhe pėr ruku dhe sexhde jep shenja duke u ulur. Kur ulet pėr ruku kėrruset pak, pėr sexhde shumė mė tepėr. Ai qė nuk mund ta pėrkulė trupin, pėrkul vetėm kokėn. Nuk duhet bėrė sexhde mbi ndonjė send. Nėse bėn sexhde mbi ndonjė send, edhe nėse ėshtė pėrkulur mė tepėr pėr sexhde se pėr ruku, edhe pse ėshtė i drejtė namazi, veprimi ėshtė mekruh. Derisa mund tė ulet mbėshtetur, nuk i lejohet shenja nga pozicioni shtrirė. Pejgamberi ynė (salall-llahu alejhi ve selem) kishte vizituar njė tė sėmurė. Kur kishte vėnė re se ai me dorė e ngrinte jastėkun dhe mbi tė bėnte sexhde, ia kishte marrė jastėkun. I sėmuri e kishte ngritur drurin dhe mbi tė kishte bėrė sexhde. Edhe drurin ia kishte marrė dhe e kishte urdhėruar: "Nėse ke fuqi bėj sexhde nė tokė. Nėse nuk mund tė pėrkulesh nė tokė, mos ngri sende te fytyra, mos bėj sexhde mbi tė. Falu duke bėrė me shenja, nė sexhde pėrkulu mė shumė se nė ruku" Siē njoftohet edhe nė "Bahru-r-Raėk", nė ajetin 191 tė sures Ali Imran, kuptohet ky urdhėr: "Ai qė ka fuqi tė mjaftueshme, namazin e fal nė kėmbė, i pafuqishmi falet ulur. Ai qė ėshtė edhe mė i pafuqishėm falet shtrirė". Kur ishte i sėmurė Imran bin Husejni, Resulull-llahi (salall-llahu alejhi ve selem) e urdhėroi : "Falu me qėndrim nė kėmbė! Nėse nuk ke fuqi, falu ulur! Nėse edhe pėr kėtė nuk ke fuqi, falu i shtrirė anash ose nė shpinė". Shihet pra se personi i cili nuk mund tė qėndrojė nė kėmbė mund tė falet ulur. Ai qė nuk mund tė rrijė ulur, falet shtrirė. Tė falesh nė karrige apo nė kolltuqe, nuk ėshtė e lejuar. I sėmuri dhe ai qė udhėton me autobus, me avion, tė falet nė karrige e nė kolltuqe, nuk ėshtė nė pėrputhje me Islamin. Ai qė nuk mundet tė falet nė kėmbė me xhemat, falet nė shtėpi nė kėmbė. Po tė kesh njė nga kėto njėzet arsye, lejohet tė mos shkosh nė xhemat. Kėto arsye janė: Shiu i rreptė, tė nxehtėt dhe tė ftohtėt e madh dhe frika se armiku mund tė tė sulmojė fizikisht ty apo pasurinė tėnde, frika se do tė largohen  shokėt e do tė mbetesh vetėm nė rrugė, errėsira e madhe e qiellit, frika e fukarasė se do tė kapet nga borxhliu e do tė burgoset, tė jesh i verbėr, tė jesh i paralizuar dhe tė mos mund tė ecėsh, tė kesh njė kėmbė tė prerė, tė jesh i sėmurė, tė ketė baltė  aq sa tė mos mund tė ecėsh, frika se mund tė humbsėsh njė  orė mėsimi shumė tė rėndėsishėm e tė rrallė, frika tė tė kalojė ai ushqim qė pėlqen, tė jesh gati pėr t'u nisur nė rrugė, infermieri kur nuk mund tė gjejė dikė pėr ta zėvendėsuar, erė e fuqishme natėn, i detyruar tė shkosh nė tualet, i sėmuri qė friksohet qė tė mos i keqėsohet e t'i shtohet(sėmundja) dhe i sėmuri qė mbetet pa mbikqyrės dhe ai qė nga pleqėria e madhe e ka vėshtirė tė ecė.Tė gjithė kėta, janė tė lejuar tė mos shkojnė nė namazin e xhumasė. Nė xhami, tė shkosh dhe tė kthehesh duke ecur nė kėmbė, ėshtė mė e vlefshme se tė hipėsh nė ndonjė mjet. Nuk lejohet qė nė xhami tė falesh me shenja ulur nė karrike apo kolltuqe. Tė bėsh ibadet nė njė mėnyrė qė nuk e ka shpjeguar Islami, ėshtė bidat. Dhe nė libra tė fikhut  shkruhet se tė bėsh bidat, ėshtė gjynah i madh.

I sėmuri qė nuk mund tė rrijė ulur, duke u shtrirė nė anėn e djathtė bėn isharet me kokė. Ai qė nuk mund tė kthehet nga kibla, falet nga ajo anė qė e ka mė tė lehtė. Duke i vėnė diēka nėn kokė atij qė rri shtrirė nė shpinė dhe fytyra i kthehet nga kibla. Pėr ata qė nuk mund tė japė shenja as me kokė, lejohet ta lėnė namazin pėr kaza. Ai qė sėmuret gjatė namazit, e vazhdon ashtu si do tė mundet. I sėmuri qė falet ulur nė tokė, nėse bėn mė mirė, e vazhdon duke u falur nė kėmbė. I ēmenduri nuk fal namaz. Nėse bėn mirė pa kaluar pesė kohė namaz, pesė kohėt i bėn kaza. Nėse kalojnė gjashtė namaze, nuk bėn kaza fare.

Ėshtė farz qė namazi i pafalur, qoftė edhe me shenja, urgjentisht duhet tė bėhet kaza. Nėse ėshtė nė situatė tė vdekjes para se tė bėjė kaza, ėshtė vaxhib ta lėrė testament qė tė jepet fidje(racion ushqimor pėr tė varfėrit) nga pasuria qė ka lėnė, pėr t'i shlyer(iskat) namazet qė nuk i ka falur. Nėse nuk ka testament, ėshtė thėnė se ėshtė lejuar tė bėhet iskati nga pasuria e tė birit , madje edhe nga pasuria e tė huajit. Ėshtė mendim unanim i dijetarėve dhe ka argumente tė qarta se pėr tė bėrė iskat duhet dhėnė fidje pėr agjėrimet e lėna. E pėr shkak se namazi ėshtė edhe mė i rėndėsishėm, njė person i cili nuk e ka falur pėr njė arsye ligjore, ndonėse ka dashur tė bėjė kaza, dhe e ka zėnė sėmundja e vdekjes, edhe pėr namazet qė nuk ka mundur t'i bėjė kaza, pėr tė bėhet iskat sikur ėshtė bėrė pėr agjėrimin. Ai qė thotė se nuk ka iskat tė namazit ėshtė injorant. Sepse  i kundėrvihet qėndrimit unanim tė medhhebeve. Nė njė hadith thuhet: "Askush nė vend tė tjetrit nuk mund tė agjėrojė dhe tė falė namaz. Por, pėr agjėrimin dhe namazin e tij e ushqen fukaranė".

 

                                                                                                     

Home  /  E-Mail  /  AlbanianArabicAzeriBosnianBulgarianDeutsch - EnglishFranēaisPersianRussian - TurkmenTürkēe - Urdu - Uzbek

 

F4F4F4" style="border: medium none rgb(234,234,234)">