PĖIMBAJTJA

BESIMI DHE ISLAMI

BOTIMET E VAKĖFIT IHLĀS Nr. 1

  1-Besimi Dhe Islāmi

  2-Parathėnie

  3-Dy fjalė mbi pėrkthimin nė shqip tėlibrit "Besimi Dhe Islāmi"

  4-Fillimi

  5-Besimi dhe Islāmi

  6-Kushtet e Islāmit

  7-Kusthet e Imānit

  8-All-llahu teālā egziston, njė ėsht

  9-Tė jemi njerėz tė mir, gjithnjnė tė mir tė bajmė

10-Letra e Sherefeddīn Munīrī-t

11-Skjarimet


BESIMI
DHE
ISLĀMI

Mevlānā Hālid-i Bagdādī

Pėrkthyer nė turqisht
Kemahli Feyzullah Efendiu

Pėrkthyer nė shqip
Abdullah Sipahi

Botimi i dytė

Hakīkat Kitābevi
Darüžžefeka Cad. 53 P.K.: 35 34083
Tel: 90.212.523 45 56 - 532 58 43 Fax: 90.212.523 36 93

http://www.hakikatkitabevi.com
e-mail: bilgi@hakikatkitabevi.com
Fatih-ISTANBUL/TURKEY
2000

 

BESIMI DHE ISLĀMI

BISMIL-LAHIRRAHMĀNIRRAHĪM
Parathėnie

Zoti Madhėshtor ėsht i pėrdhimbshėm pėr tė gjith njerėz nė botė. Gjera, pėr tė cilat kanė nevejė i krijon dhe ēdo njenit i dėrgon. Ai tregon rrugėn qė ēon nė lumturin e pafundshme. Ata qė duke u-mashtruar nga shokėt e kėqij, ata qė i u besojnė librave tė damshme, radiove tė huaja, ata tė shashtisurė nga rruga e drejtė, i ēon nė rrugėn e drejtė, po tė duan ata vet. Po tė dėshirojne ata vet. Zoti Madhėshtor i shpėton njerzit nga katastrofa pėr jetė. Kėte dhuratė nuk i u fal vetėm t'egursuarve dhe njerzve tiranik. Ditėn o āhiretit ata besimtarė qė e kan merituar xhehennemin, lutjet e tyre do t'i pranoji dhe do t'i fali dhe do t'i fusi nė xhennet. Vetėm Ai ėshte qė i ka krijuar tė gjitha krijesat, tė cilat i mban tė gjalla dhe i ruan ato nga fatkeqsija dhe terori. Pra, duke u-strehuar nėn emrin e lart tė njė All-llahut d.m.th.duke shpresuar ndihmėn e Tij, fillojmė qė t'a shkruajmė kėt libėr.

Le tė jet hamd (shyqyr) Zotit Madhėshtor. Le tė jet salat dhe selam Pejgamberit tė Tij tė dashur Muhammad alejhisselamit. Qofshin lutjet t'ona pėr Ehlibejtin tė paster tė Pejgamberit tė lart, si dhe pėr ēdo njenin nga shokėt e tij t'Es'habi qiramit.

Me mija libra janė shkruar qė i kan njoftuar besimin, urdhratė dhe ndalesat tė fes Islame. Shumė nga ata janė pėrkthyer dhe shpėrndar nė ēdo vend. Me gjith atė njerėz me mendime tė prishura i kan sulmuar gjykimet tė ndriēuarė e tė dobishėm t'Islamit. Janė munduar qė t'i njollojnė, t'i ndryshojnė ato dhe janė munduar qė t'i mashtrojnė Muslimanėt.

Jemi mirėnjohtės dijetarve t'Islamit qė sot nė ēdo vend tė botės mundohen qė t'a pėrhapin e t'a zgjerojnė fen Islame. Edhe sot ka aty kėtu njerėz qė nuk i kan lexuar ose nuk i kan kuptuar veprat e dijetarve t'Ehli synnetit. Kėta njerėz nxjerin kuptime tė gabuar nga Kur'ani qerimi si dhe nga Hadisėt tė Pejgamberit dhe shkruajnė nė mėnyre tė papėrshtatshme. Me gjith atė orvatjet e tyre jane duke u-shkrirė pėrpara imanit te shėndoshtė tė Muslimanve.

Muslimani ėsht ai, i cili thot se ėshtė musliman dhe i cili shifet duke falur namaz sė bashku me xhemaatin. Pastaj, nė se nė njė fjalėn e tij, nė njė shkrim ose nė njė lėvizje tė tij konstatohet diēka qė nuk pėrputhet me dituritė e imanit qe e kan njoftuar dijetarėt e Ehli synnetit, atėhere ky gabimi i tij ėsht qyfr dhe shastisja nga rruga e drejtė dhe ky njeri lypset tė korrigjohet. Thuhet se njeri i kėtill duhet qė t'i lutet Zotit Madhėshtor pėr faljen e gabimit qė e ka bėr. Nė se ky musliman, duke u-pėrgjegjur me at mendimin e tij tė prishur dhe nė se nuk pendohet, kuptohet se ėsht larguar nga rruga e drejtė. Ky njeri edhe se nuk pendohet, kuptohet se ėsht larguar nga rruga e drejtė. Ky njeri edhe tė fal namaz, edhe tė shkoj nė haxhilluk edhe t'i baji tė gjitha ibadetėt (lutjet), edhe nė se ban shumė tė mira, nuk shpėton nga shkatėrimi. Deri sa nuk heq dorė nga gjera qė janė shkak pėr qyfr, nė se nuk i lutet Zotit Medheshtor pėr falje, njeriu nuk mund tė konsiderohet si musliman. Ēdo musliman duhet qe t'i dije gjera qė mund tė bahen shkak pėr qyfr, nė kėte mėnyre duhet tė ruhet qė tė mos konsiderohet si murtad dhe duhet qe t'i njohi ata njerėz qė janė musliman vetėm me fjalė tė bosha, d.m.th. ata qė janė qafira. Duhet qė t'i njohi mirė ata dhe tė ruhet nga damėt e tyre.

Resulull-llahu (S.A.V.) kishte njoftuar me kohė se nga Kur'ani qerimi dhe nga hadisėt do tė nxiren kuptime tė gabuarė dhe tė prishurė dhe nė kėte mėnyrė kan pėr tė dal 72 grupe tė degjeneruara muslimanėsh. Librat “Berika” dhe “Hadika” kėtė hadīsi sherif-in e kan mar nė shqyrtim dhe kan bėr skjarime mbi tė, duke u-bazuar nė librat e Buhari-t dhe tė Muslim-it. Nuk duhet tė besohet librave tė cilėt paraqiten n'emėr tė dijetarve tė vėrtet dhe n'emėr tė profesorve tė vėrtet musliman. Mos tė besojmė fjalimeve tė tyre nėpėr konferenca tė ndryshme. Duhet qė tė jemi tė zgjuarė kundrejtė tyre dhe tė mos biem nė dredhit e hajdutve tė imanit. Pėrveē ketyre muslimanve injoranta, nga ana tjeter masonėt, misionerėt krishter, cionistet ēifut me metoda te reja mundohen qe t'i mashtrojnė tė vegjlit t'onė nėpėrmjet tė shkrimeve tė ujdurdisura, te filmeve, pjesve tė ndryshme theatrale, tė radiove, televizioneve. Nė kėte mėnyrė mundohen qė t'a zhdukin Islamin dhe imanin t'on. Pėr kėte veprimtari tė tyre ata harxhojnė miliona dollarė. Por dijetarėt Islam rahimehumull-llahu tealā pėrgjigjet e tyre i kan shkruajtur qė ma par, ata na e kan treguar rrugėn e shpėtimit tė fesė, tė qetsisė dhe tė shpėtimit nė pėrgjithsi. Edhe ne, pikėrisht pėr kėte arsye nga radhat e atyre dijetarve e zgjodhėm librin e dijetarit tė madh Islam Mevlana Halidi Bagdadī Osmanī-t kuddisesirruh “Itikadname”. Ky libėr ėsht pėrkthyer nė gjuhėn turke nga ana e Haxhi Feyzullah efendiut dhe duke u quajtur “Feraid-ul-fevaid” ėsht shtypur nė Egjipt nė vitin 1312 pas Hixhretit. Duke e thjeshtuar kėt pėrkthim, e botuam me emrin “Besimi dhe Islāmi”. Pėr botimin e kėsaj vepre qė u-ba kismet, i falenderojmė pa fund Zotit Madhėshtor. Origjinali i ketij pėrkthimi nė gjuhėn persishte ndodhet nė Bibliotekėn e Univerzitetit tė Stambollit nė pjesėn Ibni Emin Mahmud Qemal bej me emrin “Itikadname" No. 2639.

Autori i librit “Durrul muhtar” mbi kurorzimin (niqah) e qafirit kėshtu thotė: “Njė vajzė muslimane qė ndodhet nėn kurrorzim, kuer arrin nė moshėn e pubertetit, tė pjekurise, nė se nuk e din muslimanllėkun, i prishet kurorzimi. Nė kėt rast duhet qė t'i spjegohen asaj vetijet e Zotit Madhėshtor dhe ajo duhet qė t'i pėrsėrisi dhe tė thotė se i ka besuar ato. Dijetari Ibni Abidini duke e skjaruar kėte, kėshtu thot: "Vajza deri sa ėsht e vogėl e deri sa mvaret nga prindrėt muslimane, mbassi arrin nė moshėn e pjekuris, nuk vazhdon ma qė t'a ket fen e prindėrve tė veta. Nė se arrin nė moshėn e pjekuris duke mos e njohur muslimanllėkun, atėhere ajo ėsht murtad (Shih skjarimet nė fund tė librit). Deri sa nuk do t'i mėsoji e t'i diji tė gjashtė shtylla tė besimit e deri sa nuk do tė beson se duhet t'i pėrshtatet Islamijetit dhe t'a thotė Qelimei tevhidin qe e ka kuptimin Lā ilāhe il-lall-llah Muhammedun resulull-llah (Nuk ka tjetėr perendi perveē All-llahut), Muhammedi ėsht resuli i All-llahut, nuk i vazhdon muslimanllėku i saj. Duhet qė t'i mėsoji ato gjashtė kushte t'Islamit dhe t'i besoji ato si dhe duhet tė thotė se i pranon ato”. Nga kėto fjalė t'Ibni Abidinit kuptohet se njė qafir po t'a shqyptoje qelimei tevhidin dhe nė se shkurtimisht e beson ate, n'at ēast po bahet musliman. Por si ēdo musliman edhe ky kuer gjen mundėsi duhet qė t'a lexoje Amentu-n. Amentu-ja keshtu esht: “Amentu bil-lahi ve melāiqetihi ve qutubihi ve rusulihi vel jevmil āhiri ve bil kaderi, hajrihi ve sherrihi minall-llahi tealā vel ba'su ba'del mevti hakkun Esh-hedu en lā ilahe il-lall-llah ve esh-hedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu (Shif skjarimet nė fund tė librit). Duhet t'i baje pėr mendsh principet e Amentu billah-it dhe kėto mirė e mirė t'i mėsoji. Edhe fėmija muslimane nė se kėto gjashtė gjera nuk i mėson dhe se nuk thotė se i beson, kuer mėrrin nė moshėn e pjekuris, bahet murtad. Mbi kėto principe tė besimit (imanit) gjinden njohuri tė gjera. Ēdo musliman lypset qė t'a lexoje mirė kėt libėr dhe duhet tė mundohet qė edhe fėmijtė e tija, tė afėrmit e tija e tė njohurit t'a ken lexuar.

Nė librin t'on, duke i shkruar kuptimet e ajeteve ėsht pėrmendur fjala “mealen” (turqisht). Kjo do tė thotė se kuptimi i ajetit esht jo fjalė pėr fjale, jo bukvalisht, por si mbas njoftimeve tė tefsirit (komentit) te Kur'anit. Sepse kuptimet e Ajeti qerimevet i ka kuptuar vetėm Resulull-llahu (S.A.V.) dhe ai i ka transmetuar shokve tė veta. Dijetarėt e tefsirit kėto hadisi sherifėt (tė thanat e Pejgamberit)i kan ndar nga ato qe i kan ēpikur munafiket dhe zindikėt dhe pėr hadisi sherifėt qė nuk i kan gjetur, duke u-mbėshtetur nė diturit e veta, i kan nxjerur kuptimet e ajeteve. Injorantėt qė me gjith se e dijnė gjuhun arabe nuk kan ide bile mbi diturin e tefsirit dhe nuk janė nė gjendje qė tė japin kuptime tė shendoshta tefsirve tė vertet tė Kur'ani qerimit. Nė lidjhe me kėte nė njė vend tė Kur'ani qerimit kėshtu urdhėrohet: Ata qe nxjerin kuptime nga Kur'ani si mbas mendimit tė tyre, bahen qafira. All-llahu i Math le tė na mbaj nė rrugė tė drejtė qė na kan treguar dijetarėt e Ehli synnetit. Zoti madhėshtor le tė na ruaj nga mashtrimi i injorantve tė fes Islame, nga ata qė s'kan mez-hebe si dhe nga munafiket, tė cilėt i mbajnė emrat e dijetarve tė vėrtet Islam dhe tė cilėt pėrhapin gėnjeshtra tė stolisura. Amin.

1 Nėntor 1991    19 Nėntor 1370                    24 Rebiy'ulāhir 1412
(p.Krishtit)                       (p.Hixhri Shemsi)          (p.Hixhri Kameri)

DY FJALĖ MBŻ PĖRKTHŻMŻN NĖ SHQŻP
TĖ LŻBRŻT "BESIMI DHE ISLĀMI"

Me perkthimin e librit "BESŻMŻ DHE ŻSLAMŻ" para se tė gjithash kemi patur pėr qėllim kryesor qė tė pėrsėriten njohurit themeltare tė fes Żslame tek Muslimanėt Shqiptar. Kėto njohurit themeltare janė ato tė besimit n'Żslam. Feja Żslame ėsht feja ma e lartė, ma pėrparimtare, ma humanitare dhe tolerante. Feja Żslame ėsht e sinqertė, e cila predikon egzistencėn e Zotit Madhėshtor me argumenta tė bazuara nė shekencė: nė fizikė, kimi, anatomin e njeriut, tė kafsheve dhe tė bimve e tj. Edhe sot konstatohet se zhvillimet e fundit tė shkencės dhe tė teknologjis tregojnė se ēdo gjė nė gjithėsi ndodhet mbrenda njė plani e programi. Si mbas eksperimentave e shqyrtimeve tė bėra, kuptohet se as njė ngjarje nė botė nuk ėsht e rastit, por realizohet mbrenda vullnetit tė fort hyjnor. Besimi nė fen Islame nuk ėsht vendosur nė zemrat e besimtarve me dhunė, ose me imponimin e ndonjė fuqije nga jasht, por duke u-bind, pa patur edhe njė dyshim ma tė vogėl.

All-llahu Teālā [All-llahu Teālā nė fen Islāme ėsht njė emėr qė pėrdoret pėr Zotin Madhėshtor (krijuesin).] nė shumė vende tė Kur'anit e lartson diturin dhe dijetarėt, tė cilėt nėpėrmjet tė veprave tė ndryshme tė tyre kan bėr tė mundur qė njerzit t'a kuptojnė sa ma lehtė e sa ma mirė Islamin nė pėrgjithsi e nė kėte mėnyrė t'a formojnė bindjen mbi besimin nė zemrat e tyre. Urdhri i par i All-llahut teālā i dėrguar Resulit tė Tij nėpėrmjet tė Xhebrail alejhisselāmit fillon me keto fjalė: "Lexo, me emrin e atij i cilli tė ka krijuar nga hiē gjė". Edhe Hazreti Pejgamberi nė shumė hadisi sherifet e lavdėron diturin dhe dijetarėt.

Tė dashur vllezėr Shqiptar, pėrkthimi i njė vepre ēfar do qoftė letrare nga turqishtja nė shqip, ose anasjelltas ėsht i vėshtir, e sidomos pėrkthimi i njė vepre me karakter fetar, siē ėsht kjo. Sepse nė radhėn e parė Kur'ani qerimi si dhe tė gjitha degėt e fes Islame janė nė gjuhėn arabe. Nga vetvetiu edhe unė nė pėrkthim pata qė tė baj shumė edhe me arabishten.

Tė dashur vllezėr, duke e pėrkthyer kėte vepėr tė vogėl, por tė randsishme jam munduar qė tė japi spjegime tė hollsishme, sidomos jam munduar qė t'i skjaroj fjalėt arabe qė ju t'i kuptoni me lehtėsi, prandaj ato i kam spjeguar nė kllapa. Pėrveē kėsaj tė gjitha fjalėt tė panjohura qė pėrmenden nė pėrkthim i kam pėrmbledhur nė njė listė tė veēantė nė fund tė librit. Me gjith ate, duke e lexuar librin, ndoshta disa vende do t'ju duken si apstrakte. Nė realitet nė spjegimin e Islamit nuk ka as gjė apstrakte, mjafton qė me vemendje tė lexojmė dhe duke undalur pak, tė mendojmė.

Natyrisht ky libėr mbi Besimin dhe Islamin ėsht njė libėr diturije. Si ēdo dituri, edhe diturija fetare, simbas asaj ka fjalė tė saja. Kėto kuptohen mbassi lexohet libri. Por ai qė ato nuk i mėson, nuk e lodh kokėn, nuk mund t'a kuptoje librin. Prandaj kėt libėr nuk duhet lexuar si gazetėn, nuk duhet qė tė hedhim vetėm njė sy, por duhet qė tė mundohemi pėr t'a pėrvehtsuar kuptimin e ēdo fjalije. Nė mbarim tė ēdo periudhe duhet qė t'a pėrsėrisim ate. Gjith kėto duhet qė t'i ranjosim nė kujtesėn t'onė si njė pėrmbledhje. Kemi pėr detyrė qė t'i mėsojmė fėmijve t'ona dhe tė njohurve. Duke vepruar nė kėte mėnyre, do tė pėrfitojmė shumė sevape. Pejgamberi i dashur (Sal-lall--llahu alejhi ve sellem) kėshtu ka thanė: "Ai qė dy ditė qėndron nė tė njejtin vend, mashtrohet, humb". Kėto fjalė e kan kėt kuptim: Ai qė pėr ditė nuk pėrparon, ai qė nuk mėson gjera tė reja, humbas shumė. Nga e gjith kėjo kuptohet se feja Islame jo vetėm prapavajtjen, por edhe tė qėndruarit nė vend bile, refuzon. Ajo gjithnjė urdhron pėrparimin dhe lartsimin.

Kur'ani qerimi qė nga zbritja e tij Pejgamberit tė dashur nga All-llahu teālā e qė nga formimi i tij nė njė libėr tė vetėm e deri mė sot, nuk ka pėsuar asnjė ndryshim ma tė vogėl, bile as njė germė, nuk ka pėsuar as njė reformė si qė ka ndodhur nė fen Krishtere dhe n'ate Ēifute, nė tė cilat kohė mbas kohe nga ana e klerit nė favor tė klasave sunduese janė bėr reforma tė ndryshme. Pikėrisht kėtu qėndron origjinaliteti i fes Islame. Ajo si ka qen nė gjysmėn e shekullit shtat, ashtu ėsht edhe sot, ashtu ka pėr tė qen deri nė ditėn e kijamettit.

Kėtu dėshėroj qė t'i ēfaqi falenderimet e mija mikut t'im tė shtrejt, shkrimtarit Zoti Hysein Kaleshit, i cili me redaktimin qė e bėri, e ka lartsuar vlerėn e pėrkthimit tė librit.

Me nderime               
Pėrkthyesi nė gjuhėn shqipe    
Abdullah Sipahi        

Besoj se vllau i im i dashur Abdullah Sipahi ėsht duke bėr njė shėrbim tė vlefshėm pėr vllezrit Musliman Shqiptar, duke mar pėrsipėr pėrkthimin e kėtyre temave shumė tė randsishme tė fes Islame.

All-llahu teālā le t'na baj kismet tė gjithve neve qė tė pėrfitojmė sevape nė kėte rrugė.

Hüsein Kaleži                        
Vāiz nderi i Muftillėkut tė Stambollit     

FILLIMI

Mevlanā Halidī Bagdādī (kaddesall-llahu teāla sirrehul aziz) para se me fillue me shkrue librin e vet, duke e shkruajtur letrėn XVII tė vėllimit III tė librit “Mektubāt” t'autorit Imami Rabbānī Farukī Serhendi-t rahmetull-llahi alejhi ka dashur qė t'sjelli librit njė zbukurim dhe bereqet. Imāmī Rabbanī kuddise sirruh[Imāmi Rabbanī vdiq nė vitin 1034 p, Hixhretit (1624 p. Kr.).] nė kėte letėr kėshtu na urdhėron: Letrės i a filloj me besmele (Bismil-lahirrahmānirrahīm). Shyqyr Atij qė na bėri kismet qė tė jemi ymmet (bashkesi fetarėsh) tė Muhammedit alejhisselam, i cili na ka nderuar duke na bėr musliman.

Duhet qė tė mendojmė e tė kuptojmė shumė mirė se ēdo tė mirėn na dėrgon vetėm Ai, Zoti Madhėshtor. Ēdo gjė ėsht krijuar vetėm nga Ai. Ēdo krijesė, nė ēdo ēast vetėm Ai e mban n'egzistencė. Vetijet ma tė larta dhe tė bukura me tė cilat jan pajisur abdet (robėt) e tij janė, tė shquarit, tė dėgjuarit t'ona, tė folurit t'ona janė qė tė gjitha nga Ai. Nimete tė panumurta Ai na i ka dėrguar. Ai i ka shpėtuar njerzit nga vėshtėrsirat, nga fatkeqsirat dhe bezdisjet. Ai na i ka pranuar lutjet t'ona dhe na ka larguar nga belarat e fatkeqsit dhe mjerimet. Ai na i ka krijuar rizqet (te ngopurit) dhe ato na i ka dėrguar. Dhuratat i ka aq tė bollshme, sa qė nuk i ka kursyer as nga ata qė bajnė gjynahe (gabime). Ai gjithmon i mbulon gjynahėt e robve tė Tija, i fal edhe ata bile qė nuk i binden urdhėrave tė Tija, i fal bile edhe ata qė nuk i respektojnė ndalesat e Tija. Ai nuk i turpėron gabuesit pėrpara tjerve dhe haptazi, d.m.th. nuk don qė t'a shkeli nderin e tyre. Zoti Madhėnshtor e don shumė faljen, Ai shpejtė fal gabuesit. Ka mėshirė dhe nuk shpejton nė tė dėnuarit. I shpėrndan dhuratat dhe tė mirat edhe miqve edhe armiqve. Ai nuk kursen as gjė nga kurkujt. Si tė mirėn ma tė lartė, ma me vlerė qė ėsht, Ai gjithmon tregon rrugėn ma tė drejtė, rrugėn e lumturis. Ai na tregon rrugėn e shpėtimit. Ai nxit njerzit qė tė mos shashtisin nga rruga e drejtė e qė tė shkojnė nė xhennet. Pėr tė pėrfituar nga tė mirat e pafundshme tė xhennetit, pėr tė pėrfituar nga kėnaqsit e tė pafundshme si dhe pėr tė pėrfituar dashurin dhe pėlqimin e Tij, Zoti Madhėshtor na urdhėron qė t'i pėrshtatemi Pejgamberit tė Tij tė dashur Hazreti Muhammedit sal-lall-lahu alejhi vesellem. Ja, tė mirat e Zotit Madhėshtor jan tė hapura, ne shesh si Dielli. Tė mirat qė na i bajnė tė tjerėt nė tė vėrtetėn jan tė mirat qė na vijnė nga Ai. Ai krijon ndėrmjetsit, tė cilve u jep dėshirė dhe mundėsi pėr tė bėr tė mirė. Prandaj nga ku do e nga kush do qė vijnė tė mirat, nė tė vėrtetėn ato Ai na i dėrgon. Me prit ndonjė tė mirė nga dikush tjetėr pėr veē Atij, i ngjan sikuer tė kėrkojmė diēka si emanet nga emanetēiu, ose tė kerkojmė ndonjė lėmoshė (sadaka) nga ndonjė varfri. Edhe injorantėt bile dhe kokėtrashėt e dijnė sa njerėz tė zgjuar se kėto fjalėt t'ona jan me vend e tė drejta. Tė thanėt jan tė kjarta, nė shesh, ato janė njohurit qė nuk kan nevojė pėr as njė koment.

Detyra humanitare e njeriut ėsht qė me tė gjitha fuqit e veta tė jet mirėnjohtės Zotit Madhėshtor, i cilli na i ka dėrguar gjith kėto nimete (te mira). Ėsht njė detyrė, njė borē qė i urdhron mendja e njeriut. Por nuk ėsht punė e lehtė me e sjell nė vend kėte mirėnjohjen e duhurė ndaj Zotit Madhėshtor. Sepse njerzit duke mos qen, jan krijuar, jan tė dobėt jan nevojtar, jan me tė meta dhe me vese tė kėqija, deri sa Zoti Madhėshtor gjithnjė ėsht. Ai ėsht i pėrjetshėm, ėsht lark nga tė gjitha tė meta dhe vese tė kėqija. Tė gjitha epėrsit i ka. Njerzit n'as njė mėnyrė dhe n'as njė pikpamje nuk kan as njė far pėrngjajshmėri, as afėrsi me Zotin Madhėshtor. Kėsish robė tė Zotit qė janė pa vlera a mund tė jenė nė gjendje pėr t'a ēfaqur mirėnjohjen nė mėnyrė tė denjė emrit tė Zotit Madhėshtor? Sepse ka shumė gjera pėr tė cilat njerzit mendojnė se janė tė bukura e tė vlershme, deri sa Zoti Madhėshtor ato gjera i konsideron si tė pavlershme dhe nuk i pėlqen ato. Pėr gjera pėr tė cilat jemi tė bindur se jan tė pėrshtatshme pėr t'a ēfaqur nderimin, admirimin dhe mirėnjohjen Zotit Madhėshtor, mund tė jen tė papėlqyeshme dhe tė thjeshta. Prandaj njerzit me mendjen e tyre tė dobėt, me shiqimet e tyre tė shkurtra nuk jan nė gjendje pėr tė gjetur mėnyra nderimi dhe mirėnjohtjeje ndaj Zotit Madhėshtor. Mbassi mėnyrat qė vlejnė pėr mirėnjohje dhe nderim nuk bahen tė njoftuara nga Zoti Madhėshtor, pra gjera lavderuese mund tė jen tė kundėrta, tė ndyta pėr Zotin Azimushan.

Ja pra, njerzit qė duhet t'i kryejnė detyrat e tyre ndaj Zotit Madhėshtor si rob tė Tij (abd), jan keto: besim me zemėr, me gjuhė dhe me trup. Kėto detyra na jan njoftuar nga Zoti Madhėshtor dhe na jan paraqitur pėrpara nga Pejgamberi i Tij tė dashur. Detyrat e robit tė Zotit qė i ka urdhruar Zoti Madhėshtor quhen Islamijeti. Mirnjohja ndaj Zotit Madhėshtor sillet nė vend duke u-pėrshtatur rrugės tė cilėn e ka hapur Pejgamberi i Tij Muhammed alejhisselami. As njė mirnjohje, as njė ibadet (lutje) qė nuk i pėrshtaten kėsaj rrugės, as ato qė jan jasht asaj rruge, Zoti Madhėshtor nuk i pranon, as i pėlqen. Sepse ka shumė gjera qė njerzit mendojnė se jan tė bukura e tė mira, Islamijeti ato nuk i pranon dhe ban tė njohur se jan tė shėmtuara.

Kjo do tė thotė se ai qė ėsht me mend, pėr t'a ēfaqur mirėnjohjen Zotit Madhėshtor, duhet qė t'i pėrshtatet rrugės sė Muhammed alejhisselamit. Kėsaj rruge i thon Islamijet dhe atij qė i pėrshtatet Muhammed alejhisselamit i thon musliman. Pėr ēfaqjen e mirėnjohtjes (shyqyrit) Zotit Madhėshtor, d.m.th. pėr pėrshtatjen Hazreti Muhammedit thon lutje (ibadet). Diturit islamike janė dy: diturit fetare dhe diturit shkencore. Diturit fetare pėrseri ndahen ne dy: 1) me besue me zemėr. Kėto janė diturit qė duhet tė besohen. Kėtyre diturive i thonė “Usuli din” ose rregullat e besimit (iman). 2) diturit qė bahen me zemėr e me trup. Kėto diturit quhen “Firui din” ose “Ahqami Islamijje” ose “Sheriat”.

Diturit fetare qė ka njoftuar feja Islame janė diturit tė shkruar nė librat e dijetarve tė Ehli synnetit, d.m.th. nė librat e dijetarve te zot tė Ehli synnetit. Ai qė nuk beson nė ndo njėnėn nga diturit e imanit dhe tė Ehli synnettit, ai qė nuk beson ndonjė nga ajeti qerimet, ose ndonjė nga hadisėt ėsht qafir (i pa fe). Nė qoftė se dikush e mėshef ate qė nuk e beson quhet munafik (hipokrit). Ai qė edhe e mėshef besimin e vet edhe njėkohėsisht tregohet si musliman nė kėtė menyre duke i mashtruar muslimanet e tjer, quhet zindik (renegat). Ata qė nuk i dijnė kjartas kuptimet e ajeteve dhe gabimisht i kuptojnė ata si dhe gabimisht i komentojnė dhe ma nė fund i besojnė me gabim, bahen qafira (tė pa fe). Kėta njerėz quhen mulhid. Nė qoftė se dikush me gabim pėrkthen dhe me gabim i kupton ājetet me kuptime jo tė kjarta dhe ato i beson me gabim, nuk bahet qafir. Por mbassi ėsht larguar nga rruga e Ehli synnetit, ai ka pėr tė hyr nė xhehennem. Por kėta mbassi i besojnė ājetet me kuptime tė kjarta, nuk do tė jen pėr jetė nėn torturat, do tė lirohen nga xhehennemi dhe do tė futen nė xhennet. Kėta quhen bid'at, ose njerėz tė shashtisur nga rruga e drejtė. Kėta njerėz janė 72 lloj, tė cilve as njė lutje nuk pranohet. Muslimanėt me besim tė plot e tė drejtė quhen Ehli synnet velxhemaat ose shkurt Synnī.

Nė tė falurit (ibadete) muslimanėt Synnī janė ndarė nė katėr mez-hebe (sekte) kryesore. Ata qe marin pjesė nė kėto katėr sekte e njohin njeni tjetrin, e duan njeni tjetrin. Ai qė nuk ėsht pjestar nė njenin nga kėto katėr sekte, nuk mund tė jet nga Ehli synneti. Ai qė nuk ėsht Synnī mundėsisht mund tė jet qafir, ose njeri bid'at. Kjo pėrmendet nė librin e Imam Rabbāni-t. Si mbas njenit nga katėr sekte, nė se lutsi ban gjynah, ose gabon nė lutjet e tija, Zoti Madhėshtor nė se don, i a fal gjynahėt e tija, nuk e fut nė xhehennem as njė herė. Me gjith se si mbas sasis tė gjynahve, nė se don Zoti Madhėshtor i dėnon kėta njerėz, por pastaj i fal. Ata qė nuk besojnė ndonjenėn nga diturit e kjarta, pėr tė cilat edhe injorantėt bile kan dėgjuar, do t'a pėsojne pėr jetė dėnimin nė xhehennem. Edhe kėta jane qafira.

Qafirėt ndahen nė dysh: qafirėt me libėr dhe ata pa libėr. Atij, duke qen musliman dhe pastaj e braktis fen i thon murtad. Dijetari Ibni Abidini thotė: “Murtadėt, mulhidėt, zindikėt, mexhusit (ata qe e besojne zjarrin, lopėn e tj.), fetishistėt, filozofėt antik Grek, munafikėt, budistėt dhe masonėt janė tė kėtillė. Qafirėt me libėr janė Krishterėt dhe Ēifutėt qė i besojnė librat e tyre tė zbritur nga qielli, por tė cilėt me kohė kan pėsuar reforma. Librat e tyre jane Ungjilli dhe Bibli.

Qoftė me libėr, qoftė pa libėr, ēdo qafir nė se e pranon fen Islame, bahet musliman dhe shpėton nga xhehennemi. Ai tani ėsht njė musliman i pastėr, pa gjynahe. Por ai lypset qė tė jet musliman Synni. Me qen Synnī do tė thotė: qė t'a lexoje librin e njė nga dijetarėt e Ehli synneti, t'a mėsoj at libėr dhe si mbas atij t'a rregulloje veprimtarin e vet dhe besimin dhe punėt e veta t'i pėrshtasi si mbas atij libri. Nė botė njė njeri nė se ėsht musliman apo jo kuptobet atėhere kuer ai pa patur ndonjė shtėrngim nga jashtė e ēfaq muslimanllėkun me fjalė e me vepra. Por ky njeri-musliman nė ahiret (botėn tjetėr) ka shkuar me iman ose jo, meret vesh nė frymėn e fundit tė tij, d.m.th. me rastin e vdekjes. Qoftė mashkull ose femėr njė musliman qė ka bėr gjynahe tė mėdhaja, nė se i lutet Zotit Madhėshtor pėr falje, sigurisht ato do ti falen. Atėhere ai bahet fare i pastruar.

BESIMI DHE ISLAMI

Nė kėt libėr do tė skjarohet njė Hadisi sherif (fjalėt e resulull-llahut), i cili na ban tė njohur besimin (imanin). Shpresojmė se me bereqetin e kėtij Hadisi sherifit do tė plotsohen besimet e muslimanve dhe se ata do t'a gjejnė shėndetin dhe lumturinė.

Kėshtu e kam besimin tė bukur ndaj Zotit Madhėshtor i cili i ka tė bollshme tė mirat dhe mėshirat pėr robėt e Tija, o Zoti Math, falja fjalėt tė pa vend tė kėtij Halidi modest e me zemėr tė zezė, pranoji lutjet e tija me tė meta qė jane. Ruaj mė nga tė kėqijat mashtruėse tė shejtanit (dreqit). Gėzo m'a shpirtin duke mė ruajtur nga mashtrimi i fjalve dhe tė shkruarve gėnjeshtra t'armiqve t'Islamit. Vetėm Ai ėsht i mėshirshmi ma i madh dhe dhuruesi ma shpirtmadh i dhuratave. Me tė shkruemit e kėtij libri, autori i tij, unė nuk kam patur pėr qėllim qė tė tregoj ndonjė superioritet mbi tjerėt, ose qė tė fitoj ndonjė famė. Kam patur pėr qėllim tė vetėm qė tė le njė kujtim e tė baj njė shėrbim. Zoti le t'i ndihmoj ketij Halidit tė pafuqishėm me ndihmėn e vet dhe me ndihmėn e shpirtit fatlum te Resulit tė Vet. Amin.

Vetijet (atributėt) vetijake tė Zotit Madhėshtor janė gjashtė: Vuxhud, Kidem, Bekā, Vahdanijet, Muhalefetu lil havadis dhe Kijamu binefsihi.

1) Vuxhud d.m.th. me qen, me egzistue.

2) Kidem, Ai nuk ka pikė fillimi, ka egzistuar gjithmon.

3) Beka, egzistence e Tij ėsht e amshueshme, e pafundshme, pėr jetė. Pėr Zotin “mos me qen, ose nuk ka”, nuk mund tė thuhet as njė herė.

4) Vahdanijjet d.m.th. se Ai nuk ka tė pėrbashkėt me as gjė dhe as gjė nuk ka as njė tė pėrngjajshme me Tė.

5) Muhalefetu lil havadis e ka ket kuptim: Ai nuk i ngjan as njė krjesės n'as njė pikėpamje.

6) Kijamu bi nefsihi, d.m.th. qenja e Tij, egzistenca e Tij ėsht nga Ai vet.

Nga kėto gjashtė vetijet, as njena nuk ėsht tek as njė krijesė tjetėr. Kėto vetijet tė Zotit Madhėshtor nuk kan as njė afėrsi dhe lidhje me as njė krijesė tjetėr. Disa dijetarė than se Vahdanijjeti dhe Muhalefetu-lil havādis janė tė njė kuptimi, duan tė thon se atributėt vetijake tė Zotit Madhėshtor nuk janė gjashtė, por pesė.

Pėr veē Zotit Madhėshtor, ēdo gjė tjetėr quhet Mā-Sivā ose Ālem, qė do tė thotė botė, gjithėsi, rruzullim. Tani thonė edhe natyrė. As njė botė nuk egzistonte, qė tė gjitha botra i krijoi Zoti Madhėshtor. Tė gjitha botrat jane Mumkin dhe Hādis. D.m.th. duke mos qen mund tė bahen dhe duke qen munden qė tė mos jen. Pra, duke mos qen jane krijuar. Do me thane se Zoti Madhėshtor gjithmon ka qen, egzistonte. Pėr kėte ėsht dėshmi e kjartė ky hadisi i Pejgamberit alejhisselam: “Zoti Madhėshtor egzistonte kuer as gjė nuk ishte”. Njė dėshmi tjetėr se botrat janė krijuar duke mos qen, ėsht se ato gjithmon duke u prishur, janė ndryshuarė. Deri se gjera t'amshueshme, tė pafundshme nuk ndryshojne. Vet Zoti Madhėshtor si dhe atributėt e Tija jane tė kėtilla. Kėto as njė herė nuk ndryshojnė. Deri sa nė fenomenėt fizike ėsht i mundur ndryshimi i gjendjes. Nė reakcionėt kimike thelbi dhe konstrukcioni ndryshojnė. Shofim se landėt duke u-zhdukur shndrohen nė lande tė tjera. Sot rishtas dihet se landa, elementi nė ndryshimet atomike si dhe nė reakcionėt bėrthamore shndrohen, duke u-zhdukur kalojnė n'energji. Ndryshimi i kėtill i botravet, formini i njerės nga tjetra nuk mund tė vije nga pafundshmeria. Duhet qė tė ket njė fillim, duhet qė tė jet formuar nga materjet dhe elementėt e para, tė krijuara nga mospasja, d.m.th. nga hiēi.

Krijimi i ēdo gjeje duke mos qen, dėshmon se ka mundėsi edhe bota tė jetė krijuarė duke mos qen as njė herė.

Vuxhud do te thot me egzistue, me qen. Ka tre lloj Vuxhud (qenje):

1) Vaxhibul vuxhud, d.m.th. qenja, egzistenca, diēka qė duhet tė jet. Gjithnjė ėsht edhe nė pafundshmėri para edhe nė pafundshmėri pas, pėr jetė ėsht. Ky Vaxhibul vuxhud ėsht vetėm Zoti Madhėshtor.

2) Mumteniul vuxhud d.m.th. diēka qė nuk egziston edhe kurr nuk do t'egzistoje p.sh. sherik, shok, partner pėr All-llahun Madhėshtor nuk egziston. Si Zoti Madhėshtor tjetėr perėndi nuk ka as nuk mund tė jet.

3) Mumkinul -vuxhud d.m.th. diēka mund tė jetė edhe nuk mund tė jet. Te gjitha botrat, krijesat pa perjashtim jan tė kėtij lloji. E kundėrta e fjalės vuxhud ėsht fjala adem d.m.th. mosqenje, mospasje. Te gjitha botrat, d.m.th. ēdo gjė para se ishin kan qen nė adem, kan qen adem nė mospasje, nuk egzistonin.

Mevxhud, qe d.m.th. diēka egzistuese ndahet nė dysh:

Mumkin dhe Vaxhib.

Mevxhud po t'ishte vetėm mumkin, d.m.th. mund tė jet edhe nuk mund tė jet, mund t'egzistoj dhe nuk mund t'egzistoj dhe nė ketė kohė nė mos t'ishte vaxhibul-vuxhud, d.m.th. nė mos t'ishte egzistenca e pafundshme, as njė qenje nuk do t'ishte. Sepse me u-krijue duke mos qen ėsht nje ndryshim, njė ngjarje. Si mbas shkencės fizike pėr procesin e njė ngjarjeje tek njė lande, kjo landė duhet qė tė jet ndikuar nga njė fuqi nga jashtė dhe burimi i kėsaj fuqije pa tjeter duhesh qė t'egzistonte para egzistimit tė kėsaj lande. Pėr kėte arsye mevxhud (egzistues) qė ėsht mumkin qe d.m.th. duke mos qen krijohet dhe duke qen zhduket, bahet hiē dhe duke mos qen ėsht krijuar. D.m.th. mevxhud qė ėst mumkin nuk mund tė egziston vetvetiu. Nė mos t'a kishte ndikuar ndo njė fuqi, pėr jetė do t'ishte nė mospasje, nuk do tė mundesh qė tė egzistoje. Ajo qė nuk e krijon vehten e vet s'esht e mundur qė t'i krijoji mumkina tjerė.

Egzistenca e botes tregon se egziston njė krijues qė e ka krijuar ate nga mospasja, nga hiēi. Pra, duket kjartė se krijuesi i tė gjitha mumkinve (d.m.th. duke mos qen mund tė bahet si dhe duke qen mund tė mos jet) dhe duke mos qen ėsht krijuar, duhet qė tė jet vetėm vaxhibul-vuxhud, d.m.th. Zoti, Perėndija. Ai ėsht i lasht, d.m.th. gjithmon ka egzistuar. Vaxhibul vuxhud, d.m.th. qenje, me qen, egzistues, por qenje me vehte, qė nuk ka ardhur nga tjeter kush, por nga vehtja e vet. Nė mos t'ishte kėshtu, Ai si mumkin dhe hādis qė ėsht, duhej qė t'ishte krijuar nga dikush tjeter. Deri sa kjo ėsht njė perfundim i kundėrt i mendimit real. Fjala hudā nė gjuhėn persishte do tė thotė gjithmon egzistues, autoegzistues, qė do me than kadim (i lasht).

Shofim se rruzullimi ėshte nė njė harmoni tė habitshme, krijuesi i kėsaj harmonije duhet qė t'i ket kėto atribute, d.m.th. duhet qė tė jet: Haj (i gjall), Ālim (i ditur), Kādir (mjaftė i fuqishėm), Murid (dėshiruės), Sem (dėgjues), Basir (pamės), Mutekellim (folės) dhe Malik (krijues). Me vdek, me qen injorant, me qen i pafuqishėm, me veprue me dhunė, me qen i shurdhėr dhe qor nė syt, mos me qen nė gjendje me folė, gjith kėto janė tė meta dhe gjera qė paraqesin njė pazotsi tė madhe, ėsht e pamundur qe t'i gjejmė tek krijuesi i gjithesis. Ėsht e pamundur me i gjet kėto vetijet tek krijuesi dhe ruajtsi i qenjeve nga zhdukja.

Qė nga atomėt e deri tek yjet ēdo egzistencė ėsht krijuar si mbas njė aritmetike dhe si mbas njė ligji. Nė ligjet tė zbuluara nė fushėn e fizikės, kimis, astronomis dhe tė biologjis, rregullimi nė lidhjet ndėrmjet tyre na habitin mendjen. Edhe natyralisti i math Darwini bile, duke menduar mbi hollsirat dhe rregullimin nė konstrukcionin e syrit, detyrohet qė tė thot se: “Nga habitje do tė ēmendesha”. Krijuesi i te gjitha ligjeve, llogarive tė holla dhe tė formullarve qė mesohen nė diturit e shkencės a mundet vallė me qen me atribut tė pa plot?

Pėr veē kėsaj vetijet e pjekuris i shofim edhe tek mahlukėt (krijesat) e Tija (te Zotit). Kėto vetijet tek mahluket ai i ka krijuar. Po mos tė egzistonin kėto vetijet tek Ai, krijesat e tija do t'ishin ma tė larta se Ai.

Pėrsėri po themi se gjindja e tė gjitha vetive tė pjekuris e tė larta tek krijuesi i kėtyre botrave, tek Ai nuk duhet tė ket as njė veti me tė meta. Sepse ai qė ėsht i pa plot, i pa perfekcionuar, me tė meta nuk mund tė jet krijues.

Po t'i mos marim parasysh dėshmit e lartėpėrmendura, na tregon mendja, na tregojne ājetet a Kur'anit si dhe Hadiset e Pejgamberit alejhisselam vetijet e pėrsosmėris, tė pjekuris tė Zotit Madhėshtor. Kėtu pėr dyshim nuk ka vend, nuk ėsht xhaiz (nuk ėsht e lejuar). Kėtu me ndyshue bahet shkak pėr qyfr, pėr fyerje, sharje. Kėtyre tetė vetive tė pėrmendura tė pėrsosmėris thon: Sifati thubutijje tė All-llahut Teāla. D.m.th. Sifati thubutijje janė tetė dhe Zoti Madhėshtor i posedon qė tė gjitha kėto vetijet tė pėrsosmėris. Nė vetijet e Tija, nė punėt e Tija nuk ka as njė kusur, tė metė si dhe as njė pėrzierje dhe ndryshim.

KUSHTET E ISLAMIT

Me ndihmėn e All-llahut Madhėshtor, i cili gjithmon i mban n'egzistencė tė gjitha botra, i cili ėsht nė ēdo ēast i gatshėm dhe i zgjuar, fals'i tė gjitha tė mirave dhe i nimeteve, tani po fillojmė me skjarue fjalėn fatlume (Hadisin) tė Pejgamberit t'on tė dashur.

Nga imāmi i famshėm dhe guximtar Omer bin Hattab (Radijall-llahu anhu) Zoti e pėlqeftė, i cili ėsht njeni nga Es-habi qirami, njeri nga tė mėdhejt t'on tė dashur, i njohur me fjalėt e tija tė drejta, kėshtu na ėsht njoftuar: Ishte njė ditė, kuer ne, disa nga Es-habi qirami ndodheshim pranė Resulull-llahut (S.A.V.). Ajo ditė dhe ajo orė ishin aq me nder dhe me vlerė, sa qė ka qen njė ditė e jashtėzakonshme dhe qė nuk pėrfitohet kollaj. Atė ditė na u-ba kismet qė tė nderohemi duke qen tė pranishėm nė muhabbetin e Resulull-llahut (S.A.V.). Na qe kismet qė t'a shofim bukurin e fėtyrės sė tij, e cila u jep shpirtrave kėnaqsi dhe ngazėllim. Pėr t'a treguar nderin, vlerėn e kėsaj dite, ka qen njė ditė e tillė qė.....tha Omer bin Hattabi, Zoti e pelqefte at. Me e pa Xhebrail alejhisselamin nė formėn e njeriut, me dėgjue zėrrin e tij ishte njė ditė qė tė dėgjojsh nga goja fatlume tė Resulull-llahut (S.A.V.) diturit e nevojshme pėr (abd) robėt e Zotit Madhėshtor. Si kjo ditė nderi, ditė e ēmuarė a mund tė jet vallė ndo njė ditė tjetėr? N'atė kohė aq tė kjartė sikuer lindi Hana, na u-afrua njė njeri i math, njė personalitet.Ishte veshur me petka shumė tė bardha, flokėt i kishte mjaftė tė zi. Nga trupi i pastėr kuptohesh se nuk ishte udhėtar. As njeni nga neve Es-habi i Resulull-llahut (S.A.V.) qė ishim aty tė pranishėm nuk e njihte. D.m.th. se ai nuk ishte dikush qė e njihnim. U-ul pranė Sal-lall-llahu ve Sel-lemit, i afroi gjut e veta gjuve tė Tij. Ky ishte ėngjelli i quajtur Xhebraili. Kishte hyr ne formėn e njeriut. Me gjith se qėndrimi i tij nuk pėrputhesh me edukatėn, kjo gjendje e tij tregonte diēka tė randsishme. Kjo gjendje e tij bante tė ditur se pėr t'a mėsuar diturin fetare nuk ėsht turp dhe se njė dijetarit tė lart nuk i pėrshtatet kryelartėsija. Xhebrail alejhisselami me kėt qėndrimin e tij donte te thot se kush do qė t'a mėsoje diturin fetare lypset qė lirisht tė baje pyetje dijetarve, sepse pėr t'a mėsuar fen nuk ėsht e drejtė me pas turp. Ai kėtė i u bante tė ditur Es-habi qiramit. Nuk ėsht turp me kuptue dhe me mėsue se si bahet ibadeti Zotit Madhėshtor. Shkurt, Xhebrail alejhisselami donte tė tregonte aty se pėr t'a mėsuar fen duhet lirisht t'i pyesim dijetarėt e fes.

Ai i nderuari personalitet i vuri duart nė gjut fatlum tė Resūl-i-Eqrem-it (S.A.V.) duke e pyetur: “O Resulull-llah, trego m'a mua Islamin, muslimanllėkun”.

Ne fjalor fjala Islam e ka kuptimin me u-pėrul, me u-dorzue, me u-ba teslim. Resulull-llahu thot se fjala Islam e ka kuptimin e pesė shtyllave tė Islamijetit.

Resuli Eqrem (S.A.V.) kėshtu urdhėroi:

I pari kusht i Islāmit ėsht me sjell, me than: “Esh-hedu en lā ilāhe il-lall-llah ve esh-hedu enne Muhammeden abduhu ve resūluhu.” Kjo nė gjuhėn shqipe ka kėt kuptim: “Dėshmoj se pėr veē All-llahut nuk ka tjetėr hyjnī (perėndi) dhe dėshmoj se Muhammedi ėsht robi dhe pejgamberi i Tij”. Pėr njeriun me mend (pa tė meta mendore) dhe qė ėsht arritur nė moshėn e pjekuris ėsht pėr detyrė qė tė beson e tė thotė: “Nė tokė e nė qiell pėr veē Atij nuk egziston as gjė qė i duhet me u-fal e qė duhet t'adhurohet. Hyjni e vėrtet ėsht vetėm e vetėm Ai-All-llahu Madhėshtor. Ai ėsht Vaxhibul vuxhud qė do me than ka egzistuar gjithmon dhe ka me egzistue pėr jetė. Ai i ka tė gjitha gjera ma tė larta. Ai nuk ka as njė tė metė (kusur). Emri i Tij ėsht All-llahu. Pastaj duhet qė tė vazhdoje: dhe se Muhammedi ėsht i dėrguari i Tij dhe robi i Tij”. Nė kėt vend Muhammedi alejhisselam kėshtu pėrshkuruhet: Fėtyrėn e ka ngjyrė trandafili, tė kuqė-bardhė, tė shkėlqyeshme e tė dashurė. Me sy tė zi dhe me ballin fatlum tė hapur. Me vese tė bukura. Hija nuk i bie pėr tokė, fjalėt i ka shumė t'ėmbla. Ėsht lindur n'Arabi nė Mekke, prandaj i thon Arab. Ėsht i biri i tė bijve tė fisit Hashimī, Abdullahut. E ama ėsht Hazreti Āmine-ja, e bija e Veheb-it. Lindi me 20 Prill 571 pas Krishtit, ditėn e Hane duke u-gėdhire mėngjezi. Duke qen nė moshėn dyzet vjeēare, i u ba e ditur se ėsht bėr pejgamber. Ky vit quhet “Bi-set”. Pastaj trimbėdhet vjet me rjesht nė Mekke i ftoi njerzit pėr nė fen Islame. Me urdhėrin e All-llahut u-shpėrngul nė qytetin e Medines. Kėtu e pėrhapi Islamijetin nė ēdo anė. Pas dhjet vjet nė Qershor tė vitit 632 (diten e 12. te Reibūl evveli, ditėn e hanė) vdiq nė Medine. Si mbas historianve me rastin e shpėrnguljes nga Mekke-i muqerreme pėr nė Medine-i munevvere nė vitin 622 pas Krishtit, ditėn e 27. te Enjte te muait Safer afėr mbramjes nė malin Sevr u-strehua nė shpellė. Natėn e sė Hanės dolli nga shpella dhe tė 20. ditė, tė Hanėn arriti nė fshatin Kubā tė Medines. Kjo ditė e lumturė u-ba “Viti Hixhrī Shemsi”, Viti i ri i Muslimanve.[Hixhrī vjen nga fjala hixhret qė do tė thot shpėrngulje. Shemsī do tė thot si mbas Diellit (Shems).] Viti i Ri i Shii-ve (tė mez-hebit, tarikatit) te Shiive ėsht gjashtė muaj mė parė. Pra, viti i ri i tyre fillon me 20 Mars, qė ėsht Dita e Nevruzit. Kjo ėsht ditė kuer mėxhusit, qafirėt e adhuronin zjarrin. Ditėn e Enjte, kuer takoi qė dita e nata tė jen tė barabarta, mbeti nė fshatin Kubā dhe ditėn e Premte u-largua nga kėtu. Atė ditė hyri nė Medine. Ishte dita e parė e muajit tė Muharremit, ditė e cila u-pranua si fillimi i Vitit Hixhrī Kamerī. Kamerī do tė thot si mbas Hanes (Kamer).

I dyti nga pesė kushte t'Islāmit ėsht falja e namazit. Namazi falet pesė herė nė ditė nė kohra tė caktuara. Ēdo musliman ēdo ditė nė kohė tė caktuarė duhet qė t'a fali namazin e duhur. Koha e caktuarė pėr namazin ėsht farz (e domosdoshme). Ėsht gjynah i math me fal namaz si mbas kalendarve tė gabueshėm qė i kan pregatitur injorantėt dhe njerėz pa mez-hebe dhe namazi i falur nė kėte menyrė para kohe nuk mund tė jet i shėndosht. Namazėt duhet qė tė falen duke mar parasysh gradat e tyre: farz-in, vaxhib-in dhe synnet-in. Namazin e falim duke e dorzuar zemrėn All-llahut Madhėshtor dhe duke mos e kaluar kohėn e caktuarė. Nė Kur'āni qerim namazit i thuhet Salāt. Nė fjalor e ka kuptimin e lutjes sė melaiqeve pėr faljen e gjynaheve, e ka kuptimin e mėshirės sė Zotit Madhėshtor. Falja e namazit fillon me “Teqbiri iftitah” “All-llahu eqber”. Mashkujt duke i ngrejtur duart deri prapa veshve dhe pastaj duke i vur mbi kėrthizėn duke than All-llahu eqber. Nė uljen e fundit pėr tokė kokėn e kėthejmė njė herė kah supi i djatht e pastaj kah supi i majt duke than: Esselamu alejkum ve rahmetull-llah, Esselamu alejkum ve rahmetull-llah.

Kushti i tret i Islamit ėsht me dhan zeqat-in e pronės. Nė fjalor zeqati kėshtu spjegohet: pastėrti, lavdėrim, me arrijte nė gjendje tė mirė, tė bukur. Nė Islam zeqati kėt kuptim e ka: nga teprica e pasuris (pėr veē nevojės) tė njė pronari, mbrenda njė sasije tė kufizuar (Nisab) qė do tė thot mjaftueshme me dhan njė sasi tė caktuarė dhe si mbas Kur'anit me e shpernda midis muslimanve. Kjo pronė e shpėrndar quhet pronė zeqati. Tė detyruarit e dhanjes sė zeqatit duhet tė ken pėr kujdes qė duke e dhan ate nevojtarve, mos t'i preki ndjenjat e tyre. Nė tė katėr mez`hebe ka katėr lloj pronash qė i nėnshtrohen dhėnjes sė zeqatit. Kėto jan: zeqati pėr floririn dhe argjendin, zeqati pėr mallrat tregtije, zeqāti pėr kafshėt katėrkambshe qė japin mish dhe qė ma se gjysmėn e vitit kullosin nė livadh dhe ma nė fund zeqati pėr t'ardhurat nga toka. Ketij tė fundit i thon edhe “Usher”. Me tė mbledhur prodhimet toksore jepet zeqati i tyre. Tre llojėt tė tjer te zeqatit shpėrndahen pas njė viti mbassi caktohet sasija e “Nisab-it” (teprices).

Kushti i katėrt i Islāmit ėsht agjirimi: Me agjirue ēdo ditė gjat muajit tė Ramazanit. Agjirimit i thon “Savm. Nė fjalor e ka kuptimin me ruajtė diēka nga diēka tjetėr. Nė Islamijet duke mar parasysh kushtet, gjatė muajit tė Ramazanit si mbas urdhrit t'All-llahut teālā do tė ruhemi nga tri gjera: nga tė ngranit, nga tė pirit dhe nga ēdo pune seksuale. Muaji i Ramazanit fillon duke e par Hanėn e re. Nuk fillon pra, duke llogaritur qė ma parė; si mbas kalendarit.

Kushti i pest i Islamit ėsht “Haxh”. Ēdo musliman qė ka mundėsi duhet qė njė herė nė jetė t'a kryeje detyrėn e haxhillėkut, duke vizituar Qaben. Muslimani qė dėshėron tė shkoj nė Haxh, gjatė kohės sė vajtje ardhjes nė Mekke, si dhe gjatė kryerjes tė formaliteteve nė Qabe, duhet qė t'a ket siguruar nevojėn materijale tė familjės sė vet. D.m.th. me tepricėn e parave do te mundet t'a kryeje kėt kusht. Ai ne haxhilluk ban “Tavaf”[Me u-sjell rrotul rreth Qabes], e viziton Arafat-in [Vendi i shenjte n'afersit e Mekkes qe duhet te vizitohet gjate haxh-it].

Ai njeri i madh mbassi i dėgjoi kėto pėrgjigje nga Resulull-llahu, tha: Drejtė fole o i dėrguari i Zotit. Omeri, Radijall-llahu anhu na ban tė dijtur kėte habitjen e tė pranishmvet (Es-habi qirami-t) mbi gjendjen e kėtij personaliteti, sepse edhe ban pyetje edhe e vėrteton saktėsin e pėrgjigjeve tė Resulull-llahut. Diēka me pyet, do tė thotė me mėsue atė qė s'e din dhe kuer thotė: “Drejtė fole”, tregon se i din ato pėrgjigjet.

Ma i randėsishmi nga pesė kushte tė pėrmendura sa ma lartė, ėshte me fol dhe me besue kuptimin e “Qelimei shehādet-it. Si mbas randėsis, pas kėsaj vjen falja e namazit. Pastaj agjirimi dhe haxhi. Zeqati vjen nė fund. Por me unanimitet tė dijetarve tė Ehli-Synnetit, pranohet epėrsija e shehadet-it. Pėr epėrsin e katėr kushteve tė tjer, fjalėt e dijetarve janė nė drejtimin siē pėrmendėm ma lartė. Qelimei shehadeti u-ba i pari farz n'Imān, u-ba e domosdoshme qė nė fillim tė Muslimanizmit. Tė pes kohė namazi u-ban farz nė vitin 12. (Viti Bi'Set), ose njė vit e disa muaj para Hixhretit, Natėn e Miraxhit[Nata e Miraxhit eshte nata e shajte kuer Pejgamberi (S.A.V) dolli ne qiell per takim me Zotin.]. Ramazani sherifi[Ramazani sherifi. Fjala “Sherifi” esht nje artibut i mir.] u-ba farz[Farz, d.m.th. i,e domoshoshem, qė duhet pa tjeher te bahet.] nė vitin e dyt pas Hixhreti nė muajin Shaban. Zeqati u-ba farz kuer edhe agjirimi, d.m.th. nė muajin Ramazan. Deri sa Haxh u-ba farz nė vitin 9. pas Hixhreti.

Njė njeri qė mohon njenin nga kushte t'Islamit, d.m.th. nuk e beson njenin nga ata, ose tallet dhe nuk e respekton, Zoti na ruajtė, bahet qafir. Gjithashtu ai qė e refuzon “hallallin” dhe “haramin” qė janė fare tė kjarta e tė njoftuara nga Zoti Madhėshtor, me fjalė tjeter ai qė hallallit i thotė haram dhe haramit i thotė hallall, bahet qafir. Ai qė mohon hjerėn nga domosdoshmerit e ditura tė fes d.m.th. ndonjenėn nga diturit, tė cilėn e kuptojnė edhe injorantėt e vendeve muslimanė, bahet qafir.

Haram janė kėto gjera: me hangėr mishin e derit, me pi pije alkoolike, me luajtur bixhoz, femrat nė se i zbulojne kryet, flokėt, krahėt dhe kambet, mashkujt nė se zbulojnė pjesėn e trupit nga gjujt deri nė kėrthizė dhe nė kėte mėnyre dalin pėrpara njerzve, ėsht haram. D.m.th. Zoti Madhėshtor kėto na i ka ndaluar. Tė katėr mez-hebėt, tė cilėt i kan njoftuar urdhėrat dhe ndalesat e Zotit Madhėshtor kan pikpamjet e tyre tė ndryshme mbi kufit e shiqimit n'organėt e turpit ose ato me i zbulue pėrpara tjerve. Ēdo musliman, simbas mez-hebit pėrkatės, ėsht farz qė t'i mbuloji vendet e turpshme tė trupit tė vet. Gjithashtu ėsht haram me i shikue kėto vende tė zbuluara tek tė tjerėt. Dijetar'i madh Żmamī Gazalī nė veprėn e tij "KŻMJAŻ SEADET" kėshtu thotė mbi moszbulimin e fermave Muslimane: Sikuer qė ėsht haram qė grat dhe vajzat tė dalin nė rrugė me kokė, flokėt, krahėt dhe kėlqet tė zbul uara, gjithashtu ėsht haram qė tė dalin me robe tė ngushta e tė holla, tė stolisura e me erna tė kandshme. Pėr dalijen e tyre nė rrugė nė kėte mėnyrė, pėr kėte gjė kan gjynah edhe nėna, babai, bashkshorti dhe vllau, sepse u kan lejuar kėte dhe e kan pėlqyer. D.m.th. se nė xhehennem do tė digjen sė bashku. Nė se do tė luten pėr faljė, do tė falen dhe nuk do tė digjen. All-llahu teālā i don ata qė luten pėr falje. Mosdalja dhe mbulimi i vajzave tė arritura nė pubertet e nė menēuri pėrpara mashkujve tė huaj u-urdhrua nė vitin tret tė Hixhretit. Nuk duhet qė tė mashtrohemi injorantve tė kandisur agjentve Englez tė cilėt e paraqesin pėrpara moszbulimin para se tė vije ajeti "Hixhab" dhe se mbulimin pastaj e kan ēpikur dijetarėt e fikhut. Pėrveē kėtyre, tė gjitha kėto janė haram: me gėnjye, me ba thashe theme, me folė nė mungesėn e tjetrit e me folė keq pėr te, me akuzue ndonjenin (iftira), vjedhje, me ba dredhi (hile), trathėtija, me thye zemėr, me nxjer ngashėnim, me e pėrdorė pronėn e huaj pa leje, mos me i pague pagesat e puntorve dhe tė mbartsve (hamallve), me ngrejtė krye kundra shteti, d.m.th. me i kundėrshtue ligjet dhe urdhėrat e qeveris, si dhe mos me i pague taksat (tatimet) e shtetit. Kėto me i ba edhe ndaj vendeve jomuslimanė potė jesh atje, ėsht haram. Nė se xhahilet (injorantet) nuk i kuptojnė gjera tė njohura, gjera qė janė jo tė domosdoshme, atėhere kjo nuk ėsht qyfėr, nuk ėsht fyerje, por ėsht gjynah.

 

Zoti ėsht dhe si e vertet njė ėsht
E tregon kėte natyra, ēdo gjė e lashtė,
Gurėt e toka, ujti dhe ajri, kafsha dhe bima
A s'e dėshmojnė gjith kėto se Ai gjithnjė ėsht?

                                 Nė qiell ndezin kandila yjet
                                 Pas nate sigurisht dita ngryset,
                                 Dhe Dielli gjithnjė duke qeshur
                                 A s'e tregon se Zoti egziston?

Sa me gjallni e jetė
Rrjedhin pėrrojt e lumejt,
Nėpėr kopshte piqen frytet
A s'e tregojnė se Zoti ėsht?

                                 Hijshija e krahut tė fluturės
                                 Nezhga gjashtkandshe e bletės,
                                 Tuneli i bėr i urrithit
                                 A s'e tregojne se Zoti ėsht?

Rrotullimi i hanės, i tokės
Zhdukja e ēdo krijese tė botės,
Njeriu, i zoti i mendjes
A s'e tregojnė se Zoti egziston?

KUSHTET E IMANIT (BESIMIT)

Ky njeri i math pėrsėri pyeti: “O Resulull-llah, ē'ėsht imani, na trego”? Mbassi pyeti dhe mbassi e mori pėrgjigjen Xhebrail alejhisselami, e pyeti Resūli eqremin (S.A.V.) qė t'a skjaronte tė vėrtetėn dhe thelbin e imānit. Nė fjalor fjala “imān” d.m.th. me njohė do njenin si tė zot tė fjalės, si tė drejt, d.m.th. qė meriton ēdo besim. Nė Islamijet imāni e ka kėt kuptim: me besue se Resuli Eqrem (S.A.V.) ėsht pejgamberi i Zotit Madhėshtor, se ėsht i zgjedhur nga Ai, se ėsht “nebi” dhe lajmėtar. Kėte lypset me dijtė me siguri dhe duke besuar me e shqyptue me gojė. Me i besue njoftimet e tija qė i janė njoftuar pejgamberit shkurtimisht nga Zoti Madhėshtor dhe me besue gjer'e gjatė si dhe me sa fuqi qė ka duke e shqyptuar me gojė “Qelimei shehadet'in”. Deri sa imāni i fort ky esht: “Me besue Zotin Madhėshtor dhe vetijet e Tija me tė madhe, plotėsisht e nga zemra, sikuer me besue shpėtimin nga djegėja e zjarrit ose nga tė kafshuarit e gjarpėrit. Me besue, sikuer me vrapue kah pėlqimi i Tij, si dhe me u-largue nga dėnimi i Tij. Me besue me aq siguri sikuer qė ėsht njė shkrim i gėdhendurė mbi gurin e mermerit.

Imāni dhe Islāmi janė e njejta gjė. Besimi nė kuptimin e imānit ndodhet nė tė dyja. Me gjith se ndėrmjet tyre nuk ka diferenca tė veēanta e tė pėrgjithshme, me gjith se nė fjalor kan kuptime tė ndryshme, n'Islamijet nuk kan tė ndarė, janė identike.

Imāni ėsht njė gjė e vetme, ose e pėrber nga disa pjesė? Nė se ėsht i pėrber, nga sa pjesė ėsht? Veprimet (punėt), ibadetėt (lutjet) jane nga imāni ose jo? Kuer themi: “Unė kam imān”, a ėsht xhaiz (e pranueshme) ose duhet qė tė themi se” “Inshaal-llah unė kam imān”, ose jo? N'imān mund tė ket pakicė dhe shumicė? A ėsht krijesė imāni? Me pas imān (me besue) a ėsht nė dorė tė njeriut? Ose mos vall muminėt (besnikėt) kan besuar me dhunė, mos vall kan besuar duke u-detyruar? Nė se n'imān ka dhunė, nė se ka detyrim, atėhere pse ėsht urdhėruar qė se i cili t'a ket? Tė gjitha me i tregue do kohė. Prandaj kėtyre pyetjeve nuk do t'u pergjigjemi veē e veē. Por duhet kaq tė dihet: Si mbas sekteve Esh-ari dhe Mu'tezile nuk ėsht xhaiz pėr tė bėr diēka qė s'ėsht “mumkin”, d.m.th. se nuk pranohet teza qė tė ket urdhėruar Zoti Madhėshtor. Edhe sikuer tė jet vet “mumkin”, si mbas Mu'tezileve, nuk ėsht “xhaiz” qė tė ket urdheruar njerzve qė tė bajnė gjera tė pamundura. Mirė po simbas Esh'arīve ėsht xhaiz (e mundur). Por nuk ka urdhėruar. Kėshtu ėsht p.sh. me urdherue qė njeriu tė fluturonte n'ajr. Imāni nuk kėrkon nga njerzit qė nė ibadetėt dhe nė veprimet e tyre tė bajnė diēka tė pa mundur ndaj Zotit. Pėr kėte arsye njeriu duke qen musliman, ēmendet ose bahet nė gjendje anormale mendore dhe duke qen nė kėte gjendje vdes, muslimanllėku i tij vazhdon me gjith se ai vet nuk ėsht nė gjendje qė t'a vėrtetoje.

Nė kėt Hadisi sherif tė Pejgamberit nuk duhet menduar kuptimin e imānit si mbas fjalorit, sepse mbassi kuptimi i tij nė fjalor ėsht “me vėrtetue”, “me besue”, as njė injorant Arap nuk ka qė mos t'a dije. Atėhere mbetet qė Es-habi qirāmi (radijall-llahu anhum exhmaīn) ėsht e pa mundur qė mos t'a ken ditur e kuptuar ate. Xhebrāil alejhisselāmi e kishte pėr qėllim qė t'i mėsonte Es-habi qiramin kuptimin e imānit. Pėr kėte arsye ai ėsht duke e pyetur Resulull-llahun (S.A.V.) se kujt i thon imān n'Islamijet. Edhe Resulull-llahu (S.A.V.) tha se imāni ėsht besimi nė gjashtė gjera tė shquara:

1) Para sė gjithash me besue Zotin Madhėshtor, urdhėroi ai. Imāni do tė thotė qė me anė tė zbulimit ose me ndėrgjegje me gjet, ose duke u-bazuar nė argumenta duke u-nis nga mendja me gjet fjalėn ma tė pėlqyeshme e tė zgjedhur si dhe duke i pėrshtatet asaj fjalės, me besue nga zemra e shpirti gjashtė gjera tė njohura t'imānit dhe ato me i shqyptue me gojė. E para nga kėto gjashtė gjera ėsht me besue se Zoti Madhėshtor ėsht “Vaxhibul vuxhud” dhe hyjni e vertet dhe se ėsht krijuesi i tė gjitha krijesave. Me besue pa as njė dyshim se nė kėte botė e n'āhiret ēdo gjė qė ndodhet ėsht bėr duke qen pa materi, pa kohė dhe pa ngjajshmėri, nga hiē gjė i ka krijuar vetem Zoti Madhėshtor. Me besue se: tė gjitha landėt, atomėt, molekulėt, elementėt, kompozimet, materit organike, qelizat, jetėn dhe vdekjen, ēdo ngjarje, ēdo reakcion, ēdo lloj fuqije, llojėt e energjis, levizjėt, shpirtrat, engjėjtė, ēdo qenje me shpirt o pashpirt, qė tė gjitha kėto i ka krijuar vetėm Ai dhe se vetėm Ai i mban ato ēdo ēast n'egzistencė. Siē qė ka krijuar nė njė ēast ēdo gjė duke mos qen, (gjithmon ėsht duke krijuar njenėn nga tjetra) kuer do tė vije dita e kijametit, pėrsėri ka pėr t'i zhdukur tė gjitha ato. Krijuesi i ēdo qenėjeje, pronar'i ēdo gjeje ėsht Ai. Lypset besuar se Ai nuk ka epror mbi vehte, nuk ka urdhėrues. Ēdo superioritet, ēdo veti pjekurije i pėrkasin Atij. Tek Ai nuk ka as njė tė metė e atribut me mungesė. Ai mund tė baje ēdo gjė qė don. Ato qė i ban nuk janė as nė dobi tė Tij, as nė dobi tė dikujt tjetėr. Ate qė ban, nuk ban pėr ndonjė ngatėressė. Prandaj nė ēdo punė tė tij ka arsyetimė, mirrėsira dhe dhurata.

Ai nuk ėsht i detyruar qė t'u japi robve tė Veta ndo njė gjė tė mirė, gjė tė dobishme, ose dikujt sevap e dikujt dėnim. I ka hije virtytit te Tij tė lart qė nė se do, tė gjith ata qė e kundėrshtojnė, tė gjith ata qė kan bėr gjynahe, t'i fusi nė xhennet. Nga ana tjetėr edhe tė gjith ata qė i pėrulen dhe i kryejnė ibadete tė tyre ndaj Tij, nė se don i fut ne xhehennem, sepse kjo ėsht nė meshirėn e Tij dhe si mbas drejtėsis sė Tij. Por Ai ka dėshėruar dhe ka njoftuar se muslimānet si dhe tė gjith ata qė i kryejnė ibadete ndaj Tij, do t'i fusi nė xhennet dhe do t'i pajisi me tė gjitha tė mira, deri sa qafirėt do t'i torturoji pa fund nė xhehennem. Ai nuk kėthehet nga fjala. Nga tė gjitha gjallėresat, edhe t'i binden edhe mos t'i binden, Ai nuk ka as njė dobi. E tėr gjithėsija tė jet qafire, tė jet kundėrshtare e Tij, nuk e damton At. Po tė dėshėroje robi i Tij qė tė baje diēka, nė dashte Ai, me njė herė e krijon ate. Ai ėsht krijuesi i lėvizjeve tė robve tė Tija. Ai ėsht krijuesi i ēdo gjeje. Ai nė mos dashtė, nė mos krijoftė, hiē gjė nuk mund tė ngrihet kundra Atij. Edhe nė i deshiroftė pabesin dhe gjynahėt, ato nuk i aprovon. As kush nuk mund tė perzihet nė punė tė Tija. “Pse kėshtu bėri, ose po tė kishte bėr keshtu....”, as kush nuk ka as fuqi as tė drejtė qė tė thotė ose qė tė pyesi pėr arsyen. Pėrveē atyre qė pranojnė shok (sherik) Atij, Zoti Madhėshtor po tė doje, e fal njeriun qė ka bėr gjynahe qofshin ato edhe tė mdhaja. Pėrveē pabesis ndaj Tij nė se ky njeri vdes pa i u lutur pėr falje, Ai nė dashtė e fal. Qoftė edhe pėr njė gjynah tė vogėl, Ai nė dashtė e torturon njeriun. Ai ka njoftuar se ata qė kan vdekur si qāfira dhe si murtad, nuk ka per t'i falur kursesi dhe se ata pėr jetė do t'i torturoji nė xhehennem.

Muslimanėt tė Kibles, nė se ibadete nuk i bajnė nė pėrputhje me besimin ma tė drejt, d.m.th. si mbas Ehli synnetit dhe se pėr kėt pa u-lutur pėr falje vdesin, atėhere Zoti Madhėshtor do t'i torturoji ata nė xhehennem, por kėta qė quhen bid'at nuk kan pėr tė mbetur pėr jetė nė xhehennem.

Me e pa Zotin Madhėshtor me syt e ballit (nė jetėn e vėrtet) ėsht xhāiz. Por kurrkush nuk e ka par Atė. Ditėn e kijametit, nė mahsher Ai qafirve dhe besnikve me gyjnahe do t'i u duket i vranėt, me kahėr, me kasavet dhe me njė madhėsi impozante, tė tmershme, deri sa besnikve tė mir do t'i u duket me mirrėsi dhe bukuri. Nė xhennet besnikėt do t'a shofin me fjalė tė larta tė bukuris. Do t'a shofin edhe engjėjt edhe femrat. Qafirėt nuk do t'a ken pėr fat qė t'a shofin. Me tė madhe thuhet se edhe exhinet nuk do tė munden qė t'a shofin. Si mbas mendimit tė shumicės sė dijetarve, besnikėt tė ēmuarė do t'a shofin ēdo mėngjez e mbramje, deri sa ata tė gradės ma t'ulėt do t'a shofin ditave tė Xhuma-s. Femrat do t'a shofin disa herė nė vit duke festuar atė ditė, do t'a ken pėr nder tė madh se e pan.

Shejh Abdulhak-i Dehlevi nė librin e tij persisht kėshtu shkruan: Nė hadisi sherif kėshtu ėsht njoftuar: “Ditėn e kijametit Zotin Madhėshtor do tė mundeni qe t'a shifni sikuer qė e shifni tė katėrmbėdhetėn e Hanės. Zoti Madhėshtor sikur qė ėsht i pakuptuėshem nė botė, edhe n'ahiret do tė jet dhe do tė dihet si i till. Dijetarėt e mėdhej Ebul Hasen-i Esh'āri dhe imami Sūjūtī si dhe imami Bejheki kan njoftuar nė veprat e tyre se edhe melaiqet do t'a shofin Zotin Madhėshtor nė xhennet. Imami Āzam Ebu Hanife dhe dijetarė tė tjer na njoftojnė se exhinet nuk mund tė fitojnė sevape dhe si tė till nuk kan pėr tė hyr nė xhennet, vetėm ata qė janė besnik do tė shpėtojnė nga xhehennemi. Femrat do t'a shofin si ditė bajrami disa herė nė vit. Besnikė tė pjekur do t'a shofin ēdo mėngjez e mbramje. Deri sa tė tjerėt vetėm ditave te Xhuma-s. Ky Imami Ebu Hanife vazhdon: “si mbas meje femrat besnike, engjėjt dhe exhinet kan pėr tė pėrfituar nga ky lajmi i mir, sihariqi.” Femrat tė shquara si Fatimatuz-zehra, Hatixhe-ul-qubra dhe Aishe-i-Siddika si dhe femra tė tjera tė zgjedhura si Merjeme dhe Asije janė tė preferuara pėr t'a parė Zotin Madhėshtor.

Duhet besuar se Zoti Madhėshtor do tė duket, por nuk duhet menduar as pak se si do tė duket. Sepse punėt e Zotit Madhėshtor nuk mund tė merren vesh duke menduar. Punėt e Zotit Madhėshtor nuk i ngjajnė punve tė botės. Ato nuk maten me shkencėn e fizikės ose tė kimis. Zoti Madhėshtor nuk ka anė. Nuk mund tė thuhet “Ai ndodhet nė kėte anė ose n'anėn tjetėr, ndodhet karshi kėsaj ose karshi asaj”. Zoti Madhėshtor s'ėsht ndonjė pėrzierje as kompozim. Nuk ėsht numruar, nuk matet, as llogaritet. Tek Ai nuk bahet as njė ndryshim. Ai nuk ka vend, nuk ndodhet nė njė vend. Nuk ka as njė lidhje me kuptimin e kohės. Tek Ai nuk ka “pėrpara ose pas”, nėn ose pėrsiper Tij. Nuk ka “nė tė djathtas ose nė tė majtas”. Prandaj mendimi njerzor, diturija njerzore, mendja njerzore s'ėsht nė gjendje me kuptue as njė vetije tė Tij. Pra d.m.th. se nuk mund t'a kuptoje se Ai mund tė duket. Fjalėt p.sh. dora, kamba, ana, vendi e tj. qė permenden nėpėr ājete dhe hadise nuk kan kuptime qė i dijmė dhe qė i pėrdorim nė jetėn praktike. Kėta jane ājete qė duhen besuar, por nuk duhet tė diskutohet kuptimi i tyre. Kėto ājete e permendin fjalen “dorė”, qė nė kėtė fjalėn “dorė” nuk guxojme qė t'a kuptojme si dorėn t'onė, kjo s'ėsht e pėrshtatshme me vetin e Zotit Madhėshtor. Nė ājet fjala dora do tė mund t'a ket kuptimin “energji”. Muhammed alejhisselami Zotin Madhėshtor e pa nė Mi'rāxh. Por nuk e pa me syrin e ballit qė zakonisht shef nė jetėn e vėrtet (nė botė). Po tė thotė dikush se “e pash Zotin nė jetė”, quhet zindik (renegat). Evlijat e shofin Zotin Madhėshtor, por jo si qė shofin botėn dhe āhiretin. Do me than se nuk ėsht “rujet” qė do tė thotė me e pa me syrin e ballit. Por pėrpara tyre formohet “shuhud” qė do tė thotė se e shofin me syrin e zemrės e jo me syrin e ballit. Edhe nė se disa nga evlijat kan folur se e kan par Zotin Madhėshtor, ata duke mos qen mė vehte (duke qen nė trans) mund t'a ken par me syrin e zemres, e jo me syrin e vėrtet, ose mund t'a ken komentuar.

Pyetje: Si ma lartė na u-ba e ditur se me e pa Zotin Madhėshtor me syrin e vėrtet ėsht xhāiz. Atėhere ai qė thotė pėr diēka se ėsht xhāiz pse tė jet zindik? Mbassi ai qė thotė se ėsht e mundur me e pa Zotin, ėsht qāfir, pėr kėte gjė a mund tė thuhet se ėsht xhāiz?

Pėrgjigje: Me than xhāiz esht ma me vend, ėsht ma e pėrshtatshme. Si mbas mėsimeve tė Esh'ārit[Ebulhasen Ali bin Ismail Esh'āri vdiq ne Bagdat me 941 (p.Kristhit)] pėr tė qen xhāiz rujeti do tė thotė pėrveē afėrsis ndaj Tij, pėrveē me qen karshi Tij si dhe pėrveē nėpėrmjet tė ligjeve fizikore me pa Atė. Zoti Madhėshtor ėsht nė gjendje me krijue tek njeriu njė fuqi pamjeje fare tė ndryshme. P.sh. Ai ėsht nė gjendje tė baje qė njė njeri i verbėt nė Kinė, mund t'a shofi miskonjėn nė Spanjė, ose cili do njė njeri nė botė mundet t'i shofi tė gjitha gjera nė Hanė dhe nė yjet. Kjo ėsht xhāiz. Njė fuqi e kėtillė mund tė ket vetėm Ai. E dyta, me than se: “Nė jetė e pash Zotin Madhėshtor” nuk pėrputhet me ājetėt dhe me mendimin e pėrbashket tė dijetarvet. Pėr kėte arsye pėr njeriun qė e thotė kėte thon se ėsht “Mulhid” ose “Zindik”. Si pėrgjigje e tretė, themi se Rujeti (me pa mesyt e ballit nė bote), ėsht xhāiz, por kjo nuk do me than se me e pa me ndihmėn e ligjeve fizikore. Deri sa njeriu qė thotė: “E pash Zotin” ėsht duke thanė se e pa siē i shef gjera tė tjera.” Por nė kėte mėnyrė “me e pa Zotin” nuk ėsht xhāiz (e lejueshme). Kjo qė thotė njeriu si dhe gjera tė pėrngjajshme me kėte, janė shkak pėr pabesi dhe sharje ndaj Zotit Madhėshtor. Ky njeri pra quhet “mulhid” ose “zindik.”

Autori i ketij libri, Zotėrija e tij Mevlāna Halidī Bagdadī pas kėtyre pėrgjigjeve thot: “Vini re”. Me kėte ai don tė nėnvizoje se pėrgjigjeja e dyte ėsht ma e drejtė. Qoftė mulhidi, qoftė zindiku pėr vehten thonė se janė musliman. Nė kėte mulhidi ėsht i sinqert. Ai beson se vet ėsht musliman dhe se ėsht nė rrugė tė drejtė. Deri sa zindiku ėsht armik i Islamijetit. Ai ėsht “musliman” vetem pėr sy e faqe. Ai ėsht musliiman pėr t'a rėxuar Islamijetin nga mbrenda dhe pėr t'i mashtruar muslimanėt. Nuk mund tė mendohet qė nata, dita, koha nė pergjithėsi qė tė kalojnė pėrmbi Zotin Madhėshtor. Si qė tek Zoti Madhėshtor n'as njė pikėpamje nuk bahet as njė ndryshim, as pėr tė kaluarėn nuk mund tė thuhet se kėshtu ose ashtu ka qen. Ose nė t'arthmen kėshtu do tė jet. Zoti Madhėshtor nuk futet kurkundi. Ai nuk bashkohet me as gjė. Zoti Madhėshtor nuk ka as njė kuptim tė kundėrt. Ai nuk ka as njė tė pėrngjajshme, Ai nuk ka ortak, as ndihmės. Ai nuk ka mbrojtės. Ai nuk ka tė shoqe. Ai ėsht i pranishėm ēdo ēast me ēdo njenin. Ėsht i pranishėm nė ēdo vend dhe ėsht dominuės. Nuk ka as nanė as baba, as tė bir, as tė bijė. Ēdo njenit ėsht ma i afėrt se sa damari i shpirtit tė njeriut. Por me qen i pranishėm, me qen i rrethueshėm, me qen sė bashku dhe afėr nuk janė siē i kuptojmė ne. Afėrsija e Tij s'ėsht e mundure qė tė merret vesh as me diturin e dijetarve, as me zgjuarsin e shkencėtarve e as me zbulimet dhe dėshmit e evlijavet. Te vertetėn e thelbit tė ketyre gjerave mendja e njeriut s'ėsht nė gjendje qė t'a kuptoje. Zoti Madhėshtor nė vetin e Tij dhe n'atributėt e Tija ėsht njė. Kėtu s'ėsht e mundur qė tė bahet ndonjė ndryshim.

Emrat e Zotit Madhėshtor janė emra tė caktuara n'Islamijet dhe kėto emra jan xhāiz. Pėrveē atyre tė caktuarve, tė tjerėt nuk jane xhāiz. P.sh. Zotit tė Math “ālim” (dijetar) mund t'i thuhet, deri sa pėr njė dijetar fakīh nuk thuhet. Sepse Islamijeti Zotit Madhėshtor nuk i ka than fakīh. Sikuėr edhe hyjnī me than pėr Zotin Madhėshtor nuk ėsht xhāiz (e lejuar), sepse hyjnī d.m.th. idhull, idol. P.sh. hyjnīt, idhulėt e Indijanvet ėsht kau. Edhe nė gjuhra tė tjera fjalėt Dieu, Gott, God mund tė pėrdoren nė kuptimin e idhulit. Kėto emra nuk mund tė pėrdoren pėr Zotin Madhėshtor.

Emrat e Zotit Madhėshtor jan tė pa fund. Njėmijė e njė nga ato jan tė shquarė. D.m.th. se njėmijė e njė emer tė veta Ai i u-ka bėr tė njohur njerzve. Nė fen e Muhammedit nga kėto emra jan njoftuar nėndėdhjet e nėnd(99). Kėto emra quhen “Esmai hysnā”.

Sifati zatijje (vetijet, atributėt personale) tė Zotit Madhėshtor janė gjashtė. Kėto i treguam ma pėrpara. Tani sifati thubutijje, qė janė vetijet e veēanta tė Zotit Madhėshtor e qė simbas sektit Maturidijje janė tetė, por simbas sektit Esh'arijje janė shtatė. Edhe kėto vetijet (atributet) janė tė pėrjetshme, t'amshueshme. D.m.th. se do tė jenė deri nė pafundshmėri. Janė tė shenjtė. Nuk janė si vetijet e krijesavet. Ato nuk mund tė merren vesh me mend, duke i krahasuar me ato tė botės, nuk mund tė kuptohen. Kėto vetijet Zoti Madhėshtor njerzve u ka bėr tė njohtuar me nga njė shembull. Duke i mar parasysh kėta shembuj, vetijet e Zotit Madhėshtor pak mund tė kuptohen. Njeriu si qė nuk ėsht nė gjendje qė t'a kuptoje Zotin Madhėshtor, nuk ėsht xhāiz (lejueshme) qė tė mendon dhe tė mundohet pėr t'i kuptuar ato. Kėto tetė vetijet nuk janė edhe tė njajtė por edhe nuk jane veē e veē. D.m.th. vetijet e Tija nuk janė Ai vet, nuk janė as jashtė tė Tij. Kėto tetė vetijet (sifati thubutijje) janė:

1) Hajat (egzistencė, gjallėri)

2) Ilm (qė di ēdo gjė, i plotdijtur)

3) Sem (tė dėgjuarit)

4) Basar (tė pamėt)

5) Kudret (plotfuqishmėri)

6) Qelam (fjalė, tė folurit)

7) Irade (vendosmėri)

8) Tekvin (krijimtari)

Te gjitha kėto vetijet e Zotit Madhėshtor janė tė kuptueshme. Nė as njenėn nga ato nuk mund tė bahet as njė ndryshim. Zoti Madhėshtor krijon kaq lloj krijesash dhe qė tė gjitha ato i ruan qė tė mos zhduken. Ai pėrsėri ėsht njė. Tek Ai s'bahet ndryshim. Ēdo krijesė nė ēdo ēast, nė ēdo pikėpamje e ka nevojėn e Tij. Deri sa Ai nuk ka nevojė pėr as gjė.

2)- Themeli i dyt i besimit ėsht: me besue melaiqet (engjėjtė) e Zotit Madhėshtor. Melek (shumės melaiqet)-engjėll, d.m.th. pėrfaqsues, i dėrguar, lajmeruės, ose fuqi. Melaiqet janė materi tė hijshme. Janė shumė tė lehta, bile ma tė lehta se gazrat. Janė tė shkėlqyeshme si nur (shkėndi e shenjtė). Janė tė gjallė e tė mendshėm. Ata nuk i kan tė kėqijat si njerzit. Mund tė shėndrohen nė ēdo formė. Sikuer qė gazrat dhe landėt kur ngurosen marin forma tė ndryshme, ashtu edhe engjėjt marin forma tė bukura. Engjėjt nuk janė shpirtra tė dalur nga trupra tė njerzve tė mėdhej. Krishterėt kėshtu i parafytyrojnė se engjėjt janė shpirtra tė dalura nga trupra tė njerzve tė mėdhej. Engjėjte nuk janė as pa landė si qė janė energjija dhe fuqija. Disa nga filozofėt tė vjetėr kėshtu mendonin. Krijimi i engjėjve ėsht pėrpara tė gjitha krijesave. Pėr kėte arsye para besimit nė libra, engjėjtė filluan tė besohen. Por edhe librat janė para pejgamberve. Prandaj gjera qė duhen besuar radhohen nė kėte mėnyre.

Besimi nė engjėjtė kėshtu lypset tė jet: ata janė robė tė Zotit Madhėshtor. Ata nuk janė as tė bij as tė bijat e Tija. Qafirėt dhe mushrikėt kėshtu mendojnė. Zoti Madhėshtor i don qė tė gjith engjėjtė. Por edhe ata i binden urdherave tė Tija. Nuk bajnė gjynahe as i kundėrshtojnė urdhėrat e Tij. Nuk janė as mashkuj, as femra. Nuk martohen, femijtė nuk mund tė ken. Janė tė gjall. Simbas Abdullah Ibni Mes'ūdi (radijall-llahu anhu) njė lloj ehgjėjsh paskan fėmi. Ai thotė se iblisi (shejtani) dhe exhinet qenkan fėmijt e kėtyre engjėjve. Zoti Madhėshtor kuer i krijoi njerzit, melaiqet t'ashtuquajtura “Zelle” brohoritėn: “O Zoti Madhėshtor mos valle i krijon ata qe t'a prishin rendin”?. Kjo tregon se ata janė tė pafajshėm, pa gyjnahe dhe tė padamshėm.

Melaiqet “mahluk” janė ma tė shumtė. Pėrveē Zotit Madhėshtor, as kush nuk mund t'a dije numrin e tyre. As njė vend nė qiejt nuk ka ku ata nuk bajne ibadete tė tyre, i luten Zotit Madhėshtor. Ne qiell ēdo vend ėsht plot me melaiqet ku ata falin namaz. Nė qiejt, nė tokė, nė bimėt, n'yjet, nė tė gjallėt e tė pagjallėt, nė pikat e shiut, nė gjethe tė pemve, nė ēdo molekul, nė ēdo atom, nė ēdo reakcion e lėvizje, nė ēdo gjė melaiqet kan nga njė detyrė, Ku do qė tė jen, i kryejnė detyrat e tyre ndaj Zotit Madhėshtor. Melaiqet jan ndėrmjetės ndėrmjet krijesave dhe tė Zotit Madhėshtor. Disa nga ata jan superiorė pėrmbi tė tjerėt. Disa nga ata ngarkohen me detyrė qė t'u sjellin njerzve mendime tė mira. Kėsaj i thon ilham (inspirim) ose (frymzim). Disa nga melaiqet nuk dijnė bile kurr gjė pėr njerzit si dhe nuk dijnė kurr gjė pėr krijesat. Kėta melaiqe dridhen pėrpara bukuris tė vetive tė Zotit Madhėshtor. Ēdo engjėll e ka vendin e veēant tė tij. Ata nuk largohen nga kėto vende. Disa nga ata kan nga dy, disa nga katėr e ma tepėr krahė. Krahėt e tyre jan simbas tyre. Njeriu kuėr dėgjon emrin e dikujt qe s'e ka par, as s'e ka dijtur, kėte mendon si gjė qė e din, por kėtu mashtrohet. Besojmė se engjėjt kan krahė, por si jan ato, nuk dijmė. Nėpėr kisha, nėpėr disa revista si dhe nėpėr filme tė ndryshėm shofim disa vizatime. Kėto vizatime paraqiten gjoja si engjėjtė. Ato jan t'ujdurdisura, janė stoli. Muslimanėt kėto vizatime nuk i bajnė. Pėrveē se muslimanėt kėto vizatime nuk i bajnė, ata qė i bajnė mos tė mendojnė se bajne diēka tė vėrtet. Aman, ne muslimanėt mos t'u mashtrohemi kėtyre. Melaiqet e xhennetit jan nė xhennet. Ma i madhi i tyre ėsht “Ridvan”. Engjėjt e xhehennemit quhen “Zebāni.” Kėta i kryejnė detyrat e tyre pėrkatse. Zjarri i xhehennemit nuk i djeg ata. Sikur qė deti nuk ėsht i damshėm pėr peshqit. Engjėjt ma tė mėdhej tė xhehennemit. “Zebanī” janė nėndmėdhet. Ma i madhi i tyre esht “Mālik”.

Engjėjt shėnuės tė gjynaheve dhe tė sevapeve tė njerzve, si dhe veprimeve tė tyre jan dy tė natės e dy tė ditės. Kėta quhen “Qiramen qātibīn”, ose engjėjt e kujtesės. Pėr veē kėtyre, ka patur edhe engjėj te tjer. Engjėlli i krahut tė djatht ėsht eprori i atij tė sė majtės. Ai i shėnon gjera tė mira dhe ibadete, tė bėra Zotit Madhėshtor. Deri sa engjėlli i krahut tė majtė i shėnon gjera (punė) tė kėqija, gjynahėt. Nė varr, pas vdekjes melaiqet qė do t'i provojnė njerzit janė engjėjt tė veēantė. Kėta engjėj pyetės quhen “Munker” dhe “Nekīr”. Ata qė i provojnė besnikėt janė “Mubesh-shir”.

Melaiqet ndėrmjet tyre kan njė farė epėrsije. Ata ma te mėdhejt janė: i pari “Xhebraili” alejhisselam. Detyra e tij ėsht me i u komunikue pejgamberve “Vahjet” (urdhrat e Zotit). I dyti engjėll ėsht Israfili, i cili do t'i fryeje burin “sur”. Ky engjėll dy herė do t'i fryeje buris. Nė tė parėn herė ēdo gjallresė pėr veē Zotit Madhėshtor, ka pėr tė vdekur, deri sa nė tė fryerjen e dytė, qė tė gjith tė vdekurit do tė ngjallen. I treti engjėll ėsht Mikaili. Detyra e tij ėsht rregullimi i ekonomis, me krijue lirėsi ose shtrejtėsi e tj. si dhe me vue nė lėvizje ēdo materi duke krijuar qetsi dhe lumturi. Engjelli i katėrt ėsht “Azraili” alejhisselam. Ky ėsht engjėll qė merr shpirtrat e njerzve. Pas kėtyre katėr melaiqeve, tė katėr tė tjer tė kategoris kryesore, qė quhen edhe me emėr “Hamelei arsh” janė. Diten e kijametit ata do tė jen tetė. Engjėjt qė do tė jen pranė Zotit Madhėshtor (nė prezencėn e Tij) quhen “Mukarrebīn”. Engjėjt torturues janė “Kerubijān”. Melaiqeve tė rahmetit u thonė “Ruhanijān”. Kėta janė melaiqet ma tė randėsishėm. Pėrveē pejgamberve nga njerzit ma tė lartė ata janė. Deri sa qāfirėt janė ma tė poshtrit e krijesavet.

Ne fryerjen e parė tė buris, pėrveē katėr melaiqeve ma te mėdhej dhe melaiqeve “Hamelei arsh”, tė gjith tė tjerėt do tė zhduken. Pas kėtyre do tė zhduken ata tė “Hamelei arsh”-it dhe ma vonė ata tė katėr tė tjer. Nė fryerjen e dytė, nė fillim do tė ringjallen qė tė gjith, por tė katėr tė mdhejt dhe ata tė “Hamelei arsh” it para fryerjes sė dytė do tė ringjallen. Kjo do tė thotė se kėta engjėj si qė janė krijuar para tė gjitha gjallresavet, po ashtu do tė zhduken pas tė gjallve tjerė.

3) Themeli i tret i besimit ėsht me i besue librat qė i ka dėrguar Zoti Madhėshtor.

Kėto libra Zoti Madhėshtor pejgamberve u-ka dėrguar nėpėrmjet tė melaiqeve, duke folur nė veshet e tyre, disa pejgamberve u ka derguar nė formė te shkrimit e disave nėpėrmjet tė melaiqeve me fjalė. Gjith kėto libra janė “Qelamull-llah” (Fjalėt e Zotit Madheshfor). Janė tė pėrjetshme e tė pafundshme. Nuk janė krijesa. Nuk janė fjalė tė pejgamberve, as tė melaiqeve. Fjala e Zotit Madhėshtor nuk ėsht si fjalė qė ne e shkruajmė dhe e mbajmė nė mend, ose si ajo qė e flasim. Nuk ėsht si fjala qė gjindet nė tė folurit t'onė, ose qė gjindet nė kujtesėn t'onė. Ajo s'ėsht as germė tingllore ose bashktingllore. Kėto vetijet tė Zotit Madhėshtor njeriu nuk ėsht nė gjendje qė t'i kuptoji. Por atė fjalė njeriu e lexon, e ruan nė kujtesė dhe e shkruan. Fjala e Zotit kuėr ėsht pranė nesh, ėsht “hādis”, d.m.th. krijuar pastaj. Kjo do tė thotė se fjala e Zotit ka dy faqe. Duke qen sė bashku me njerzit ėsht “mahluk” (krijuar) dhe “hādis” (krijuar pastaj). Gjithė kjo do tė thotė se ėsht krijuar pėr njerzit edhe pas krijimit tė njerzve. Por duke menduar se ėsht fjala e Zotit, atėhere do te thotė se ėsht “kadim” (lasht).

Tė gjitha libra qė i ka zbritur Zoti Madhėshtor janė “hak” (tė drejta). Kjo d.m.th. se janė tė drejta. Tek ato nuk ka gėnjeshtra dhe falsifikime.

Ėsht than se edhe dėnimi edhe falja e dėnimit janė xhaiz (e lejueshme) pėr Zotin Madhėshtor. Kėto janė tė lidhura me kushte tė panjohura pėr ne si dhe vullnetin e fort dhe dėshirėn e Tij. Ose, kjo mund tė thotė falja e denimit tė merituar tė robit tė Tij. Qelami (fjala e Zotit) qė tregon dėnimin nuk do tė thotė me lajmėrue diēka qė do t'a kishte kuptimin se duke falur do tė jet gėnjeshtėr. Sikur qė nuk ėsht i detyruar tė mos sjelli nė vend nimetėt (tė mirat)e premtuar, pėr Ate ėsht e mundur qė t'i fali gjynahėt. Kėte e vėrteton edhe mendja, e vėrtetojnė ligjet e maredhanjeve ndėrmjet njerzve dhe ajeteve tė Kur'ani qerimit.

Duke mos patur ndonjė pengesė, ajeteve dhe hadiseve duhet me u dhanė kuptime tė kjarta. Nuk ėsht xhaiz (lejueshme) me u dhan ndonjė kuptim tė pėrngjajshėm. Kur'ani qerimi qė ėsht fjala e Zotit Madhėshtor dhe hadisėt (fjalėt e Pejgamberit) janė shkruar nė dijalektin e fisit tė Muhammedit alejhisselām “Kurejsh”. Fjalėt e Zotit, d.m.th. Kur'ani qerimi duhet tė meren me kuptimin e tyre qė kuptohet nė Hixhaz. Kuptimet qė me kohė janė ndryshuar, por qė akoma sot po i pėrdorim s'ėsht e drejtė me i pėrshtat fjalės sė Zotit, as me i pėrkthye. Nė ajetėt qė quhen “Muteshābihāt” ka kuptime jo tė kjarta. Kuptimet e tyre i din vetėm Zoti Madhėshtor, si dhe pak dijetarė t'ashtuquajtur “Ilmi ledunni”. Pėr veē kėtyre as kush tjetėr nuk mund t'i kuptoji. Prandaj ajetėt “muteshābih” duhen besuar si Kur'an, si fjala e Zotit, por nuk duhet qė tė komentohen. Dijetarėt e radhave t'Esh'arijve thonė se kėto ajete shkurtimisht, ose gjerėsisht mund tė komentohen nė mėnyrė “Te'vil”. Kjo fjalė “te'vil” natyrisht, ėsht arabisht dhe e ka kėt kuptim: ndėrmjet kuptimeve tė ndryshėm tė fjalės me zgjedh at kuptim qė ėsht i shquar. P.sh. nė suren “Isra” thuhet “Dora e Zotit ėsht pėrmbi duar tė tyre” dhe kjo ėsht fjala e Zotit. Pėr kėte lypset kėshtu me than: “Unė kėte kėshtu e besova, ashtu siē ka dashur tė thot Zoti”. Ėsht e drejtė dhe mė mirė me than kėshtu “kuptimin e kėsaj unė nuk e kuptova, Zoti e din”. Ose duhet qė tė themi se diturija e Zotit s'ėsht diturija e jonė. Vullneti i fort i Tij nuk i ngjet vullnetit t'onė tė fort. Si kjo, pra edhe dora e Zotit Madhėshtor nuk ėsht si dora e robve tė Tij, duhet qė tė themi. Nė librat tė derguarė nga Zoti Madhėshtor, vetėm leximi i disa ajetėve ose vetėm kuptimi i tyre, ose edhe leximi edhe kuptimi sė bashku jan anulluar, ose jan ndryshuar nga All-llahu Teālā. Kur'ani qerimi i ka anulluar tė gjitha libra, i ka ngrejtur ato nga perdorimi. Kur'ani as njė here nuk mund tė ket gabim, haresė ose ndonjė mungesė. Tė gjitha diturit, edhe nė tė kaluarėn edhe nė tė arthmen egzistojnė nė Kur'ani azimush-shan. Pėr kėte arsye ai ėsht ma i vlershmi nga te gjitha librat qiellorė. Kur'ani qerimi ėsht mrekullija ma e madhe e Resulull-llahut. Sikuer tė gjith njerzit dhe exhinet tė bashkohen, tė pėrpiqen sa tė duan, nuk mund t'a thuajnė as njė fjali edhe ma tė shkurtėr tė Kur'āni qerimit. Tė gjith poetėt e ēdo lloji t'Arabis u-bashkuan, shumė u-pėrpoqėn, por nuk qen nė gjendje me than ate qė ėsht than nė ajete edhe ma tė shkurtra. Ata u-mundėn pėrpara Kur'āni qerimit. Mbetėn tė habitur. Zoti Madhėshtor armiqt e Islamit i ban tė pazot e tė mundur pėrpara Kur'ānit. Fjalėt e bukura tė Kur'āni qerimit jan mbi ēdo fuqi tė njeriut. Njerzit nuk jan tė zot me fol si ai. Ajetėt e Kur'ānit nuk u ngjajnė vjershave tė njerzve.

Librat qiellor tė zbritura janė njėqindekatėr. Dhjet janė zbritur Adem Alejhisselāmit, pesėdhjet Shīt alejhisselāmit, tridhjet Idris alejhisselāmit, dhjet Ibrahim alejhisselāmit. Kėto jan tė pėrmendura. Libri “Tevrat” i ka ardhur Musa alejhisselāmit, “Zebur”i ka ardhur Davut alejhisselāmit. Ungjilli i ka ardhur Isa alejhisselāmit dhe ma nė fund Kur'āni qerimi i ėsht zbritur Muhammed alejhisselāmit.

Kuer njeriu don qė tė ndaloj diēka, ose kuer don qė tė pyesi diēka, ose qė tė lajmėron diēka tė gjithė kėto ma pėrpara i pregatit nė kokė tė tij. Kėsaj i thonė “Qelami nefsi”. Kėto jan kuptime qė nuk mund tė spjegohen as turqisht, as arabisht, as persisht. Por qė tė thuhet nė gjuhra tė huaja nuk mund tė jet shkak i moskuptimit tė origjinalitetit. Fjalve qė tregojnė kėto kuptime u thonė “Qelāmi lafzī. Kjo “qelami lafzī” mund tė spjegohet nė gjuhra tė tjera. Nga kjo kuptohet se “Qelami lafzi” ėsht njė atribut i pandryshueshėm, i thjesht qė ndodhet tek njerėz qė jan tė zot tė fjalės, pastaj vullneti i fort, tė pamėt e tij. Deri sa “Qelami lafzi” “esht njė grup germash, tė dalura nga goja e njeriut dhe qė spjegojnė “Qelami nefsin”. Ja pra fjala e Zotit ėsht fjalė e pėrjetshme, pa pushuar e folur dhe ėsht e pakrijuarė. Ky ėsht atributi i Tij fare i veēant.

Atributi “Qelam” ėsht i thjesht, nuk ndryshon as njė herė, nuk ėsht i pėrbėr nga germa. Nuk ėsht as germė tingėllore, as germė bashkėtingllore. Qelam, pra ėsht e pandarė nė dhanjen e urdhėrave, tė ndalesave ose nė lajmėrime tė ndryshme, tek ajo nuk ka qė tė pėrpjestohet (tė ndahet) nė gjuhra tė ndryshme si p.sh. arabisht, persisht, turqisht e tj. Fjala e Zotit nuk ka nevojė pėr mjete, si kujtesė, vesh, gjuhė e tj. Kuptohet se ajo (fjala e Zotit) ėsht njė qenje krejtėsisht ndryshe nga ato tė gjitha. Fjala e Zotit mund te flitet nė ēdo gjuhė. Nė se flitet arabisht, fjala e Zotit ėsht Kur'āni, nė se flitet nė gjuhėn ēifute ėsht Tevrati, nė se flitet nė gjuhrat e Krishterve, atėhere ėsht Ungjilli. Fjala hyjnore lajmėron gjera tė ndryshme. Kuer ban tė njohur ndonjė lajm, atėhere ėsht “Haber”. Po mos tė jet “haber”, do tė jet “Insha” (dėshirė). Nė se lajmėron urdhėrė, atėhere ėsht “Emir”. Dhe nė se lajmėron diēka qė ndalohet, ėsht “Nehj”. Nė fjalėn e Zotit jan tė pamundura ndryshimi, shumzimi e tj. Tė gjitha libra si dhe fletėt e tyre jan qė tė gjitha nga vetijet tė larta tė Zotit, d.m. th. se jan nga egzistenca e Tij. Fjala hyjnore po tė jet arabisht, atėhere ėsht Kur'āni qerimi, pra fjalės sė shenjtė, tė zbritur nga Zoti dhe qė mbahet pėrmend tek njeriu i thonė Kur'āni qerim, i cili ėsht zbritur copė copė, pjesė pjesė, por qė tė gjitha e pėrbajnė Kur'āni qerimin.

Dijetarėt e rrugės sė drejtė vėrtetojnė se fjala e Zotit ėsht “Kadīm” (e lashtė).

Pyetje: Nga sa u-permend ma sipėr kuptohet se fjala e Zotit qė ėsht e amshueshme, nuk digjohet. Pėr tė than se e digjova fjalėn e Zotit, do tė thotė se e digjova zėrin e Tij dhe fjalėt e Tija. “E kjo pėrseri do tė thotė e kam kuptuar zerin, i cili shqyptohet si dhe fjala e Zotit Madhėshtor”. Qė tė gjith pejgamberėt nė kėtė mėnyrė e kan dėgjuar fjalėn e Zotit, atėhere ē'ėsht arsyeja qė vetėm Musa alejhisselāmi pėrjashtohet nga kjo?

Pergjigje: Musai e dėgjoi nė mėnyrė jo tė zakonshme hyjnore, e dėgjoi pa zė fjalėn e pėrjetshme. Ai e dėgjoi nė mėnyrė tė paspjeguarė, sikuer qė Zoti nė Xhennet do tė duket nė mėnyrė tė paspjeguarė. As kush tjetėr nė kėte mėnyrė nuk e dėgjoi. Po, ai fjalėn e Zotit e dėgjoi me zė, por jo vetėm me vesh. E dėgjoi me ēdo pjesėn ma t'imtė tė trupit tė tij, ose e dėgjoi vetėm nėpėrmjet tė njė peme, por jo me zė. Nuk e dėgjoi me ndihmėn e vibracionit t'ajrit ose me ndihmėn e ndonjė ngjarjeje tjetėr. Kėshtu ka qen edhe me Resulull-llahun, Natėn e Mi'raxhit. Kėshtu e degjoi fjalėn hyjnore tė Zotit, Kur'ānin, duke e mar nė dorzim nga Xhebrail alejhisselāmi.

4- Themeli i katėrt i besimit ėsht me besue nė pejgamberėt e Zotit Madhėshtor. Zoti Madhėshtor i ka dėrguar pejgamberėt qė t'i sjellin njerzit nė rrugė tė drejtė. “Resul” d.m.th. pejgamber. Kuptimi i tij nė fjalor: person i dėrguar, lajmimtar. Nė Islamijet resul ka kėt kuptim: superior, eminent, i vlefshem, person'i nderuar, ai i cili nuk ka as njė vesė tė keqe, ai qė nuk ka as njė qėndrim tė papėlqyeshėm. Pejgamberėt e kan edhe atributin “Ismet”, qė e ka kuptimin: i cili edhe para komunikimit si pejgamber, nuk ka bėr asnje gjynah, qoftė edhe ma tė voglin. Qafirėt qė deshin t'a rexojne Islamijetin nga mbrenda, thoshin se Muhammedi alejhisselam, para se tė jet pejgamber, priste kurban (fli) pėrpara idolve. Edhe kėto akuzat e tyre donin qė t'i dokumentojnė nėpėrmjet tė librave tė shkruara nga qafirėt. Nga sa tham edhe ma lartė, kuptohet se akuzat e tyre tė turpshme kan qen gnjeshtra. Mirė po mbas shpalljes sė tij si pejgamber e deri sa u-kuptua pejgamberllėku i tij, tek ai nuk ka patur as verbėsi (qorllėk), as shurdhsi si dhe as gjė tjetėr tė turpshme, ose ndonjė tė metė tjetėr. Duhet me besue se ēdo pejgamber ka patur kėto vetijet: “Emanet” (porosi), “Siddik” (besnik), “Teblig” (komunikim), “Adalet” (drejtėsi), “Ismet” (pa gjynahe), “Fetanet” (zgjuarsi), “Emnul-azl” (nuk pushohet nga detyra).

Pejgamberi, i cili sjell njė sheriat tė ri quhet “Resul”. Pejgamberi i cili nuk predikon njė fe tė re, por i fton njerzit nė fen e maparshme, quhet “Nebi”. Por nė pikėmpamje tė komunikimit tė urdhėrave si dhe ftesės pėr nė fe t'All-llahut teāla ndėrmjet “Resul”-it dhe “Nebi”-ut nuk ka as nje dallim. Me besue nė pejgamberėt do tė thotė qė ndėrmjet tyre mos tė bahet as njė dallim dhe se ata janė besnik tė fjalės sė drejtė. Ai qė s'e beson njenėn nga kėto, do tė thotė se nuk e beson as njenin pejgamber.

Pejgamberllėku nuk pėrfitohet duke punuar dhe duke i sjell nė vend tė gjith ibadete (lutjet). Kjo bahet me emrimin nga Zoti Madhėshtor. Te gjitha fejat janė dėrguarė qė punėt e njerzve edhe nė kėte botė edhe nė botėn tjetėr (āhiret) tė jenė tė rregullta dhe me vlerė. Gjithashtu fejat kan pėr qėllim qė njerzit tė ruhen nga punė tė kėqija dhe tė damshme t'a ken qetsin e nevojshme. Pejgamberėt as njė herė nuk janė trembur nga armiqt, me gjith se ata gjithmon janė munduar qė t'i damtojnė ata, tė tallen me ata e t'i pengojnė punėt e tyre nė kryerjen e detyrave tė tyre tė shenjta. Ata duke mos u-trembur nga armiqt e fes, i kan vazhduar misionėt e tyre. Zoti Madhėshtor pėr tė treguar se pejgamberėt jan besnik dhe se flasin drejtė, i ka pajisur ata me mrekullira ti cilat kurrkush nuk ka qen nė gjendje qė t'i kundėrshtoji ato. Njeriu qė e pranon pejgamberin dhe e beson at, quhet njeri nga ummeti i tij (nga bashkėsija e tij). Ditėn e kijametit, nė se do tė luten njerzit e ummetit, pejgamberėt do tė ndėrmjetsojnė pėr faljen e gjynaheve tė tyre. Muslimanėt do t'i luten Muhammedit: “Shefaat ja Resulull-llah”, qė do tė thote: “Ndėrmjetso o Muhammed pėr faljen e gjynaheve t'ona”. Pėr t'u lutur pėr faljen e gjynaheve do tė preferohen dijetarėt, njerzit qė kan bėr punė tė mira si dhe evlijat. Pejgamberėt nė varret e tyre janė tė gjall, gjė qė ne nuk jemi nė gjendje qė t'a kuptojmė. Dheu nuk e kalb trupin e tyre fatlum. Nė lidhje me kėte nė njė hadisin e Pejgamberit tė dashur kėshtu thuhet: “Pejgamberėt nė varrėt e tyre falin edhe namaz, e bajne edhe haxhillekun”.

Tani n'Arabi disa nga fisi Vehhābi nuk e besojnė kėt hadisin. Bile pėr muslimanėt qė e besojne thonė se jan qafira. Kėta njerėz janė tė damshėm pėr muslimanėt. Mendimi i tyre qė quhet “Vehabilluk” lindi nga mendimi i shėmtuar tė Ibni Tejmijjen-i[Ahmet Ibni Tejmijjen vdiq ne vitin 1328 p.Krishtit ne Damask.]. Deri sa me librat e njė Egjyptasi me emrin Abduh[Muhammed Abduh vdiq ne vitin 1905 n'Egjypt.] kėto mendime u-perhapėn ndėr Turqėt dhe nė vende tė tjera. Dijetarėt e “Ehli-synnetit” nėpėr qindra vepra tė tyre kan njoftuar se kėto medime janė nė rrugė tė gabuarė e tė shashtisur nga rruga e drejtė. Zoti Madhėshtor le t'i ruaji njerėz tė ri tė fes t'onė nga tė kėqijat e “Vehhabillėkut. Zoti le tė mos na ndan nga rruga e dijetarve tė “Ehli-synnettit”.

Syt fatlume tė pejgamberve kuer flejnė, syt e tyre tė zemrės nuk flejnė. Tė gjith pejgamberėt janė tė barabart nė pikėpamje tė epersive ndėrmjet tyre si dhe nė pikėpamje tė kryerjes sė detyrave tė tyre. Shtatė gjera (vetijet) qė i pėrmendėm ma lartė i kan qė tė gjith pejgamberėt. Ata nuk mund tė pushohen nga detyra. Deri sa nga evlijat mund tė meret titulli i evlijallėkut. Pejgamberėt bahen nga njerez. Pejgamberėt e njerzve s'mund tė bahen nga rradha e exhineve ose tė engjėjve. Exhinet dhe engjėjt nuk mund tė arrijnė deri nė gradėn e pejgamberit. Ndėrmjet pejgamberve ka disa dallime nė disa pikėpamje. Si p.sh. nga numri i math i ndjeksave (ummeti), nga pikėpamje e randėsis sė melaiqeve komunikues tė pejgamberllėkut, nga pikėpamje e pėrhapjes sė misionit, dituris, si dhe mrekullive tė tyre. Nga pikėpamje e tė mirave si dhe t'epėrsive si dhe nga pikėpamje e tė gjitha veēorive tė lartėpėrmendura, pejgamberi i fundit Muhammed alejhisselami qėndron nė shkallėn ma tė lartė nga tė gjith pejgamberėt. Numri i pejgamberve nuk dihet me saktėsi. Pėrmendet shumė se janė 124 mije. Nga keta 313 ose 315 jane “resul." Gjashtė nga kėta janė ma tė lartė. Kėta quhen “Ulul, āzām (tė lartė e tė mėdhej). Ata janė: Ademi, Nuh-u, Ibrahimi, Musai, Isai dhe Muhammed Mustafa alejhisselam.

Nga pejgamberėt janė tė pėrmendur tridhet e tre, nga ata: Adem, Idris, Shit, Nuh, Hud, Salih, Ibrahim, Lut, Ismail, Is'hak, Jakub, Jusuf, Ejub, Shuajip, Musa, Harun, Heder, Jushabin Nun, Iljas, Eljesa, Zulqufli, Shem'un, Ishmoil, Junus bin Meta, Davud, Sulejman, Llokman, Zeqerijja, Jahja, Uzeir, Isa bin Merjem, Zulkarnejn dhe Muhammed alejhisselāmi.

Ne Kurāni qerim janė njoftuar emrat e vetėm 28 tė tyre. Shiti, Hezri, Jusha, Shemun dhe Ismaili nuk janė njoftuar. Nga kėta 28: Zulkarnejni, Llokmani dhe Uzeiri me siguri nuk dihet nė se kan qen pejgamber.

Per Ibrahim pejgamberin thonė “Halilul-llah” sepse nė zemrėn e tij pėrveē dashuris ndaj Zotit Madhėshtor, nuk ka patur as njė dashuri tjetėr. Musa alejhisselāmi ėsht “Qelimull-llah”, sepse foli me All-llahun teālā. Isa alejhisselāmi ėsht qelimetullah. Sepse ai nuk ka baba. Ai nga nėna lindi me fjalėn hyjnore: "Lind"! Pėr veē kėsaj ai fjalėt plotė me murekulli tė All-llahut teālā i predikonte duke transmetuar nė veshėt e njerzve.

Nga tė gjith njerzit nė botė Muhammed alejhisselāmi ėsht ma i nderuar, ma i vlershėm. Ai ėsht shkak pėr krijimin e tė gjitha krijesave dhe ėsht quejt “Habibull-llah”, qė d.m.th. “I dashuri i Zotit Madhėshtor. Ka shumė gjera qė dėshmojnė se ai ėsht “Habibull-llah”, ka shumė gjera qė e tregojnė epersin e tij. Prandaj pėr at s'mund tė thuhet se ėsht i mundur, ose ka dėshtuar. Ditėn e kijametit ai ma i pari ka pėr tė dalur nga varri. I pari ka pėr tė shkuar nė vendin e mahsherit. I pari ka pėr tė hyr nė xhennet. Mrekullit e tija janė tė panumurta, nuk mjafton fuqija e njeriut qe t'i numroji ato. Ne kėtu do t'a marim nė dorė mrekullin e Mir'axhit.

Resulull-llahu (S.A.V.) duke qen nė shtrat, e zgjuan dhe trupin e tij fatlum, nga Mekkeja e ēuan nė Mesxhidi Aksa nė Jerusalem. Nga kėtu e ēuan nė vende ku donte Zoti Madhėshtor. Ato ishin vende pas katit tė shtat tė qiellit. Mir'āxhi duhet kėshtu tė besohet. Grupi degjeneruar njerzish nga Ismailī-t si dhe dijetar tė tjer armiq t' Islamit nė menyra dinake than se ēeshtja e Miraxhit u-realizua nė kushte vetėm nė lidjhe me shpirtin. Gjoja Muhammed alejhisselāmi nuk vajti me trup. Me kėte ata kan pėr qellim qė t'i mashtrojnė muslimanėt. Librat e tyre tė prishura nuk duhet qė t'i lexojmė, nuk duhet qė tė mashtrohemi. Ēeshtja e Mir'axhit qė ėsht spjeguar me hollsi nė shumė libra, p.sh. ne librin “Shifai Sherif”[Autori i kesj vepre Ijād Maliki vdiq ne v.1150 ne Merrakush.]. Edhe nė librin “Saadeti ebedijje” me hollesi flitet mbi Mir'axhin. Pra, Mir'axhi kėshtu vazhdon: Pejgamberi alejhisselam deri nė vendin “Sidretul munteha” vajti nė shoqrimin e Xhebrailit. Sidretul munteha qė ėsht njė dru peme nė katin e shtat tė qiellit. Pėrtej kėsaj peme as njė dituri, as njė lartėsi nuk mundet qė tė shkoj e t'a kapėrceje. Nė kėt vend Resulull-llahu e pa Xhebrailin alejhisselam me tė 600 krahė. Kjo ėsht forma origjinale e tij. Xhebraili deri nė vendin Sidre erdhi sė bashku me Resulull-llahun dhe aty qėndroi. Pejgamberin alejhisselam nga Mekke-ja deri nė Jerusalem e nga andej pėr nė katin e shtat tė qiellit e ēuan tė hypur mbi “Burak”-un. “Burak”-u esht njė kafshė xhenneti, e bardhė, diēka ndėrmjet mushkės dhe gomarit. Nuk esht kafshė botėrore. Nuk ėsht as mashkull, as femėr, shumė e shpejtė ėsht. Resulull-llahu (S.A.V.) nė Mesxhidi aksa (nė Jerusalem)e kreu detyrėn e imamit, bėri imamllėk pėr pejgamberėt dhe e falėn namazin e jatciut ose namazin e sabahut. Pejgamberėt aty u-dukėn nė formėn e njeriut. Pastaj Muhammed alejhisselami nga kėtu u-ngjit nėpėr njė shkalle tė panjohurė pėr nė katin e shtat tė qiellit. Melaiqet, tė radhiturė rreth e pėrqark e nderonin. Nė tė arritur nė ēdo kat Xhebraili lajmėronte se Resulull-llahu ka arritur dhe kėrkonte sihariqe. Nė ēdo kat tė qiellit Xhebraili u-pa me Resulull-llahun dhe u-pėrshėndet. Nė Sidre Pejgamberi pa shume gjera tė ēuditshme. Ai aty i pa nimetėt e xhennetit dhe torturat e xhehennemit. Ai nga dėshira qė kishte pėr t'a par bukurin hyjnore tė Zotit Madhėshtor, nuk shikoi bile as njenin nga nimetėt e xhennetit. Nga vendi Sidre vet u-nis duke pėrparuar nėpėr dritėn e “nur”-it. Ai me kėt rast i dėgjoi zėrėt e engjėjve se si llafoseshin ndėrmjet tyre. Kaloi nėper shtatdhetmijė perde. Largėsija ndėrmjet dy perdeve ka qen sa njė udhtim nga 500 vjetė. Pastaj kaloi nėpėr njė fron tė shtruar nė njė shtrat ma tė shkėlqyeshem se Dielli. Arrijti nė lartėsin hyjnore. Ai kėtu e kaloi edhe kuptimin e kohės edhe kuptimin e vendit edhe kuptimin e materis. Arrijti nė vendin e bukur ku do t'a dėgjonte fjalėn e Zotit Madhėshtor.

Muhammed alejhisselami e pa Zotin Madhėshtor, e pa pa kuptimin e kohės dhe vendit. E pa nė mėnyrė sikuer Zoti Madhėshtor do tė duket nė menyrė tė pakuptueshme n'āhiret. Ai foli me Zotin, por pa fjalė e pa zė. Ai i falenderoi nė mėnyrė ma tė lartė Zotit Madhėshtor. Ai kėtu pati shpėrblime e nderi tė pakufizuar. Kėtu me kėt rast namazi u-ba farz. Kjo atij i u urdhėrua nga Zoti Madhėshtor. Me kėt rast u-urdherua qė namazi tė jet pesdhet reqate, qė pastaj zbriti nė 40 reqate, pesė vakte. Deri nė kėtė kohė falesh vetėm namazi i sabahut dhe ai i iqindis. Ose falesh vetėm namazi i jatcis. Pas kėtij udhtimi tė gjatė, pas shumė lavdėrimesh, pas ēudirave tė shumta qė i pa, u-kėthye nė shtrat nė shtėpi. Shtrati nuk ishte ftohur akoma. Kėto qė na bahen tė dijtur, kan qen tė njoftuara nėpėrmjet tė ajeteve dhe hadisve. Ata qė i refuzojnė kėto diturit mbi Mir'āxhin, do tė thotė se nuk janė nga Ehli synneti. Dihet se ai qė nuk beson nė ajėtet dhe hadiset esht qafir.

Tani tė bajmė tė njohur se Muhammedi (S.A.V.) ka qen “sejjidul enbija”, d.m.th. se ai ka qen pejgamberi ma i lart dhe se pėr dėshmi mund tė radhohet si vijon: Ditėn e kijametit tė gjith pejgamberėt do tė strehohen nėn flamurin e tij. Zoti Madhėshtor ēdo pejgamberit kėshtu urdhroi: Muhammedin unė ma tepėr e dua, at e kam dashur ma shumė se ēdo krijesėn t'ime. Ndiqni rrugėn e tij qė tė arrini nė lumturi. Besoni dhe ndihmon atij. Kėshtu urdhroi Zoti Madhėshtor.

Muhammed alejhisselami ėsht “Hatemul-enbija”. Kjo do tė thotė se pas atij tjetėr pejgamber nuk do tė vije. Shpirti i tij ėsht krijuar para ēdo pejgamberit. Selija e pejgamberllėkut atij nuk ishte dhan ma parė, por kjo u-plotsua me lindjen e tij. Me gjith se Isa alejhisselami nė diten e kijametit do tė zbresi nė kohėn e Mehdiut nė Damask, ai pėrsėri do t'a pėrhapi fen e Muhammedit alejhisselam. Do tė jet nga ndjeksit e tij.

Ne vitet 1296 Hixhri dhe 1880 pas Krishtit nė Indi Englezėt kishin ēpikur disa tė thana tė shashtisura, tė degjeneruara nė lidhje me Isa alejhisselamin. Kėto tė thana ishin tė ndyta dhe gnjeshtra. Me gjith se vehtes i thonė musliman, duan qė Islamin t'a rėxojne nga mbrenda. Nė sheriatė ėsht vėrtetuar nė mėnyrė juridike se ata nuk janė musliman. Kėta quhen edhe “Ahmedī”.

Muhammed alejhisselāmi ėsht pejgamberi ma i lart. Ai ėsht mėshirė e Zotit Madhėshtor. Tetmdhet mijė botra jane duke pėrfituar nga rahmeti i tij. Ai ėsht pejgamberi i tė gjith njerzve dhe i exhineve. Ka shumė faktor qė dėshmojnė se ai ėsht pejgamberi i melaiqevet, bimvet dhe i kafshevet si dhe i ēdo materie. Pejgamberėt e Zotit Madhėshtor kan qen tė dėrguar vendeve te caktuara, popujve tė caktuar. Deri sa resulull-llahu ėsht pejgamber i tė gjitha botrave, krijesave tė gjalla e tė pa gjalla. Zoti Madhėshtor pejgamberėt e tjer i ka quajtur me emrat e tyre, deri sa Muhammedin e ka nderuar me emrin ma tė lart duke e titulluar: “O Resuli i im” (O i derguari i im). Muhammedit i ka dhan tė gjitha mrekullijtė tė perngjajshme qė i kan patur edhe pejgamberėt e tjer. Zoti Madhėshtor i ka dhan atij aq tė mira, aq mrekullina, sa qe as njė pejgamber nuk i ka patur ato. Ai mubareku duke dhanė njė shenjė me gisht, Hana ndahet nė dy, duke i mar gurza tė vogla ato bahen tespihe. Ai duke dhan shenjė, pemėt flasin “O Resulull-llah” dhe e pėrshėndesin. Njė trung i that druri qe quhesh “Hannane” qan me zė pėr pejgamberin e math. Nga gishtat e tija rrjedh ujė. N'āhiret atij jepen vende ma me nder: “Makami Mahmud”, “Shefaati qubra”. Ai para se tė hyje nė xhennet do tė nderohet duke e par Zotin Madhėshtor. Ai ėsht mbi tė gjith pejgamberėt dhe ėsht nderuar me vetijet ma tė larta si p.sh. nė botė “Krijesė e madhe”, nė fe “Si i afėrt”, “Dituri”, “Durim” e tj. Sasin e mrekullinave qė i jan falur atij, pėrveē Zotit Madhėshtor, askush nuk e din. Feja e tij qė e predikon i ka anulluar tė gjitha fet e ma pėrparshme. Feja e tij ėsht fe ma e mirė dhe ma e lartė. Evlijat e tij jan njerėz ma me nder se ata tė fejave tė tjera.

Nga evlijat e ummetit tė Muhammedit (S.A.V.) pėr t'u-bėr Khalif meritėn ma tė madhe e ka Ebu Beqiri Siddik (Siddik d.m.th. besnik). Pėrveē pejgamberve ai ėsht njeri ma i vlefshėm dhe ma i mir nga tė gjith njerzit nė tė kaluarėn edhe nė t'arthmen. Vetėm ai ma pėrpara e ka fituar titullin e khalifit si dhe gradėn e selis sė hilafetit (halifellėkut). Ai edhe para se tė dali Islamijeti nuk besonte nė idhulėt (statuet). Ai dinte qė tė ruhet nga shashtisja nga rruga e drejtė dhe nga qafirllėku.

Pas Ebu Beqirit meritėn ma tė madhe pėr t'u bėr khalif e ka Omer bin Hattab-i (i dyti khalif). Nga Zoti Madhėshtor ka qen zgjedhur pėr shok tė pejgamberit.

Pas Omerit radijall-llahu anhu si njeri ma i madh ndėr njerzit e mėdhej ėsht Osman bin Affan-i. Ai ka qen simbol'i bamirsis, simbol i turpėrimit dhe i imanit, ai ka qen simbol i burimit tė dituris. Pra, Osmani radijall-llahu anhu ėsht khalif i tret.

Si khalif i katert ėsht “Drita e syrit” tė Muhammedit alejhisselam, Aliu, luani i Zotit Madhėshtor Ali Bin Ebi Tālib (radijāll-llahu teāla anhu).

Pas kėtij Hazreti Haseni u-ba khalif. Halifellėku qė bahet i njohur nė hadisi sherifin e Pejgamberit dhe qė ka zgjatur tridhet vjet, me kėt khalf u-plotsua[Hasen bin Ali nė vitin 49 (p.Kr. 669) duke u-helmuar, vdiq nė Medine.].

Kėta katėr khalif i kan patur tė gjitha epėrsit, ata kan patur ma tepėr sevape. Ata i kan flijuar gjerat e tyre ma tė vlefshe pėr fen. Ata nxehtėsisht i kishin pėrqafuar synnetėt e Resulull-llahut. Ata ma tepėr jan pėrpjekur pėr pėrhapjen e fes, pėr t'i eliminuar pengesat nė rrugėn e bashkimit.

Hazreti Aliu njifet si i pari qė e ka pranuar fen muslimane. Atėhere me gjith se ka qen akoma si fėmi, ka qen njė nga ma t'afėrmit e Pejgamberit. Mosha e tij ndoshta u-ba shkak qė tė tjerėt mos t'a pėlqejnė fen Islame, nuk u-ba shkak pėr shpartallimin e rradhave tė qafirve, por pranimi i fes Islame nga ana e tre khalifve tė tjer (Ebu Beqiri, Omeri dhe Osmani)i forcoi rradhat e muslimanve, e forcoi Islamin. Hazreti Aliu dhe djemt e tij Hazreti Haseni dhe Hazreti Huseini me gjith se mund tė thuhet se kan qen nga gjaku i Muhammedit alejhisselam, nuk d.m.th. se jan ma tė lart nė ēdo pikėpamje nga tė tre khalifėt e ma parshėm: Ebu Beqiri, Omeri dhe Osmani (radijalla-llahu anhum). Pra, gjith ato veēorit tek Hazreti Aliu nuk mund tė jen arsye pėr prioritet. Kjo i ngjan sikuer Hėzėr alejhisselami t'i ket mėsuar sa gjera nga Musa alėjhisselami. Pra, lidhja e gjakut nuk siguron qė dikush tjetėr tė ket superioritet mbi ata tė tre tė mėdhej. Ja, se afėrsija e gjakut nuk siguron qė Ebu Talibi dhe Ebu Lehebi mos tė jen njerez tė poshtėr. Nga pikėpamje e gjakut Hazreti Fatime-ja ėsht ma e lartė nga Hazreti Hatixhe-ja dhe Nazreti Ajshe-ja. Ne lidhje me kėte thuhet se afėrsija gjaku nuk meret parasysh ēdo herė. Kėto tri femra se e cila ėsht ma e lartė njėna nga tjetra. Nga pikėpamje e afersis sė gjakut Hazreti Fatime-ja ėsht ma e lartė nga Hazreti Hatixhe-ja dhe Hazreti Ajshe-ja. Por pėrherė afėrsija e gjakut nuk do tė thotė epėrsi nė ēdo pikėpamje. Nga kėto tri femra se e cila ka qen ma e larte. Dijetarėt kan folur gjera me diferencė pėr ato. Hazreti Pejgamberi nė njė hadisi sherifin e tij kėshtu thotė: Qė ato tri si dhe Hazreti Merjeme (e ama e Isa alejhisselamit), si dhe e shoqja e faraonit Hazreti Asije-ja jan femra ma tė larta tė botės. Nė njė hadis tjetėr tė tij Hazreti Muhammedi kėshtu thotė: “Fatimeja ėsht femra ma e lartė e xhennetit, deri sa Hazreti Hasani dhe Hazreti Huseini jan tė rijt e lart”. Nga kjo kuptohet se kėta prap se prap kan njė prioritet.

Pas kėtyre simbas gradės sė vlerės si musliman vijnė dhjetė persona qė quhen me emėr tė pėrbashkėt “Asherei Mubesh-shere”. Kėtyre i u ėsht premtuar xhenneti si sihariq. Pas kėtyre vijnė 313 veta qė kan luftuar nė luftėn “Bedr”. Pas kėtyre 700 luftėtarė tė luftės “Uhud”. Ma nė fund vijnė ata 1400 veta qė e lidhėn besėn ndaj Resulull-llahut (S.A.V.) ndėn pemėn “Biaturridvan”. Kemi pėr detyrė qė t'i pėrmendim emrat e tė gjith bashkpuntorve tė Resulull-llahut (S.A.V.) tė cilėt e kan flijuar jetėn, i kan harxhuar pasurit e tyre pėr ēeshtjen e Islamit duke qen gjithmon pranė atij. Pėr kėta njerėz tė mėdhej musliman nuk duhet qė tė flasim as gjė tė papėlqyeshme. Me i permend emrat e tyre pa respekt ėsht shashtisja nga rruga e drejtė. Ai qė e don Resulull-llahun duhet qė t'i doji edhe shokėt e tij. Nė njė hadisi sherif Hazreti Pejgamberi kėshtu thotė: “Ai qė i don shokėt e mij, i don nga shkaku se mė don mua. Ai qė nuk i don ata, d.m.th. se nuk mė don as mua. Dhe natyrisht ai qė i ofendon ata, d.m.th. se mė ofendon mua, do t'a ket ofenduar edhe Zotin Madhėshtor. Sigurisht ai qė e ofendon Allahun me siguri do t'a ket denimin e merituar”. Nė njė hadisi sherifin tjetėr Pejgamberi i dashur kėshtu thotė: Zoti Madhėshtor nė dashtė t'i baje njė tė mirė ndonjenit nga ummeti i im, atėhere e thellon nė zemren e tij dashurin e shokve tė mij, d.m.th. te “Es'habi qiramit”.

Pėr kėte arsye diskutimet midis Es'habi qiramit nuk duhet qė t'i marim sikuer ata gjoja mundohen pėr interesat e tyre personale, ose per t'a shtier nė dorė selin e Hilafetit. Pra, me folė kundra realitetit nė lidhje me ata, me fol poshtė e pėrpjetė kundra tyre ėsht munafikllėku dhe ēon nė shkatėrim. Sepse ata duke qen sė bashku me Resulull-llahun, duke i dėgjuar fjalėt e tija fatlume, nuk mund tė ken as njė qellim pėr ndonjė pozitė ose pėr diēka tjetėr nė botė. Kėto gjera ata nuk kishin nė zemrat e tyre. Ata kan qen larg nga vese tė kėqija, kan qen njerėz fare tė pastėr. Njeri, qė disa ditė tė ket qen sė bashku me njė nga evlijat e pejgamberit tė lart, pėrfiton shumė nga vese tė tija tė bukura, pastrohet dhe shpėton nga lakmijt pėr botėn. Shokėt e Pejgamberit kishin sakrifikuar ēdo gjėn e tyre edhe ma tė ēmueshme pėr fen, sepse fjalėt e tija pėr ata gjithmon kan qen si njė mėsim, si kėshill i lart. Duke qen kėshtu, a mund tė mendohet vallė se ata mund tė jen pėrpjekur pėr tė mirat provizore tė kėsaj bote. Ata tė mėdhejt t'onė sigurisht ma tė paster jan nga ēdo njeri tjetėr. Pėr kėta njerėz tė mėdhej, tė cilėt kan luftuar aq shumė, jan pėrpjekur aq shumė s'ėsht as pak e drejtė qė tė thuhet se ato i kan bėr pėr t'i plotsuar dėshirat e tyre personale. Pėr Es'habi qiramin qė tė mendohet diēka e tille nuk ėsht as pak e drejtė. Nė se ka njerėz qė kėshtu flasin, duhet tė dihet se jan armiq t'Es'habi qiramit. D.m.th. se janė duke bėr armiqsi kundra Muhammedit (S.A.V.), i cili i ka edukuar dhe ėsht kujdesuar pėr ata. Me i akuzue ata do tė thotė me e akuzue Pejgamberin alejhisselam. Nga ky shkak tė mėdhejt e fes t'onė kėshtu na mėsojnė: “Ai qė nuk e njeh Es'habi qiramin si tė mėdhejt t'onė, ai qė nuk i nderon ata, do tė thotė se nuk e beson Resulull-llahun (S.A.V.)." Lufta e deveve si edhe ajo e “Siffin”-t nuk mund tė jen arsye qė Es'habi qirami tė paraqitet si fajtor. Ne kėto luftra ėsht e arsyeshme qė kundėrshtarėt e Hazreti Aliut kan shpėtuar nga akuzat, bile jan pajisur me sevape. Pėr kėte ka shkaqe fetare. Nė njė hadisi sherif kėshtu tregohet: “Dijetarit tė gabuar tė Sheriatit pėr gabimin e tij i falet njė sevap, por atij qė e gjen at gabim dy ose dhetė sevape. I pari nga dy sevapet ėsht mendimi i dijetarit, i dyti sevap ėsht qė del nė shesh e drejta. Kėto diskutime ndėrmjet dijetarve nuk kan qen armiqsore, as kambengulse. Por kan qen pėr t'i ēuar nė vend urdhrat e Islamijetit. Se i cili nga Es'habi qirami ka qen dijetar, mendimtar te Sheriatit dhe t' Islamit. P.sh. Amr ibni Has ka qen njė nga dijetarėt e mėdhej i spjegimit te Sheriatit.

Ėsht detyra e domosdoshme e ēdo dijetari musliman qe tė veproje si mbas dituris qe e ka zhvilluar vet. Edhe nė se diturit e tija nuk pėrputhen me diturin e njė dijetari ma tė lart se ai vet, prap se prap ai do tė bazohet nė diturin e vet. Ai nuk ėsht i detyruar qe t'i bindet dituris tė njė tjetrit. Nxansit e imamit tė math Ebu Hanife-s, Ebu Jusufi dhe Muhammed Shejbani si dhe nxansit e Muhammed Shafi-ut, Ebu Sevr dhe Ismail Muzeni nė shume ēeshtje (tema) nuk dakordoheshin me mėsuesit e tyre. Ata p.sh. than se jan hallall pėr disa gjera, pėr tė cilat mėsuesit e tyre thoshnin se jan haram edhe ana sjelltas, kėta than haram, por ata than hallal. Prandaj pėr kėta nuk mund tė thuhet se kan bėr gjynah, ose u-ban dijetar tė kėqij. Me gjithė ate kurrkush ata si tė till nuk i ka menduar. Sepse edhe ata kan qen si mėsuesit e tyre “muētehida” (mendimtar Islami).

Po, Aliu ka qen ma i lart dhe ma i dijtur se Muavije dhe Amr ibni As-i, ai ka shumė epėrsi qė e dallojnė nga ata. Edhe mendimet a tija, sidomos mbi sheriatin janė ma tė lartė nga puna e tyre tė kėtij lloji. Me gjith se ēdo njeni nga Es'habi qirami ka vepruar nė kėt drejtim, veprimtarija e tyre nuk ėsht e domosdoshme qė tė pėrputhet me veprat e kėtyre dijetarve tė mėdhej.

Pyetje: Nė luftrat e Xhemel-it dhe tė Siff-it shumė nga shokėt e Pejgamberit alejhisselam, si dhe nga ata tė muhaxhirve dhe nga Ensaret (Ensaret jan vendasit e Medine-s) kan qen pranė Aliut. Tė gjith ata i bindeshin atij, e ndoqen ate. Tė gjith kėta duke qen muētehida, e pan t'arsyeshme qė vendimi qė kan mar tė jet “vaxhib”. (“Vaxhib” ėsht njė gjė qė sipas Islamit lypset tė kryhet). Nga kjo kuptohet se qenka vaxhib me u-pėrshtat mendimit t'Aliut. Pra, nė se thuhet se mendimet mbi sheriatin nuk pėrputhen me ato t'Aliut, por u-bashkuan me atė, ēfar do tė themi?

Pėrgjigje: Ndjeksit e Aliut (radijallahu anhu), bashkėluftėtarėt e tij nuk u-bashkuan ndėrmjet nga shkaku se disa e ndoqėn Aliun. Mendimet e shumicės sė Es'habi qiramit nuk pėrputheshin me ato tė Hazreti Aliut. Por pėr ata qė tė luftojnė sė bashku me Aliun u-ba vaxhib.

Pyetje: Sa ma lartė qė pėrmendėm, ata qė luftuan me Aliun, kan patur tė drejtė. Por dijetarėt e Ehli synnetit tregojnė se Aliu (R.A.) ka patur tė drejtė. Deri sa ata tė mendimit tė kundėrt kan gabuar dhe pėr shkak se kan kėrkuar falje, jan falur, bile edhe sevape kan fituar. Ē'do tė thuhet pėr kėte?

Pergjigje: Dijetarėt tė mėdhej Islam si imami Shafi dhe Omer bin Abdulaziz kan njoftuar se nuk ėsht xhaiz qė pėr asnjenin nga Es'habi qirami tė thuhet se ka gabuar. Prandaj, pėr tė than pėr tė mėdhejt t'onė se kan gabuar nuk ėsht as pak me vend. Pra, pėr tė voglit nuk do tė jet me vend qė tė thonė se ata tė mėdhej tė fes t'on kan bėr drejtė, kan vepruar si duhet, kan bėr keq, kan bėr me gabim, e pelqyen ose nuk e pelqyen kėte ose ate. Me gjith se dijetarėt e lart kan deklaruar se Aliu (R.A.) ka patur tė drejtė dhe se ata tė mendimit tė kundėrt kan gabuar. Me keto fjalė tė tyre ata kan dashur qė tė thonė se, nė se Aliu do tė kishte folur me ata tė mendimit tė kundėrt, ndoshta do tė mund tė siguronte qė tė mendojnė si ai vet. Kėshtu ndodhi me Zubejir bin Avvamin nė luftėn e deveve (kamilve). Me gjith se ishte nė mendimin e kundert me Aliun, ai duke shqyrtuar ma me hollsi ngjarjen, e ndroi mendimin e vet, hoqi dorė nga lufta. Ja pra, fjalėt e dijetarve t'Ehli Synnetit kėshtu duhet tė kuptohen. Pėr ndryshe me than se Hazreti Aliu dhe shokėt e tij tė mendimit tė tij janė nė rrugė tė drejtė, nga ana tjetėr Ajshe Sidika dhe shokėt e mendimit tė saj janė nė rrugė tė gabuar, nuk ėsht xhāiz (nuk ėsht e drejtė). Kėto polemikėt e Es'habi qiramit ishin vetėm nė drejtimin juridik tė Sheriatit. Pėr ndryshe Es'habi qirami ndėrmjet tyre nė principėt themeltar t'Islamit nuk kishin as njė tė ndarė.

Tani, disa njerėz poshtė e pėrpjet flasin kundra Muavije-s dhe Amr ibni As'it. Kjo njė herė ėsht turp i madhė. Kėta njerėz fatkeqsisht nuk janė nė gjendje me kuptue se me i ofendue shokėt e Muhammedit (S.A.V.) d.m.th. e ofendojnė vet Muhammedin. Imāmi Maliq bin Enes thot se ai qė e shan Muavijen dhe Amr ibni As-in, po ato sharje i meriton vet.(1) Imami Maliq bin Enes nė veprėn e tij “Shifai-Sherif” shkruan se: “Ata qe i shajnė dhe i ofendojnė ata t'Es'habi qiramit duhet randė qė tė dėnohen. Zoti madhėshtor le t'na i mbushi zemrat me dashuri ndaj Habibi-t (Pejgamberit) dhe t'atyre t'Es'habi qiramit. Ata i duan njerėz tė pastėr nga gjynahe. Munafikėt (hipokritėt) si dhe ata tė poshtrit ata nuk i duan. Ata qė duke i kuptuar vlerat dhe epėrsit t'Es'habi qiramit dhe qė ecin nė rrugėn e tyre dhe qė i respektojnė, quhen Ehli Synnet, qė do me than njerėz tė synnetit, njerėz qė veprojnė si mbas veprave, lėvizjeve dhe tė thanave tė Muhammed alejhisselamit. Disa njerėz thon se: disa nga ata i duam e disa nuk i duam. Nė kėtė mėnyrė kėta njerėz i akuzojnė ata t'Es'habi qiramit, por duke than se disa nga ata i duam e disa nuk i duam, do tė thotė se janė duke i akuzuar tė gjith ata. N'Islam principėt jan tė caktuarė, ato janė tė vėrtetė e tė gjalla. Ata pra musliman qė thonė se: kėta nga Es'habi qirami i duam e kėta nuk i duam, janė nga tarikati “Shi'i”. Nga kėta musliman sot ka shumė n'Iran, Indi dhe n'Irak. Nė Turqi nuk ka. Disa armiq pėr t'i mashtruar muslimanėt e pastėr Alevi tė Turqis, i quajtėn ata Alevi. Alevi d.m.th. muslimanė qė e duan Aliun (R.A.). Pėr t'a dashur njenin, do tė thotė qė tė jesh nė rrugėn e tij, qė t'a duash atė qė e don ai. Kėta Shi'it po t'a kishin dashur Aliun, do t'a ndjeknin rrugėn e tij. Deri sa Aliu i donte gjith ata t'Es'habi qiramit pa dallim. Aliu ka qen edhe kėshilltar i khalifit tė dyt, Omerit. Ai i ndiente idherimet e Omerit. Bile tė bijen e vet nga Fatime-ja Ummi Gjylsym-in e martoi me Omerin. Hazreti Aliu nė njė hutbe (fjalim ne xhami) tė tij pėr Muavijen kėshtu thotė: “Vllezrit t'onė u-ndan nga ne, por ata nuk janė qafira, as kan ndonjė vesė tė keqe. Kėshtu i kishin mendime tė tyre duke mos u-ndar nga Sheriati." Talhai duke luftuar me tė, ra dėshmor. Hazreti Aliu i a pastroi fetyrėn nga pluhri, i a fali xhenazen (kufomėn). Zoti Madhėshtor nė Kur'āni qerim na njofton se “Muslimanėt janė vllezėr”. Nė ājetin e fundit tė sures Fetih, Zoti Madhėshtor na ban tė dijtur se njerzit e Es'habi qiramit e donin njeni tjetrin. Mos me e dashtė njenin bile nga ata e sidomos me ushqye armiqsi kundra ndo njenit nga ata, do tė thotė mos me e besue Kur'āni qerimin. Dijetarėt e Ehli synnetit shumė mirė i kishin kuptuar epėrsit e Es'habi qiramit. Dijetarėt e Ehli synnetit na kan urdhruar qė t'i duam qė tė gjith ata, sepse burrat e Es'habi qiramit i shpėtuan muslimanėt nga fatkeqsit.

Ata qė nuk e duan Ehli-bejtin, d.m.th. Hazreti Aliun, fėmijt e tij, sojin e tij, ata qė ushqejnė armiqsi kundra kėtyre qė janė si: Bebe-ja e syrit “t'Es'habi” qiramit, quhen “Harixhi”, por sot quhen edhe “Jezidī”. Feja dhe besimi i kėtyre janė aq tė prishura, sa qė ma nuk kan as njė lidhje me muslimanllėkun.

Ata qė thonė se i duan qė tė gjith t'Es'habi qiramit, por nga ana tjetėr nuk janė nė rrugėn e tyre dhe se pėr mendimet e veta tė shėmtuara thonė se janė mendimet e tyre, quhen “Vehhabī”. Vehhabijt nuk i pėlqejnė dijetarėt e Ehli synnetit. Nuk i pėlqejnė tė mėdhejt t'onė si dhe muslimānėt Shi'i. Pėr tė gjith kėta thon se janė tė kėqij. Mendojnė se musliman jan vetėm ata. Pėr tė tjerėt qė nuk jan musliman si vet, thon se janė “mushrik” (qafir). Prona dhe shpirti i tyre, thon se janė hallall pėr Vehhabīt. Kėto gjera nuk i njohin pėr vehten si tė ndaluara. Duke nxjerr kuptime tė gabueshėm e tė prishur nga Kur'ani dhe hadisėt, mendojnė se muslimanllėku ėsht kjo. I mohojnė argumentėt e Sheriatit dhe tė ligjeve tė tija, i mohojnė shumė hadise. Dijetarėt e katėr mez'hebve nė shumė vepra tė tyre me argumenta kan vėrtetuar se ata qė u-larguan nga Ehli synneti janė shashtisur nga rruga e drejtė dhe se e kan damtuar Islamijetin nė masė tė madhe. Pėr njohuri ma tė gjerė lexoni kėto libra: “Kijamet ve āhiret”, “Seadeti ebedijje” (turqisht), “Minhatul Vehbijje”, “Et-tevessul-u bin-Nebi ve bissālihīn”, “Sebīl-un-nexhā” (arabisht) dhe “Sejful ebrār” (persisht). Kėto libra jan botuar nga shtėpija botuese “Hakikat kitab evi” nė Stanboll. Ibni Abidini[Muhammed Emin ibni Abidīn vdiq nė v.1252 p.Hixhreti (1836 p.Krishtit nė Damask.)] ne volumin tret tė veprės sė tij duke i pėrshkruar rebelėt dhe nė veprėn e tij “Nimeti Islam” duke folur mbi niqah-un (kurorzimin) haptazi tregon se Vehhabīt jan “ibahī” (shif skjarimet nė fund tė librit). Njė nga admiralėt e Sulltan Abdulhamid-it II Ejjub Sabri Pashai[Ejjub Sabri Pashai vdiq nė v. 1308 (1890)] nė veprat e tija “Mir'at-ul-haremenj” dhe “Tarih-i-Vehhabijjān” dhe Ahmet Xhevdet Pashai nė volumin e shtat tė Historis gjer'e gjatė shkruan mbi Vehhabīt. Libri i Jusuf Nebhānī-t “Shevahidur hak” nė gjuhėn arabe Vehhabīve dhe Ibni Tejmijje-it jep njė pėrgjigje tė gjatė. Pesdhet faqe tė kėtij libri mė 1972 janė botuar nė vepren e tij “Dijetarėt Islam dhe Vehhabīt”.

Ejjup Sabri Pashai thotė se Vehhabillėku dolli nė Gadishullin e Arabis mė 1791 si perfundim i njė kryengritjeje tė pėrgjakshme. Njė nga pėrhapsit si tė themi sektit Vehhabī ėsht njė Egjyptas me emrin Abduh Muhammed. Ky ka qen simpatizeri i kryetarit te Masonve tė Kajro-s Xhemaleddin-i Efgani-ut dhe nė vepra tė veta haptazi e shkruante adhurimin ndaj tij. Librat e tija nė kohė tė pushtetit tė partis politike “I ttihat ve terakki” i paraqiteshin rinis si njė vepėr tė ēmuar tė “reformistit” Abduh. Pėr t'a rrėmuar Ehli synnetin, pėr t'a ēuar Islamijetin nė disfatė, armiqt e Islamit ishin nė pritė. Ata duke u-shndruar nė formėn e fetarve musliman tė vėrtet, ashtu pra duke e lavdėruar muslimanllėkun, e ndeznin ngashnjimin. Abduhu u-lartėsua nė qiell. Pėr dijetarė tė mėdhej t'Ehli synnetit, imamėt e mez'hebve u tha se janė injorantė. Ata filluan qė tė mos pėrmenden ma. Por stėrgjyshėt t'on qė kan dijtur qė t'a derdhin gjakun pėr hirė tė pejgamberit si dhe tė bijt nobėl tė dėshmorve tė nderuar, pėrkundrazi tė propagandave e reklamave tė milliona e milona parash, nuk e besuan kėte propagandėn e tyre. Bile kėta “heronjė tė fes” nuk i dėgjoi as i njofti bota muslimane. Xhenabi Hak (Zoti Madhėshtor) i mbrojti tė bijt e dėshmorve tė Islamit nga sulmet e padrejta e tė poshtra, nga armiqt e Islamit. Edhe sot pėr sot librat e shkrimtarve t'as njė mez'hebi: Mevded, Sejjid Kutb dhe Hamidull-llahut duke u-pėrkėthyer, parashtrohen pėrpara rinis. Nėpėr kėto pėrkėthime qė lavderohen, shofim se ndodhen idet tė shemtuara qė nuk pėrputhen me mėsimet e dijetarve musliman. Ujt flejn, armiku nuk flen. Zoti Madhėshtor pėr hirė tė pejgamberit tė tij tė lart le t'i zgjoji muslimanėt nga gjumi i rand. Zoti Madhėshtor tė na ruaj nga tė besuarit nė gėnjeshtrat e akuzat e armiqve. Amin. Mos t'a mashtrojmė vehten vetėm duke u-lutur. Pa u-pėrshtatur hyjnis sė Zotit Madhėshtor, pa u-ngjit shkaqeve pa vend, me u-lut do tė thotė qė tė presim mrekulli nga Zoti Madhėshtor. Nė Islamijet edhe punohet edhe lutet. Ma pėrpara duhet tė kėrkohet shkaku, pastaj duhet qė tė lutet. Pėr tė shpėtuar nga tė kėqijat, kushti i par ėsht qė t'a mėsojmė Islamijetin dhe tė bajmė tė mundur qė ai tė mėsohet nga tė tjerėt. Gjithashtu besimin, farzet dhe haramet, qoftė mashkull ose femėr, duhet qė t'i dijmė. Kėte e kemi si detyrė tė parė.

Ata qė nuk i mėsojnė fėmijt e tyre besimin e Ehli synnetit si dhe diturinė fetare ndodhen pėrpara rezikut qė tė ndahen nga muslimanllėkut dhe tė bahen qafira. Pra, lutjet e tyre nuk pranohen, prandaj ėsht e pamundur qė tė shpėtojnė nga qafirllėku. Resulull-llahu (S.A.V.) kėshtu ka urdheruar: “Ku ka dituri, ka muslimanllėk, ku s'ka dituri nuk mund tė ndodhet muslimanllėku.” Sikuer qė duhet tė ham e tė pijmė pėr tė mos vdekur, ashtu edhe duhet qė t'a mėsojmė fen dhe imanin qė tė mos mashtrohemi pėrpara qafirve. Tė parėt t'onė gjithmon mblidhen dhe i lexonin librat e dituris mbi rregullat e fes dhe e mėsonin fen. Vetėm nė kėte mėnyrė mbetėn si musliman. E shijuan Islamijetin. Kėte dritėn e lumturis ata na e pruan. Pėr tė mbetur si musliman pėr jetė, ėsht e domosdoshme qė ne, prindet e fėmijve t'ona t'i edukojmė ato me frymėn e Islamit. Pėr t'i mbrojtur fėmijt t'ona nga qafirėt si tė mbrendshėm, ashtu edhe tė jashtėm, mbi tė gjitha duhet qė t'i edukojmė me diturin fetare t'Islamit. Prindrėt qė duan qė fėmijt e tyre tė jen musliman, pa tjetėr duhet qė t'a mėsojnė Kur'ani qerimin. Mbassi tani kemi mundėsi, le t'a mėsojme Islamin fėmijve t'ona. Pas kohės sė moshės shkollore kjo do tė jet e pamundur. Mbas fatkeqsis nuk ka shpėtim. Nuk duhet besuar librave, gazetave dhe revistave, radiove dhe televizioneve t'armiqve tė Islamit. Ibni Abidini nė volumin e tret tė librit tė tij thotė se: “Ata qe duke mos patur as fe, po tregohen si musliman dhe tė gjitha tė kėqijat i paraqesin si t'Islamit, quhen “zindik”. Kėta armiq t'Islamit nė mėnyrė tė ndytė po mundohen qė t'i largojnė muslimanėt nga feja.

Pyetje: Njeni qe ka lexuar disa tė perkthyerė nga librat e qafirve thotė se: “Duhet qė t'i lexojmė tefsirėt (komentet) e Kur'anit. Kuptimet e fes t'onė, kuptimin e Kur'ani qerimit t'i u lem dijetarve tė fes", mund tė jet njė mendim i rezikshėm dhe i tmershėm. Nė Kur'ani qerim nuk thuhet “O dijetarė tė fes, por thuhet: O besimtarė, o njerėz”. Nga kjo arsye, ēdo musliman vet do t'a kuptoje Kur'ani qerimin, nuk do tė presi nga tjerėt. Njeri i kėtill don qė ēdo njeni tė lexoj tefsir dhe hadis dhe ai thotė se dijetarėt e Islamit, njerėz t'Ehli synnetit nuk rekomandojnė leximin e librave tė dituris fetare. Libri “Bashkimi n' Islam dhe sektet nė fikh” i autorit Egjyptas Reshit Rizān-it, publikuar nga ana e Kryesis tė fejave tė Turqis me 1974 krejtėsisht i habiti lexuesit. Nė shumė vende tė kėtij libri, veēanėrisht nė fjalimin e gjashtė autori kėshtu thotė:

Aq shumė i lartėsuan mendimtarėt e iētihadit, sa qė arrijten t'i krahasojne me pejgamberėt, bile arrijtėn qė t'i preferojnė fjalėt e tyre e tė heqin dorė nga hadiset. Ata than se filan hadisi u-anullua, nė vend tė tij mendimtari i yn ka nje hadis tjetėr, e tj.

Kėta fallsifikues vepruan me fjalėt e njerzve, tė cilėt i mohuan hadisėt. Kėta jan larguar edhe nga Kur'ani. Ata thonė se pėrveē mendimtarit t'iētihadit kurrkush tjetėr nuk mund t'a kuptoje Kur'anin. Kėto fjalė tė kėtyre mendimtarve t'iētihadit tregojnė se janė kopijuar nga ēifutet dhe nga krishterėt. Por ėsht ma e lehtė qė tė kuptohen Kur'ani dhe hadisėt se sa librat e dijetarve t'iētihadit. Ata qė pėrdorin fjalėt dhe terimet arabe nuk hasin nė vėshtėrsi. Kush mund t'a mohoje se sa Zoti Madhėshtor qė e spjegon fen?

Kush mund tė mohoji se sa Resulull-llahu qė ėsht nė gjendje t'a kuptoje e t'a spjegoje dėshirėn e Zotit Madhėshtor? Me than se skjarimet e Hazreti Pejgamberit ummetit tė vet nuk jan tė mjaftueshem, arrin qė tė kuptohet se ai Mubareku nuk e ka kryer detyrėn e vet si resul (pejgamber). Shumica e njerzve po mos t'a kuptonin Kur'anin dhe synnetėt, Zoti Madhėshtor at Libėr dhe synnetėt nuk do t'i kishte bėr tė detyruarshme pėr tė gjith. Njeriu gjera qė i beson, do t'i besoji me argumenta. Zoti Madhėshtor imitimet i ka konsideruar si tė shėmtuar. Ata qa i imitojne tė parėt e tyre, nuk do tė ken arsyetime, thotė Zoti Madhėshtor. Ajeti qerimet e Kur'anit tregojnė se imitimin nuk e pėlqen Zoti Madhėshtor.

Pėr t'i zgjuar tė rijt kundra rezikut tė separatizmit, dijetarėt Musliman kan shkruar vepra shumė tė ēmuarė. Si pėrgjegje pyetjes sa ma sipėr, duke filluar nga faqja 771. tė librit te Jusuf Nebhani-it “Huxh-xhet-ull-llahi alel-alemin”, pamė tė arsyeshme qė tė pėrkthejmė si vijon: “Nuk ėsht punė e ēdo njeriu qė tė nxjer rregulla qensore nga Kur'ani qerimi. Kėte s'e kan mundur qė t'a bajnė edhe mendimtarėt musliman, sepse rregullat qensore tė Kur'anit i ka skjaruar Pejgamberi alejhisselam nė hadiset e veta. Kur'ani qerimin vetėm Resulull-llahu e ka skjaruar dhe hadisėt e tija kan mundur qė t'i kuptojnė e t'i skjarojnė shokėt e tij t'Es'habi qiramit si dhe mendimtarėt e iētihadit.

Pėr t'a kuptuar kėte, Zoti Madhėshtor i ka pajisur muētehidėt me dituri mendore dhe transmetuese si fuqi kuptimi dhe zotsi ruajtjesh nė mend (pėrmendsh). Nė krye tė kėtyre epėrsive tek ata vjen “takva”, qė do tė thotė besimi i plot ndaj Zotit Madhėshtor, pastaj vjen “nur”-i nė zemrat e tyre. Muētehidet me ndihmėn e kėtyre epėrsive tė tyre i kan kuptuar fjalėt e Zotit Madhėshtor dhe tė Resulull-llahut (S.A.V.) si dhe kėrkesat dhe qėllimet e tyre. Deri sa ata qė s'kan qen nė gjendje qė t'i kuptojnė, i kan skjaruar me “kijas” (Shif skjarimet nė fund tė librit). Ēdo imam i tė katėr mez-hebve ka shpallur se nuk kan folur mbi ēeshtje tė ndryshme me pėlqimin e vet dhe i kan porositur nxansit e veta se: “Nė se hasni nė hadisin “Sahih”, mos mirni parasysh fjalėt e mija, por mirni parasysh hadisin e Resulull-llahut alejhisselam.”Imamėt e mez-hebve kėto fjalė i u kan folur dijetarve tė mdhej qė kan qen muētehid si vet. Kėta dijetar jan ata qė i dijnė dhe i njofin tė katėr mez-hebet shumė mirė. Kėta me ndihmėn e argumentave t'iētihadit tė imamit dhe duke shqyrtuar njohurit dhe mbartjen e hadisit tė ri e tė sakt dhe duke shqyrtuar se cila njohuri dhe mbartje ėsht konstatuar si tė fundit, ma nė fund duke shqyrtuar edhe shumė kushte tė tjer, mund tė kuptojnė se cili nga ato argumenta do tė preferohet. Ose imami muētehid pėr zgjidhjen e njė ēeshtjeje, si argument nė tė cilin do tė bazohet hadisi sherifi akoma nuk i ka arrijtur nė dorė, atėhere jep vendim me “kijas” (qe do te thotė krahasim). Nga ana tjetėr nxansit e tij pėr tė njejtėn ēeshtje japin tjetėr vendim duke u-bazuar nė hadisi sherifin kompetent tė cilin e kan gjetur. Por nxansit duke i bėr kėto iētihade nuk largohen nga rregullat e imamit tė mez-hebit tė tyre. Edhe pasardhsit e tyre kishin mar vendime tė pėrngjajshėm. Nga e gjith kjo kuptohet se ata muslimanė qė i ndjekin imamėt e katėr mez-hebve dhe nxansit e tyre i pėrshtaten vendimeve tė Zotit Madhėshtor dhe tė Resulit tė Tij. Kėta muētehidėt i kan kuptuar vendimet, gjykimet tė Kur'ani qerimit dhe tė hadiseve. Edhe muslimanėt i kan ndjekur skjarimet e tyre mbi Kur'anin dhe hadisėt. Sepse Ajeti i dyzet e tre i Sures Nahl e ka kėt kuptim: “Nė se nuk dini, pyetni ata qė dijnė”. Ky Ajeti qerime tregon se ēdo njeni nuk do t'a kuptoje Librin dhe Synnetin dhe se nuk do tė mundet qė t'i kuptoji. Njėkohėsisht tregon se ata qė nuk e kuptojnė Kur'anin dhe hadisėt, le t'i pyesin ata qė i dijnė. Nė kėt Ajet kėshtu urdhėrohet. Ky Ajet tregon se ēdo njeni nuk do tė mundet qė t'a kuptoje Librin dhe synnetėt dhe se do tė ket njerėz qė nuk do tė munden t'i kuptojnė ato. Ata qė nuk i kuptojnė, pėr veē asaj qė duhet tė pėrpiqen pėr t'i mėsuar Kur'anin dhe hadisėt vet, por duhet tė pėrpiqen qe ato t'i mėsojne nga ata qė i dijnė. Po t'i kishte kuptuar se i cili Kur'ani qerimin dhe hadisėt vet, nuk do tė dilhin 72 grupe tė degjeneruara. Formuesit e kėtyre grupeve kan qen dijetarė tė lartė. Por as njeni nga ata nuk mundi qe t'i mari vesh kuptimet e Ajetve tė Kur'ani qerimit e tė hadisvet. Duke i kuptuar gabimisht, u-ndan nga rruga e drejtė. U-ban shkak qe me miliona musliman tė hidhen nė shkatėrim. Duke nxjer kuptime me gabim nga Kur'ani, disa tė degjeneruarė arrijtėn qe tė thon pėr muslimanė tė vėrtet se jan qafira. Ne librin “Qeshf-ush-shubuhat” thuhet se ėsht “mubah” (lejuar) qe tė vriten muslimanėt e Ehli synnetit dhe se pronat e tyre mund tė plaēkiten.

Zoti Madhėshtor vetėm ummetit tė Pejgamberit tė vet tė dashur i ka dhuruar mundėsi qė tė formojnė mez'hebėt e tyre e tė mblidhen rreth tyre. Zoti Madhėshtor duke i krijuar nga njė anė imamėt (dijetarėt)e besimit, nga ana tjetėr i ka ruajtur ata qė tė mos shashtisin nga rruga e drejtė, nga zindikėt, mulhidėt dhe dreqrit. Pra, pėr t'i ruajtur diturit e besimit, i ka krijuar imamėt pėr t'a ruajtur fenė ngja prishja. Nė fen e ēifutve dhe tė krishterve kėto nuk ka, prandaj ato jane prishur, jan bėr lojė.

400 vjet pas vdekjes se Resulull-llahut dijetarėt Islam njezėri kan njoftuar se nuk mbetėn dijetarė tė lart qė tė bajnė iētihad. Ata qė thonė se: “tani lypset qė tė zbatohet iētihadi”, kuptohet se janė ēmendur, ose jan injoranta tė fes. Dijetari i madh Xhelaleddin-i Sujūti[Sujuti Abdurrahman vdiq ne Egjypt nė v.1505.] kishte than pėr vehten se ka arrijtur nė shkallė qė mund tė baje iētihad. Dijetarėt e kohės i kishin drejtuar njė pyetje dhe kėsaj pyetjeje ai dy pėrgjegje kishte dhan. Por, e cila pėrgjegje do tė jet ma e saktė, nuk dijti tė pėrgjigjet. Tha se nga okupimi i madh nuk ka patur kohė qė tė meret me kėte. Por nga ai kishin kėrkuar qė tė baje iētihad mbi njė fetva. (Shif skjarimet nė fund tė librit). Deri sa fetva-ja esht njė nga ēeshtjet ma tė thjeshta. Kuer njė dijetar i lart si imami Sujuti rezervohet qė tė baje diēka tė tillė, qė tė baje iētihad mbi njė fetva, atėhere pėr ata qė i shtyjnė muslimanėt nė njė rrugė tė tillė, ēfar do tė themi, se sa tė ēmendur ose injoranta tė fes. Imāmi Gazali[Imami Muhammed Gazali vdiq nė v.1111 nė Tus.] nė librin e tij “Ihja-ul-ulūm” thotė se nė kohėn i tij, nuk ka patur njerėz tė iētihadit.

Nė se njė musliman qė s'ėsht muētehid, dėgjon njė hadis sahih (hadisi sahih d.m.th hadisi sakt) dhe i vjen rand tė japi vendimin qė nuk pėrputhet me mendimin e imāmit tė mezhebit tė vet, ky musliman do tė kerkon zgjidhjen nė njė nga katėr mez'hebet dhe nė kėte mėnyrė do t'a gjeje muētehidin ma tė pėrshtatshėm dhe kėte punė duhet t'a baje simbas atij mez'hebi. Dijetar'i madh imāmi Nevevī[Jahja Nevevi vdiq nė Damask mź 1277.]) nė librin e tij “Ravdat-ut-tālibin” kėte ēeshtje e skjaron nė mėnyre tė gjerė. Sepse ata qė nuk kan arrijtur deri nė shkallėn e iētihadit, nuk ėsht xhaiz (e lejuar) qe tė flasin mbi Kur'anin dhe hadisėt. Tani disa injoranta pretendojnė se, si e si kan arrijtur nė shkallėn e iētihadit dhe se munden tė nxjerin kuptime nga ajetėt dhe synnetėt dhe se nuk kan nevojė pėr burime dijenish tė as njenit nga katėr mez'hebe. E braktisin mez'hebin qė e kan ndjekur vite me radhė. Me idet e tyre tė prishura mundohen qė t'i kalbin mez'hebėt. Thon se “nuk mund t'i ndjekim njerzit e fes si tė t'onėt”. Kėto janė budallalluqe. Me dyshime tė shejtanit si dhe me nxitjet e dėshirave tė shpirtit pretendojnė epėrsi. Nuk mund tė kuptojnė se me kėto fjalė ata tregojnė budallalluqe dhe poshtėrsit e tyre. Midis tyre shofim edhe ata qė pretendojnė se, se icili duhet lexuar tefsir nga kėta dhe nga Buhari-ut duhet tė nxjerin vendime. Ata qe pretendojnė kėto gjera si dhe ata qė i shkruajnė kėto, fatkeqsisht i shofim. Mos, vllau i im musliman, ruju nga shoqėrija e kėtyre, mos mendo se ata jan njerėz tė fes. Perqafoje mez'hebin e imāmit t'and. Nga katėr mez'hebe mund t'a zgjedhish cilin do. Por nuk ėsht xhaiz (e lejuar) me kėrkue lehtėsi nė mez'hebet (Telfik), se cili ėsht i kollajshėm e cili nuk esht. “Telfik” do tė thot se duke i shqyrtuar lehtėsit e mez'hebve, tė konstatohet se njė punė e bėr nuk pėrputhet me as njenin nga ata. Duke bėr njė punė, mbassi i pershtatemi njenit nga katėr mez'hebet, d.m.th. se mbassi kjo punė ėsht nė drejtimin e kėtij mez'hebi, qė tė jemi tė sigurt se kjo punė e bėr i pėrshtatet edhe atyre tre mez'hebve tjer, duhet qė t'a shqyrtojmė edhe nga pikpamjet e tyre dhe t'i respektojmė. Atėhere nė se kėshtu veprojmė, do tė kemi fituar shumė sevape. Edhe kėsaj i thonė “Takva”.

Muslimani, i cili duke i lexuar dhe kuptuar mirė hadisėt, ma par do t'i mėsoji hadisėt udhėtregues tė mez'hebit tė vet, pastaj duhet qe t'i baji punėt qė i lavdėrojnė hadisėt. Duhet qe t'a mėsoje lartėsin dhe vlerėn e fes Islame. Duhet qė t'i mėsoji emrat dhe atributėt dhe pėrsosmenin e Zotit Madhėshtor, si dhe jetėn, virtytet dhe mrekullit e Resulull-llahut alejhisselam, t'a mėsoje botėn dhe ahiretin, t'a mėsoje xhennetin dhe xhehennemin, si dhe melaiqet dhe exhinet. Duhet qė t'i mėsoji epėrsit e Kur'ani qerimit dhe te Resulull-llahut (S.A.V.). Duhet qė t'a mėsoje jetėn e tij, tė Aliut si dhe tė Es'habi qiramit si dhe shumė dituri tė botės dhe tė ahiretit. Nė hadisi sherifėt e Resulull-llahut alejhisselam jan mbledhur tė gjitha diturit mbi botėn dhe ahiretin. Pėrveē gjith kėsaj qė u-tha sa ma lartė, kush thot se vendime tė maruna simbas hadisve nuk kan vlerė, besojmė se ėsht injoranti madh.

Pėrveē hadisve qė pėrmbajnė dituri tė panumurta, ato qė i pėrbajnė ibadete dhe veprime janė pak. Simbas disa dijetarve ato jan rreth 500. Me ato tė pėrsėritura qė jan, nuk kalojnė ma se tre mijė. Ndėr kėto kaq pakė tė hadisve s'ėsht e mundur qė tė mos ket dėgjuar as njė imam nga katėr mez'hebėt tė paktėn njė hadis sahih (tė sakt). Tė paktėn njeni nga imamėt e katėr mez'hebve do t'i ket mar hadisėt sahih si udhėtregues. Njė musliman nė se shef se njė punė e mez'hebit tė vet nuk pėrputhet me hadisin sahih, kėte punė duhet qė t'a baje si mbas iētihadit tė njė mez'hebi tjetėr qė ėsht sakt, nuk do t'a mari parasysh vendimin e mez'hebit tė vet mbi kėt hadis, por do t'a ndjeki at mez'heb qė ka dhan vendimin mbi kėt hadis. Sepse, imami i atij mez'hebi duke ditur se ai nuk din argumentėt e vendimit, ka kuptuar se nuk ka as njė pengesė qė tė veprohet simbas atij hadisi. Me gjith ate kėte punė ėsht xhaiz qė t'a baje edhe simbas mez'hebit tė vet. Sepse iētihadi i imamit tė mez'hebit tė vet bazohet nė njė argument tė sigurt. Nė kėto raste imituesit qė nuk e din kėt argument nė Islamijet, i njihet ndjesa (falja). Sepse imamėt e tė katėr mez'hebve duke bėr iētihade tė ndryshėm, nuk jan larguar nga Kur'ani dhe synneti. Mez'hebėt e tyre jan skjarimet e Kur'anit e tė synnetit. Ata i u kan skjaruar muslimanve kuptimet dhe vendimet e Kur'anit dhe tė synnetit. I kan skjaruar nė mėnyra tė hapura e tė kuptueshme duke i shkruar nė libra. Kėto vepra tė imamve tė mez'hebve pėr fen Islame jan aq madhėshtore, sa qė pa ndihmėn e Zotit Madhėshtor, zotsija e njeriut nuk dot'i u mjaftonte. Kėto mez'hebėt jan provat ma tė shendoshta se Resulull-llahu ėsht pejgamber dhe se feja Islame ėsht feja e saktė.

Tė ndaret e imamve tė fes njeni nga tjetri ėsht vetem nė ēeshtjet e “furū-i dīn”, d.m.th. nė ēeshtjet tė “fikh” (gjykimet Islamik). Nė metodat e fes, d.m.th. nė besim dhe iman nuk kan as njė tė ndarė. Nuk kan tė ndarėt as nė pikėpamjet e gjykimeve tė marun nga hadisėt. Vetėm nė disa degė tė dituris tė gjykimit kan tė ndarėt. Pėr kėte ka qen shkaku se ata randėsit e argumentave i kan kuptuar se i cili nė mėnyrė te vet. Kėto tė ndarėt tė parandėsishme pėr ummetin t'on jan rahmet. Ėsht xhaiz (lejuar) pėr muslimanėt qė t'a ndjekin cilin do qoftė mez'hebin qė i u vjen ma kollaj. Kėte tė ndarė Resulull-llahu ka lajmėruar si gjė tė mirė qė esht.

Pėr diturit e besimit, d.m.th. pėr gjera qė duhet tė besohen, iētihadi nuk ėsht xhaiz. Bahet shkak pėr shashtisje nga rruga e drejtė, pėr degjenerim. Shkakton gjynah tė madh. Nė diturit e imānit ka vetem njė rrugė, ajo ėsht rruga e Ehli synnetit dhe mez-hebi i tyre. Nė tė ndarėt nė dhanjen e vendimeve mbi njė ēeshtje ndėrmjet mezhebve, vendimi i njenit mez'heb do tė jet i drejt. Pėr kopjuesit e kėtij vendimi i falen dy sevape, pėr kopjuesit e vendimeve qė s'jan tė drejta, i u falet njė sevap. Mez'hebėt me qen me rahmet tregon se ėsht xhaiz i(lejueshme) qė njė musliman mund t'a ndroje mez'hebin dhe tė kopijoje mez'hebin tjetėr. Por pėrveē katėr mez'hebve, mez'hebėt tjėr pėrveē Ehli synnetit bile Es'habi qiramin me kopijue nuk ėsht xhaiz. Sepse mez'hebėt e tyre nuk jan shėnuar nė libra, jan haruar. Pėrveē katėr mez'hebve tė njohura s'ka qen e mundur pėr kopijimin e tjetėr kujt. Dijetarėt e Islamit njė zėri kan deklaruar se me kopjue Es'habi qiramin nuk ėsht xhaiz. Kėte na ban tė dijtur edhe imāmi Ebu Bekri Razi[Ebu Bekr Ahmet Razi vdiq mė 980]. Mez'hebėt dhe muētehidėt sidomos krerėt e katėr mez'hebve epėrsit dhe mez'hebėt e tyre i kan mar nga Kur'ani dhe synneti. Nuk kan dalur jasht kėtyre. Vendimet e veta mbi ēeshtje tė ndryshme qė kan bėr me “ixhma” ose “kijas” nuk jan nisur me bindjet e veta, por jan bazuar nė Kur'ān dhe synnet. Pėr t'a kuptuar kėte, rekomandohet qė tė lexohen veprat e imāmit Abdulvehhab-i Shārāni-ut: “Mizān-ul -qubra” dhe “Mizān-ul-hidrijje”. Pėrkėthimi i librit “Huxh-xhetull-llahi alel'ālemīn” kėtu mori fund. Tė shkruara sa ma sipėr jan pėrkthime nga arabishtja. Si nė tė gjitha botime t'ona, ashtu edhe kėtu shtesat tė maruna nga libra tė tjer jan shėnuara me thojza. Origjinali arabisht i librit “Huxh-xhetull-llahi alel'ālemīn" si ofset ėsht botuar nė Stanboll mė 1974.

Ājete tė ndryshem i lavdėrojne dijetarėt dhe dijen. Abdulganī Nablūsi nė librin e tij “Hadika” thotė: Nė Ājetin 7. tė Sures Enbija tė Kur'āni qerimit, meālen (perkthim jo fjalė pėr fjalė) kėshtu thuhet: “Ato qė nuk i dini pyetni kompetentėt e ziqrit.” Ziqr do me than shkencė e dituris. Ky Ājeti qerime urdhėron qė ata qė nuk dijnė, duke i gjetur dijetarėt le t'i pyesin dhe le tė mėsojnė nga ata. Nė Ājetin e shtatė tė Sures Imran kėsntu thuhet: “Kuptimet e Ājetve muteshahiba (kėto jan ājetėt me kuptime jo tė kjarta) mund t'i dijnė vetėm njerėz tė ditur”, edhe n'Ājetin 18 thuhet “Egzistencėn e Zotit Madhėshtor dhe se Ai ėsht njė e kuptojnė dhe bajnė tė njohur dijetarėt talenta”. Nė Ājetin 81 tė sures Kasas thuhet: “Dijetarėt kishin than pėr njerzit kėshtu: “Jazėk ju qoftė juve qė jeni me iman dhe qė jeni duke bėr vepra tė mira, si shperblim pėr kėto sevape qė do t'u japi Zoti Madhėshtor jan ma me vlerė se ato tė mira botrore. “Edhe nė Ājetin 56. tė sures Rum kėshtu thuhet: “Talentėt e dituris dhe tė fes do tė thon se dita e kijametit qė e keni mohuar, ja kjo ditė ėsht”, dhe nė Ājetin 108 tė sures Nisa kėshtu thuhet: “Njerėz talenta tė dituris kuer e dėgjojnė Kur'ānin, bien nė sexhde dhe tek krijuesi nuk ka as njė tė metė dhe se Ai nuk kėthehet nga fjala e dhanun, thonė. Nė Ājetin 54 tė sures Haxh kėshtu thuhet: “Dijetarėt e kuptojnė se Kur'āni qerimi ėsht fjala e Zotit Madhėshtor. “Ne Ājetin 50 tė sures Ankebut kėshtu thuhet: “Kur'āni qerimi ėsht vendosur nė zemrat e dijetarve”, deri sa nė Ajetin e gjasht tė sures Seb' thuhet: “Dijetarėt e dijnė se Kur'āni qerimi ėsht fjala e Zotit Madhėshtor dhe se ai na ēon kah pėlqimi i Zotit Madhėshtor”. Nė Ājetin 11. tė sures Muxhadele kėshtu thuhet: “Nė xhennet dijetarėt do tė gradohen ma lartė”, nė Ājetin 27. tė sures Fatr kėshtu thuhet: “Vetėm dijetarėt frigen nga Zoti Madhėshtor” dhe nė Ājetin 14. te sures Huxhurat: “Ma i vlershmi nga juve ėsht ai qė ma tepėr friget nga Zoti Madhėshtor.”

Nė pėrmbledhjen e hadisve nė librin “Hadika” hadisėt tė shėnuar nė faqen 365. jan si vijon: “Pėr ate qė i mėson njerzve tė mirėn, melaiqet dhe tė gjitha gjallresat bajnė duva (i luten Zotit Madhėshtor).” Libri vazhdon: “Ditėn e kijametit ma parė pejgamberėt, pastaj dijetarėt, pastaj dėshmorėt do tė pėrfitojnė nga falja e gjynahve”. Pastaj: “O njerėz, dijeni se shkenca mėsohet nga dijetarėt, mėsoeni shkencėn (diturin), me mėsue shkencėn ėsht ibadet. Edhe ai qė ban tė mėsohet, edhe ai qė e mėson shkencėn (diturin), fitojnė sevapin e “xhihat-it”. (Xhihad esht lufta e shenjtė pėr fen). Me ba qė diturija tė mėsohet ėsht diēka sikuer tė jepet sadakaja (lėmoshė). Me e mėsue diturin nga dijetari ėsht sikuer tė falet namazi “tehexh-xhud”. Autori i librit tė fetvave “Hulasa” Tahir Buhari[Tahir Buhāri vdiq nė vitin 1147] thotė: Me lexue libėr tė fikh-ut ėsht ma sevap se sa me fal namaz tė natės”. Sepse me i mėsue farzėt dhe haramėt nga dijetarėt, ose nga veprat e tyre ėsht farz (e domosdoshme). Njė gjė qė t'a baje vet ose kėte gjė t'i mėsoji tjerve ėsht ma sevap se sa tė lexoji librat e fikh-ut, ose me falė namazin “Tespih”. Nė hadisėt: “Me e mėsue diturin ėsht ma sevap se sa tė falen tė gjith namazėt “nafile”. Sepse edhe ai qė i mėson edhe ata qė mėsojnė kan pėrfitime. Si ata qė i mėsojnė tjerve, ashtu edhe ata qė mėsojnė pėrfitojnė nga sevapi i “Besnikvet”, thuhet nė hadis. Diturit Islamike mėsohen vetėm nga mjeshtrit e tyre dhe nga librat e tyre. Ata qė pretendojnė se nuk ka nevojė pėr librat dhe pėr udhėtreques janė renacakė dhe zindik. Ata i mashtrojnė muslimanėt, i ēojnė nė katastrofė. Diturit fetare jan nxjer nga Kur'āni qerimi dhe nga hadisėt. (Pėrkthimi nga “Hadika”[Botuesi i veprės “Hadika” Abdulgani Nablūsi vdiq nė vitin 1731.] mbaroi.

Zoti Madhėshtor Resulin e Tij e dėrgoi pėr t'a njoftuar dhe pėr t'a skjaruar Kur'āni qerimin. Es'habi qirami tė njohurit e Kur'āni qerimit i mėsuan nga Resulull-llahu. Edhe dijetarėt e fes ato i mėsuan nga Es'habi qiramit. E pastaj edhe tė gjith muslimanėt ate e mėsuan nga dijetarėt e fes dhe tė librave tė tyre. Nė hadisi sherifėt: “Diturija ėsht thesar, ēelsi i kėtij thesari ėsht tė pyesish dhe tė mėsojsh”. Mėsoeni diturin dhe bani qė edhe tė tjerėt t'a mėsojnė”. “Ēdo gjė e ka burimin e vet. Burimi i Takva-s (besimtaris) ėsht zemra e tė diturvet. Me e mėsue diturin ėsht qefaret (anullimi i gjynahvet). Imāmi Rabbanī nė faqen 193. tė volumit tė librit tė tij “Mektūbāt” kėshtu thotė: “Ai qė ėsht mukellef lypset ma parė qė t'a korigjoje fen dhe imanin e vet. D.m.th. me e mėsue diturin e akāid-it (akāid d.m.th. regullat e fes) tė dijetarvet tė Ehli synnetit dhe me besue nė kėto diturit nė mėnyrė tė pėrshtatshme. Zoti Madhėshtor le t'i pajisi me shumė e shumė sevape kėta dijetarė tė mėdhej. Amin. Nė kijamet shpėtimi nga torturat e xhehennemit do tė mvaret nga besimi ndaj diturive tė tyre. Vetėm ata qė e ndoqėn rrugėn e tyre do tė shpėtojnė nga xhehennemi. (Pra ata qė e ndoqėn rrugėn e tyre qūhen “synnī). Vetėm kėta e ndjekin rrugėn e Resulull-llahut dhe t'Es'habit tė tij. Diturit tė vlershme tė nxjeruna nga Kur'āni qerimi dhe synneti jan tė drejta vetėm ato qė jan shėnuarė nga kėta dijetarė tė mdhenj. Sepse ēdo njeri bid'at" (reformist) dhe ēdo i shashtisur nga rruga e drejtė me mendjen e tij tė shkurtė thot se mendimet e veta i kan mar nga Kur'āni dhe synneti. Kėta mundohen qė t'i mashtrojnė dijetarėt e Ehli synnetit, e t'i nėnēmojnė ata. D.m.th. se ēdo fjalė qė shkruhet, ēdo tė shkruarė e ēdo fjalė qė thuhet se ėsht mar nga Kur'āni mos tė marim parasysh. Mos t'i besojmė propagandave tė tyre mashtruese. Libri i dijetarit tė madh Tyr Pyshtī nė gjuhėn persishte ėsht shumė i randėsishėm. Vepra e tij “El mutemed” skjaron njohurit e dijetarve t'Ehli synnetit qė tregojnė besimin e drejtė. Nė kėtė libėr shumė mirė ėsht skjaruar ēdo gjė dhe ēdo gjė ėsht kuptimplote. (Shtėpija botuese “Hakikat”, viti 1989). Fadllull-llah bin Hasen Tyr Pyshtī ėsht njė nga dijetarėt Hanefi pėr fikh. Vdiq nė vitin 1263.

Pas regullave t'Akaid-it, d.m.th tė njohurive t'imanit duhet qė tė mesohen keto:

Hallall, Haram, Farz, Vaxhib, Synnet, Mendub, Mekruh.

Kėto duhet qė tė mėsohen nga librat fikh tė dijetarve tė Ehli synnetit dhe tė pėrshtatet atyre. Tė kemi pėr kujdes qė tė mos i lexojmė librat tė prishura qė kan shkruar injorantėt, tė cilėt nuk i kan kuptuar epėrsit e kėtyre dijetarve. Zoti na i ruajtė muslimanėt nga ata qė kan besime tė kundėrta me ato tė mez'hebit t'Ehli synnetit, dhe qė n'āhiret nuk do tė shpėtojnė nga xhehennemi. Deri sa ata me iman tė shėndosht, n'ibadete tė tyre, dhe tė ken lėkundje, pa u-lutur, ka mundėsi qė tė jen tė falur. Edhe nė mos tė jen falur, mbassi t'a hekin dėnimin, do tė munden tė dalin nga xhehennemi. Kryesorja ėsht qė tė korigjohet besimi. Hāxhe Ubejdull-llah Ahrar[Haxe Ubejdull-llah-i Ahrār vdiq nė vitin 895 p.H. (mė 1490 p.Kr.) ] (Kaddesall-llahu teāla sirrehul'aziz) kėshtu urdhroi: “Mua tė mi'i japin tė gjitha zbulimet, tė m'i japin tė gjitha mrekullinat, por nė mos tė m'a japin besimin e Ehli synnetit dhe tė shokve tė tyre, vehten do t'a ndjej tė shkatruar. Edhe nė mos tė kem mrekulli, edhe tė kem shumė gabime, po tė m'a falin besimin e Ehli synnetit dhe tė shokve tė tyre, nuk do tė kem per dert.

Sot ne Hindi muslimanet mbetėn pa as njė mbrojtje. Armiqt e fes nga ēdo anė vėrsulen mbi ata. Sot me dhan njė para (ndihme) ėsht ma sevap se sa dikur qė jepeshin me mijra para pėr shėrbim t'Islamit. Shėrbimi ma i madh sot pėr Islamin do tė jet qė librat e Ehli synnetit tė ēohen edhe nėpėr fshatra ma tė largta si dhe ato tė shpėrndahen nėpėr tė rijte. Ai qė do t'a ket pėr kismet t'a baje kėtė punė qė ėsht sevap i madh, do tė jet njeri i lumtur. Ai duhet tė gėzohet. Le t'i falenderoji Zotit Madhėshtor sepse me i shėrbye Islamit ėsht kurdoherė sevap. Por sot, kuer Islami ndodhet si i dobėt dhe kuer armiqt tė ndryshem mundohen qė t'a zhdukin me gėnjeshtra, intriga dhe komplote, me u-pėrpjek pėr pėrhapjen e besimit tė Ehli synnetit ėsht shumfish sevap. Resulull-llahu sal-lall-llahu ve sellem Es'habi qiramit (bashkpuntorve tė vet) kėshtu urdhroi: “Ju erdhėt nė njė kohė tė tillė, nė se nandė urdhrave dhe ndalesave tė All-llahut teālā do t'i bindeni e vetėm njenit nga ato nuk to t'i bindeni, pėr kėte arsye mund tė zhdukeshit, mund tė dėnoheshit. E pas ju do tė vije njė kohė kuer ata qė to t'i binden vetėm njenit nga dhjet urdhrat e ndalesat e Zotit Madhėshtor, kan pėr tė shpėtuar”. Ky hadis ndodhet nė librin “Mishkāt-ul mesābih”, volum i par, rrjeshti 179, si dhe nė librin “Kitab-ul fiten” nė rrjeshtin 79, tė dijetarit Tirmizi. Koha, e cila pėrmendet nė kėt hadisi sherif, ėsht pikėrisht koha e sotme. Duhet qė tė bahet “xhihad” me qafira, duhet qe t'i mos duam ata. Xhihadin e ban shteti duke pėrdor fuqi, ushtri e tj, e ban ushtrija e shtetit. Muslimanėt qė t'a bajnė kėt xhihad, bahet me detyrėn qė u jep shteti. Nė letrėn e 65. shkruhet se “xhihadi qė bahet me fjalė e me tė shkruar ėsht ma e dobishme se sa qė bahet xhihad me armė, duke vrarė. Pėr t'i pėrhapur librat dhe fjalėt e dijetarve t'Ehli synnetit, s'ėsht e domosdoshme qė tė jemi dijetar ose tė kemi zotsi mrekullije. Pėr t'a bėr kėte ēdo musliman duhet qė tė pėrpiqet. Duhet qė mos t'a humbi rastin. Ditėn e kijametit ēdo muslimanit do t'i pyetet se pse nuk i sherbeve Islamit? Ata qė nuk pėrpiqen pėr pėrhapjen e “ilmihal-it” (ilmihal ėsht dituri mbi fen), ata qė nuk i u ndihmojnė instituteve pėr pėrhapjen e fes dhe muslimanve qė jan ngarkuar me kėte punė, do tė ken dėnime tė randa. Kėtu nuk do tė pranohet asnjė pretekst. Pejgamberėt alejhimusselām pėr arsye se ishin njerėz ma tė lartė, ma tė nderuarė e ma tė ēmuarė, nuk kan qen tė qet. Ata u-munduan ditė e natė qė t'a pėrhapin rrugėn e lumturis sė pafundme tė fes sė All-llahut teālā. Atyre qė kėrkonin mrekulli, kėshtu u pėrgjigjeshin: “Mrekullin e krijon Zoti Madhėshtor, deri sa unė kam pėr detyrė pėr t'a njoftuar fen e All-llahut telā”. Ata duke u-munduar nė drejtim tė Tij, edhe Zoti Madhėshtor kėtyre ndihmon dhe krijonte mrekullina pėr ata. Ne kemi pėr detyrė qė t'i pėrhapim librat dhe fjalėt e dijetarve tė Ehli synnetit (rahimehumull-llahu teālā). Kemi pėr detyrė qė t'u bajmė tė njohur tė rijve, miqve akuzat dhe terorin, torturat qė qafirėt u bajnė muslimanve, t'i demaskojmė si gėnjyes dhe njerėz tė kėqij. Kėto me i ba tė njohur nuk ėsht gijbet (thash e theme) qė tė jet gjynah, por ėsht urdhri i njoftuar. Ata qė nė kėte rrugė nuk pėrpiqen me pasurit e tyre, me fuqin e me professionin e tyre, nuk do tė shpėtojnė nga dėnimi. Lypset qė tė dihet se duke punuar nė kėte rrugė, duke heqūr hidhėrime, fitohet lumturija e madhe. Pejgamberėt alejhimussalavat duke i predikuar urdhrat e Zotit Madhėshtor, kan qen gjithmon tė sulmuare nga injorantėt. Shumė heqnin. Ai ma i larti i tė mėdhejve, i dashuri i Zotit Madhėshtor Muhammed alejhisselāmi kėshtu na urdhėron: “Persekutime qė kam patur unė, as njė pejgamber nuk i ka patur”. (Kėtu mbaron pėrkthimi i “Mektubāt-it”).

Ēdo musliman e ka per detyrė qė t'a mėsoje besimin e Ehli synnetit dhe ate t'a mėsoje atyre qė e duan ate. Lypset qė tė gjejmė libra qė na i bajnė tė njohur fjalėt e dijetarve t'Ehli synnetit. T'i gjejmė gazetat e tyre e t'i marim e kėto t'i dėrgojmė tė rijve dhe tė njohurve. Ato duhen lexuar nga ata. Duhet qė t'i pėrhapim edhe librat qė i dėmaskojnė armiqt e Islamit. Tė gjith muslimanėt qė ndodhen nė faqen e dheut kan pėr detyrė t'a ruajnė fen qė tregon rrugėn e drejtė tė Muhammedit. Ate e kan bėr tė pandryshuar, tė paprishur udhėtreguesit t'onė, dijetarėt e Ehli synnetit, dijetarėt e te katėr mez'hebve, kompetenta tė iētihadit. Tė katėr nga ata jan:

1) Imāmi āzām Ebu Hanife Numan bin Sābit rahimehull-llahu teāla, ėsht njė nga dijetarėt ma tė mdhej t'Islamit. Ėsht kreu i Ehli synnetit. Biografija e tij ėsht pėrshkruar nė librat “Seadeti Ebedijje” dhe “Diturit tė dobishme”. Lindi ne vitin 80 pas Hixhretit nė Qufe dhe ra dėshmor nė Bagdat nė vitin 150 pas Hixhretit (767 p.Kr.).

2) I dyti ėsht Imāmi Maliq bin Enes rahimehull-llahu teālā, njė dijetar shumė i madh. I lindur nė qytetin Medine nė vitin 90 pas Hixhretit dhe vdiq nė vitin 179 pas Hixhretit (795 p.Kr.) po nė qytetin e Medine-s. Gjyshi i tij ėsht Māliq bin Ebi Āmir.

3)I treti ėsht Imāmi Muhammed bin Idris Shāfī rahimehull-llahu teālā. Ėsht “Bebe-ja e syrit” e dijetarve Islam. Lindi nė Gazze tė Palestinės nė vitin 150 pas Hixhretit dhe vdiq nė vitin 204 pas Hixhretit (820 p.Kr.) nė Egjypt.

4) I katėrti ėsht Imāmi Ahmed bin Hambel rahimehull-llahu teālā. Lindi nė vitin 164 pas Hixhretit nė Bagdad e vdiq nė vitin 241 pas Hixhretit (855 p.Kr.) po nė kėt qytet. Ėsht njė nga shtyllat e Islamit.

Ai qė sot nuk e ndjek njenin nga kėta imāmėt (dijetarėt) do tė thotė se ėsht nė rezik tė math. Ėsht shashtisur nga rruga e drejtė. Pėrveē kėtyre ka patur edhe dijetarė tė tjer t'Ehli synnetit. Edhe ata kan patur mez'hebe tė tyre tė drejta. Por me kohė mez'hebet e tyre u-haruan. Nuk u-shėnuan nė libra. P.sh. shtat dijetarė tė Medine-s: 1) Omer bin Abdul Aziz, 2) Sufjan bin Ujejne, 3) Is'hak bin Rahevejh Davudi Tai', 4) Amir bin Sherahili Shabi, 5) Lejs bin Sa'd A'mesh, 6) Muhammed bin Xherīr Taberī Sufjani Sevri, dhe 7) Abdurrahman Evzāī rahimehumull-llahu teālā.

Tė gjith t'Es'habi qiramit ishin si pas hakut tė Zotit Madhėshtor, yjet e rrugės sė drejtė. Cili do nga ata ka qen i zoti qė t'a sjelli tė gjith botėn nė rrugėn e drejtė. Kan qen muētehida. Se i cili ishte nė mez'hebin e vet. Mez'hebėt e shumicės nga ata kishin ngjasime ndėrmjet tyre. Mez'hebėt e katėr imāmve si dhe gjera qė duhet tė besohen dhe tė praktikohen, ata vet dhe xnānsit e tyre i kan mbledhur nė libra dhe i kan njoftuar. Te gjitha ato dituri tė katėr mezhebve u-pėrmblodhėn nė libra. Sot ēdo musliman duhet qė tė jet nė njenin nga kėto mez'hebe, tė jeton e tė lutet nė mėnyrė duke u-pėrshtatur rruges sė mez'hebit tė vet. Njeri qė nuk don t'a ndjeki njenin nga kėta katėr mez'hebe, nuk ėsht nga Ehli synneti. (Shif fillimin e librit).

Dy nga nxansit e kėtyre katėr imāmve u-lartėsuan shumė nė pėrhapjen e diturive t'imānit. Kėshtu nė iman dhe besim u-krijuan dy mez'hebe. Vetėm imāni i njoftuar nga kėta dy ėsht imani i drejt, i pėrshtatshem me Kur'āni qerimin dhe hadisėt. Kėta dy i kan pėrhapur nė botė diturit e imanit t'Ehli synnetit qė janė “Fėrkai naxhijje.” (Shif skjarimet ne fund). I pari ėsht Ebul-Hasen Esh'arī rahimehull-llahu teālā. Lindi nė qytetin Basra nė vitin 266 pas Hixhretit dhe vdiq nė Bagdad nė vitin 330 p. Hixhretit (941 p.Kr.). I dyti ėsht Ebū Mensur-i Māturīdī rahimehull-llahu teālā. Vdiq ne v.333 (944) ne Semerkand. Nė besim ēdo musliman lypset qė t'a ndjeki rrugėn e dituris sė kėtyre dy imāmve.

Rrugėt e evlijave ėsht hak (akordohet nga Zoti). Ata nuk janė larguar nga Islami sa pėr nje qime. Njerėz duke e pėrdorur fen pėr interesat vetijake kurdohere ka patur. Kėta janė njerėz tė shashtisur nga rruga e drejtė, njerėz tė degjeneruar, renacakė e tij. Edhe sot nė ēdo profesion, nė ēdo mjeshtri mund tė ket njerėz tė kėqij. Por ata qė me ndershmėri janė duke punuar, nuk lypset me i barazue me ata tė kėqij. Atėhere kjo do t'ishte njė prishje, njė disfatė. Kjo do tė thotė: me i u ndihmue prishėsve. Prandaj duhet qė tė pengohen njerėz fetar tė degjeneruar, njerėz falsifikuės tė mez'hebve, tė cilėt e zgjasin gjuhėn burave dijetar t'Islamit dhe atyre qė janė me nder tė shėnuar nė faqet e historis t'Islamit. Ata qė i kritikojnė tė mėdhejt t'onė duhet tė kuptojnė se janė tė padrejtė. Tė mėdhejt t'onė evlijat edhe ata kan mrekullina tė tyre. Tė gjith evlijat janė hak (tė drejtė). Edhe ata kan mrekullina tė tyre, p.sh. Imāmi Jafi[Abdullah Jafi vdiq nė vitin 768 (1367 p.Kr. nė Mekke.] dhe Abdulkādir-i Gjejlanī[Abdulkādir Gjejlanī vdiq nė vitin 561 (1161 nė Bagdat).] kan patur mrekullina madhėshtore, tė cilat ishin pėrhapur gojė mbas goje, sa qė ėsht e pamundur qė tė mos besohet, sepse pėrhapja e fes e kėtyre dy imamve e ka vlerėn e “Tevatur”-it te hadisvet. (Tevatur do tė thotė mbartja e fjalve tė Muhammedit alejhisselam).

Njė njeri qė fal namaz, pa patur nevojė ban diēka qė pėrmban sharje (qyfr), deri sa nuk meret vesh se ėsht qafir, duke i mar parasysh mendimet e tjerve, kėtij njeriu me i than qafir nuk ėsht xhaiz (lejueshme). Deri sa nuk meret vesh se ka vdekur si qafir, ai nuk mund tė mallkohet. Bile edhe qafirit me i than “lanet” (qoftė mallkuar) s'ėsht xhaiz. Pėr kėte arsye edhe Jezid-in bile mos me e mallkue ėsht ma mire.

5) Themeli i pest i fes Islame ėsht me besue ditėn e āhiretit. Kjo ėsht fillimi i kohės, vdekja e njeriut. Ėsht deri nė fund tė kijametit. Kuer thuhet dita e fundit, d.m.th. se mbas asaj nuk ka natė dhe se ka ardhur mbas botės. Kjo ditė qė njoftohet nė hadisi sherif, nuk ėsht ditė e natė qė e dijmė. Kjo ėsht njė kohė. Kuer do tė vije dita e kijametit (kuer do tė plasi ajo) nuk ėsht njoftuar, as kush nuk e ka kuptuar kohėn e saj. Por Pejgamberi i dashur sal-lall-llahu alejhi ve sellem ka bėr tė ditur shumė shenja tė fillimit tė asaj dite: Hazreti Mehdiu do tė vije, Isa alejhisselami do tė zbresi nga qielli nė Damask. Nė mes njerzish do tė duket dexh-xhalli. Njerėz t'ashtuquajtur jexhuxh mexhuxh do tė shkaktojnė grindje dhe do tė pėrziejnė an'e mb'an. Dielli do tė lind nga perėndimi. Do tė bahen tėrmete tė medhej. Diturit fetare do tė harohen, shpėrkėndime dhe tė kėqijat do tė pėrhapen kudo. Njerėz pa fe dhe imoral do tė bahen udhėheqsa. Urdhėrat e Zotit Madhėshtor nuk do tė zbatohen. An'e mb'anė do tė perhapen gjera haram. Nga Jemeni do tė dali njė zjarr i tėmershėm, toka do tė coptohet, do tė bahet copė mė copė. Dielli dhe Hana do tė nxiejne . Detrat do tė pėrzihen, do tė ziejne dhe do tė thahen.

Pėr muslimanėt qė bajnė gjynahe thuhet “fasik.” Tė gjith muslimanėt fasik dhe qafira do tė torturohen nė varet e tyre. Tė gjitha kėto me siguri duhen besuar. Kufoma do tė futet nė varr, por do te ringjallet me njė jetė tė panjohur ku do t'a gjeje rahatin ose shqetsimin. Nė varr do tė vijnė dy malaiqe me emrin Munker dhe Nekir. Keta do tė jen nė formėn e njė njeriu tė tmershėm dhe do t'i bajnė pyetje tė ndryshme tė vdekurit. Kjo ėsht e pėrshkruar fare kjartė nė hadis. Pyetjet e varrit si mbas disa dijetarve do tė jen nga disa akaide (rregulla tė fes) e si mbas tė tjerve do tė jen nga tė gjitha akaidėt. Pra, pėr kėte arsye lypset qė fėmijt t'onė t'i pregatisim pėr pėrgjigjet e kėtyre pyetjeve, d.m.th. “Kush esht Zoti i yt?” “Cila ėsht feja jote”? “Ku e ke kiblen”? “Nga i cili ummet je”? “Cili esht libri i yt”? “Nė besimin t'ėnd cili ėsht mez'hebi i yt?” Nė librin “Tezkire-i Kurtubī”[Autori i “Tezkire-s” Muhammed Kurtubī Māliki vdiq nė v.671 (1272 p.Kr.)] esht shėnuar p.sh. se ata jashtė Ehli synnetit nuk do tė jen nė gjendje qė t'i u pėrgjigjen si qė duhet pyetjeve tė varrit. Varri i atyre qė do tė japin pėrgjegje tė drejdė, do tė zgjerohet, aty do tė hapet njė dritare kah xhenneti. Ata nė mėngjez e nė mbramje do t'i shofin vendet e tyre nė xhennet, aty melaiqet do t'i u bajnė tė mira tė ndryshme, do t'i u japin sihariqe (lajme tė mira). Nga ana jtetėr ata qė pyetjeve tė melaiqeve nuk do t'u pėrgjigjen si duhet, do tė rrifen me ēekane tė mėdha. Tė bėrtiturat tė kėtyre vdekurve pėrveē njerzve dhe t'exhineve, do t'i dėgjojne tė gjitha gjallresat. Varri do tė ngushtohet aq keq sa qė eshtrat do tė pėrzihen nėmes tyre. Aty hapet njė dritare kah xhehennemi dhe ēdo mėngjėz e mbramje kėta gjynahqaret (ata me gjynahe) do t'a shofin vendin e vet. Kėta nė varret e tyre do tė torturohen deri nė mahsher. (Mahsheri ėsht vendi i gjykimit).

Pas vdekjes pėrsėri do tė ngjallet. Edhe kjo ėsht njė nga themelėt e besimit. Eshtrat duke u-kalbur bahen edhe tokė edhe gaz, qė tė gjitha pėrsėri do tė bashkohen, shpirtrat do tė hyjnė nėpėr trupra dhe tė gjith do tė ngrihen nga varre. Prandaj kėsaj kohe i thonė dita e kijametit.

Bimėt nga ajri e marin karbon dioksidin dhe nga toka marin lagshtin dhe kryprat. D.m.th. se landėt toksore i marin dhe kėto i bashkojnė. Nė kėte mėnyre i formojnė qenjet organike dhe gurėt themeltar tė trupit t'on. Sot dihet se: Shumė vite qė ka vazhduar njė reakcion kimik, duke pėrdorur katalizor pėr njė kohė shumė ma tė shkurtėr se sekondi, del nė shesh. Po kėshtu edhe nė varr Zoti Madhėshtor duke i bashkuar lagshtinė, karbon dioksidin dhe pjesėt e dheut, nė njė kohė shumė tė shkurtėr do t'i krijoji landėt organike dhe organėt tė gjalla. Se kėshtu do tė rikrijohemi na lajmėron “Muhbiri Sadik”. Edhe diturit shkencore na tregojnė se sot nė botė kėshtu po bahet.

Tė gjitha gjallnesat do tė mblidhen nė vendin e Mahsherit. Fletorja e punve tė bėra e ēdo njenit duke fluturuar do t'i vije Atij vet. Kėto do t'i baji Ai i fuqishmi i fuqis se pafundshme, Zoti Madhėshtor, i cili i ka krijuar tokat, qiejtė, gjera ma t'imta, yjet e tj. Pėr kėto tė vėrteta Resuli i All-llahut teālā na ka bėr tė dijtur. Ato qė thotė ai janė drejtė. Pa dyshim qė tė gjitha kėto do tė ndodhen. Fletorja e llogaris e bamirsve do tė jet n'anėn e djathėt, deri sa ajo e atyreve qė kan bėr gjynahe do tė jet n'anėn e majtė. E mira dhe e kėqija e madhe ose e vogėl do tė jen shėnuarė nė kėte fletore. Deri sa punėt qė melaiqet shkrues nuk i dijnė, organėt e trupit do tė dėshmojnė dhe Zoti Madhėshtor duke bėr tė ditur pėr ēdo gjė, do tė kėrkohet llogarija nė varr. D.m.th. se nė varr do t'i nėnshtrohemi provimit serioz tė Zotit Madhėshtor. Ditėn e kijametit do tė dali nė shesh ēdo gje e mėshefur qė dėshiron Zoti Madhėshtor. Ditėn e kijametit melaiqevet do t'u drejtohet pyetje: Ē'keni bėr nė tokė e nė qiejt? Pejgamberve do t'u pyetet se si i u njoftuat vendimet e All-llahut teālā robve te Tija. Dhe ēdo njenit do tė pyetet: se si i ndoqėt pejgamberėt, detyrat t'uaja tė dhana se si i zbatuat? Se si i regulluat tė drejtat nė marėdhanjet t'uaja? Tė gjitha kėto do tė pyeten. Ditėn e kijametit ata me iman dhe me moral tė bukur do tė shpėrblehen, deri sa ata me vese tė kqija, me moral tė prishur e me vepra jo tė mira do tė dėnohen randė. Zoti Madhėshtor po tė doje do t'i fali gjynahėt e muminve, bile duke i shpėrblyer ata. Pėrveē gjynahve tė shirk-ut (shif skjarimet nė fund te librit) dhe tė qafirllėkut, Zoti Madhėshtor ka me fal tė gjitha gjynahėt. Po tė doje Ai do t'i dėnoji edhe ata me gjynahe tė vogla. Tė gjitha kėto do t'i baji nė baze tė drejtsis sė Vet. Por ata qė kan vdekur si mushrika dhe qafira, ėsht njoftuar se nuk do t'i fali as pak. Qafirėt, qofshin me libra ose pa ato, d.m.th. ata qė nuk besojnė se Muhammedi alejhisselam ėsht pejgamber'i tė gjith njerzve, nė se vdesin sigurisht do tė futen nė xhehennem. Gjithashtu ata qė nuk e pėlqejnė edhe njenėn regullė mbi urdhrat dhe ndalesat tė njoftuara nga pejgamberi dhe si tė till vdesin, pa tjetėr do tė futen nė xhehennem dhe pėr jetė do tė torturohen.

Diten e kijametit, pėr t'i matur veprimet dhe punet qė i kemi bėr, do tė jet njė mjet peshimi (terezi). Vetėm njera pjesė e kėtij mjeti peshimi nxen tė gjith qiellin dhe tokėn. Njena pjesė ėsht pėr t'i matur sevapėt dhe tjetra pėr t'i matur gjynahėt. Pjesa e sevapėve ėsht e ndriēme dhe ndodhet n'anėn e djathtė tė gjithėsis, d.m.th. n'anėn e xhennetit. Pjesa e gjynahve ėsht n'anėn e majtė tė gjithėsis, d.m.th. n'anėn e xhehennemit. Punėt tė bėra nė botė gjat jetės, fjalėt tė folura, mendimet dhe shiqimet aty do t'a marin formėn e vet. Tė mira tė bėra do tė duken tė ndriēuara, tė shkėlqyeshme, deri sa ato tė kėqijat do tė duken t'erta e tė gėrditura. Tė gjitha kėto do tė peshohen nė kėtė mjet peshimi. Ky mjet peshimi (terezi) nuk ka tė baje me ato tė botės. Ana ma e randė ngrihet lartė, deri sa ajo e lehta zbret poshtė. Simbas disa dijetarve kėfo mjete tė peshimit do tė jen tė ndryshme. Deri sa shumė nga ata thone se nė fe nuk ėsht caktuar se sa do tė jen dhe si do tė jen ato mjete peshimi. Kėto gjera nuk duhet tė diskutohen.

Ura e sirarit. Kjo urė do tė ndėrtohet me urdhrin e All-llahut teālā dhe do te jet mbi xhehennemin. Ēdo njeri me do e mos do tė kaloj nėpėr kėtė urė. Atė ditė tė gjith pejgamberėt do t'i luten Zotit Madhėhstor: O Zot na shpėto. Ata qė janė tė xhennetit lehtė e lehte do t'a kalojne urėn dhe to tė mbrijnė nė xhennet me lehtėsi. Disa nga kėta urėn do t'a kalojnė me lehtėsi dhe me shpėjtsi tė rrufes, disa si erė, disa si kali qė vrapon. Ura e siratit ėsht ma e hollė se qimeja dhe ma e mpreftė se shpata. Edhe nė botė qė t'i pėrshtatet Islamijetit ėsht kėshtu. Sepse me i u pėrshtat Islamijetit ėsht sikuer me kalue urėn e siratit. Ata qė e fitojnė luftėn me kėnaqsi shpirtėrore dhe qė e bajnė kėte luftė, shumė kollaj do t'a kalojne urėn e siratit. Deri sa ata qė nuk do t'a ndjekin Islamijetin, ata qė i u nėnshtrohen kėnaqsive tė tyre shpirtėrore, urėn e siratit me vėshtėrsi kan pėr t'a kaluar. Pėr kėte arsye pėr rrugėn e drejtė qė e ka treguar Zoti Madhėshtor ka than: “Sirati mustakim”. Kjo deri diku e ka kuptimin se me qen nė rrugėn e Islamijetit ėsht sikuer me kalue urėn e siratit. Ata qė janė duke mos e kaluar urėn, do tė bien nė xhehennem.

Nė xhennet pėr pejgamberin t'on Muhammed Mustafa sal-lall-llahu teālā ve sellem ėsht bazeni “Qevser”. Madhėsija e kėtij bazeni ėsht sa njė muaj udhtimi. Ujėt e tij janė ma tė bardha se qumshti dhe erėn e ka ma tė bukur se myshku. Gotat rreth e pėrqark janė ma shumė se yjet. Ai qė pin njė herė, me qen edhe nė xhehennem, e shuan etjen pėr gjithmon.

Shefaati ėsht hak. Pėr muminėt tė cilėt kan vdekur, pejgamberėt, evlijat, tė mėdhej merituar si edhe ata tė tjer tė lejuar nga Zoti Madhėshtor do tė bajnė shefaat. (Shefaat d.m.th. njė farė ndėrmjetsimi pėr faljen e gjynaheve). Pejgamberi (S.A.V.) ka urdhėruar: “Pėr ata tė ummetit t'im qė kan bėr gjynahe tė mėdhaja do tė baj shefaat”. Nė mahsher shefaati ėsht pes lloj:

1) Ditėn e kijametit nė mahsher, nga kallaballėku, nga pritja e gjatė, njerėz me gjynahe duke bėrtitur, do tė kėrkojnė qė tė shifen llogarit sa ma parė. Pėr kėta do tė bahet shefaat.

2) Pėr t'a lehtėsuar dhe shpejtuar provimin, llogaritjen, do tė bahet shefaat.

3) Per mu'minėt me gjynahe qė tė mos bien nė xhehennem nga ura e siratit e qė tė mbrohen nga torturat e xhehennemit, do tė bahet shefaati.

4) Pėr t'i nxjer nga xhehennemi muminėt me shumė gjynahe do tė bahet shefaat.

5) Nė xhennet do tė ket nimete (tė mira) tė panumėrta dhe me gjith se aty do tė mbetet deri nė pafundshmėri prap se prap xhenneti ka tet grada (kategori). Ēdo njeni do t'a ket gradėn dhe pozitėn (vendin) e vet. Kėto grada dhe pozita sigurisht kan me qen simbas sasis sė veprave dhe t'imanit tė tyre. Edhe pėr lartėsimin e gradave nė xhennet do tė bahet shefaat.

Tani jan xhenneti dhe xhehennemi. Xhenneti ėsht ne katin e shtat tė qielit, deri sa xhehennemi ėsht nėn ēdo gjeje. Tet xhennete dhe shtat xhehenneme ka. Xhenneti ėsht ma i madh nga toka, dielli dhe nga qiejt. Xhehennemi ėst ma i madh se sa dielli.

6) Themeli i gjasht i fes Islame ėsht besimi nė fatin (kader), dhe besimi se edhe tė mirat edhe tė kėqijat jan nga All-llahu teālā. E mira dhe e kėqija, fitimi dhe humbja jan me vlersimin e Zotit Madhėshtor. Fjala “kader” nė fjalor e ka kuptimin me peshue njė sasi, vendim dhe urdhėr, d.m.th. se e ka kuptimin “sasi e madhe”, “madhėsi”. Pėr kėte fjalė ėsht than se Zoti Madhėshtor “qė nga e amshueshmja (pafundshmėrija prapa) e ka dėshėruar egzistencėn e njė gjeje (fati). Pėr kaderin, d.m.th. pėr egzistimin e gjes nė fjalė ėsht than “kaza”. Fjalėt kaza dhe kader mund tė perdoren edhe njera nė vendin e tjetrės. Simbas kėsaj, me than kaza pėr gjera qė do tė krijohen nga e amshueshmja deri nė pafundshmėri (pėr jetė), ėsht dėshira e Zotit Madhėshtor. Simbas kaza-s pėr krijimin e tė gjitha sendeve, tė krijuar ma pakė ose ma shumė, thuhet kader (fati). Zoti Madhėshtor pėr ēdo gjė qė do tė bahet n'avėnir, ka ditur n'amshueshmėri, nė tė kaluarėt e tė pafundme. Kėsaj dituris sė Zotit Madhėshtor i thuhet kaza dhe kader. Filozofėt antik Grek kėsaj i thonin “kujdes'i pėrjetshmėris”. Tė gjitha gjallnesat jan krijuarė pas asaj “kaza”-(vendimit tė Zotit Madhėshtor). Simbas shkencės sė Zotit Madhėshtor edhe pėr krijimin e sendeve thon “kaza dhe kader”. Pėr tė besuar nė kader duhet shumė mirė qė tė dihet se Zoti Madhėshtor krijimin e njė gjeje e ka ditur me vullnetin e fort tė Tij qysh n'amshueshmėri (nė kaluarėn pa fund). Nė se kėte e ka dashur t'a baje, d.m.th. se pa qen pak ose shumė, duhet qė t'egzistoje simbas dėshirės sė Tij. Mos tė jen gjera qė Ai dėshiron qė tė jen dhe tė jen gjera qė Ai nuk dėshiron qė tė jen, ėsht e pamundur.

Tė gjitha kafshėt, bimėt, tė gjitha qenjet pa shpirt: tė ngurta, tė langta, gazet, yjet, molekulėt, atomėt, elektronėt, valet elektro-magnetike, shkurt, lėvizje e tė gjitha egzistencave n'amshueshmeri kan qen mbrenda dijenive tė Zotit Madhėshtor. Gjithashtu ngjarjet fizike, reakcionėt kimike dhe bėrthamore, marėdhanjet energjetike, aktivitetėt fiziologjike tek gjallnesat kan qen mbrenda dijenis tė Zotit Madhėshtor n'amshueshmėri. Ēdo gjė me qen ose mos me qen, punė tė mira e tė kėqija tė robve tė Zotit Madhėshtor, dėnimet e tyre nė botė e n'ahiret si dhe ēdo gjė nė tė amshuemėt kan qen mbrenda dijenive tė Zotit Madhėshtor. Zoti Madhėshtor i dinte kėto q'atėhere. Nga amshueshmėria e deri nė pafundmėri ēdo gjė qė do tė ndodhet, tė gjitha gjė sendet, tė gjitha veēorit, lėvizjet, ngjarjet i krijon duke i pėrshtatur dituris sė vet qe n'amshueshmėri. Tė gjitha punėt e njerzve, tė mira e tė kėqija, krijimin e tyre si musliman, fyerjet e tyre, qė tė gjitha veprat e tyre me qėllim tė mir o tė keq, Zoti Madhėshtor i krijon. Vetėm Ai ėsht krijues dhe bamės. Ai ėsht krijues i ēdo gjeje me arsyetim. Ēdo gjė krijon me njė arsye.

P.sh. zjarri ėsht djegės, por nė tė vėrtetėn Zoti Madhėshtor djeg. Zjarri nuk ka as njė lidhje me djegėjen. Por zakonisht zjarri pa prekur nė njė gjė, nuk shkakton djegėjen. Zjarri nuk ban tjetėr, veē se ngroh deri sa tė ndizet njė gjė send. Bashkimin e oksigjenit me karbonin dhe hidrogjenin qė ndodhen nė pėrmbajtjen e landeve organike si dhe mardhanjet e elektronve nuk siguron zjarri. Ata qė nuk mund t'a shofin te vėrtetėn, do tė mendojnė se kėte e ban zjarri. Ajo qė djeg dhe shkakton reakcionin e djegjes nuk ėsht zjarri. Nuk ėsht as oksigjeni as ngrohtėsija. Nuk jan as mardhanjet e elektronve. Djegsi ėsht vetem Zoti Madhėshtor. Tė gjitha kėto i ka krijuar si shkak pėr djegėjen. Njeri qė s'i din kėto, do tė mendon se djeg zjarri. Njeri qė e ka mbaruar shkollėn fillore fjalėn “zjarri djeg” nuk e pėlqen. Thotė se ajri djeg. Edhe ai qė e ka mbarruar shkollėn e mesme kėte nuk e pranon. Deri sa ai qė e ka mbarruar liceun, thotė se tė djegurit nuk jan punė oksigjeni dhe se ēdo element qė tėrheq elektronin ėsht djegės. Ai qė ėsht me univerzitet kėtu bashk me landėn, e llogarit edhe energjin. Shifet se shkenca duke pėrparuar po i afrohet sė vėrtetės. Prapa gjerave qė mendohen si arsye, meret vesh se ndodhen shumė arsyena tė tjera. Pejgamberėt alejhimusselām, tė cilėt ndodhen nė shkallen ma tė lartė tė dituris dhe tė shkencės dhe dijetarėt Islam duke i ndjekur ata dhe jan pajisur me pikat e detit tė dituris, bajnė tė ditur se sot pėr gjera qė mendohen si djegse dhe formuese, qenkan vetėm ndėrmjetsa pa vlerė, tė krijuara, dhe se arsyenat nuk jan krijuesa tė vėrteta dhe se formuesi dhe krijuesi ėsht Zoti Madhėshtor. Pra, djegsi ėsht Zoti Madhėshtor, i cili djeg edhe pa zjarr, por e ka pėr zakon qė tė djegi me zjarr. Po mos doje me djeg, edhe nė zjarr mbrenda nuk do tė djegi. Nuk e dogji Ibrahim alejhisselāmin nė zjarr. Nga shkaku se at e donte shumė, e prishi zakonin. Ai ka krijuar edhe lande qė pengojnė djegjen e zjarrit. Kėto lande kimistet i dijne.

Po tė kishte dashur Zoti Madhėshtor ēdo gjė do tė krijonte pa arsye, do tė diqte pa zjarr, do tė ngopte pa ushqyer. Do tė bante qė tė fluturohet pa aviona, do tė bante qė zėri tė digjohet pa radio. Por duke patur mirėsi, duke bėr tė mirė robve tė veta, krijimin e ēdo gjeje mbėshteti ne njė arsye. Zoti Madhėshtor gjera tė ditura i krijoi me arsyena tė caktuara. Dėshiroi dhe punėt i mėshefi nėn arsyena. Ai qė dėshiron qė Zoti Madhėshtor tė krijoje diēka, i ngjitet n'arsyen e asaj gjeje, mbrrin qėllimin qė e dėshiron. Ai qė do t'a ndezi llambėn, e pėrdor shkrepsėn, ai qė don tė nxjer vaj, e perdor maqinėn e presit, atij qė i dhemb koka, pėrdor aspirinin. Ai qė dėshiron tė shkoj nė xhennet dhe t'arrije nė nimete tė pa fund, i pėrshtatet Islamijetit. Ai qė e vret vehten me armė, vdes. Ai qė pin helm, vdes. Duke qen i djersuar ai qė pi ujė, sėmuret. Edhe ai qė ban gjynah dhe e humb imānin, shkon nė xhehennem. Ēdo njeni cilėn do arsyen e zgjedh, mėrrin aty ku ajo arsye e ēon. Ai qė lexon librat e muslimanllėkut, e mėson ate, e don dhe bahet musliman. Ai qė jeton nė mes tė pa feve, ai qė i dėgjon fjalėt e tyre, bahet injorant i fes. Shumica e injorantve tė fes bahen qafira. Njeriu nė cilin mjet hypėn, atje shkon. Zoti Madhėshtor po mos t'i kishte krijuar punėt e veta me arsyena, kurrkush pėr as njenin nuk do tė kishte nevojė. Ēdo njeni nga Zoti Madhėshtor do tė kėrkonte ēdo gjė, dhe nuk do tė kishte nevojė pėr as gjė tjetėr. Duke qen kėshtu, ndėrmjet njerzve, ndėrmjet drejtuesve, nėpunsve, puntorve, mjeshtėrve, nxansve, mėsuesve nuk do tė egzistonin lidhjet njerzore, do tė prishesh rregulla e botės dhe e āhiretit. Nė kėt mėnyrė nuk do tė mbetesh diferenca ndėrmjet sė bukurės dhe tė shėmtuarės, ndėrmjet sė mirės dhe tė kėqijes, ndėrmjet t'urtit dhe tė kryengritsit.

Zoti Madhėshtor po tė donte ndryshe do tė vepronte nga zakoni i Tij. Ēdo gjė do tė krijonte simbas kėtij zakoni i Tij, si mbas zakoni qė ndryshon. P.sh. po tė donte qafirėt, ata qė jan pas dėfrimit e ahengut nė botė, ata qė djegin shpirtra, mashtruesit do t'i fuste nė xhennet. Deri sa ata qė kan iman, ata qė i bajnė ibadete, ata qė bajnė tė mirė njerzve, po tė donte, do t'i fuste nė xhennem. Por ājeti qerimet dhe hadisi sherifėt tregojnė se Ai kėshtu nuk ka dėshiruar. Ai ėsht krijues'i ēdo pune tė njerzve, qoftė me qėllim o pa qėllim, tė gjitha lėvizjet e tyre ai i ka krijuar. Zoti Madhėshtor pėr robėt e veta pėr t'i krijuar lėvizjet e veta tė dėshiruara, atyre u ka falur zotsi morale: “Ihtijar” dhe “Irade”. Kėto zgjidhjet dhe dėshirat e tyre, ka bėr arsye pėr robėt pėr kryerjen e punve tė tyre. Njė rob i Zotit (njeri) po tė doje qė tė baje njė punė dhe nė se Zoti Madhėshtor e aprovon, ai ate punė e kryen. Nga ana tjetėr njeriu nė se nuk dėshiron qė tė baje njė punė dhe Zoti Madhėshtor nuk e dėshiron ate punė, atėhere s'mund t'a kryeje. Ajo punė nuk mund tė realizohet vetėm me dėshirėn e njeriut. Vetėm nė se dėshiron edhe Zoti Madhėshtor, po. Nė se robi i Zotit nuk e dėshiron, nuk e don atė punė dhe nė se Zoti Madhėshtor nuk dėshiron, njeriu nuk mund t'a realizoje atė punė. Ajo punė nuk mund tė realizohet vetėm me dėshirėn e njeriut. Nė se edhe Ai don, mund tė realizohet. Realizimi i punve tė dėshiruara tė njerzve i ngjan si p.sh. nė se njė gjė sendin e takon zjarri shkakton djegje e nė se nuk e takon nuk shkakton. Kuer thika takon, atėhere shkakton presjen. Presėsi nuk ėsht thika, por Ai. Thikėn e ka krijuar si arsye pėr tė prer. D.m.th. se Ai lėvizjet tė dėshiruara tė njrzve me arsyen e preferimit, tė kėrkesės sė tyre i krijon. Por lėvizjet nė natyrė nuk mvaren nga preferimi i robve tė Zotit. Kėto vetėm nė dashtė Zoti Madhėshtor krijohen nga shkaqe tė tjera. Vetėm Ai ėsht krijuės i ēdo gjeje, krijuės i landeve tė diellit, i molekuleve, pikave, qelizave, mikropve, t'atomve, si dhe veēorit dhe lėvizjet e tyre. Nuk ka krijuės tjetėr pėrveē Atij. Vetėm ndėrmjet lėvizjeve tė landeve jo tė gjalla dhe tė lėvizjeve fakultative tė njerzve e tė kafsheve ėsht ky dallim: Kuer njerzit preferojnė qė tė bajnė diēka, nė se Zoti Madhėshtor don, e ven njeriun nė lėvizje dhe krijon. Lėvizja e robit tė Zotit nuk ėsht nė dėshirėn e tij (nė dorė tė tij). Njeriu nuk ka ide bile se si ėsht duke lėvizur. (Lėvizje e njeriut shkaktohet me shumė ngjarje fizike dhe kimike). Nė lėvizjet e gjė sendeve nuk ka preferim. Me takimin e zjarrit krijimi i djegėjes nuk ndodh me preferimin dhe dėshirėn e zjarrit.

Dėshirat e dobishme e tė mira tė robve tė veta, tė cilėt i don dhe pėr tė cilėt ka mėshirė, edhe Ai i don dhe i krijon ato dėshira. Dėshirat e tyre tė kėqija e tė damshme Ai nuk i dėshiron dhe nuk i krijon. Nga kėta robė tė Zotit dalin punė tė dobishme. Kėta nga shkaku se nuk bajnė ndo njė punė tė mirė, mėrziten. Po tė kishin menduar e kuptuar se kėto punė jan tė damshme, as pak nuk do tė mėrziteshin. Pėrkundrazi do tė gėzohen dhe to t'i falenderojnė Zotit Madhėshtor. Zoti Madhėshtor punėt fakultative dhe tė vullnetshme pėr jetė ka dashur kėshtu qė tė jen. Po mos kishte dashur kėshtu tė jet, edne lėvizjet t'ona tė vullnetit edhe pa dashur ne, Ai do t'i krijonte. Krijimi i punve t'ona tė vullnetit mbassi ne kemi dashur nga ana e Zotit Madhėshtor pėr arsye se Ai pėr jetė ka dashur kėshtu qė tė jet. Do me than se dominon vullneti i Tij i fort.

Lėvizjet e vullnetit tė robve tė Zotit shkaktohen nga dy gjera: e para ėsht me dėshirėn fakultative (jo tė detyruarshme) dhe vullnetin e fort tė zemrės. Nga kjo arsye lėvizjeve tė robve tė Zotit Madhėshtor u thon “Qesb” (fitim). Qesb ėsht veti, zotsi e njeriut. E dyta ėsht ajo qė shkaktohet me krijimin e Zotit Madhėshtor. Urdhėrat, ndalesat dhe dėnimet jan nga se njerzit kan me vehte qesb. Nė ājetin 96. tė sures “Saffat” Zoti Madhėshtor kėshtu urdhėron: “All-llahu teālā juve ju krijoi dhe i krijoi punėt t'uaja”. Ky ājeti qerim tregon se njerzit me vehte kan qesb, d.m.tn. nė levizjet e tyre jo tė domosdoshme (jo te detyruara), nė zemer kan vullnet jo tė domosdoshėm si dhe vullnet tė fort e mend qe u ka falur All-llahu i Madh. Kategorikisht dėshmohet se nuk ka dhunė. Pėr kėte arsye thonė: “Puna e njeriut”.

Nė kryerjen e punės sė robit tė Zotit Madhėshtor para se tė gjithash duhet qė zemra e tij tė nisi me dėshirėn fakultative (jo tė domosdoshme) dhe me vullnetin e fort. Njeriu mbrenda kufive tė zotsis sė tij ēdo gjė mund t'a ket nė vullnetin e tij tė fort. Edhe kėtij vullnet dhe kėrkesės u thonė qesb (fitim). I ndyeri Āmidī na njofton se ky qesb ka qen shkak pėr krijimin e atyre punve, i ka ndikuar ato. D.m.th. se robi i Zotit Madhėshtor nuk mund t'a baje ēdo gjė qė dėshiron vet. Mund tė ket edhe gjera qė s'i don. Nuk ėsht detyra e robit tė Zotit, nė se ai don qė tė baje ēdo gjė, ose nė se dėshiron qė mos tė bahen gjera qė ai dėshiron. Kjo do tė kishte pėr kuptim qė ata duan tė hyjnohen. Zoti Madhėshtor robve tė veta duke dėshiruar, duke i shpėrblyer, duke patur dhimbsuri pėr ata sa qė tė ken nevojė dhe sa qė tė binden urdhrave dhe ndalesave tė Tija u ka falur fuqi dhe energji. P.sh. ai qė e ka shėndetin nė vend dhe qė ka para, njė herė nė jetė mund tė shkoje nė haxhilluk. Ēdo vit duke e par hanėn, mundet qė t'agjiroj. Ai mbrenda 24 orve mund tė fali pes herė namaz. Ėsht nė gjendje qė simbas mundsis financijare njė tė dyzetėn tė pasuris tė japi si zeqat. Shifet se njeriu punėt e veta tė vullnetit tė vet po tė doje, i ban, po mos tė doje, nuk i ban. Madhėsija e Zotit Madhėshtor edhe nga kėtu po kuptohet. Injorantėt dhe tė marrėt tue qen se nuk i kuptojnė domethanjen e kaza-s dhe tė fatit, nuk besojnė fjalve tė dijetarve t'Ehli synnetit. Ata dyshojnė pėr fuqin dhe rezervimet e robve tė Zotit Madhėshtor. Nė punėt e tyre tė vullnetit ata njerzit i konsiderojnė si tė pazot e tė detyruarė. Pėr tė vendosur pėr njė punė tė bahet ose mos tė bahet me pas zotsi me vendos, thonė “Kudret”, pėr tė preferuar tė bahet ose mos tė bahet pėr njė punė, thonė “Ihtijar” ose thuhet edhe me dasht. Pėr pranimin, aprovimin e njė pune, pėr moskundėrshtim asaj punės, thonė “Riza” (pėlqim). Me kusht qė tė ndikohet nė kryemjen e njė pune kuer vullneti i fortė dhe fuqija bashkohen, thonė “Halk” (me krijue). Pa patur ndikim kuer bashkohen thonė “qesb”.

Zoti Madhėshtor bindjet e robve tė Veta, gjynahet e tyre vendos dhe krijon. Por bindjen e pėlqen, gjynahet nuk i pėlqen. Ēdo gjė egziston me vendimin dhe krijimtarin e Tij. Nė ājeti qerimin 102. tė sures “En'am” kėshtu ėsht urdhėruar: “Pėrveē Atij, nuk ka tjetėr perėndi, vetėm Ai ėsht krijuesi i ēdo gjeje”. Njerzit e grupit “mutezile” duke mos e kuptuar diferencėn ndėrmjet “irade-s” dhe “riza-s”, u-hutuan. Ata than se njeriu e ban ate qė e don. E mohuan “kaza”-n dhe “kader”-in. Deri sa grupi muslimānesh “xhebrijje” edhe ma tepėr u-hutua. Ata nuk kuptuan se pa u-krijuar mund tė ndodhet ajo fakultative, d.m. th. jodomosdoshmėrija. Duke menduar se tek njeriu nuk egziston “ihtijarī” (fakultative), njeriun e ngjajtėn me gurin, me drurin. Njerzit, hasha nuk jan pronarė tė gjynaheve, tė gjitha tė kėqijat janė duke u-bėr me dėshirė tė Zotit Madhėshtor. Simbas atyreve tė xhebrijjeve, po mos tė kishte tek njerzit irade dhe ihtijarī, po tė detyronte Zoti Madhėshtor, qė t'i bajne gjynahe, p.sh. do t'i ngjante kėsaj: njė njeri me duart e kambė tė lidhura po rrotullohet pėrposht nga mali dhe njė tjetėr njeri nga mali ėsht duke zbritur me qetsi duke vėshtruar rreth i pėrqark me qejf. Simbas atyre, ndėrmjet atij qė duke u-rotulluar bije nga mali dhe atij qė zbret me rahat, do t'ishte njė soj. Deri sa rrotullimi i tė parit nga mali ka qen me dhunė, dhe ai i dyti nga mali zbret me vullnetin e fort tė tij dhe me rezervė. Pamjet e tyre qė nuk e shofin kėte dallim, jan tė shkurtra. Njėkohėsisht ata nuk i besojnė edhe ājeti qerimet. Ata urdhėrat dhe ndalesat e Zotit Madhėshtor i konsiderojnė si tė panevojshme e pa vend. Edhe siē kan than ata tė grupit “Mutezile” dhe “Kaderijje”, me mendue se njeriu krijon vet ate qė dėshiron ėsht mosbesim nė ājeti qerimin qė thote: “Krijuesi i ēdo gjeje ėsht All-llahu teālā”.

Edhe Shi'it, si Mutezilet thonė se njeriu krijon ate qė dėshiron. Si dėshmi pėr kėte, ata tregojnė: “Gomari me gjith se han dajak, nuk e kapėrcen ujtin. Kuptohet se fjalėt e Mutezilevet jan me gabim. D.m.th. se njeriu nuk ėsht nė gjendje qė tė baje ēdo gja qė dėshiron vet. Siē thonė ata, nė se realizohet ēdo dėshirė e njeriut, atėhere Zoti Madhėshtor duhet qė tė jet i dobėt. Zoti Madhėshtor ėsht larg nga pazotsija, pafuqishmėrija. Ēdo gjė bahet nė saje tė vullnetit tė Tij. Krijuesi i ēdo gjeje ėsht vetėm Ai. Kjo ėsht fuqishmėrija hyjnore. Shumė keq dhe e papėrshtatshme ėsht kuer pėr njerzit thuhet: “kėte e krijoi, kėte e bėri, kėte e krijuam, kėte e krijuan e tj”. Nė se kėshtu flitet, mund tė jet edepsizlik (pa edukatė) ndaj All-llahu teālā dhe mund tė bahet shkak pėr qyfr (pabesim).

Lėvizjet dėshiruese tė robve pa vullnetin e fort tė tyre, bile pa patur dijeni po bahen me anė tė shumė ngjarjeve fizikore, kimike dhe fiziologjike. Njė shkencėtar i ndėrgjegjshėm, i cili e ka kuptuar kėte hollsi, levizjeve tė veta dėshiruese, (une e krijova) t'a lem nė njė anė, do tė mėrzitet qė tė thotė (unė e bėra). Turpėrohet nga All-llahu teālā. Ata qė janė pa edukatė dhe tė pakuptueshėm, nuk mėrziten qė tė flasin ēdo gjė nė ēdo vend.

All-llahut teālā-s i dhimbsen tė gjith njerzit nė botė. Ēdo gjė pėr tė cilėn ata kan nevojė, Ai u dėrgon atyre. Pėr tė jetuar rahat dhe nė qetsi nė kėte botė si dhe pėr t'arritur nė lumturi tė pa fund n'āhiret, ēfar duhet tė bajme, Ai haptazi na tregon. Duke u-nėnshtruar dėshirave shpirtrore tė tyre, duke u-mashtruar shokve dhe librave tė kėqija, Zoti Madhėshtor njeriun e shpėton nga kėto tė kėqijat dhe i ēon nė rrugė tė drejtė. Gjithashtu edhe ata qė bajnė qyfėr dhe ata tė shashtisur nga rruga e drejtė, nė se dėshiron, i drejton kah rruga e drejtė. Atyre t'egėrsuarve dhe mizorve nuk u ban kėte tė mirė. Ata i len nė balten e mohimit nė tė cilėn kan ra.]

Pėrkėthimi i librit “Itikadnāme” kėtu mbaron. Kėt pėrkthim e bėri Haxhi Fejzull-llah efendiu nga rrethi i Erzincan-it. Shumė vite ka bėr myderrislėk nė Söke, vdiq nė vitin 1905. Deri sa autori i librit Mevlana Halidi Bagdādī Osmanī lindi ne Shehrezūr nė veri tė Bagdat-it nė vitin 1192 p.Hixhretiit dhe vdiq ne vitin 1242 mbas Hixhretit (1826 mbas Kr.) nė Damask. Nga arsye se vjen nga soji i Osmanllijve e ka mar edhe mbiemrin Osmānī. Duke i mėsuar tė vllaut tė vet Mevlānā Sāhib-it hadīsin e famshėm Hadīs-i Xhibrīl-in nga libri “Hadīs-i erbaīn” tė Nevevīn-it, Mevlāna Mahmud-i Sāhib-i i u-lut qė t'a shkruaje kėt hadisi sherifin duke e skjaruar. Edhe Mevlāna Hālidī rahmetull-llahi alejh, qė t'i a kėnaqi zemrėn me nur tė vllaut tė vet, e pranoi kėte propozimin dhe e shkruajti ket hadīsi sherifin nė gjuhėn persishte.

ALL-LLAHU TEĀLĀ EGZISTON DHE NJĖ ĖSHT, PĖR VEĒ ATIJ TĖ GJITHA TĖ QENĖT NUK ISHIN DHE PRAP NUK DO TĖ JENĖ

Tė qenėt rreth nesh i njofim nėpėrmjet t'organeve t'ona tė shqisave. Gjerave qė i influencojnė organėt e ndjenjave t'ona u thonė tė qenėt. Influencave tė qenėve nė pesė organe t'ona tė shqisave u themi veēori ose cilsi. Tė qenėt ndėrmjet tyre dallohen me veēorit e tyre. Drita, zėri, ujti, ajri, qelqi janė nga njė egzistencė. Tė qenėve qė janė me peshė e me volum dhe qė nė zbrazti zen njė vend u themi landė. Landėt ndėrmjet tyre dallohen me veēorit dhe cilsit e tyre. Ajri, ujti, guri, qelqi janė nga njė landė me vehte. Deri sa drita, zėri nuk janė lande. Sepse drita dhe zėri nuk kaplojnė vend, as kan peshė. Ēdo egzistencė pėrmban energji, d.m.th. se mund tė ban njė punė. Ēdo landė mund tė jet nė tri gjendje: nė gjendje tė ngurt, tė langshme e nė gjendje gazi. Lande tė ngurta kan trajta tė tyre. Landėt qė janė nė gjendje tė langshme e tė gazit nuk kan trajta tė tyre. Kėto e marrin formėn e enės nė tė cilėn gjinden. Forma, tė cilėn e merr landa quhet trup. Landėt gjithmon ndodhen nė gjendje tė trupit. P.sh. kyqi, gyjlpara, masha, lopata, peroni janė trupra veē e veē. D.m.th. se format i kan se i cili mė vehte, por qė tė gjitha janė formuar nge hekuri. Truprat ndahen nė dy: trupi i thjesht dhe trupi i kompozuar (i pėrbėr).

Ēdo trup, pa pushuar ndryshohet. P.sh. kuer lėviz, e ndėron vendin. Smadhohet ose zvoglohet. E ndėron ngjyrėn. Tek tė gjallėt ndodh qe i gjalli sėmuret dhe vdes. Kėto ndryshimet jane ngjarje. Po mos tė influencohet nga jashtė, landa nuk ndryshon. Kuer ndodh njė ngjarje dhe nė se nuk prishet konstrukcioni dhe nė se nuk i ndryshon thelbi, kėsaj i thone ngjarje fizike. Letra griset, kjo ėsht njė ngjarje fizike. Deri sa ngjarjeve qė e prishin konstrukcionin dhe e ndrojnė thelbin u thonė ngjarje kimike.

Letra digjet dhe bahet hi, kjo ėsht njė ngjarje kimike. Pėr tė ndodhur njė ngjarje kimike duhet qė ate tė ndikoje njė landė tjetėr. Dy ose ma teper lande duke influencuar njena tjetrėn shkaktojnė qė nė ēdo njenėn nga ato tė bahet njė ngjarje kimike. Kėsaj i thonė reakcioni kimik. Hyrja e landeve nė reakcionin kimik, d.m.th. influenca e tyre reciproke bahet me pjesėt ma tė vogla tė tyre. Kėtyre pjesve ma t'imta tė landeve u themi “atome”. Ēdo trup permbahet nga atomet. D.m.th. se ėsht grumbull atomėsh. Me gjith se konstrukcionėt e atomve ndėrmjet tyre kan pėrngjajshmėri, madhėsija dhe pesha ndryshojnė. Pėr kėte arsye sot dihen njėqindė e pes atome. Edhe atomi ma i madh ėsht aq i vogėl, sa qė nuk mund tė duket edhe ndėn mikroskopin ma tė pėrsosur. Me bashkimin e atomeve tė pėrngjajshėm ndėrmjet tyre, formohet elementi (trupi i thjesht). D.m.th. se pėr 105 lloj atomesh janė 105 trupra tė thjeshta. Hekuri, squfri, xhiva, gazi i oksigjenit, qymyri janė nga njė element. Nga bashkimi i atomve tė ndryshėm del trupi i pėrbėr. Tė kėtilla trupra tė kompozuara ka me mijra. Ujti, langje me alkohol, krypa, gėlqera janė trupra tė kompozuara. Trupra tė kompozuara dalin nė shesh nga bashkimi i dy ose ma tepėr trupash shumė tė thjeshta. Bashkimet e truprave tė thjeshta bahen me bashkimet e atomeve ndėrmjet tyre.

Tė gjitha trupra, p.sh. malet, detrat, ēdo lloj bimėsh dhe kafshėsh, qė tė gjitha kėto gjithnjė formohen nga ato 105 elementa. Gur ndėrtimi i ēdo trupi, qoftė i gjall ose jo, gjithnjė janė kėto 105 elementa. Tė gjitha trupra formohen nga bashkimi i atomeve tė njenit ose tė disave nga keto 105 elementa ajri dheu, ujti, ngrohtsija, drita, elektriku dhe mikrobėt bahen shkak pėr coptimin e truprave tė kompozuara ose pėr bashkimin e truprave. As njė ndryshim nuk ndodh pa shkak. Me rastin e kėtyre ndryshimeve, elementėt, d.m.th. gur ndėrtimi i kėtyre egzistencave ndrojnė vend nga trupi nė trup, ose duke u-ndarė nga njė trup, kalojnė nė gjendje tė lirė. Ne e shofim zhdukjen e truprave. Ne vetėm mendojmė se e shofim kėte zhdukjen, por mashtrohemi. Sepse: Zhduket dhe krijohet qė themi kjo pamje, nuk ėsht gjė tjetėr, por vetėm ndryshimi i landeve. Zhdukja e njė trupi, p.sh. zhdukja e tė vdekurit bahet nė varr nė formėn e egzistencės sė truprave tė ri, p.sh. tė ujtit, gazrave dhe tė landeve tė dheut. Landėt e reja tė formuara me rastin e njė ndryshimi nė se nuk do tė ndikojnė nė organėt t'ona tė shqisave, nuk mund tė kuptojmė krijimin e tyre. Nga kjo arsye per landėn e maparshme qė pėsoi ndryshimin, themi se u-zhduk.

Shofim se forma e ēdo njenit nga njiqindepes elementa ndryshon. Shofim gjithashtu se nė ēdo element ndodh ngjarje fizike dhe kimike. Njė element po tė bashkohet me pėrmbajtjen e njė kompozimi, kalon nė gjendje tė “ijonit”. D.m.th. se elektroni jep ose merr atomėt. Ne kėte mėnyrė veēorit tė ndryshme fizike dhe kimike ndryshojnė. Atomėt e ēdo elementi janė tė kompozuara nga pjesėt ma tė vogla bėrthamore qė quhen “elektron”. Bėrthama ėsht nė mjedis t'atomit. Pėrveē hidrogjenit, bėrthamat e tė gjitha atomeve janė formuarė nga copra shumė t'imta, t'ashtuquajtura “proton” dhe “neutron”. Protonėt janė tė ngarkuara me elektricitet pozitif. Neutronėt nuk ngarkohen me elektricitet. Elektronėt janė copra t'imta negative dhe rrotullohen rreth bėrthamės. Elektronėt si qė rrotullohen pa pushuarė nė vijėn e pikėnisjes edhe i ndrojnė vijat e pikėnisjes sė tyre.

Nė bėrthamat atomike bahen ndryshime dhe coptime. Kėto kuptohen nga elementėt tė quajtura “radioaktif”. Nė kėtė coptimin e bėrthamave shofim se njė element shndrohet nė njė tjetėr dhe kuptohet se landėt duke u-zhdukur, shndrohen nė energji. Ky ndryshim ėsht shqyrtuar bile edhe nga Ajnshtajni[Fizikanti ēifut Ajnttajni vdiq mė 1375 (Kr. 1955)]. D.m.th. se si kuer qė ndryshojnė truprat tė kompoziuara, edhe elementėt gjithnjė janė duke u-ndruar, shndėrohen nga njė gjendje nė tjetėr. E gjallė ose jo, ēdo landė ėshtė duke u-ndryshuar, d.m.th. se e vjetra zhduket, ajo e reja po krijohet. Ēdo i gjallė (ēdo bimė, ēdo kafshė) qė sot egziston, ma pėrpara nuk egzistonte. Kishte gjallresa tė tjera. Edhe pas njė kohe as njė i gjallė nga tė sotshmit nuk do tė mbetet, do tė jenė tė tjera gjallresa. Edhe tė gjitha tė qenėt jo tė gjalla janė po kėshtu. Qoftė gjallė ose jo, ēdo egzistencė, p.sh. hekuri qė ėsht vetėm njė element, ose guri, ashti, qė janė kompozuar nga disa elementa, tė gjitha landėt, edhe ato ma t'imtat gjithnjė janė duke u-ndryshuar. D.m.th. ato tė vjetra janė duke u-zhdukur dhe tė tjerat jane duke u-krijuar. Nė se veēorit e landės egzistuese dhe ato tė landės sė zhdukur kan ngjasime ndėrmjet tyre, njeriu nuk ėsht nė gjendje qė t'a kuptoje kėt ndryshim dhe pėr landėn mendon se ajo ėsht gjithėnji n'egzistim. Kjo i ngjan kėsaj: nė sinema nė bantin e filmit qė ėsht duke ecur, ēdo ēast pėrpara objektivit shkojnė e vijnė vizatime tė tjera. Spektatorėt duke mos e kuptuar kėte, mendojnė se nė perde ėsht duke lėvizur i njejti vizatim. Kuer letra duke u-djegur bahet hī, kėtu themi se letra u-zhduk dhe u-krijua hiri. Kuer akulli shkrihet, themi se u-zhduk akulli, deri sa ujti u-krijua. Diturija moderne mbi landėn ėsht gjeresisht pėrshkruar nė librin “Se'ādet-i-ebedijje”. Jeni te lutur qė t'a lexoni.

Ne krye tė librit “Sherh-i-akāid” thuhet se: “Te gjitha egzistencat janė shenjė pėr egzistencėn e All-llahut teālā, pėr arsye se dėshmojnė egzistencėn e Tij, tė gjitha krijesave u themi “Alem”. Alem do tė thotė botė. Edhe pėr egzistencat e tė njejtit lloj themi se janė se i cili nga njė ālem. P.sh. ālem-bota njerzore, bota e engjėjve, bota e kafsheve, bota e landeve jo tė gjalla. Ose pėr ēdo trup themi se ėsht njė botė.

Ne faqen 441 tė librit tė tij “Sherh-i-mevakit” Sejjid Sherif Alī Xhurxhānā, i cili ka vdekur nė vitin 816 (p.Kr.1413) thotė se “Ālem”-bota, d.m.th. ēdo gjė ėsht hādis qė do tė thotė se janė krijesa dhe se duke mos qen, pastaj jane krijuar. Nė lidhje me kėte, katėr gjera mund tė parashtrohen:

1- Simbas Muslimanve, Ēifutve, Krishterve dhe adhuruesve tė zjarrit, edhe landėt edhe vetijet e truprave jane hādis (d.m.th. duke mos qen pastaj jane krijuarė).

2- Simbas Aristotelit dhe filozofve tė mendimit tė tij, edhe landėt edhe vetijet e truprave janė “Kadīm”, d.m.th. se janė t'amshueshme, gjithnji janė. Shkenca moderne e kimis tregon se ky mendim ėsht kategorikisht me gabim. Ata qė kėshtu mendojnė dalin nga muslimanllėku, bahen qafira. Edhe Ibni Sina[Żbni Sina Husein vdiq mė 428 (Kr.1037).] edhe Fārābī[Muhammed Fārābī vdiq mė 339 (Kr.950).] kėshtu ki shin thanė.

3- Simbas filozofve para Aristotelit landėt janė “kadīm” (t'amshueshme), deri sa vetijet janė hādis (pastaj krijuarė). Edhe sot shumė nga shkencėtarėt kėshtu mendojnė.

4- Nga ana e askujt nuk ėsht paraqitur se landėt janė hādis dhe se vetijet janė kadīm. Dijetari Kalinosi nuk ka parashtruar as njė mendim mbi kėto katėr pikėpamje.

Me disa metoda, muslimanėt kan dėshmuar se landėt dhe vetijet e tyre janė hādis. Metoda e parė ėsht se landėt dhe tė gjitha pjesėt e tyre ma t'imta janė gjithnjė duke u-ndryshuar. Njė gjė qė ndryshohet nuk mund tė jet kadīm (amshueshėm), por duhet qė tė jet hādis (pastaj krijuarė). Sepse procesi i krijimit tė ēdo lande para asaj nuk mund tė shkoje nė pafundėsi. Kėto ndryshime duhet tė ken njė fillim, d.m.th. se nevojitet qė landėt tė maparshme tė jen krijuar nga mospasje, nga hiē gjė. Po mos ishin ndodhur landėt tė maparshme tė krijuarė nga hiē gjė, d.m.th. se krijimi i landės sė pastajshme nga ajo e maparshme po tė shkonte nė pafundėsi, formimi i landeve njena nga tjetra nuk do tė kishte njė fillim dhe sot duhesh qė mos tė egzistonte as njė landė. Egzistimi i landeve dhe formimi i tyre njena nga tjetra tregojnė se janė shumzuar nga landėt tė maparshme tė krijuara nga hiē gjė. Pėrveē kėsaj themi se pėr njė gur qė bie nga qielli “nuk mund tė thuhet se ka ardhur nga e amshueshmja (nga pafundsija)”. Sepse pafundsi do tė thotė nuk ka as fillim, as fund. Ardhja nga pafundsija do te thotė ardhja nga as gjė. Tė mendohet pėr njė gjė se ka ardhur nga pafundsija ėsht injorancė e madhe dhe nuk pėrputhet as me mendjen, as me fen. Si kjo ėsht edhe formimi i njerzve njeni nga tjetri, gjė qė nuk mund te vije nga pafundsija. Duhet qė tė ken filluar tė prodhohen nga njė njeri krijuar nga hiē gjė. Duke mos qen njeriu i par i krijuar nga hiē gjė, nė se thuhet se formimi i njerzve njeni nga tjetri vjen nga pafundsija, duhesh qė tė mos egzistonte as njė njeri. Kėshtu ėsht me ēdo egzistencė. Nė se pėr formimin e landeve dhe truprave njeni nga tjetri thuhet se: kėshtu ka ardhur, kėshtu ka me vazhdue, landėt e maparshme tė krijuara nga hiē gjė nuk egzistojne”, esht injorancė dhe ėsht nė kundėrshtim me shkencėn si dhe me mendjen. Me u-ndryshue nuk tregon me qen amshuėshem (pafundshem), nuk tregon me qen krijuar nga as gjė. D.m.th. se nuk tregon me qen “Vaxhib-ul-vuxhud”, por tregon me qen “Mumkin-ul-vuxhud.

Pėrgjigje: Gjithmon shofim se krijuesi, i cili ėsht i pėrjetshėm, i ndryshon landėt dhe pjesėt mė t'imta. D.m.th. se duke i zhdukur ato, nė vend tė tyre krijon tė tjera. Krijuesi i pėrjetshėm, simbas vullnetit tė tij, kuer do dhe kuer dėshiron gjithmon i krijon landėt njenėn nga tjetra. Sikuer qė i ka krijuar botrat, ēdo landė dhe ēdo pjesė tė saj ma t'imtė me arsye dhe me vullnetin e tij, kuer dėshiron i krijon nga mosqenje. Po kėshtu nė se dėshiron me vullnetin e fort tė Tij pa ndėrmjetsim dhe pa arsye ēdo gjė krijon nga mosqenje.

Ai qė beson se botrat janė krijuarė pastaj (pas pėrjetshmeris) dhe nė se beson nė pavdekshmėrin e tyre, d.m.th. se do tė beson se pėrsėri ato botra nuk do tė jen. Ėsht e kjartė se egzistencat duke mos qen, pastaj janė krijuar, pėrsėri do tė zhduken. Edhe tani e shofim zhdukjen e shumė egzistencavet. Pėr tė qen musliman, lypset qė tė besohet se landėt dhe truprat d.m.th. ēdo qenje janė krijuar nga mosqenje, nga hiē gjė, dhe se pėrsėri do tė zhduken, nuk do tė jen. Shofim se truprat duke mos qen, pastaj jan krijuar dhe se pėrsėri nuk do tė jen. D.m.th. shofim se nuk kan mbetur format dhe veēorit e tyre. Ma sipėr njoftuam se truprat duke u-zhdukur, me gjith se landėt e tyre mbeten, por edhe kėto lande nuk janė tė pėrjetshme dhe se shumė ma pėrpara janė krijuar nga All-llahu teālā dhe se All-llahu teālā tė gjitha ato ditėn e kijametit pėrsėri do t'i zhduki. Shkenca e sotshme nuk i kundėrshton kėsaj. Mos me i besue kėsaj, do tė thotė me e akuzue shkencėn. Njėkohėsisht do tė thotė me qen armik i Islamit. Islamijeti nuk i refuzon diturit e shkencės. E refuzon tezėn qė tė mos mėsohen diturit fetare dhe qė tė mos kryhen lutjet (ibadetet). Edhe diturit shkencore nuk e mohojnė islamijetin, pėrkundrazi ate e vėrtetojnė.

Bota duke qen hādis, d.m.th. se egziston njė krijues qe e ka krijuar ate nga mosqenje. Sepse treguam edhe ma lartė se as nje ngjarje nuk mund tė formohet nga vetvehtja. Sot nėpėr fabrika prodhohen me mijra ilaēe, orendi shtėpije, landėt industrijale dhe tregtare, veglat elektronike, mjete luftarake e tj. Shumica e kėtyre prodhimeve pėrfitohen pas llogaritjeve e pas eksperiencave tė gjata. Tė paktėn vetėm pėr njenin nga kėto prodhime a thonė se u-krijua nga vetvehtja? Nuk thonė. Pėrkundrazi thonė se kėto u-ban duke ditur dhe duke dėshiruar dhe thonė se duhet qė t'egziston njė ndėrtues i tė gjithave atyre. Nga ana tjetėr pėr miliona landesh dhe ngjarjesh qė janė konstatuarė tek tė gjallet e tė pagjallėt dhe qė nė ēdo shekull janė zbuluarė si ma tė reja dhe ma delikate dhe qė permbajtja e tė cilave ka mbetur e pakuptuarė, thonė se janė krijuar rastėsisht nga vetvehtja. Kjo hipokrizi ēfar mund tė jet tjetėr, pėrveē njė kokėfortėsije ose njė budallalluku. Shifet se egziston njė i vetmi krijues qė krijon ēdo landė dhe lėvizje. Ky krijues ėsht “Vaxhib-ul-vuxhud” (All-llahu teālā). D.m.th. se nuk ėsht krijuar duke mos qen. Duhet qė t'egziston gjithmon. Pėr tė qen egzistues Ai nuk ka nevojė pėr as gjė. Po mos t'ishte e nevojshme qė Ai t'egzistonte, atėhere do t'ishte “Mumkin-ul-vuxhud”. Do t'ishte si dhe botrat qė jane “hādis”, d.m.th. do t'ishte krijesė. Krijesa formohet nga ndryshimi i njė krijese tjetėr ose nga mosqenje. Edhe ate duhet qė t'a ket krijuar njė krijues. Kėshtu qė krijuesa tė pa fund janė tė nevojshėm. Sikur qė tham edhe ma lartė, nė se mendojmė se ndryshimet tek krijesat nuk mund tė jenė tė pa fund, kuptohet se edhe krijuesit nuk do tė munden tė jen tė pa fund, kuptohet se krijimi duhet qė tė filloje nga krijuesi i par. Sepse, nė se themi se krijimi i krijuesve njeni tjetrin, shkon nė pafundsi, nuk duhet qė t'egziston as njė krijues. Ja, pra krijuesi i par i maparshėm qė ėsht i pakrijuar, ėsht krijuesi i vetem i krijesavet. Para dhe pas Tij tjetėr krijues nuk ka. Krijuesi nuk krijohet. Ai gjithnjė ėsht. Ai tė mos jet njė ēast, ēdo gjė zhduket. Vaxhib-ul-vuxhud (Perendija) nuk ka nevojė pėr as gjė dhe n'as njė mėnyrė. Krijuesi i tokave, tė qiejve, t'atomeve, tė tė gjallve duhet qė tė ket njė fuqi tė pa fund, duhet tė jet i ditur, se krijon ēdo gjė me njė harmoni, ēdo gjė qė dėshiron duhet qė t'a realizoje, duhet qė tė jet njė dhe tek Ai as njė ndryshim nuk duhet qė tė bahet. Po mos tė ket njė fuqi tė pa fund, nė mos tė jet i ditur, kėshtu me harmoni tė gjallė nuk mund tė krijoji mahlukėt (krijesat). Ky krijues po tė jet ma shumė se njė (ma teper krijuesa), nė krijimin e njė gjeje nė se nuk dakordohen, atėhere nuk mund tė jenė krijues dhe se gjera tė krijuara nga ata bahen tė ngatėruara, bahen nė dizarmoni. Pėr t'u-informuar me tepėr mbi kėte, lexoni shėnimet e Alī Ūshi-t.[Alī Ushī vdiq mė 575 p. H (1180 p. Kr.)], nga libri i itij “Emālī Kasīde” arabisht dhe turqisht.

Tek krijuesi nuk bahet as njė ndryshim. Si qė ėsht tani, ashtu ka qen edhe para se t'a krijonte botėn. Si qė ka krijuar ēdo gjė nga mosqenje, edhe sot gjithnji ėsht duke krijuar. Sepse ndryshimi tregon me qen krijesė, tregon krijimin nga mosqenje. Ma lartė treguam se Ai gjithnjė ėsht dhe se nuk do tė jet zhdukur. Pėr kėte arsye tek Ai nuk mund te ndodhet as njė ndryshim. Krijesat, si qė e kan patur nevojėn e Tij nė krijimin e tyre tė par, ashtu edhe ēdo ēast e kan kėte nevojė. Krijuesi i tė gjitha tė qenėve ėsht Ai. Ndryshime vetėm Ai i ban. Ai me arsye ban tė mundur qė njerzit tė jetojnė nė qetsi e tė jen tė qytetruarė. Si kuer qė arsyet i krijon Ai, njėkohėsisht ban tė mundur qė ato t'influencojnė e tė bajnė punė. Njerzit bahen mjet qė arsyet tė ndikojnė nė landėt.

Kuer e merr urija, njeriu don qė tė haje diēka. Kuer sėmuret, e pėrdor arsyen qė tė marri ilaē. D.m.th. se njeriu bahet mjet qė All-llahu madhėshtor t'i japi shėndet. Pėr t'a ndezur qirinė e shkrepim ēakmakun. Pėr t'a pėrfituar hidrogjenin, mbi cinkun derdhim njė sasi tė njė acidi, pėr tė bėr ēimento, duke e pėrzier gurin e gėlqerės me argjilin, e ngrohim. Pėr tė patur qumėsht, duhet qė t'a ushqejmė lopėn. Per tė patur energji elektrike, duhet qė tė ndėrtojmė hidrocentralla. Pėr tė ndėrtuar ēdo lloj fabrikash, pra duke i pėrdorur arsyet, njerzit jane duke u-bėr mjet qė tė krijohen gjera tė reja nga All-llahu teālā. Edhe vullneti i fort dhe fuqija e njeriut janė nga njė arsye pėr krijimin e All-llahut teālā. All-llahu teālā kėshtu don qė tė krijon. Duket pra, se me thanė: “njeriu krijoi” nuk pėrputhet me mendjen dhe me fen, kjo ėsht njė fjalė boshe.

Njerzit duhet qė t'a duan kėt krijues tė vetėm, i cili i i ka krijuar ata, i cili ban tė mundur qė tė rrojnė, i cili siguron tė gjitha gjera tė nevojshme pėr ata. Njerzit duhet qė tė jenė rob dhe skllav tė Tij. D.m.th. se krijesat duhet qė t'i luten Atij, duhet qė t'a adhurojnė, t'i binden e t'a nderojnė. Kjo e vėrtetė ėsht treguar hollėsisht nė fillimin e librit, volumi tret tė letrės shtatėmbėdhet. Kjo hyjni qė ėsht njė dhe qė ėsht “Vaxhib-ul-vuxhud”, ky perėndi, vet e ka njoftuar se emrin e ka All-llah. Robėt e tij nuk kan tė drejtė qė t'a ndryshojnė emrin, tė cilin vet Ai na ka njoftuar. Kjo do t'ishte njė punė e pa drejtė dhe do t'shte egėrsi, do tė baheshte diēka shumė e keqe.

TĖ JEMI NJERĖZ TĖ MIRĖ, GJITHNJI TĖ MIRĖ TĖ BAJMĖ

All-llahu teālā e don jneriun e mir. Atij qė pėrpiqet t’a perfitoje dashurin e All-llahut teālā i thonė “Njeri salih”-Njeri i mir. Atij qė e ka pėrfituar dashurin e All-llahut teālā i thonė “Veli” (shumės Evlija). Edhe veliut qė mundohet qė edhe tė tjerėt tė jen tė mirė, i thonė “Murshid”. Pėr tė qen njeri i mir duhet qė ai tė jet i mir ndaj All-llahut teālā, ndaj Pejgamberit tė dashur si dhe ndaj tė gjith njerzve. Po mos t’a ket njenėn nga kėto tri tė mira, njeriu nuk mund tė quhet njeri i mir. Njeriu pėr tė qen i mir ndaj All-llahut teālā, do tė thotė qė tė beson nė egzistencėn e Tij, tė beson se Ai ėsht njė dhe tė beson se Ai ka krijuar ēdo gjė. Ēdo njeri, ēdo gjallnesė, ēdo trup i pagjall, ēdo fuqi, ēdo lėvizje qė veprojnė, tė gjitha kėto i ban me dėshirėn e vet All-llahu teālā. Pėr tė qen i mir ndaj Muhammedit alejhisselam, do t’a ket kuptimin qė tė besohet se ai ėsht pejgamberi i All-llahut teālā, qė tė besohet se ai ėsht ma i larti, ma i vlershmi i tė gjith pejgamberve dhe tė njerzve. Duhet tė besohet se ēdo fjalė e tij ėsht folur nga All-llahu teālā dhe ma nė fund duhet qė atij t’i pėrshtatet. Fjalve tė Pejgamberit sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem u thone “Hadisi sherif”. Pėr t’i pėrshtutar atij, duhet qė t’i mėsojme fjalėt e tija, lėvizjet dhe punėt e tija, duhet qė t’i mėsojmė tė gjitha fjalėt e tija qė tregojnė tė mirėn ose tė keqen. D.m.th. “Żlmi”-diturija ėsht e nevojshme.

Diturit, tė cilat duhet qė t’i njofi e t’i dije muslimani quhen “Diturit Żslame”. Diturit Żslame ndahen nė dy: “Diturit fetare” dhe “Diturit shkencore”. Edhe diturit fetare ndahen nė dy: “Diturit trupore” dhe “Diturit e zemrės dhe tė besimit”. Diturit trupore janė gjera tė dobishme e tė nevojshme qė duhet tė bahen dhe qė janė “Farz” (tėdomosdoshme), si dhe gjera tė kėqija qė nuk duhet tė bahen e qė janė “Haram” (tė ndaluara). Diturit fetare na i ka njoftuar Muhammed alejhisselami. Kėtyre u thonė “Żslamijet”. Diturive trupore u thonė “Ahqami ilahijje” ose “Diturit e Sheriatit”. Dijetarve qė Żslamijetin e kuptojnė nė mėnyrė tė drejtė dhe qė ate e shkruajnė nė veprat e tyre u thonė “Dijetarėt e Ehli synnetit”. Dijetarėt e Ehli synnetit kėto diturit i kan pėrvehtsuar nga Kur’āni qerimi dhe hadisi sherifet. Ata kėtyre diturive nuk kan shtuar mendimet e veta. Deri sa dijetarve qė kėtyre diturive kan shtuar edhe mendimet e veta, u thonė “Ehli bid’at”, ose “Reformista” tė fes. Me fjalė tė tjera kėta janė shashtisur (larguar) nga rruga e drejtė. Dijetarėt e Ehli synnetit janė udhėrrėfyesa, tė lartėsuar deri nė gradėn e “iētihat” it. Ata i kuptojn edhe diturit e shkencės sė kohės sė tyre.

Ai qė merr pjesė nė bisedimet e njė udhėrrėfyesi tė pjekur dhe nga ai dėgjon diturit e sheriatit, edhe sheriatin e mėson, arrin nė shkėndijtė e shenjta (tė nur-it) tė zemrės sė tij. Pėrhapjes sė kėtyre shkėndijve tė dituris nga zemrat e kėtyre dijetarve u thonė “Feyz”. Si qė e dijmė se Dielli e perhap dritėn e vet, ai pėrhap edhe dritra tė padukshme qė quhen trita “Ultraviolete” dhe “Infraruzh”. Po kėshtu janė edhe dritrat “Laser”, “Rentgen”, “Katod” dhe “dritrat e vdekjes”. Tė gjitha kėto dritra i krijojnė burimet e tyre qė i kan. Nga zemra fatlume e Resulull-llahut janė edhe dritra tė padukshme qė pėrhapen an’e mb’anė.” Kėto dritra quhen “Nur”. Kėto dritra arrijtėn nė zemrat e Es?habi qiramit, d.m.th. muslimanve qė ndodheshin pranė tij simbas zotsive dhe kapaciteteve tė tyre tė kuptimit. Kapaciteti i kuptimit tė ēdo njenit ėsht simbas afrimit tė se i cilit ndaj sheriatit. Se i cili nga Es-habi qiramit ka qen dijetar’i Ehli synnetit. Se i cili nga ata ka mundur tė marri “nur” dhe tė gjeje pjekuri dituriije simbas fuqis sė imanit ndaj Resulull-lahut dhe nga muhabeti i tij. Ebu Beqiri Siddiku nga arsye se imanin dhe dashurin e ka patur ma tepėr se tė gjith, ka pėrfituar ma tepėr “fejz” nga tė gjith. Pėr t’a dashur njenin, do tė thotė qė t’a duash gjith ata qė i don ai, do tė thotė qė mos t’i duash ato qė e shqetsojnė atė, do tė thotė qė nė ēdo punė t’i pėrshtatesh atij dhe tė jesh nė shėrbim tė tij. Zemra e njeriut ėsht si landa fosforeshente. Ajo pėrhap “nurėt” qė i merr. Nurėt (dritrat e dituris) qė i kan pėrhapur zemrat e Es-habi qiramit (shokėt e Muhammed alejhisselamit) nėpėrmjet tė Tābi’invet, kan hyr nė zemrat e dashuris. (Dijetarėt Tābiin janė dijetarė tė shekullit dyt, dijetarė pas Es-habi qiramit). Kėshtu ata tė muhabbetit tė ēdo shekulli e mėsuan edhe sheriatin nga udhėrrėfyesit dhe pėrfituan nga ata edhe pjekuri diturije.

Zemra e njė njeriu nė se arrin nė zemrėn e udhėrrėfyesit tė vet, nė se arrin nė pjekurin e dituris qė vjen nga Resulull-llahut, imani i kėtij nejeriut forcohet. Lutjet e ketij njeriut, adaptimi i tij ndaj sheriatit i bahen shumė kollaj dhe tė kandshme. Kėnaqsit e tij spirtėrrore heqin dorė nga gjynahėt dhe nga dėshirat e kėqija. Edhe nė se mendja e njeriut angazhohet me punė botrore, p.sh. me fitime hallall nė tregti e nė bujqėsi, me shkencė, me art, drejtėsi, luftė pėr fe (xhihad), astronomi e tj. edhe nė se tė gjitha vėshtėrsit e ēdo njenit i zgjidh, por nė se nė zemren e tij nuk ndodhet as njė nga kėto, nė se ai tė gjitha lutjet, ēdo punė, ēdo tė mirė i ban nga arsye se i ka urdhėruar All-llahu teālā, nė se ai nuk mendon as njė dobi tjetėr personale, atėhere nė zemrėn e tij arrijnė diturit e botės shpirtrore. Ż kėtill ka qen Sejjid Abdulhāqimi Arvāsī (rahmetull-llahi alejhi). Pėrgjgjet e tija pyetjeve tė ēdo lloji tė imānit e tė fikhut, tė ēdo dege tjetėr si dhe pyetjeve tė ēdo lloji tė shkencės, i habitshin dėgjuesit. Diturive fetare dhe shkencore qe mėsohen duke u-pėrpjekur dhe me mend, u thonė “Żlm”. Diturive qe i vijnė nė zemėr t’atij qė inspirohet nga udhėrrėfyesi i vet u thonė “Shuhud” dhe “Ahval”. Shuhud-it t’All-llahut teālā dhe tė vetijeve tė Tija u thonė “Marifet”. Marifeti i All-llahut teālā ėsht qė tė kuptohet se Ai egziston dhe se ālemi, d.m.th. ēdo krijesė zhduket sikuer shembėlltyra qė ėsht vetėm njė dukje nė pasqyrė. Marifeti i All-llahut teālā duhet qė tė kuptohet se marifeti i vetijave tė Tija nuk ngjan as njė gjeje tjetėr. Kėtyre dy marifeteve u thonė “Marifet-ull-llah” dhe “Fenā-fil-lah”. Ai qė arrin nė kėto dy marifete quhet “Arif” (i ditur). Ai qė ėsht “arif” nuk i ban tė keqė askujt. Sei cilit i ban tė mirė gjithmon. Robi i dashur i All-llahut teālā mund tė bahet njė udhėrrėfyes. Ai i pėrhap edhe diturit e sheriatit edhe pjekuri diturije. Atij qė e pėrhap diturinė i thone “udhėrrėfyes”. D.m.th. se udhėrrėfyesi (Murshidi) ėsht njeri i pjekur. D.m.th. se ai ėsht njė musliman i pjekur dhe i dobishėm pėr ēdo njenin, pėr atdheun dhe pėr popullin. Pėr tė pėrfituar “fejz” nga udhėrrėfyesi, njeriu duhet qė t’a dije dhe t’a zbatoje sheriatin. Pėr sh. njė femėr nė se don qė t’i pė rshtatet sheriatit, duhet qė t’i mos zbuloji kryet, flokėt, krahėt, kėllqet pėrpara mashkujve tė huaj. Duhet qė, kuer del nė rrugė, pėrveē fėtyrės dhe tė duarve, t’i mbuloji pjesėt e tjera tė trupit. Ai qė nuk i pėrshtatet sheriatit, nuk mund tė pėrfitoje nga pjekurija e dituris (fejz-it). Ky person nė se nuk i lutet All-llahut madhėshtor pėr falje, na njoftohet se do tė digjet nė zjarrin e xhehennemit. Zemra, pėr tė pėrfituar nga pjekurija e dituris, lypset qe ai qė perfiton, t’a kuptoje pjekurin e udherrefyesit dhe t’i besoje atij. Pėr kėte arsye duhet qė t’a doje atė. Ai qė e don udhėrrėfyesin e vet, duke lexuar librat e tij, pėrfiton nga pjekurija e dituris nga ai. Sikuer qė duke e dėgjuar udhėrrėfyesin nė bisedimet e tija, ose ai qė duke e lexuar librin e tij, pėrfiton nga pjekurija e dituris nga ai. Ashtu edhe ai nga larg duke e pėrfytyruar fėtyrėn e tij, perfiton nga pjekurija e tij tė dituris. Edhe duke i vizituar varret e udhėrrėfyesve tė vjetėr, pėrfitohet nga ruajtja e djturive tė tyre.

LETRA E SHEREFUDDĪN MUNĪRĪ-T
"RAHŻME-HULL-LLAHU TEĀLĀ"

Njė nga dijetarėt Islam qė ka jetuar nė Hindi, Sherefuddīn Ahmed bin Jahja Munīrī “rahime-hull-llahu alejh” nė letrėn tetmbdhet tė librit tė tij “Mektubāt” na i njofton kėto:

Shumė nga njerėz janė duke u-nisur me dyshim dhe pėrfytyrime, janė duke u-mashtruar. Njė pjesė e kėtyre me mendime tė prishura thonė se: “All-llahu teālā nuk ka nevojė pėr lutjet t'ona. Lutjet nuk kan as njė dobi pėr At. Lutjet dhe kundėrshtimet e njerzve janė njė lloj pėrpara madhėsis sė Tij. Ata qė luten, pėr kotė heqin zahmet dhe sėkėllti, thonė ata. Me mendue kėshtu ėsht gabim. Kėshtu mendojnė nga shkaku se nuk e dijnė Islamijetin. Pra, kėshtu me mendue ėsht gabim. Ata mendojnė se lutjet janė tė dobishme pėr All-llahun teālā dhe se ato janė urdhruar qė tė bahen. Ky mendim ėsht shumė i gabueshėm. Ata mendojnė gjera tė pamundura si tė mundura janė. Lutja e se i cilit ėsht e dobishme pėr vehten e vet. Se kjo ėsht e vertet All-llahu azimush-shān haptazi na urdhron nė ājetin 18. tė sures Fatr. Ai qė kėshtu me gabim mendon i ngjan tė sėmurit qė s'ban perhiz. Kėtij tė sėmurit mjeku i rekomandon perhiz. Deri sa ky duke thanė se po mos tė baj perhiz, mjeku nuk damtohet dhe kėshtu nuk ban perhiz. Fjala e tij se mjekut nuk i vjen dam, ėsht e drejtė, por damtohet vet. Mjeku e ka kėshilluar qė tė ban perhiz jo se pėrfiton vet, por qė ai tė shėrohet. Nė se e mban kėshillėn e mjekut, shėrohet, pėrkundrazi vdes dhe natyrisht mjekut nga kjo nuk i vjen as njė dam.

Njė pjesė e njerzve me mendime tė prishura nuk i sjellin nė vend lutjet (ibadetet) as pak. Nuk ruhen nga haramėt, do me thanė se nuk i pėrshtaten islamijetit. Ata kėshtu thonė: “All-llahu ėsht qerim, ėsht rahīm. Atij i dhimbsen robėt e tij, Ai ėsht falės i madh, nuk torturon. “Po, fjalėt e para janė tė drejta, por ato tė fundit janė me gabim. Kėtu dreqi i mashtron ata, i ēon nė rebelizėm. Ai qė ėsht me mend nuk i mashtrohet dreqit. All-llahu teālā si qė ėsht i pėrdhimbshėm, falės i madh, njėkohėsisht edhe dėnon reptėsisht. Ėsht shpirtdjegės. Shofim se nė kėtė botė i detyron shumė njerėz qė tė jetojnė nė varfėri e mjerim. Pa u-rezervuar ban qė shumė robė tė Tij tė jetojnė nė tortura tė mėdha. Me gjith se ėsht dhuruės i madh dhe jep bolluqe, po mos hiqen angshtime (sėkėllti) nė bujqėsi, nuk jep as njė kafshatė buke. Me gjith se Ai ban qė ēdo njeri tė rrojė, nuk ban qė tė rrojė ai qė s'han e s'pin. Tė sėmurit qė nuk pėrdor ilaē, nuk i jep shėndet. All-llahu teālā ka krijuar shkaqe pėr tė jetuar, pėr mos me qen i sėmur, si dhe pėr tė qen pronar i pasuris, si dhe pėr tė gjitha tė mira tjera tė botės. Pėr ata qė nuk i u-ngjiten shkaqeve, nuk ka mėshirė, ata i ka lan pa tė mira botėrore. Po kėshtu ndodh edhe me tė mirat e āhiretit, nuk jep mundesi qė tė pėrfitohen ato. Pabesin (qafirllėkun) dhe injorancėn i ka bėr helm, vdekjeprurės pėr shpirtin. Edhe pėrtesa shpirtin e ban tė sėmur. Po mos i gjindet ilaēi, shpirti sėmuret, vdes. I vetmi ilaē i fyerjes (qyfrit) dhe i injorancės ėsht diturija dhe shkathėsija. Deri sa ilaēi i pėrtesės ėsht me fal namaz dhe me i sjell nė vend lutjet tė tjera ndaj All-llahut Madhėshtor. Nė se dikush nė botė pin helm dhe thotė se All-llahu ėsht i mėshirshėm, mė ruan, ai sėmuret dhe vdes. Nė se dikujt i heq barku dhe e pin ilaēin e kundėrt, ose njė diabetik nė se han gjera t'ambla dhe tė brumta, sėmundja e tij i keqsohet. Me i pėrshtat epshit, d.m.th. me i sjellė nė vend dėshirat e shpirtit, zemrėn e bėn tė sėmur. Nė se njeriu beson se ėsht gjynah dhe e damshme me u-pershtat epshit, nuk e vret zemrėn. Nė se nuk beson se ėsht e damshme, atėhere e vret zemrėn. Sepse ai qė nuk beson, bahet qafir. Deri sa mosbesimi ėsht helmi i zemrės dhe i shpirtit.

Njė pjesė tjetėr e njerzve me mendime tė prishura duke hequr uri i vrasin shpirtrat (heqin dorė nga kjo botė). Nė kėtė mėnyre duan qė t'i zhdukin nga rranja gjera qė nuk janė nė pėrputhje me islamijetin, p.sh. dėshirėn pėr epshin, dėfrimin si dhe idhėrimin. Ata mendojnė se islamijeti urdhėron zhdukjen e tyre. Duke hequr tė kėqijat dhe angshtimin e uris, shofin se kėto dėshirat e tyre tė kėqija nuk zhduken. Mendojnė se islamijeti urdhėron gjera tė pamundura. Ata thonė: “Ky urdhėr i islamijetit nuk mund tė zbatohet. Njeriu nuk mund tė shpėtoj nga veset qė gjinden nė krijimtarin e tij. Me u mundue pėr shpėtimin nga kėto ėsht sikuer me u mundue qė njeriun e zi t'a bajmė njeri tė bardh. Kjo d.m.th. me u-mundue tė bajmė diēkā tė pamundur, me harxhue jetėn pėr kotė”. Kėta mendojnė dhe veprojnė me gabim. Sidomos fjalėt e tyre se islamijeti kėshtu ka urdhėruar janė plotė me injorancė dhe budallalluqe. Sepse islamijeti nuk urdhėron zhdukjen e epshit, dėfrimit, idhėrimit dhe tė atributeve tė tjera tė njerzve. Me folė si qė flasin kėta, do tė thotė me shpif islamijetin. Po tė kishte urdhėruar kėshtu islamijeti tek i zoti i fes Muhammed alejhisselāmi nuk do tė ndodheshin kėto atribute. Deri sa edhe vet Muhammed alejhisselāmi thoshte se: “Edhe unė jam njeri, edhe unė mund tė zemrohem”. Me tė vėrtet, herė mbas herė ėsht par qė tė zemrohet, por gjithmon zemrimi i tij ka qen pėr All-llahun azimush-shān. All-llahu teālā nė Kur'āni qerim nė ājetin 134. tė sures Āl-i Imrān i lavdėron ata qė i mundin idhėrimet, edhe ata qė nuk idhėrohen nuk i lavdėron. Njeri me mendim tė prishur qė paraqet se: njeriu duhet qė t'a zhduki epshin, ėsht krejtėsisht me gabim. Martesa e Resulull-llahut “sal-lall-llahu alejhi ve sellm me nėndė gra “radijall-llahu anhunne” (All-llahu ato i pėlqeftė) haptazi tregon se ky mendim i tyre esht me gabim. Po t'i iki esphi i njeriut, duke mar ilaēe, lypset qė t'a rifitoje atė. Po kėshtu ėsht edhe me idhėrimin. Kryetari i familjes bashkėshorten dhe fėmijtė e veta i ruan nėpėrmjet t'idhėrimit. Islami me ndihmėn e kėtij atributi ban lutfė tė shenjtė (xhihad) me armiqt. Nė saje t'epshit njerėz, kryetarė tė familjes e tė fėmijve pas vdekjes me nder do tė pėrmenden. Kėto janė gjera qė islamijeti i lavdėron, ato i pėlqen dhe i lartėson.

Islamijeti nuk urdhėron mosqenjen e epshit e tė idhėrimit. Vetėm se duhet qė tė dominohet mbi ato, duhet qė tė meren nė dorė si mbas fes. Kjo kėshtu komentohet: “Kalorsi nuk do t'a vrasi kalin, as gjuetari nuk do t'a vrasi qenin. Kėto (kalin dhe qenin) duke i edukuar do tė perfitojnė nga ata. D.m.th. se epshi dhe idhėrimi janė sikuer kali i kalorsit dhe qeni i gjuetarit. Pa qen kėto dy, tė mirat e āhiretit nuk mund tė pėrfitohen. Por, qė tė pėrfitohen kėto, duhet qė tė edukohen dhe si mbas fes tė pėrdoren. Nė se nuk edukohen, bahen kryengritės tė fes, nė se i tejkalojnė kufijt e fes, atėhere njeriun e ēojnė nė shkatėrim. Me mbet pa hangėr e pa pirė nuk ėsht qė t'i zhudukim kėto dy atribute, por duhet qė me edukimin e tyre tė pėrshtaten fes. Kjo ėsht e mundur qė tė sigurohet pėr ēdo njenin.

Njė pjesė tjetėr e njerzve me mendim tė prishur janė ata qė e mashtrojnė vehten. Kėta thonė se: “Ēdo gjė ėsht e destinuarė qė nga e pėrjetshmja. Fėmija, para se tė lind kuptohet se ėsht “Sā'īd”, e lumturė, ose “Shāki”, e palumturė, kryengritse. Kjo ma vonė nuk ndryshon. Prandaj me u-lutė (me ba ibadet) nuk sjell dobi”. Resulull-llahu “sall-lall-llahu alejhi ve sel-lem” kishte spjeguar se “Kaza” (qė do tė thotė e dėshiruarė qė tė jet nga All-llahu teālā, d.m.th. nga e pėrjetshmja deri nė pafundėmėri krijimi i ēdo gjeje ėsht me dėshirėn e All-llahut teālā qė nė pėrjetshmėri) dhe “Kader” (fati) nuk do tė ndryshojnė dhe se ēdo gjė ėsht e destinuarė qė nė pėrjetshmėri. Sikuėr ata me mendime tė prishura qė kishin thanė, edhe ata t'es'habi qiramit (shokėt e Muhammed alejhisselāmit) kishin thanė: “Te mbėshtetemi nė destinimin qė nė pėrjetshmėri, mos tė lutemi, mos tė bajmė ibadet”. Si pėrgjigje kėtyre Resulull-llahu kėshtu foli: “Lutuni, bani ibadete. Per ēdo njenin pėr tė bėr ate tė destinuarė nė pėrjetshmėri ėsht kollaj”. D.m.th. se pėr njerzit qė nė pėrjetshmėri ėsht than “Sā'īd” (tė lumturė) duhet qė tė bajnė punė qė duhet t'i bajnė. Nga kjo kuptohet se: lutjet e atyre pėr tė cilėt nė pėrjetshmėri ėsht thane “Sā'īd” si dhe kryengritjet e atyre pėr tė cilėt nė pėrjetshmėri ėsht thanė se janė “Shaqi” i ngjajnė asaj qė nė pėrjetshmėri ėsht destinuarė tė jenė nė shėndet tė mirė e tė marin ilaēe dhe tė sėmuren, dhe pėr ata qė ėsht e destinuarė mos tė ujshqehen e tė mos marin ilaēe. Pėr ata qė nė pėrjtshmėri ėsht destinuarė qė tė vdesin nga urija e sėmundje, nuk bahet kismet qė tė ushqehen e tė marin ilaēe. Pėr njeriun qė ėsht destinuarė nė pėrjetshmėri qė tė pasurohet, i hapen rrugėt e pasurimit. Pėr njeriun qė i ėsht destinuar tė vdesi nė lindje, i mbyllen rrugėt e perėndimit. Flitet se Sulejman alejhisselamit i vjen Azrail alejhisselami dhe me vėrejtje e shiqon njenin nga tė pranishmit qė ndodheshin aty. Ky njeri u-tremb nga shiqimi i ashpėr tė engjėllit dhe mbassi iku Azrail alejhisselami, i u drejtua Sulejman alejhisselamit me lutje qė t'i japi urdhėr erės pėr t'a ēuar nė njė nga viset e perėndimit, deshti qė tė shpėtonte nga Azrail alejhisselami. Kuėr pėrsėri erdhi Azrail alejhisselami, e pyeti Sulejman alejhisselami se pse ashtu ashpėr e shiqoi at njeri. Azrail alejhisselami u-pėrgjegj: “Kisha mar urdhėr qė pas njė ore nė njė nga gytetet nė pėrendim t'a mar shpirtin e atij njeriu. Por, duke e par pranė teje, nga habitje e shiqova me vėrejtje. Duke u-bind urdherit, shkova nė pėrendim dhe duke e gjetur atje, i a mora shpirtin. Kjo ngjarje me hollsi ėsht e pershkruar nė vepren “Mesnevī” tė Mevlānā Xhelaluddinī Rūmī “rahime-hull-llahu teālā'[Xhalalluddīn-i Rūmī ka vdekur me 672 (p.Kr. 1339) nė Konya (Turqi)]. Kėtu u-pa destinimi nė pėrjetshmėri, ky njeri u-tremb nga Azrail alejhisselami. Edhe Sulejman alejhisselami i u-bind atij. Nė kėtė mėnyrė destinimi nė pėrjetshmeri nėpėrmjet tė vargut tė shkaqeve u-zbatua. Si kjo ėsht edhe besimi i njeriut pėr tė cilin ėsht thanė qė tė jet i lumtur qė nė pėrjetshmėri duke hequr uri, i bahet kismet qė t'i pėrmirsohen veset e kėqija. Ne ājetin 125. tė sures “En'ām” thuhet se pėr t'a ēuar robin e vet nė rrugė tė drejtė, All-llahu teālā nė zemėr tė tij e rranjos islāmijetin. Pėr njeriun shaqi (i palumtur) d.m.th. pėr tė cilin ėsht destinuar qė tė shkon nė xhehennem vlersohet (se ai njeri nuk duhet qė tė lutet, mbassi me qen sa'id (i lumtur) ose me qen shaqi (ipalumtur) ėsht destinuar nė pėrjetshmėri). Duke menduar kėshtu, ai njeri nuk lutet dhe ky qėndrim i tij qė nuk lutet, tregon se ai ėsht shaqi qė nė pėrjetshmėri. Duke u-nisur nga kjo, ai nuk lutet. Si kjo ėsht edhe me njeriun pėr tė cilin nė pėrjetshmėri ėsht destinuar qė tė jet injorant. Edhe pėr at vlersohet (ēdo gje nė pėrjetshmėri ėsht destinuar, njeriu pėr tė cilin ėsht destinuar tė jet injorant nė pėrjetshmėri edhe tė mėson, nuk do tė pėrfiton as gje). Nė kėte mėnyrė ai nuk pėrpiqet dhe nuk mėson. Mbetet injorant. Nė se njė bujkut i ėsht destinuar qė duke e punuar tokėn tė mari prodhime tė bollshme, atij i bahet kismet qė t'a lavroje arėn, e t'a mbjelli farėn. Kėshtu ėsht edhe me ata pėr tė cilėt ėsht than sa'id nė pėrjetshmėri, kėta besojnė dhe luten. Po kėshtu ėsht edhe me ata pėr tė cilėt ėsht than shaqi nė pėrjetshmėri, ata nuk besojnė, janė qafira dhe kryengritsa. Ai qė ėsht budalla kėte nuk mund t'a kuptoje. Ai thotė se ēfar lidhje kan besimi dhe tė luturit me ate me qen sa'id nė pėrjetshmėri, si dhe ēfar lidhje kan qafirllėku dhe kundėrshtimi me ate me qen shaqi nė pėrjetshmėri? Njeriu me mendjen e tij tė shkurtėr don qė tė mari vesh kėte lidhje. Mundohet qė ēdo gje t'a zgjidh me mendjen e vet. Por mendja e njeriut ėsht e kufizuarė. Me u-mundue qė t'i zgjidhi gjera qė s'i mer mendja, ėsht budallallek. Ata qė mendojnė kėshtu, kuptohet se janė budalla. Isa alejhisselami kėshtu kishte urdhėruar: “Mua nuk m'a erdhi veshtirė qė t'i shėroj qorėt nga lindja, bile qė t'i ringjall tė vdekurit, se sa me i tregue fjalėn e drejtė budallaut. All-llahu teālā me diturin dhe arsyetimet e Tija tė pakufizuara disa robė tė Tija i lartėson deri nė shkallėn e engjėllit. Bile edhe pėrmbi ata. Por edhe disa i ul deri nė shkallėn e qenit e tė derrit.

Pėrkėthimi i letrės tetėmbėdhet kėtu mori fund.

Nė librin “Mektubat” tė zotėris sė lartė Sherefuddīn Ahmed bin Jahja Munīrī-t janė njėqindė letra. Kjo vepėr e tij ėsht shkruajtur me 741 pas Hixhrit (1339 p.Kr.) dhe mė 1329 pas Hixhrit (1911 p.Kr.) ėsht botuar nė Hindi. Dorshkrimi gjindet nė bibliotekėn Sulejmanije nė Stamboll. Nė letren 76. kėshtu na ban tė njohur:

“Se'ādet” (lumturi) d.m.th.me qen pėr xhennet (xhennetlluk), deri sa “Sheqavet” (fatkeqsi) d.m.th. me qen pėr xhehennem (xhehennemluk). Keto dy kuptime: “Se'ādet” dhe “Sheqavet” janė si dy thesarė tė All-llahut teālā. Ēelsi i thesarit tė par ėsht ēdo gjė qė e pėlqen All-llahu teālā si dhe lutje. Ēelsi i dyt i thesarit ėsht ma'sijjet, d.m.th. gjynahėt, gabimet. All-llahu teālā i ka destinuar ēdo njenit qė nė pėrjetshmėri tė jet “Sa'īd” (i lumtur), ose “Shaqi” (pabesim, fatkeq, kryengritės). Kėtyre u themi edhe tė shkruarėt e ballit-fati. Atij qė i ėsht than “Sa'īd” nė pėrjetshmėri i jepet ēelsi i lumturis nė botė. Ky njeri i bindet All-llahut teālā. Edhe atij qė i ėsht than “Shaqi” nė pėrjetshmėri nė botė i jepet ēelsi i qafirllėkut. Ky njeri gjithnji ban gjynahe. Nė botė ēdo njeri duke e par ēelsin e vet qė i ėsht dhan, mund tė kuptoje nė se ėsht “Sa'īd” ose “Shaqi”. Dijetarėt e fes qė mendojnė āhiretin, nė kėte mėnyrė kuptojnė pėr ēdo njenin nė se ėsht “Sa'īd” ose “Shaqi”. Deri sa njeriu i fes qė ėsht dhan pas botės, kėte nuk mund t'a dije. Ēdo gjė e lartė dhe ēdo e mirė i bindet dhe i lutet All-llahut teālā. Dhe ēdo e keqe dhe dėshpėrim rrjedh nga gjynahet tė bėra. Belarat dhe fatkesit qė i vijnė ēdo njeriu, i vijnė nga gjynahėt e bėra. Rahati dhe qetsija vijnė nga rruga e bindjes. (Keshtu ėsht zakoni i All-llahut teālā dhe kurrkush s'mund t'a ndėroje). Ēdo gjė qė i vjen shpirtit si tė ambėl, mos tė mendohet se ėsht lumturi. Gjithashtu idhėrimi dhe e kėqija qė i vijnė shpirtit, mos tė mendohet se janė fatkeqsi dhe kryengritje. Nė Mesxhidi Aksa nė Palestinė, njė njeri qė e ka kaluar jetėn duke bėr ziqėr dhe duke u-lutur, pėr arsye se e len pas dore vetėm njė sexhde (nė faljen e namazit kuer e ulim ballin nė tokė), ėsht damtuar aq, sa qė u-ba helak. Nga ana tjetėr qeni i Es'hābi Qehf-it[Ne kohėn e imperatorit Romak idhujtarit Dokjanus shtatė tė rij, qė nuk e braktisėn fen e Isa alejhisselāmit dhe qė nė Kur'ani qerim pėrmenden nė shumė vende.], me gjith se ka qen tepėr i fėlliqur, vetėm se disa hapa qe i ndoqi besimtarėt, u-lartėsua aq, sa qė as njė herė nuk ka ra. Kjo ngjarje e habit njeriun. Me shekuj dijetarėt nuk mundėn t'a zgjidhnin kėt sekret. Mendja e njeriut nuk ėsht nė gjendje qė t'a kuptoje kėt arsyetim. Adem alejhisselamit i tha qė tė mos haje nga gruri, por dhe dėshiroi qė tė hante. I urdhėroi dreqit qė t'i bie nė sexhdet (t'i pėrulet) Adem alejhisselāmit, por dhe dėshiroi qė mos t'i bie. Kėrkomėni mua, urdhėroi. Por takimin nuk e dėshiroi. Udhėtarėt e rrugės hyjnore pėr veē: “Nuk kuptuam fare”, nuk mundėn tė thonė as gjė tjetėr. Ē'na takon neve qė tė themi? Ai nuk ka nevojė pėr besimin dhe lutjet e njerzve. Njerėz e tė jenė qafira dhe tė bajnė gjynahe, All-llahun teālā nuk e damton. Ai as pak nuk ka nevojė pėr krijesat e Veta. Diturin e krijoi pėr t'a pastruar egėrsin (zulumin) dhe injorancėn e krijoi qė tė jet arsye pėr tė bėr gjynahe. Nga diturija lindin besimi dhe gjera qė All-llahu teālā i pėlqen, deri sa nga pabesija del gjynah. Gjeja, tė cilėn e pėlqen All-llahu teālā, qoftė edhe shumė e vogėl, nuk duhet qė tė humbaset. Gjynahu qoftė edhe ma i vogėl, mos tė pėrvehtsohet. Dijetarėt islam kan mėsuar se tri gjera bahen shkak pėr tri gjera: Me ba gjera qė i pėlqen All-llahu teālā bahen arsye pėr perfitimin e pėlqimit tė Tij. Me ba gjynah bahet arsye pėr idhėrimin e All-llahut teālā. Besimi bahet arsye pėr tė qen me nder dhe me vlerė. Pėr kėte arsye lypset qė tė ruhemi qė tė mos bajmė gjynah tė vogėl, sepse idhėrimi i All-llahut teālā mundet qė tė jet pėr kėt gjynah. Njeriu ēdo muslimanin duhet qė t'a dije se ėsht ma i mir nga vehte, sepse ai muslimani mund tė jet robi shumė i dashur i All-llahut teālā. Destinimi qė pėr ēdo njeri ėsht bėr nė pėrjetshmėri kursesi nuk mundet qė tė ndryshohet. Njeriun, i cili gjithmon ka bėr gjynahe dhe nuk ka bėr gjera qė i pėlqen All-llahu teālā, nė dashtė Ai, e fal. Nė ājetin 30 tė sures “Bekara”, kuėr melaiqet brohoritėn: “O All-llah, pse nė faqen e botės i krijon njerzit, tė cilėt do tė nxjerin trazira”, kėshtu urdhėroi “Gjera qė s'i dini ju, unė i di. Tė pamerituarėt i baj tė merituarė, ata tė mbetur lark, i afroj. Tė poshtrėt i baj tė ndėruarė. Ju i shikoni punėt e tyre, unė i shikoj zemrat e tyre. Ju besoni se jeni pa gjynahe, ata strehohen nė dhimbėsurin t'ime. Si qė e pėlqej qė ju jeni pa gjynahe, ashtu dua qė t'i fali edhe gjynahėt e tyre. Ate qė e di unė, ju s'e dini. Ata mundem qė t'i pajisi me bamirsin t'ime tė amshueshme dhe t'i lėmoj pėr jetė me mirrėsin t'ime”.

Sherefuddīn Ahmed bin Jahja Munīrī (rahmetull-llahi teālā alejh) vdiq nė vitin 782 (p.Kr.1380). Jetoi nė qytetin Bihar tė Hindis, ku e ka edhe varrin. Munir esht emri i njė fshati tė Biharit. Biografija e tij gjer'e gjatė ėsht shkruarė nė librin “Ahbār-ul-ahjār” tė Shah Abdulhak Dehlevī-t (rahmetull-llahi teālā alejh). Ky libėr nė gjuhėn persishte mė 1332 (p.Kr.1914) ėsht shtypur nė Hindi nė qytetin Diyobend dhe pastaj nė Pakistan nė qytetin Lahor. Librat e tija “ Irshād-us-sālikīn”, “Ma'din-ul-me'ānī” dhe “Mektubat” janė shumė tė ēmuarė. Njė nga dijetarėt e mėdhej tė Ehl synnetit Gulam-i Alī Abdullah Dehlevī[Abdullah Dehlevī vdiq mė 1240 (p.Kr.1824) nė Delhi.] “rahmetull-llahi teālā alejh” rekomandon leximin e veprės “Mektubat” tė Ahmed bin Jahjā Munīrī-t. Njofton se ndikon shumė nė pastrimin e kėnaqsive shpirtėrore.

SKJARIMET

Abd- rob'i Zotit Madhėshtor

Ahiret- bota tjetėr, bota e pėrjetshme

Ajshe- e shoqja e dytė e Muhammed alejhisselamit

Akāid- mėsim mbi rregullat e fesIslame

Alejhisselām- pėrshėndetje qė pėrdoret pėr pejgamberėt

Ālem- gjithėsi, rruzullim

Alim- dijetar

Axhiz- i pa zot, i pa aft

Amel- veprim, punė

Azāb- dėnim, torturė

Azām- i madh, ma i madh

Ājet- citat'i Kur'ānit

Bālig- i, e arritur nė moshėn e pjekuris, pubertetit

Bajram- festė, kemi dy bajrama fetarė: 1) Bajrami i Ramazanit dhe Kurban bajrami, zgjasin 3-4 ditė.

Basar- tė pamėt (vetija, atributi i Zotit)

Bela- bela, belara, fatkeqsi

Bereqet- bollėk, bereqet

Bismil-lāhirrahmānirrahīm- Me emėr tė Zotit ruajtės dhe tė pėrdhimbshėm.

Dexh-xhall- dexhall, njeri renacak, prishės, damtuės, i cili do tė dali midis njerzve ditėn e kijametit, i cili do tė vritet nga Isa pejgamberi.

Dita e kijametit- ditė, kuer do tė mblidhen njerzit, tė dalur nga varret.

Dita e xhuma-s- ditė Premte, ditė e shėnuarė e javės

Ehli bejt- pjestarėt e shtėpis s'Ehli bejtit, pjestarėt e shtėpis sė Pejgamberit alejhisselām (Aliu, Hasani, Huseini e tj.).

Ehli kible- muslimanėt nė falje (namaz) i drejtohen Kible-s (Qabe-s)

Ehli synnet- besimtarėt, ndejeksit e Muhammedit alejhisselām

Esmai hysnā- emra tė bukura tė All-ll-ahut teālā.

Eshedu en lā ilāhe il-lall-llahu ve eshhedu enne Muhammeden resulul-llahu. Kjo fjali ėsht shehadet, qė do tė thotė: “Dėshmoj se nuk ka tjetėr hyjnī (perėndi) pėrveē All-llahut dhe dėshmoj se Muhammedi ėsht i dėrguari i Tij.

Evlija (njejės veli) dijetar tė shquar, afėr Zotit

Es'hābi qiram- Shokėt e Muhammedit qė ndodheshin gjithmon pranė tij, nė mbledhjet e tija, ata qė ishin ma t'afėrmit e Pejgamberit. Ata kan qen gjithmon afėr tij, kan qen nė bashkpunimin e tij, kan qen gjithmon nė sherbimin e tij.

Fakih- dijetar, kompetent fikhu

Farz- urdhėrat e Zotit Madhėshtor qė me do e mos duhet tė kryhen

Fasik- musliman qė ban gjynah

Fatima- e bija e Hazreti Muhammedit, e shoqja e Aliut.

Fetva- vendim i marun duke u bazuar nė drejtsin e Sheriatit

Fėrka- grup, bashkesi njerzish (frakcion)

Fėrkai Naxhijje- grupi besnikesh qė si i pari do tė shpetoj nga xhehennemi

Fikh- Drejtsija Islame, e drejta Islame

Gijbet- thash'e theme, me fol pėr dikėnd nė mungesė tė tij.

Gjynah- mekatė, pun'e keqe, gabim

Habibull-llah-i dashuri i Zotit (pėrdoret vetėm pėr Muhammedin).

Habib- pejgamber

Hadīs- fjalėt, tė thanėt e Pejgamberit

Hadīsi sahih- hadisi i sakt, i drejt, origjinal

Hajir- punė e mirė, vepėr e mirė

Hak- e drejtė si mbas Kur'ānit

Halife- khalif, kreu i muslimanve pas Muhammedit alejhisselām, zavendsi i Muhammed alejhisselamit.

Hālik- krijues

Halk- krijim

Hall-all- simbas fes Islame gjera tė lejuara

Hamd- Shyqyr Zotit (Elhamdulil-lāhi)

Hādis- krijuar, krijuar pastaj

Haram- gjera tė ndaluara simbas Islāmit

Hashā- dėshir'e muslimanit qė do tė thotė: mos dhantė Zoti, mazallah.

Hazreti- njė atribut i bukur pėr njerėz tė mėdhej nė fen Islame (p.sh. Hazreti Muhammedi, Hazreti Aliu e tj.)

Hatixhe- e shoqja e Pejgamberit alejhisselām

Hidajet- rruga e drejtė

Hilafet- posti, selija e khalifit

Hikmet- arsyetim

Hixhaz- pjesė e gadishullit t'Arabis ku ndodhen Mekke-ja dhe Medine-ja

Hutbe- fjalim, kėshilla qė mbahen nė xhami me rastin e namazit tė Xhuma-s dhe ditve bajrami.

Ibādet- lutje (namāzi, zeqāti, haxh e tj.)

Ibahī- njerėz, tė cilėt gjera tė ndaluara simbas Kur'ānit i interpretojnė si tė lejuara.

Ilm- plotėditur, dituri e fuqishme qė ėsht vetije e Zotit

Ilmihal- libri i rregullave tė fes

Ilmi ledunnī- diturit hyjnore

Imām- dijetar'i shquar i fes, njeri i fes qė fal namazin nė krye tė xhemaatit

Imamėt- dijetarėt, udhėheqsit e katėr mez'hebve jane: 1) Imāmi Azām Ebu Hanife, 2) Imāmi Maliq bin Enes, 3) Imāmi Muhammed bin Idris Shāfi dhe, 4) Imāmi Ahmed bin Hanbel.

Inshāall-llah- inshallah, e ka kuptimin: “Zoti nė dashte”

Ismet- Njė nga kushtet pėr t'u ba pejgamber

Ixhma- unanimitet, konsensus, dakordimi i dijetarvet fetar mbi njė ēeshtje t' Islāmit

Ixhtihad- interpretime tė dijetarve tė ndryshėm Islam mbi urdhėrat, porosit, ose mbi ndalesat, tė shėnuara nė Kur'an.

Kaddesall-llahu teālā sirrehulazīz- Zoti Madhėshtor e baftė tė shenjt e mubarek.

Kader- fati

Kadīm- i lasht

Kazā- vendimi i Zotit

Kible- Vendi i Qabes (duke falur namaz i drejtohemi kible-s)

Kijas- krahasim ndėrmjet muētehidve mbi njė ēeshtje tė paskjaruarė

Kudret- vendimi mbi njė punė, tė bahet ose jo

Kudret- plotėfuqishmėri (vetija e Zotit)

Kurejsh- Fisi i Muhammedit alejhisselām

Mabut- hyjni

Mahluk- krijesė

Mahsher- vendi i kijametit, ku njerzit tė ringjallur, tė dalur nga varri do tė mblidhen

Mālik- engjėll, ruajtsi i xhehennemit

Māshaall-llah- Zoti si tė doje, mashallah

Mekruh- diēka qė nuk esht haram, por vetėm e vetėm pa patur ndonjė shtėrngim, duhet qė t'i ruhemi, mos t'a bajmė

Meāliqet- (njejės melek), engjėjt

Mendub- diēka qė ėsht, diēka qė ėsht duke u-bėr

Mesxhidi Aksa- vendi i dyt i shenjtė i muslimanve nė Jerusalem

Meshijjet- vullnet i fort

Mexhusi- njeri qė e beson zjarrin

Mez'heb- degėt (frakcionet) e fes qė kan dalur si rezultat i tė kuptimeve tė dalluarė

Mi'raxh- ngjitja e Resulull-llahut nė qiell (Nata e Mi'raxhit)

Mubarek- fatlum, mubareq

Muhaxhirėt- Mekkesit qė u-shpėrngulėn sė bashku me Muhammed alejhisselāmin nga Mekke-ja nė Medine

Mukellef- njeri, i arritur nė moshėn e pjekuris, pubertetit, qė ėsht ngarkuar t'i kryeji detyrat si musliman

Mulhid- quhen ata qė duke mos ditur ajetėt e kjarta tė Kur'ānit, i komentojnė me gabim dhe kėshtu me gabim i besojnė.

Mu'min- besimtar, musliman

Mumkin- diēka qė edhe mund tė jet edhe nuk mund tė jet

Munāfik- njeri musliman gjoja, me dy faqe (hipokrit)

Murad- qėllim, dėshire

Murtad- duke qen musliman, e braktis fen

Mustafa- emri i dyt i Hazreti Muhammedit (Muhammed Mustafa)

Murshid- udhėrrėfyes.

Mushrik- njeri qė njeh shok (ortak) pėr Zotin Madhėshtor

Mutezile- grup muslimanesh i ndar nga Ehli synneti

Muteshābihat- ajetėt e Kur'ānit me kuptime jo tė kjarta

Muxhtehid- dijetarėt interpretuės tė ēeshtjeve tė ndryshme fetare

Namazi nafile- namaz jo i domosdoshėm, jo i detyruėshėm

Namazi tespih- ky namaz falet duke kėnduar vetėm “subhanall-llah” qė do tė thotė lutja Zotit Madhėshtor pėr pastrimin e shpirtit

Nebi- pejgamber, por edhe pejgamber qė predikon fen e maparshme

Nefs- ndjenja shpirtrore, kėnaqsi shpirtrore e njeriut

Nes'h- me anullue diēka, me shpall diēka si tė pavlefshme

Nijet- qėllim, mendim (p.sh.: “Baj nijet qė t'a fal namazin e drekės”)

Nimet- e mira hyjnore (nimete te Zotit)

Nūr- drita hyjnore, drita e shenjtė

Qāfir- njeri qafir, i pabesė, i pafe, i paiman

Qefaret- anullimi i gjynahėve

Qelam- tė folurit (vetije e Zotit Madhėshtor)

Qelam- fjala e Zotit Madhėshtor, Kur'āni qerimi

Qerim- i nderuar, me nder

Qyfr- mosbesim nė islam, pabesi, qafirllėk

Radijall-llahu anhu- Zoti e pėlqeftė, Zoti u-baftė razi nga ai

Radijall-llahu anhum- Zoti i pėlqeftė, Zoti u-baftė razi nga ata

Rahmān- mėshirdhanės, i mėshirshėm

Rahmet- e mira e Zotit Madhėshtor (Rahmet i pastė, rahmet i qoftė)

Rāvi- mbartės, tregues gojė mbas goje tė hadīsve tė Pejgamberit alejhisselām, tregues i hadīsve.

Resūl- pejgamber, i dėrguari i Zotit Madhėshtor

Reqat- njisi e namazit (reqati)

Rujet- me pa me sy tė ballit

Sadaka- lėmoshė, sadakaja

Safa- ngazėllim, endje, bukurit, stolit

Salih- i,e mirė, dobishėm (ameli salih qė do tė thotė: punė tė mira)

(S.A.V.)-Sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem źsht bekim, nderim dhe lidhja e All-llahut teālā pėr Hazreti Muhammedin.

Sem- tė degjuarit (vetije e Zotit Madhėshtor)

Sevab- punė e mirė, vepėr e mirė, e dobishme, bamirėsi

Siddik- besnik (p.sh. Ebu Beqiri Siddik)

Sifati dhatijje- vetijet personale tė Zotit Madhėshtor

Sifati thubitijje- vetijet e Zotit Madhėshtor t'amshueshme, pėr jetė

Sure- citatė tė Kur'āni qerimit qė permbahen nga ato ma tė shkurtra qe jan ājetėt

Synnet- ēdo veprim, ēdo punė e ēdo tė folur tė Pejgamberit (S.A.V.)

Sūr- burija e engjėllit Israfil

Shefaat- ndėrmjetsimi i gjynaheve pranė Zotit Madhėshtor

Sherif- me nder, nderuar, njė atribut i bukur pėr persona tė dalluarė

Sheriat- Ligji Żslam, bazuar nė Kur'ān dhe hadisėt

Shi'it- muslimanet e mez'hebit Shi'i, tė shashtisur nga rruga e drejtė

Shuhud- me pa me syrin e zemrės

Shirk- me njohė shok, ortak partner pėr Zotin Madhėshtor

Takva- Duke u- trembur nga All-llahu teālā, mos tė bahen gjerr tė kėqija.

Te'vil- koment

Tekvin- krijimtari (vetije e All-llahut teālā)

Tehexh-xhud- namazi qė falet afer mėngjezit

Tefsir-Interpretimi, spjegimi, i Kur'ānit

Terezi- mjet peshimi, kuer ditėn e kijametit do tė peshohen gjynahėd dhe sevapėt

Tevatur- Hadisėt e Pejgamberit alejhisselam pėrhapeshin nė ketė mėnyre, goje mbas goje.

Tevbe- Lutja ndaj Zotit Madhėshtor pėr faljen e gjynahve

Tespihe- njė radhė gurzash 33 copa qė numerohen 33 herė pas faljes sė ēdo namazi: 33 herė subhanall-llah, 33 herė elhamduli-l-lah, 33 herė All-llahu eqber.

Teqbiri iftitah- teqbiri i par nė fillim tė namazit (All-llahu eqber-Zoti ėsht i Madh)

Tevkīfī- siē ėsht, ashtu do tė jet, nuk mund tė ndryshohet

Ura e sirātit- urė qė ndėrtohet mbi xhehennemin, mbi tė cilėn kan per tė kaluar tė gjith njerzit.

Vahij- Komunikimi i pjesve tė Kur'ani qerimit nėpėrmjet tė Xhebrāili alejhisselam nga All-llahu teālā, Muhammedit (A.S.)

Vaxhib- njė punė, njė detyrė qė duhet tė kryhet

Vaxhibul vuxhud- egzistencė e pa fundme, pėr jetė, e do mosdoshme

Xhaiz- gjė e pėrshtatshme, mund tė bahet

Xhemaat- grup, bashkėsi besimtarėsh qė sė bashku falin namaz.

Xhehennem- skėterrė, ferri, xhehennemi

Xhennet- parajsi, xhenneti

Xhenaze- kufoma, larja e xhenazes-kufomės.

Xhenabī hak- Njė emėr tjetėr i Zotit Madhėshtor

Xhihad- luftė e shenjtė, lutfė pėr fe

Jexhuxh-maxhuxh- njerėz fare tė shkurtėr qė do tė dalin ditėn e kijametit.

Zebāni- engjėlli kryesor i xhehennemit, torturuės

Zindik- renegat

 

                                                                                                     

Home  /  E-Mail  /  AlbanianArabicAzeriBosnianBulgarianDeutsch - EnglishFranēaisPersianRussian - TurkmenTürkēe - Urdu - Uzbek